Kuczma podejrzany w sprawie Gongadzego

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma jest podejrzany o udział w morderstwie dziennikarza Georgija Gongadzego - uznała ukraińska prokuratura i formalnie otworzyła sprawę przeciwko byłemu prezydentowi. Prokuratura ograniczyła też swobodę poruszania się byłego prezydenta.

Łukaszenka się mści na Buzku

W odpowiedzi na zaostrzenie unijnych sankcji Alaksandr Łukaszenka wprowadził swoje sankcje. Mińsk przygotował listę osób, którym zakazany został wjazd na jej terytorium, umieszczając na niej osoby, które podejmują destrukcyjne działania wobec tego kraju.

Pucują karety i tresują konie na ślub

Przygotowania do ślubu brytyjskiego księcia Williama i Kate Middleton idą pełną parą. Gorączka dotarła już nawet do królewskich stajni, gdzie karety są polerowane, a konie szykowane i tresowane do przewiezienia państwa młodych ulicami Londynu.

Fala tsunami okazała się dwa razy za wysoka

Fala tsunami, która uderzyła w elektrownię Fukushima, była aż dwukrotnie wyższa niż przewidywali projektanci siłowni. Elektrownia miała prawo nie wytrzymać takiego uderzenia.

Afgańczycy odbierają prowincje

W lipcu Afgańczycy przejmą odpowiedzialność za siedem obszarów kraju, w tym za niespokojne miasto Laszkar Gah w południowej prowincji Helmand.

Pierwsza dama chce rządzić. Rozwodzi się

Prezydent Gwatemali Alvaro Colom i jego żona Sandra Tores złożyli pozew o rozwód. A wszystko po to, by Sandra mogła kandydować na najwyższy urząd i przejąć władzę po mężu. Konstytucja tego kraju zabrania bowiem ubiegania się o to stanowisko najbliższej rodzinie prezydenta. Kandydat partii opozycyjnej jest oburzony i oskarża parę prezydencką o oszustwo.

Turyści zginęli pod wodospadami

Dwaj amerykańscy turyści zginęli w wypadku pod wodospadami Iguazu na północy Argentyny, w pobliżu granicy z Brazylią - poinformował rzecznik miejscowej policji wodnej.

Poszli po energię z kosmosu

Święto wiosny w Meksyku. Tysiące ludzi zebrało się na słynnych Azteckich ruinach w środkowej części kraju aby powitać przyjście nowej pory roku. Uczestnicy wierzą, że każdy, kto weźmie udział w uroczystościach, otrzyma pozytywną energię z kosmosu.

Izrael zbombardował Gazę - 17 rannych

Co najmniej 17 osób, w tym 7 dzieci, zostało rannych w wyniku nalotu przeprowadzonego przez izraelskie samoloty bojowe w Strefie Gazy - podały źródła palestyńskie.

Kolejny dyktator do obalenia?

Od miesiąca atmosfera w kolejnym arabskim kraju gęstnieje. Z coraz większymi problemami boryka się rządzący Syrią od 11 lat Baszar Asad. W ostatnich dniach protesty niezadowolonych z rządów dynastii Asadów przybrały krwawy obrót.

Wojna w Libii dzieli Arabów

Każda interwencja Zachodu w sprawy krajów arabskich niesie ze sobą ryzyko, że zostanie obwołana kolejną "wyprawą krzyżową". Tym ważniejsze jest obecne poparcie większości świata arabskiego. Jest to jednak poparcie słabe i warunkowe. Kraje regionu mają własne problemy i często sprzeczne interesy. Zaś nawet pojedynczy incydent w czasie nalotów, np. przypadkowa śmierć większej liczby cywilów, spowoduje, że arabskie rządy dokonają nagłego zwrotu ws. Libii.

"Dobrze, że nas tam nie ma”

Przy tym „zamęcie”, który towarzyszy misji w Libii „dobrze, że nas tam nie ma” - ocenił w "Faktach po Faktach" były dowódca GROM gen. Roman Polko. Podobnie sądzi specjalista ds. uzbrojenia major Michał Fiszer, który zwrócił uwagę, że politycy nie ustalili, czego oczekują po tej wojnie. Z kolei były szef UOP gen, Gromosław Czempiński prorokował, że rozwój sytuacji doprowadzi do kolejnej rezolucji ONZ, która zezwoli na wprowadzenie do Libii sił pokojowych.

Powiedział za dużo i nad Libią już nie polata

Włoski pilot, który uczestniczył w pierwszej fazie interwencji w Libii za sterami samolotu Tornado, został dyscyplinarnie odsunięty od lotów bojowych i odesłany do macierzystego pułku. Przewiną wojskowego było to, że ujawnił szczegóły swoich działań mediom - podała agencja ANSA.

NATO nie wie, czy chce dowodzić w Libii

Koalicja, która szybko ustanowiła strefę zakazu lotów nad Libią, równie prędko zaczyna wykazywać oznaki wewnętrznych tarć i sporów. Członkom NATO nie udało się ustalić, czy sojusz ma przejąć dowodzenie nad operacją. Amerykanie zapowiadają, że za kilka dni przekażą dowództwo "sojusznikom". Norwegią zawiesza natomiast swój udział, bo "nie wiadomo kto dowodzi".

"NYT" już wie, że nie było "polskich obozów"

Po interwencji Fundacji Kościuszkowskiej amerykański dziennik "New York Times" postanowił wprowadzić do instrukcji dla dziennikarzy zapis przypominający im, że nie istniały "polskie obozy koncentracyjne".

Samolot runął na osiedle

Co najmniej 14 osób zginęło w katastrofie kongijskiego samolotu transportowego, który rozbił się na przedmieściach Pointe-Noire - gospodarczej stolicy Republiki Konga.

Z polskimi korzeniami do Białego Domu?

Były wieloletni gubernator Minnesoty, Tim Pawlenty, nosi się z zamiarem startu w wyborach prezydenckich w USA. Polityk z polsko-niemieckimi korzeniami utworzył komitet doradczy, który ma mu pomóc podjąć ostateczną decyzję, czy ubiegać się o nominację republikanów.

Drugi dzień protestują w Rabacie

Kilkuset nauczycieli wyszło na ulice marokańskiej stolicy, Rabatu, domagając się lepszej płacy. To już drugi dzień protestów w Rabacie. Zapowiadane są kolejne.

Śladowe ilości promieniowania w Pacyfiku

W wodach Pacyfiku w pobliżu uszkodzonej elektrowni Fukushima I wykryto śladowe ilości promieniowania - oświadczył koncern TEPCO, właściciel elektrowni. Wcześniej w ciągu dnia nad reaktorami numer 2 i 3 pojawiły się obłoki białego i szarego dymu, bądź pary. Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego zapewniła jednak, że "zmiana w poziomie radiacji w elektrowni Fukushima I jest niewielka".

Wojna w Libii okazją do bojowego debiutu

Wojna w Libii stała się poligonem testowym dla najnowszych zachodnich rodzajów uzbrojenia. W powietrzu nad krajem Kaddafiego zadebiutowały nowe amerykańskie samoloty walki elektronicznej EA-18 Growler. Do walki z Muammarem Kaddafim wykorzystywany jest też bardzo wiekowy sprzęt, na przykład okręt USS Mount Whitney, z pokładu którego jest koordynowana cała operacja "Świt Odysei".

Miedwiediew "gani" Putina za słowa o krucjacie w Libii

To już niemal rosyjska tradycja, szczególnie w zakresie polityki zagranicznej, że prezydent Dmitrij Miedwiediew zmiękcza wydźwięk słów premiera Władimira Putina przy okazji ganiąc szefa rosyjskiego rządu. Tym razem tematem takiego "sporu" jest wypowiedź Putina o operacji w Libii.

Kolejna wojna domowa na Bliskim Wschodzie?

Większość narodu jest ze mną - przekonuje prezydent Jemenu Ali Abd Allaha Salah, ale kolejni generałowie jemeńskiej armii przechodzą na stronę opozycji. Najpierw zbuntował się komendant 1. Dywizji Pancernej. W jego ślady poszedł dowódca obrony powietrznej. Do przeciwników prezydenta Salaha przyłączają się też wysocy urzędnicy administracji, w tym wysoki rangą dyplomata i szereg urzędników terenowych. Wokół pałacu prezydenckiego w Sanie rozmieszczono czołgi i wozy opancerzone. W ciągu ostatnich kilku dni w Jemenie zginęło blisko 100 osób.

Mała zwycięska wojna Sarkozy'ego?

Dlaczego Francuski prezydent Nicolas Sarkozy tak energicznie zaangażował się w interwencję wojskową w Libii? Czy Francuzowi tak bardzo zależy na losie Libijczyków? Być może względy humanitarne odgrywają pewną rolę, ale jak twierdzi "Guardian", wiele wskazuje na to, że Sarkozy dostrzegł w Libii szansę na poprawę swoich notowań przed wyborami w 2012.

Jak pomóc Japonii?

Japonia po trzęsieniu ziemi i niszczycielskim tsunami potrzebuje pomocy. Ambasada Japonii w Polsce i japoński Czerwony Krzyż proszą o wpłaty dla poszkodowanych.

Rezolucja ONZ "przypomina wezwania do krucjat"

- Rezolucja ONZ ws. Libii przypomina średniowieczne wezwania do wypraw krzyżowych - Władimir Putin niezwykle ostro krytykuje operację "Świt Odysei". Jego zdaniem, rezolucja przewidująca użycie siły w Libii jest "wadliwa i błędna". Dostało się też Stanom Zjednoczonym za "wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innych krajów". W głosowaniu nad rezolucją na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja wstrzymała się od głosu, choć jako stały członek Rady, ma prawo weta.

Zmierz radiację, zanim zjesz

Klient się boi, że jedzenie w restauracji może być napromieniowane? Jeden z lokali na Tajwanie znalazł na to sposób. Oferuje możliwość zmierzenia radiacji w zamawianych daniach przed ich spożyciem.

Skażenie żywności "to większy problem niż się wydawało"

- Wykrycie podwyższonego poziomu radioaktywności w żywności w następstwie kryzysu nuklearnego w Japonii to o wiele poważniejszy problem, niż się wcześniej wydawało - przyznał rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I dodał, że "bezpiecznie jest przypuszczać, iż niektóre skażone produkty wydostały się poza strefę skażenia".

Fałszywe raporty z Fukushimy. Kontrole, których nie było

Dziesięć dni przed trzęsieniem ziemi w Japonii operator elektrowni Fukushima I przyznał się, że fałszowano dokumentację procedur naprawczych w reaktorach. Niektórych części wyposażenia instalacji atomowych nie sprawdzono od 11 lat. - Nie możemy powiedzieć, czy niedociągnięcia wymienione w raporcie z 28 lutego miały wpływ na łańcuch zdarzeń prowadzących do tego kryzysu - powiedział wiceszef państwowej agencji nadzorującej przemysł atomowy.