Wypadek Dunna z "Jackass": ponad 200 km/h, prawie 2 promile

Gwiazda programu "Jackass", Ryan Dunn, który zginął w wypadku samochodowym 20 czerwca, miał w organizmie 1,96 promila alkoholu, podczas gdy dopuszczalny w Pensylwanii limit to 0,8 promila. Ustalono także, że Dunn pędził swoim porsche ponad 200 km na godzinę, przy ograniczeniu prędkości do 90 km/h.

Kontrole na granicach Schengen wrócą "w ostateczności"

Przywódcy Unii Europejskiej wezwali Komisję Europejską, by do września przygotowała mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen, ale tylko w ostateczności i w krytycznych sytuacjach. Premier Donald Tusk jest "umiarkowanie zadowolony" z wyniku rozmów ws. reformy Schengen, choć Polsce udało się wprowadzić zapis, że nowy mechanizm "nie będzie mógł ograniczać prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się".

Grecy szykują wojnę. W obronie dodatków, np. za brak windy

Grecja, a z nią cała Unia Europejska, w napięciu czeka na przyszły tydzień. 29 czerwca zaplanowano głosowanie ws. programu oszczędnościowego, tymczasem dzień wcześniej rozpocznie się ogólnokrajowy strajk w obronie rozdętych przywilejów socjalnych i ostrych cięć budżetowych. Demonstrujący pod parlamentem już dziś ostrzegają dziennikarzy: Nie przychodźcie 28-ego na plac Syntagma przed parlamentem.

Boeing przegrał z Airbusem. Różnicą 50 mld dolarów

Na targach lotniczych w Le Bourget Airbus uzyskał zamówienia na dostawę 730 nowych samolotów na łączną kwotę 72 miliardów dolarów - podają w piątek media. Tym rekordowym wynikiem europejski producent pokonał zdecydowanie amerykańskiego rywala, Boeinga. Bilans tego drugiego jest dużo skromniejszy - "tylko" 22 miliardy dolarów.

Cyrk bez słoni i lwów. Na Wyspach

Brytyjska Izba Gmin jednomyślnie przyjęła w czwartek wieczorem uchwałę o zakazie wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku. Wbrew stanowisku rządu, który proponował alternatywne rozwiązania, dokument poparli posłowie wszystkich partii.

Dziennikarze uciekają z Brukseli

Spada liczba dziennikarzy na stałe pracujących w Brukseli. W ciągu roku spadła ona o 25 proc. - alarmuje turecki dziennik "Hurriyet". Powód? Media tną koszty i odwołują swoich korespondentów, a w podjęciu decyzji pomaga im coraz mniejsza rola polityczna centralnych unijnych instytucji.

Kłopoty wizerunkowe Al-Kaidy. Osama myślał o zmianie nazwy

Osama bin Laden w swoich ostatnich listach ubolewał nad tym, że Al-Kaida ma kłopoty wizerunkowe, bo zabija zbyt wielu muzułmanów - pisze agencja Associated Press. Bin Laden zastanawiał się też nad zmianą nazwy organizacji. Przywódca Al-Kaidy poruszał ten problem w jednym z listów, które Amerykanie odnaleźli w jego kryjówce.

"To farsa i cyrk, a nie proces". Tymoszenko przed sądem

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, oskarżona o nadużycie władzy i sprzeniewierzenie państwowych funduszy podczas kierowania rządem, stanęła w piątek przez sądem w Kijowie. Przed budynkiem poparcie dla przywódczyni opozycji demonstrowało około tysiąca osób. Tymoszenko grozi 10 lat więzienia.

Indonezyjski bimber. 4 marynarzy nie żyje

Po wypiciu indonezyjskiego alkoholu domowej roboty zmarło czworo członków załogi rosyjskiego statku, kotwiczącego u wybrzeży Borneo - poinformowała w piątek indonezyjska policja. Kolejnych trzech marynarzy ciężko zachorowało.

Seul: Chiny nie pomogą reżimowi Kima

Chiny zapewniły, że nie będą popierać Korei Północnej przy kolejnych prowokacjach - takie stanowisko chińskich władz przekazał parlamentarzystom Korei Południowej prezydent tego kraju Li Miung Bak. Takie informacje wyciekły ze spotkaniu prezydenta z członkami parlamentarnej komisji obrony.

Walka o granice bez kontroli. Drugi dzień szczytu w Brukseli

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE poświęcony głównie reformie Schengen. Polska zabiega o osłabienie wniosków w tej sprawie. Chodzi o to, żeby obecny szczyt nie przesądził o powstaniu mechanizmu pozwalającego na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz Schengen.

Zrywanie polskich tablic. "Nikt nie zabrał głosu"

Nikt na razie nie zabrał głosu - ani prezydent, ani premier, ani szef MSZ w sprawie emitowanego na Litwie programu, w którym zaprezentowano sceny zrywania przed kamerami polskiej tabliczki z nazwą ulicy z prywatnego domu w Ejszyszkach - powiedziała na antenie TVN24 Renata Widtmann z litewskiego radia "Znad Wilii". Jej zdaniem Litwini próbują incydent obrócić w żart.

Telefon z domu bin Ladena pogrąży Pakistan?

Telefon komórkowy znaleziony w domu Osamy bin Ladena jest najpoważniejszym dowodem na to, że pakistański wywiad (ISI) pomagał ukrywać się liderowi Al-Kaidy - pisze "The New York Times". Jak na razie nie znaleziono na to bezpośrednich dowodów, ale - jak twierdzą rozmówcy gazety - analizy połączeń wskazują na kontakty bin Ladena ze zbrojną grupą silnie powiązaną z ISI. - To kierunek, w którym idzie śledztwo - mówią urzędnicy Waszyngtonu.

Nawigator Tu-134 był pijany? Śledczy zaprzeczają

W czwartkowe popołudnie rosyjski portal informacyjny Lifenews.ru podał, że we krwi głównego nawigatora Tu-134, który rozbił się w poniedziałek w Karelii, wykryto obecność alkoholu. Portal powoływał się na anonimowego informatora w organach wymiaru sprawiedliwości. Jednak już dwie godziny później, w depeszy agencyjnej RIA Nowosti, rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin zaprzeczył tym doniesieniom, podkreślając, że eksperci jeszcze nie zakończyli wszystkich badań.

Bezzałogowiec runął na dach reaktora w Fukushimie

Bezzałogowy aparat latający T-Hawk runął na dach reaktora nr 2 elektrowni w Fukushimie - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na japońską agencję Kyodo. Do wypadku doszło podczas przeprowadzania badania poziomu radioaktywności.

Wydobyto pojazd bogów sprzed tysięcy lat

Pojazd bogów sprzed ponad czterech tysięcy lat można podziwiać w Egipcie. Archeolodzy po raz pierwszy zaprezentowali Barkę Solarną, czyli łódź, którą według wierzeń podróżowali po nieboskłonie bogowie.

W Polsce o budżecie UE? Plan wielkiej konferencji

Jesienią Polska planuje zorganizowanie wielkiej konferencji na temat nowego wieloletniego budżetu UE. Jak informują źródła bliskie polskim urzędnikom przygotowującym w Brukseli objęcie prezydencji w Unii, mają wziąć w niej udział przedstawiciele państw członkowskich, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych.

Czołgi na granicy Turcji. USA ostrzegają

W związku z operacją armii syryjskiej w pobliżu granicy z Turcją, USA ostrzegły przed groźbą rozszerzenia się konfliktu. - Niebezpieczeństwo granicznych incydentów znacznie wzrośnie, jeśli Syria natychmiast nie zaprzestanie ataków i prowokacji - powiedziała w czwartek sekretarz stanu Hillary Clinton.

"Polacy nie dadzą się zepchnąć do narożnika"

Doświadczenie Mikołaja Dowgielewicza, polityczna stabilizacja i dobrze funkcjonująca gospodarka – m.in. te elementy, według "The Economist", mają pomóc Polsce dobrze przewodniczyć Unii Europejskiej przez najbliższe pół roku. Brytyjski tygodnik zauważa też, że rząd ma konkretne plany w związku z nową rolą.

Prezydent: czas wycofać Tu-134

Prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew chce wycofać z eksploatacji w Rosji samoloty pasażerskie Tu-134. Jedna z takich maszyn rozbiła się w poniedziałek koło Pietrozawodska, w Karelii. Zginęło 45 osób, a 7 zostało rannych.

Jak Grecja latami rozpuszczała obywateli

Niemal darmowe lekarstwa, tygodniowe wakacje na koszt państwa, praca dla każdego z rodziny - w ten sposób przez wiele lat żyli i nadal żyją Grecy. Krajem zawładnął nepotyzm, korupcja i szara strefa. Kolejne rządy nie przestawały rozdawać pieniędzy i tak Grecja znalazła się na skraju bankructwa.

Kaddafi ucieknie do Łukaszenki?

- Myślę, że za dwa, góra trzy tygodnie Kaddafi opuści Libię i wyjedzie, prawdopodobnie na Białoruś - powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji Abdel Rahman Szalgam, były przyjaciel i współpracownik pułkownika.

FBI udaremniło atak na punkt poborowy

Federalne Biuro Śledcze udaremniło atak na ośrodek werbunkowy amerykańskiej armii w Seattle w stanie Waszyngton - poinformował w czwartek Departament Sprawiedliwości. Funkcjonariusze aresztowali dwóch mężczyzn, którzy przygotowywali zamach.

Za wojskiem Afganistan opuszczą cywile

Podobnie jak liczba wojsk, także amerykański personel cywilny w Afganistanie zostanie zmniejszony - zasugerowała w czwartek sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Redukcję wojsk zapowiedział w środę prezydent Barack Obama.

Wspólnota znów pomoże Grecji

Przywódcy UE udzielą dalszej pomocy Grecji i zrobią wszystko, by zapewnić stabilność eurolandu - brzmi projekt uzyskanej przez Polską Agencję Prasową deklaracji z trwającego szczytu UE w Brukseli. Nowy plan pomocy ma być gotowy w lipcu. Ma w nim uczestniczyć sektor prywatny.

Potrójny zamach w Iraku. 34 zabitych

Trzy bomby eksplodowały w czwartek po południu polskiego czasu w południowo-zachodnim Bagdadzie. Do wybuchów doszło w pobliżu ruchliwego targowiska i meczetu. Władze podają, że nie żyją 34 osoby, a co najmniej 82 jest rannych.

Wyłudzają zasiłki, budżet cierpi

Nawet do 20 miliardów euro traci rocznie budżet pracy przez tych Francuzów, którzy nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne i wyłudzają zasiłki. Raport przygotowała specjalna grupa parlamentarna.