Naczelny "NotW" zwolniony za kaucją. Komik za kraty

Aktualizacja:

71-latek aresztowany we wtorek w Wielkiej Brytanii w związku z aferą podsłuchową został zwolniony za kaucją - podała we wtorek wieczorem brytyjska policja. Choć Scotland Yard nie podał nazwiska mężczyzny, media sądzą, że jest to były redaktor naczelny tabloidu "News of the World" Stuart Kuttner. Wcześniej we wtorek brytyjski sąd skazał na sześć tygodni więzienia brytyjski sąd skazał mężczyznę, który w czasie przesłuchania medialnego magnata Ruperta Murdocha w Izbie Gmin próbował obrzucić go pianą do golenia.

We wtorek po południu sąd magistracki w Westminsterze wydał wyrok ws. próby obrzucenia Ruperta Murdocha pianą do golenia. Oskarżony, komik Jonathan May-Bowles, znany też jako Jonnie Marbles, w ubiegłym tygodniu przyznał się do ataku na 80-letniego Murdocha.

Dziś sąd skazał go na sześć tygodni wiezienia.

Kolejny naczelny w areszcie

Także we wtorek Brytyjska policja aresztowała kolejną osobą w związku z aferą podsłuchową w tabloidzie "News of the World". Choć Scotland Yard nie podał personaliów zatrzymanego, media sugerują, że chodzi o byłego naczelnego "NotW" Stuarta Kuttnera.

71-letni Kuttner, który w tabloidzie przepracował 22 lata i odszedł w 2009 r., nie wiedział, że grozi mu aresztowanie, gdy zgodnie z wezwaniem stawił się we wtorek o godz. 11 czasu miejscowego na posterunku policyjnym, by złożyć wyjaśnienia.

Wieczorem Scotland Yard poinformował, że 71-latek, po kilkugodzinnym przesłuchaniu został zwolniony za kaucją i pozostanie na wolności do końca sierpnia "w oczekiwaniu na dalsze wyniki śledztwa".

Kuttner jest postacią dobrze znaną, ponieważ występował publicznie, gdy "NotW" był przedmiotem kontrowersji. W redakcji był odpowiedzialny m.in. za finanse.

2 operacje policji

Aresztowanie kluczowej postaci w niewychodzącym już tabloidzie jest wynikiem dwóch policyjnych operacji: Operation Weeting, dotyczącej afery podsłuchowej i angażowania przez gazetę hakerów, oraz Operation Elveden, mającej na celu ustalenie, czy tabloid płacił funkcjonariuszom policji za tajne informacje.

Operacja Weeting została wszczęta w styczniu tego roku, gdy aktorka Sienna Miller i poseł George Galloway oskarżyli "NotW" o włamanie do ich skrzynek głosowych. Już wcześniej policji zarzucono, iż jej początkowe dochodzenie z lat 2005-06, w którym badano działalność współpracującego z tabloidem hakera Glenna Mulcaire'a, pominęło lwią część materiału dowodowego.

Aresztowanemu mężczyźnie postawiono zarzut działania w zmowie z innymi w celu nielegalnego przechwytywania informacji na podstawie ustawy z 1977 r. oraz zarzut złamania ustawy antykorupcyjnej z 1906 r. Identyczne zarzuty postawiono byłej redaktorce naczelnej "NotW" i byłej dyrektorce News International (wydawniczej części koncernu Ruperta Murdocha News Corp.) - Rebece Brooks.

10 aresztowanych

Dotychczas w związku z obiema policyjnymi operacjami aresztowano 10 osób, które po pewnym czasie zwolniono za poręczeniem. Są to m.in. były redaktor naczelny "NotW" i były dyrektor ds. komunikacji Downing Street Andy Coulson, były naczelny reporter "NotW" Neville Thurlbeck, były reporter pisujący o sprawach rodziny królewskiej Clive Goodman i freelancerka Terenia Taras.

Do dymisji w związku z aferą podsłuchową podał się szef Scotland Yardu Paul Stephenson oraz jego zastępca John Yates. Zarzuca się im, że byli zbyt blisko powiązani z gazetą i że nie poznali się na rzeczywistej skali przestępczej działalności w redakcji. "NotW" nie ukazuje się od 10 lipca.

Źródło: PAP