Śmiercią groziły jej specsłużby i Kadyrow

- Anna Politkowska "nieustannie" otrzymywała pogróżki. Pogodziła się z tym, że może zostać zamordowana w każdej chwili - pisali amerykańscy dyplomaci z Moskwy. Z depeszy ujawnionej przez Wikileaks wynika, że główni podejrzani o zabójstwo dziennikarki to środowisko rosyjskich służb specjalnych oraz otoczenie moskiewskiego namiestnika Czeczenii - Ramzana Kadyrowa.

"Olbrzymia porażka" amerykańskiej tarczy

Nie powiódł się kolejny test amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej. Oznacza to, że na 15 prób tylko osiem zakończyło się powodzeniem. - To olbrzymia porażka dla testów tego bardzo skomplikowanego systemu - stwierdził Riki Ellison, szef Missile Defense Advocacy Alliance, organizacji lobbującej na rzecz tarczy.

USA pozywają za plamę

Administracja Stanów Zjednoczonych pozwała koncern BP oraz kilka innych firm, które miały związek z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Zarzucono im łamanie amerykańskich przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Amerykanie wciąż wierzą w Obamę

Amerykanie bardziej wierzą w Baracka Obamę jako przywódcę zdolnego poradzić sobie z problemami kraju niż w republikanów w Kongresie - wynika z sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.

Kibice kontra imigranci. 1200 osób zatrzymanych

Rośnie liczba zatrzymanych w Moskwie. Według ostatnich informacji milicja zatrzymała już 1200 osób. Przy sporej grupie osób znaleziono broń na gumowe kule, broń gazową, białą i paralizatory. Radio Echo Moskwy podało, że doszło do strzelaniny między pseudokibicami i nacjonalistami, w której zginęła jedna osoba. Milicja na razie nie potwierdziła tej informacji.

Rosja oskarża o "paranoiczną szpiegomanię"

W Wielkiej Brytanii doszło do wybuchu "paranoicznej szpiegomanii" - tak rosyjskie MSZ skomentowało aresztowanie przez Brytyjczyków 25-letniej Rosjanki Jekatieriny Zatuliwietier. Asystentka posła Izby Gmin jest podejrzewana o szpiegostwo.

ONZ znosi sankcje wobec Iraku

Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła restrykcje wobec Iraku obowiązujące od 19 lat, których celem było uniemożliwienie temu krajowi prac nad bronią jądrową. Tym samym dała zielone światło dla irackiego cywilnego programu atomowego.

Mladić nie do negocjacji

Serbowie wielokrotnie próbowali negocjować poddanie się Ratko Mladicia - doniósł belgradzki dziennik "Politika". Pośrednikiem w negocjacjach miał być syn Mladicia, Darko. Ratko Mladić to były dowódca sił Serbów bośniackich, ścigany przez trybunał w Hadze.

Odnaleziono głowę Henryka IV

Francuscy naukowcy odnaleźli i ostatecznie zidentyfikowali zabalsamowaną głowę króla Francji Henryka IV. Słuch po niej zaginął ponad 200 lat temu.

Były minister ranny, ogień i gaz na ulicach

Blisko 200 agresywnych demonstrantów starło się z policją w Atenach. Funkcjonariusze zostali obrzuceni koktajlami Mołotowa, policja użyła gazu łzawiącego. Tłum zaatakował też byłego ministra transportu Kostisa Hacidakisa. Zamieszki wybuchły podczas kolejnego, siódmego już w tym roku strajku generalnego przeciwko oszczędnościom i zmianom w prawie pracy, które parlament przyjął w nocy z wtorku na środę.

Kolejna nagroda, kolejne puste krzesło

W Parlamencie Europejskim odbyła się ceremonia wręczenia nagrody im. Sacharowa. Niestety bez laureata - kubańskiego dysydenta Guillermo Farinasa. Władze w Hawanie zabroniły mu wyjazdu. Przewodniczący Jerzy Buzek postawił dyplom na pustym krześle przykrytym kubańską flagą.

Twórca Facebooka osobowością roku

Za to, że dzięki niemu kontaktuje się ze sobą miliard ludzi, za to, że wykreował nowy system wymiany informacji i że zmienił nasze życie – tak "Time" uzasadnia przyznanie tytułu Osobowości Roku 2010 założycielowi Facebooka Markowi Zuckerbergowi.

Krajobraz po bitwie. 20 mln euro strat

Na 20 milionów euro oszacowano szkody po wtorkowych gwałtownych zamieszkach w centrum Rzymu. Centrum Wiecznego Miasta przypomina krajobraz po bitwie: wraki samochodów, wybite szyby, zniszczone chodniki. Około 2 tys. osób demonstrowało po tym, jak premier Włoch Silvio Berlusconi otrzymał poparcie parlamentu.

Lek na lepszą starość?

Amerykańscy naukowcy stworzyli lek, który może wpłynąć na przedłużenie i ulepszenie życia. Odkrycie będzie miało szczególne znaczenie dla osób w podeszłym wieku, których układ odpornościowy jest już znacznie osłabiony.

2 ofiary, 5 ocalonych. Polski jacht rozbity

Argentyńska marynarka wojenna odnalazła ciała dwóch polskich żeglarzy, którzy rozbili się w poniedziałek - podają argentyńskie media. Armator potwierdził informację o ich śmierci. W poniedziałek polski jacht z siedmioma osobami na pokładzie rozbił się o skały. Pięciu rozbitków zostało uratowanych.

Adwokat szefa Wikileaks: Nie mam z nim kontaktu

Do czwartku brytyjski sąd potrzyma w niepewności założyciela Wikileaks. W poniedziałek Julian Assange miał opuścić areszt w Londynie za kaucją, jednak od decyzji brytyjskiego sądu odwołali się Szwedzi. Assange jest podejrzany o gwałt i inne przestępstwa obyczajowe. Jego adwokat, Mark Stephens, skarży się, że nie ma wystarczającego kontaktu ze swoim klientem.

Życie przetrwało w "oceanicznych oazach"

Gigantyczne zlodowacenie, które objęło naszą planetę około 700 milionów lat temu mogło być końcem życia na Ziemi. Ale nie było. Organizmy przetrwały bowiem w niewielkich zbiornikach pozostałych po oceanach - piszą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopismie "Geology".

Pierwsze 3 proc. Białorusinów oddało głos

3,4 procent - tylu wyborców wrzuciło już kartkę do urny w pierwszym dniu przedterminowego głosowania na Białorusi. Główny termin wyborów prezydenckich to niedziela. Opozycyjne media już przestrzegają przed naciskami na wyborców i fałszerstwami.

Polka na czele mafijnego gangu

Polka kierowała gangiem kalabryjskiej mafii 'ndranghety, kiedy boss klanu, a prywatnie jej partner, przebywał w więzieniu. Ustaliła to prokuratura po tym, jak w środę karabinierzy zatrzymali 47 mafiosów w rejonie włoskiego miasta Cosenza.

Samobójca zabił 38 pielgrzymów

Samobójczy zamach w pobliżu szyickiego meczetu na południowym wschodzie Iranu. Zginęło co najmniej 38 modlących się tam pielgrzymów, a ponad 50 zostało rannych.

Ostatni lot legendy RAF

Ostatni lot legendarnego Harriera. Szesnaście brytyjskich myśliwców wielozadanowych opuści bazę wojskową RAF Cottesmore w Rutland i zrobi ostatnią rundę honorową po 30 latach "służby" w armii. Wycofanie Harrierów jest elementem planu brytyjskiego premiera Davida Camerona cięcia wydatków na obronę.

Sztorm odsłonił Afrodytę

W izraelskim mieście Aszkelon znaleziono antyczny, pochodzący z czasów rzymskich, posąg kobiety. W odkryciu pomógł szalejący w weekend sztorm na wybrzeżu śródziemnomorskim.

Koreańczycy w schronach, wyludnione ulice

W Seulu przeprowadzono największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenia obrony cywilnej. Jest to reakcja na rosnące napięcie w relacjach Korei Południowej z Koreą Północną. Armia Phenianu w listopadzie ostrzelała południowokoreańską wyspę w pobliżu spornej granicy na Morzu Żółtym.

Rozbita łódź. Dziesiątki zatonęły

Tragedia u wybrzeży australijskiej Wyspy Bożego Narodzenia. Drewniana łódź z nielegalnymi imigrantami na pokładzie przewróciła się, a następnie rozbiła o skały. Z wody wydobyto już 27 ciał, ale prawdopodobnie wielu ofiar nie udało się jeszcze znaleźć.

Chodorkowski nie usłyszy wyroku

Ogłoszenie wyroku w drugim procesie byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego wspólnika Płatona Lebiediewa, zapowiadane na dzisiaj, zostało przeniesione na 27 grudnia. Moskiewski sąd nie podał przyczyny tej decyzji. Pod koniec października prokuratorzy zażądali po 14 lat łagru dla obu skonfliktowanych z Kremlem przedsiębiorców.

Ten areszt, to "uszczerbek na wizerunku Szwajcarii"

"Mało finezyjne" i przynoszące "uszczerbek" dla wizerunku Szwajcarii w świecie - tak minister spraw zagranicznych Szwajcarii Micheline Calmy-Rey miała określić aresztowanie polskiego reżysera Romana Polańskiego na lotnisku w Zurychu we wrześniu 2009 roku. "Nieustępliwość" w ściganiu reżysera wypomniał z kolei amerykańskiemu dyplomacie w Kazachstanie szef tamtejszego resortu spraw zagranicznych Kanat Saudabayev. Depesze, w których poruszana była kwestia zatrzymania Polańskiego, ujawnił portal Wikileaks.

Cytrusowa kraina mrozu

Zima daje się we znaki również na Florydzie. Tamtejsi plantatorzy owoców cytrusowych byli w szoku gdy zobaczyli ogromne sople na pomarańczach.