Kryzys skróci kadencję parlamentu

Zieloni, koalicyjny partner rządzącej Irlandią partii Fianna Fail, oraz opozycyjna Partia Pracy wzywały do rozpisania przedterminowych wyborów. Premier Brian Cowen częściowo przychylił się do tych głosów i oświadczył, że rozwiąże parlament po przyjęciu przez niego budżetu na 2011 rok. Projekt tej ustawy, przewidującej znaczne ograniczenia wydatków, ma zostać przedstawiony deputowanym 7 grudnia.

"Niewiarygodnie frustrująca" śmierć zbrodniarza

89-letni Samuel Kunz, trzecia najbardziej poszukiwana na świecie osoba podejrzana o zbrodnie hitlerowskie, były strażnik obozu zagłady w Bełżcu, zmarł przed rozpoczęciem procesu. Miał być sądzony za udział w zamordowaniu 430 tysięcy Żydów oraz zastrzelenie 10 Żydów w dwóch innych incydentach.

Bułgaria chce przyśpieszyć Nabucco

- Bułgaria domaga się przyspieszenia budowy gazociągu Nabucco - poinformowało bułgarskie MSZ. Pośpiech dziwi, bowiem dopiero kilkanaście dni temu Sofia podpisała z Moskwą umowę dotyczącą budowy konkurencyjnego rurociągu South Stream.

Rosją rządzi Putin nie Miedwiediew

84 proc. Rosjan uważa, że premier Władimir Putin zachował całą władzę, jaką miał w okresie swojej prezydentury i to on rządzi w tandemie Putin-Miedwiediew. - Prezydent jest tytularnym przywódcą, ale nie ma takiego "kontaktu" z administracją państwową jak Putin - twierdzi Aleksiej Grażdankin, dyrektor Centrum Lewady, które przeprowadziło sondaż.

Łukaszenka chce rabatów na uzbrojenie

- Będziemy wypełniać nasze zadania związane z ochroną zachodnich granic, ale tylko jeśli Rosja będzie nas wspomagać. Na przykład uzbrojeniem - oświadczył Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi chciałby kupować sprzęt wojskowy ze zniżkami, bo inaczej byłoby "niesprawiedliwie".

Polska "podtrzymała na duchu" Baracka Obamę

- Ostatnie porażki i słabnącą pozycję w kraju prezydent USA Barack Obama zrekompensował sobie odegraniem zdecydowanie przywódczej roli na szczycie NATO w Lizbonie. Pomogli mu w tym sojusznicy, zwłaszcza ci z Europy Środkowej i Wschodniej - uważa "New York Times".

Polacy w niemieckim muzeum wysiedleń

Dwaj polscy historycy, Krzysztof Ruchniewicz i Piotr Madajczyk, weszli do powołanej w poniedziałek rady naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która stworzy w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom. - Cieszę się, że udało nam się zebrać gremium cenionych i doświadczonych ekspertów - powiedział niemiecki minister ds. kultury i mediów Bernd Neumann.

Ukraińcy do UE bez wiz od 2012?

Ukraina i UE uzgodniły plan działań na rzecz zniesienia wiz. Władze w Kijowie obiecują wywiązać się ze swojej części obowiązków nakładanych przez plan do końca 2011 roku. Być może już od następnego roku Ukraińcy nie będą musieli mieć wiz na pobyt do trzech miesięcy na terenie państw strefy Schengen.

"Książę płytkim celebrytą". Biskup przeprasza

- Nie dość, że ich utrzymanie strasznie dużo kosztuje, to są płytkimi celebrytami - napisał o księciu Williamie i jego narzeczonej na swoim facebookowym profilu anglikański biskup Willesden Pete Broadbent. Gdy jego mało dyplomatyczne słowa obiegły brytyjskie media, duchowny wycofał się z nich i zaczął gorąco przepraszać rodzinę królewską.

Skazani za śmierć 700 ludzi

15 i 6 lat więzienia za mordowanie i torturowanie Muzułmanów we wschodniej Bośni. To kara wymierzona dwóm Serbom, byłym przedstawicielom władz lokalnych, przez serbski trybunał ds. zbrodni wojennych.

Powstaje kolejny mur na izraelskiej granicy

Izrael rozpoczął budowę 140 kilometrów muru na granicy z Egiptem. Ministerstwo obrony podaje, że celem projektu jest walka z nielegalną imigracją oraz przemytem narkotyków i broni. Prace rozpoczęto na kilku odcinkach granicy. Budowa zajmie około roku i będzie kosztować ok. 370 mln dolarów.

Szczury oczarowały US Army

- One są efektywne. Zastanowimy się, czy nie wykorzystać ich w US Army - powiedział amerykański generał o tanzańskich szczurach. John Ringquist nie był jednak pod wrażeniem zwykłych gryzoni, ale specjalnie wytrenowanych szczurów-saperów, które oczyszczają Tanzanię z min.

Benedykt XVI wie, że czasem jest omylny

- Wybór na papieża w 2005 rok był dla mnie prawdziwym szokiem. Akurat wtedy miałem nadzieję na ciszę i spokój - wyjawia Benedykt XVI w głośnym już wywiadzie-rzece. Papież powiedział też m.in. rozmawiającemu z nim niemieckiemu dziennikarzowi, że Pius XII często oskarżany o sprzyjanie faszystom, był "jednym z wielkich sprawiedliwych, który jak nikt inny, uratował tak wielu Żydów".

Dzieci bezpieczniejsze w Kabulu niż w Londynie

- Dzieci dorastające w Kabulu są bezpieczniejsze niż te w Londynie czy Nowym Jorku - stwierdził w programie telewizyjnym Mark Sedwill, jeden z wyższych cywilnych doradców NATO w Afganistanie. Inne zdanie wyraziło kilku małych mieszkańców afgańskich miast, których wypowiedzi wyemitowano w programie.

"Moskwa gotowa zestrzelić wszystko, co leci do Europy"

Przedstawiona przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa podczas sobotniego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Lizbonie koncepcja "sektorowej obrony przeciwrakietowej" zakłada roztoczenie rosyjskiego parasola antyrakietowego nad Europą. O sprawie pisze w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Pierwszy taki proces od 400 lat

W Hamburgu rozpoczął się proces dziesięciu Somalijczyków. Mężczyźni są oskarżeni o próbę porwania frachtowca MS Taipan w kwietniu 2010 r. u wybrzeży Rogu Afryki. Jest to pierwszy od 400 lat proces o piractwo w Niemczech.

Na Reichstag już nie wejdziesz

Niemieckie władze zamknęły w poniedziałek dla zwiedzających kopułę i taras widokowy Reichstagu w Berlinie. Wszystko z powodu zagrożenia terrorystycznego.

"Kruche" zbliżenie NATO-Rosja

Pomimo porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej, do jakiego doszło w weekend na szczycie NATO w Lizbonie, Moskwa obawia się nadal zablokowania przez USA traktatu rozbrojeniowego START - pisze w poniedziałek francuski "Le Figaro". Dziennik ostrożnie podchodzi do deklaracji o zbliżeniu między Rosją a Sojuszem. "Le Figaro" nazywa je "kruchym".

Miss chce opuścić Berlusconiego

Jedna z najbardziej znanych twarzy w gabinecie Silvio Berlusconiego odchodzi z rządu. Swoją rezygnację zapowiedziała minister ds. równouprawnienia Mara Carfagna.

Gafa kosztowała ministra stołek

Japoński minister sprawiedliwości Minoru Yanagida podał się do dymisji. Powód? Polityk pozwolił sobie na żarty o tym, że ma wyjątkowo łatwą robotę.

Nowy Jork-Moskwa z zepsutym silnikiem

Problemy z silnikiem zmusiły samolot amerykańskich linii Delta Airlines do awaryjnego lądowania. Lecąca do Moskwy maszyna zawróciła na lotnisko J.F. Kennedy'ego w Nowym Jorku.

Uratowani z zalanej kopalni

Uwolniono 29 górników uwięzionych w zalanej kopalni w południowo-zachodniej części Chin. Górnicy przebywali pod ziemią około 24 godzin.

Koreańskie wirówki - "prowokacyjny krok"

Informacje na temat tego, że Phenian poczynił postępy w kwestii wzbogacania uranu jest ostatnią z serii północnokoreańskich prowokacji w ciągu ostatnich 20 lat – oświadczył specjalny amerykański wysłannik ds. Korei Północnej.

Cholera nadal zabija

Cholera nadal zbiera śmiertelne żniwo na Haiti. Przez ostatni weekend liczba ofiar tej choroby wzrosła. Jak poinformowało w niedzielę wieczorem haitańskie ministerstwo zdrowia, od 19 października choroba ta zabiła już 1250 osób.

Ban Ki Mun chwali papieża

- To stanowisko dość pragmatyczne i realistyczne rozwiązanie - tak o wypowiedzi papieża Benedykta XVI powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w wywiadzie dla lizbońskiego dziennika "Publico". - To oświadczenie jest godne powitania - dodał Ban Ki Mun.

Geje pójdą do wojska?

Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów sił zbrojnych USA, admirał Michael Mullen, oświadczył w niedzielę, że jest za zniesieniem zakazu służby wojskowej żołnierzom, którzy nie ukrywają, że są homoseksualistami. Wcześniej obiecywał to też prezydent Barack Obama.

Zamachy kosztowały Al-Kaidę 4,2 tys. dolarów

Przeprowadzenie operacji terrorystycznej polegającej na umieszczeniu na pokładach samolotów ładunków wybuchowych kosztowało tylko 4,2 tys. dolarów - podaje magazyn "Inspire". Eksperci uważają, że ten internetowy magazyn jest powiązany z jemeńską Al-Kaidą.

Żołnierze zasłonili się dzieckiem. Zdegradowani

Izraelski sąd wojskowy ukarał w niedzielę zdegradowaniem do stopnia sierżanta dwóch izraelskich podoficerów za to, że użyli jako wykrywacza ładunków wybuchowych dziewięcioletniego palestyńskiego chłopca. Obaj służą w brygadzie piechoty Guiwati. Zostali zwolnieni warunkowo z aresztu.

Co z polskim bezpieczeństwem po szczycie NATO?

Polska uzyskała większe gwarancje bezpieczeństwa po szczycie w Lizbonie - ocenił premier Donald Tusk komentując dwudniowe spotkanie NATO. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, szefa największej partii opozycyjnej, jeszcze nie pora, by stwierdzić czy bezpieczeństwo naszego kraju zostało umocnione.