Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari naciska na Waszyngton, by pomógł znaleźć "trwałe rozwiązanie" operacji amerykańskich samolotów bezzałogowych. Akcje sił USA nad Pakistanem i związane z tym ofiary cywilne są jednym z głównych powodów zaostrzenia relacji na linii Islamabad-Waszyngton.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano przyjechał w poniedziałek rano do Teheranu i wyraził optymizm co do możliwości wyjaśnienia pewnych kwestii związanych z programem nuklearnym Iranu.

- Polska nie była osamotniona, jeśli chodzi o prezentowanie punktu widzenia, że podstawową funkcją sojuszu są działania na rzecz obrony krajów członkowskich - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczy w szczycie NATO w Chicago. Stwierdził także, że panuje powszechne przekonanie o konieczności zakończenia misji w Afganistanie do końca 2014 roku. Wyraził także poparcie dla projektu sojuszniczej tarczy antyrakietowej w Europie.

Policja w Montrealu w Kanadzie aresztowała 69 osób po tym, jak w weekend wybuchły wielkie zamieszki z udziałem studentów. Ci protestują od kilku tygodni w związku z podwyżką czesnego o 75 proc. we francuskojęzycznej prowincji Quebec.

Do przepychanek z policją doszło w Chicago podczas protestu w związku z rozpoczętym tego w niedzielę szczytem NATO. Organizatorzy protestu, w którym uczestniczy kilka tysięcy osób podają, że kilka osób zostało rannych, a kilkanaście dalszych aresztowano. W demonstracji wzięło też udział około 50 weteranów wojen w Afganistanie i Iraku. Ci wyrzucili medale, jakie dostali za służbę w tych krajach, mówiąc m.in., że "w tych prowadzonych wojnach nie ma krzty honoru, a tylko wstyd".

Polak mieszkający w Chicago został zatrzymany pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych w czasie manifestacji przeciwko szczytowi NATO. Chicagowska policja oprócz Polaka aresztowała także innego mężczyznę oskarżonego o próbę wejścia w posiadanie materiałów wybuchowych. Sebastian S. nie był jednak powiązany z trzema osobami, które miały przy sobie koktajle Mołotowa i nimi chciały rzekomo zaatakować prezydenta Baraka Obamę.

Po pierwszym dniu szczytu Paktu Północnoatlantyckiego jego członkowie ogłosili milowy krok ws. tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, osiągając "tymczasową zdolność obrony rakietowej", co praktycznie oznacza uruchomienie pierwszej fazy tarczy. Sojusz postanowił też, że w połowie 2013 roku nastąpi "zwrot" w Afganistanie, którego żołnierze i siły bezpieczeństwa przejmą kontrolę nad operacjami wojskowymi. NATO z tego kraju wycofa się w 2014 roku.

Drugą turę niedzielnych wyborów prezydenckich w Serbii wygrał kandydat nacjonalistycznej opozycji Tomislav Nikolić. Pokonał on dotychczasowego prezydenta Borisa Tadicia, który zwyciężył minimalnie w pierwszej turze 6 maja. Do zwycięstwa lidera populistów przyczyniła się niska frekwencja wyborcza. Według danych komisji wyborczej Tadić zdobył 46,77 proc. głosów, a jego rywala poparło 50,21 proc. wyborców. Oficjalne wyniki wyborów oczekiwane są w poniedziałek.

- Nie będzie pochopnego wycofywania się z Afganistanu. Nasz cel, nasza strategia i nasz harmonogram w tym kraju pozostają bez zmian - podkreślił Anders Fogh Rasmussen w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym. Powtórzył to samo na briefingu poprzedzającym szczyt NATO w Chicago. To reakcja na doniesienia o zwiększającej się presji niektórych państw członkowskich na szybsze wycofanie się z Afganistanu.

- To było najdłuższe 20 sekund mojego życia - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Kraje członkowskie NATO powinny iść za przykładem Francji i wycofać swe wojska z Afganistanu - ogłosili talibowie w oficjalnym trzystronicowym komunikacie wydanym w czasie, gdy w Chicago rozpoczyna się szczyt Sojuszu. Mają tam być omawiane kwestie związane z przyszłością Afganistanu.

Deklaracja szefa polskiego MSZ na otwarcie szczytu NATO w Chicago. Radosław Sikorski rozwiewa ostatnie wątpliwości i mówi, że Polska nie pójdzie w ślady Francji i nie przyspieszy wycofania swoich wojsk z Afganistanu. - Zgodnie z planem wycofamy się do 2014 roku - powiedział szef MSZ. Główny temat rozpoczynającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego to właśnie Afganistan: harmonogram zakończenia misji ISAF i późniejsza pomoc Kabulowi.

W ostrzelanym przez syryjskie wojsko mieście Suran w prowincji Hama zginęło w niedzielę 16 osób, w tym troje dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Łącznie w niedzielę w Syrii zabitych zostało 21 osób.

Kolejny silny wstrząs sejsmiczny zanotowano w niedzielę po południu w regionie Emilia-Romania na północy Włoch. Niedaleko miasta Ferrara runęły kolejne budynki. Wstrząs nastąpił prawie 12 godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi w tym samym rejonie. Zginęło w nim 7 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia.

Pakistan zablokował w niedzielę serwis społecznościowy Twitter, ponieważ jego operator odmówił usunięcia materiału uznanego za obraźliwy wobec islamu - poinformował prezes pakistańskich władz telekomunikacyjnych Mohammed Yaseen. Materiał umieszczony na Twitterze promował rywalizację na Facebooku, polegającą na umieszczaniu wizerunków proroka Mahometa - powiedział Yaseen. Dla wielu muzułmanów jakiekolwiek wizerunki Mahometa są bluźniercze.

Zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.

Pewien kapsztadzki malarz, wystawiając w johannesburskiej galerii obraz, przedstawiający prezydenta RPA Jacoba Zumę, upozowanego na Lenina i z obnażonymi genitaliami, wywołał burzę. Już wiadomo, że dzieło nie zostanie ocenzurowane. Co więcej, dzięki światowemu rozgłosowi, obraz został sprzedany za ponad 16,5 tys. dolarów.

Abdel Basset al-Megrahi, oficer libijskiego wywiadu oskarżony o zamach bombowy na samolot w 1988 roku w Lockerbie, w którym zginęło 270 osób, zmarł w swoim domu w stolicy Libii Trypolisie. Al-Megrahi był chory na raka.

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.