Żołnierze NATO są już w Libii?

NATO i państwa zachodnie oficjalnie zapewniają, że ewentualna interwencja militarna w Libii to bardzo mało prawdopodobne rozwiązanie. Pojawiają się jednak doniesienia, iż żołnierze Sojuszu już są w ogarniętym rewoltą kraju. Takie informacje pojawiły się na specjalistycznych portalach.

Religijny mezalians zakończony zamieszkami

Dwie osoby zginęły w starciach między muzułmanami i chrześcijanami, do których doszło w Sul niedaleko Kairu. Przyczyną zamieszek była kłótnia rodziców różnych wyznań o związek ich dzieci.

Jeśli zechcą, zmiotą Kaddafiego. Zespół uderzeniowy USA czeka

Sytuacja w Libii ma coraz więcej znamion wojny domowej. Świat przygląda się krwawym starciom i póki co ograniczył się do słów potępienia i sankcji wobec Muammara Kaddafiego. Rozważana jest też interwencja zbrojna. USA na Morze Śródziemne wysłały już między innymi lotniskowiec, dwa duże okręty desantowe z czterema tysiącami marines i liczne mniejsze okręty. Czy Kaddafi powinien się bać uderzenia z morza i powietrza?

Bazy USA w Polsce? Rosja zażąda wyjaśnień

Rosja zażąda od USA wyjaśnień w sprawie planów rozmieszczenia w Polsce bazy ich sił powietrznych i elementów systemu obrony antyrakietowej - informuje w sobotę dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w MSZ Federacji Rosyjskiej. Według gazety, "sytuacja wokół Polski może stać się jednym z tematów rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z wiceprezydentem USA Joe Bidenem".

Rewolta w Libii da terrorystom groźne rakiety?

Rewolta w Libii zagraża państwom zachodnim nie tylko podwyżką cen ropy. Największym niebezpieczeństwem jest zalew broni z rabowanych składów wojskowych, która może trafić na czarny rynek. W tym przenośne rakiety przeciwlotnicze - ostrzega "New York Times".

Dostał zawału i strącił dwa myśliwce

Z nieznanych przyczyn pierwszego marca zderzyły się dwa lankijskie myśliwce Kfir. Jeden z pilotów nie przeżył. Po dochodzeniu okazało się, że lotnik dostał zawału i utracił kontrolę nad maszyną. Ponieważ dwa myśliwce leciały blisko siebie i na małej wysokości, doszło do katastrofy.

Skarżą Kartę Polaka. Sąd się zastanawia

Białoruski Sąd Konstytucyjny rozpatrzy wniosek parlamentu o zbadanie, czy polska ustawa o Karcie Polaka jest zgodna z międzynarodowym prawem. Deputowani twierdzą, że narusza ona "wiele dokumentów międzynarodowych". Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy sędziowie - konstytucjonaliści zadecydują czy w ogóle zajmować się tą sprawą.

Wdarli się do budynku bezpieki

Około tysiąca osób demonstrowało w piątek w Aleksandrii przed główną siedzibą Państwowej Agencji Bezpieczeństwa, oskarżanej o łamanie praw człowieka za rządów byłego prezydenta Hosniego Mubaraka. Część demonstrantów wdarła się do budynku.

Egzekutywa chce dobrobytu

W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, teoretycznie najwyższego organu władzy państwowej. Premier Wen Jiabao wygłosił dwugodzinną mowę inauguracyjną. Przysłuchiwało mu się i oklaskiwało go 3 tys. parlamentarzystów oraz 2 tys. członków Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej - ciała doradczego.

Polskie firmy straciły na broni

Przez embargo nałożone na Libię Rosjanie stracili miliardy dolarów. Swoje straciły również polskie firmy zbrojeniowe. Miały być kontrakty, zostały puste kasy.

Clapton oddał swoje instrumenty

Eric Clapton oddał kolejnych 70 swoich instrumentów na cele charytatywne. Trafią na aukcję w Nowym Jorku, z której dochód przeznaczony zostanie na centrum terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków na karaibskiej wyspie Antigua.

Berlusconi przyjdzie na swoje procesy

Silvio Berlusconi chce uczestniczyć w czterech swych procesach, które w najbliższych tygodniach zostaną wznowione lub rozpoczną się przed sądem w Mediolanie - przekazał w piątek jego adwokat Niccolo Ghedini. W sobotę przed sądem w Mediolanie odbędzie się wstępna rozprawa w sprawie nieprawidłowości przy zakupie filmów w jednej z jednostek telewizji premiera Włoch.

Kaddafi bombarduje, jego syn wyrzucony w uczelni

Libijski rząd akceptuje inicjatywę pokojową zaproponowaną przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza - poinformował w piątek wiceszef MSZ Libii. Tymczasem tego dnia toczyły się ciężkie walki w kilku miastach m.in. o Zawiję, gdzie po ostrzale ze strony sił rządowych zginęło co najmniej 30 osób. Z kolei na przedmieściach Benghazi lotnictwo zbombardowało skład amunicji. Według Al-Jazeery było tam co najmniej 17 ofiar. Tego samego dnia hiszpańska prywatna szkoła biznesu relegowała z uczelni syna Muammara Kaddafiego - Chamisa, za udział w tłumieniu rebelii.

Ruszył proces za rozdawanie telefonów Żydom

20 lat więzienia za rozdawanie członkom gminy żydowskiej w Hawanie sprzętu do komunikacji satelitarnej - takiej kary zażądał kubański prokurator dla obywatela USA Alana Grossa. Aresztowanie Amerykanina i jego proces kładą się cieniem na i tak fatalnych od pół wieku stosunkach USA-Kuba.

Tajemniczy wrak to polska jednostka?

Odnaleziony w pobliżu Gotlandii wrak okrętu podwodnego z czasów zimnej wojny zostanie dokładnie zbadany - zdecydowała szwedzka prokuratura. Informację tę podało w piątek Szwedzkie Radio. Wcześniej sugerowano, że zatopiona jednostka mogła należeć do polskiej lub radzieckiej marynarki.

Rząd informuje na facebooku, kiedy referendum

19 marca odbędzie się zapowiadane od obalenia Hosniego Mubaraka referendum w sprawie poprawek do konstytucji - poinformował w piątek egipski rząd na Facebooku. Rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa planuje, że znowelizowana konstytucja umożliwi przeprowadzenie demokratycznych wyborów.

Ukraińskie media nie dla opozycji

- Ukraińskie stacje telewizyjne wypełniają większość programów informacyjnych wypowiedziami przedstawicieli władzy i nie dopuszczają do słowa opozycji - wynika z badań Akademii Ukraińskiej Prasy i Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Opublikowane w piątek badania przeprowadzono na podstawie monitoringu wiadomości telewizyjnych od grudnia 2010 do lutego 2011 roku.

Opóźnienie na 100 proc. czyli włoskie koleje

Nie tylko polskie koleje dobijają pasażerów regularnymi opóźnieniami - Włosi doszli tu do perfekcji. Na stacji w Palermo na Sycylii 100 procent pociągów odjeżdża i przyjeżdża ze spóźnieniem, a średnio wynosi ono 29 minut.

Kaddafi potajemnie ochrzczony w Wenecji?

Desperacko walczący o utrzymanie władzy w Libii Muammar Kaddafi jest synem włoskiego oficera i został potajemnie ochrzczony w Wenecji, gdy był niemowlęciem - to rewelacje zawarte w książe "Sekret Kadafiego" dziennikarki i pisarki Mary Pace. Biografia w poniedziałek trafi do księgarń.

Przejęli statek pełen libijskich pieniędzy

Statek ze 117 mln euro w libijskich banknotach, płynący do Libii, został przejęty w środę przez brytyjską straż przybrzeżną i odeskortowany do portu Harwich nad kanałem La Manche - poinformowało w piątek brytyjskie MSW.

Został oskarżony o "mysi terroryzm"

Właściciel pizzerii na przedmieściach Filadelfii, który podrzucał żywe myszy do konkurencyjnych lokali, odpowie za to. Jak donoszą amerykańskie portale, mężczyzna został oskarżony o "mysi terroryzm" - nękanie, niewłaściwe zachowanie i okrucieństwo wobec zwierząt.

Ścigany generał wpadł w Wiedniu

Ścigany przez Serbię za zbrodnie wojenne w czasach wojny domowej w Bośni i Hercegowinie gen. Jovan Divjak został aresztowany przez austriacką policję na lotnisku w Wiedniu. Austriackie MSW podało, że były bośniacki generał został przekazany władzom sądowniczym, które zadecydują o jego ewentualnej ekstradycji do Serbii.

Prezydencja? Jaka prezydencja?

Jedynie 12 proc. Polaków wie, kiedy Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP. Co trzeci Polak w ogóle nie wie, że Polska obejmie przewodnictwo w UE. 44 proc. co prawda o tym wie, ale nie orientuje się, kiedy to nastąpi.

Przeciwnicy Kaddafiego. Kim są? Czego chcą?

Jaysh-e-Libi al-Hurra, tak brzmi pełna nazwa oddziałów, które zdołały odeprzeć atak wojska Muammara Kaddafiego na port Brega. Według piszącego dla think tanku Jamestown Foundation, specjalisty ds. Bliskiego Wschodu Dereka Henry'ego Flooda, który przebywa na terenach kontrolowanych przez rebeliantów, opozycjoniści nie mają żadnego zorganizowanego wojska, tylko żywiołowo tworzone oddziały, kierowane przez byłych oficerów armii rządowej. A ich uzbrojenie to mozaika starego sowieckiego sprzętu. Opozycja ma również podzielone zdanie jeśli chodzi o militarną interwencję Zachodu w Libii.

Korea Północna nie chce swoich obywateli

Grupa rybaków z Korei Północnej ma dużego pecha. Niechcący stali się przedmiotem sporu między Seulem a Phenianem. Wbrew wcześniejszym ustaleniom przedstawiciele północy nie chcą odebrać swoich obywateli, którzy pragną wrócić do ojczyzny.

Bronił opozycji, nie jest już adwokatem

Adwokat Paweł Sapiołka należał do grupy odważnych prawników, którzy zdecydowali się bronić opozycjonistów aresztowanych po wyborach prezydenckich w grudniu. Teraz przypłacił to adwokaturą. Mińskie kolegium adwokackie wykluczyło go ze swoich szeregów.

Emeryt staranował restaurację

70-letni kierowca stracił kontrolę nad samochodem i wjechał do restauracji w australijskim Melbourne roztrącając stoliki i siedzących przy nich klientów. 17 osób zostało rannych, na szczęście większość niegroźnie.

Robotnicy spalili menedżera, bo ich zwolnił

Gniew klasy pracującej może być bardzo niebezpieczny. Drastycznie pokazało to wydarzenie w indyjskiej hucie. Wściekli na dyrekcję zakładu zwolnieni pracownicy zaatakowali wicedyrektora. Mężczyzna spłonął żywcem w swoim samochodzie.

Dziękuje za oczyszczenie Żydów z zarzutu zabicia Jezusa

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował Benedyktowi XVI za oczyszczenie Żydów z zarzutów zabicia Jezusa. W liście do głowy Kościoła katolickiego szef izraelskiego rządu wyraża wdzięczność za odrzucenie przez Benedykta XVI - w jego najnowszej książce - "fałszywych oskarżeń, które służyły za podstawę do szerzenia przez stulecia nienawiści wobec Żydów".