Katastrofy w tym roku kosztowały 265 mld dolarów

Blisko 265 miliardów dolarów kosztowały światową gospodarkę szkody spowodowane przez katastrofy naturalne w pierwszej połowie 2011 r. - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków towarzystwa ubezpieczeniowego Munich Re. Jeszcze nigdy szkody te nie były tak wysokie.

Radiooperator nie nadał SOS, bo na statku nie było prądu

Pokładowy radiooperator "Bułgarii" nie był w stanie nadać sygnału SOS, bo w tym momencie statek był już pozbawiony prądu. Do awarii generatora doszło jednak jeszcze zanim woda wdarła się do maszynowni. Prowadzący śledztwo rozpatrują kilka hipotez na temat przyczyn katastrofy. Za priorytetową nadal uznaje się wersję o technicznej niesprawności statku. Jednak gazeta "Kommersant" twierdzi, że niektórzy członkowie komisji państwowej badającej katastrofę zaczynają przychylać się do hipotezy, że bezpośrednią przyczyną zatonięcia były błędy załogi.

"Bułgaria" już raz tonęła. W tym samym miejscu, cztery lata temu

Statek wycieczkowy "Bułgaria" już raz w przeszłości tonął. Było to cztery lata temu, niemal dokładnie w tym samym miejscu - pisze gazeta "Moskowskij Komsomolec". Opowiedział o tym dziennikarzom były członek załogi, nawigator Michaił Iwanow (nazwisko zmieniono na jego prośbę).

Minister obiecuje: wrak zaczną wyciągać w sobotę

Operacja wydobywania wraku zatopionej "Bułgarii" rozpocznie się w sobotę - poinformował minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu. Pomogą w tym dwa ogromne pływające dźwigi. Na razie nurkowie penetrują miejsce katastrofy. Widzieli ciała 50 osób, głównie dzieci, uwięzionych w pokoju muzycznym.

Papież Polak znów na biletach

W Rzymie do sprzedaży trafi milion pamiątkowych biletów do metra, tramwaju i autobusu z wizerunkiem Jana Pawła II. To już druga seria biletów ze zdjęciem polskiego papieża. Każdy bilet będzie kosztował 1 euro.

200 katolików kontra policja

Uprowadzony autobus, powybijane szyby, podpalone samochody, koktajle Mołotowa i 22 policjantów z lekkimi obrażeniami - tak wyglądała w Belfaście noc z poniedziałku na wtorek. Do starć doszło w przeddzień rocznicy bitwy pod Aughrim, która ostatecznie przypieczętowała klęskę irlandzkich katolików.

Eurostrefa nie wyklucza bankructwa Grecji

Strefa euro nie wyklucza częściowego bankructwa Grecji w ramach 2. pakietu pomocowego, który kraje eurogrupy zaczęły przygotowywać - powiedział we wtorek holenderski minister finansów Jan Kees de Jager przed spotkaniem ze swoimi odpowiednikami z UE w Brukseli. Powołał się na opinie, jakie padły na poniedziałkowym spotkaniu eurogrupy.

Brown oskarża Murdocha: Zatrudnialiście przestępców

Były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown oskarżył wydawnictwo Murdocha News International o posługiwanie się "znanymi przestępcami" w celu zdobycia prywatnych informacji o nim i członkach jego rodziny. Brown już w poniedziałek skarżył się, że dziennikarze szpiegowali jego rodzinę, publikując dane m.in. o chorobie jego syna.

CIA wymyśliła szczepienia, żeby zdobyć DNA dzieci bin Ladena

CIA zorganizowała fałszywy program szczepień w mieście, gdzie, jak się domyślała, znajduje się kryjówka Osamy bin Ladena. Amerykanie chcieli zdobyć w ten sposób DNA dzieci lidera Al-Kaidy i zyskać pewność, że przebywa on w Abbottabadzie - ustalił brytyjski dziennik "The Guardian". Czy CIA osiągnęła swój cel? Nie wiadomo. Jednak kilkanaście dni później komandosi uderzyli na dom Osamy.

Najbardziej owłosiona dziewczynka świata

Supattra Sasupan ma 11 lat i pochodzi z Tajlandii. Stała się znana jako najbardziej owłosiona dziewczynka świata. Choruje na hipertrichozę, czasem nazywaną "syndromem wilkołaka".

Ministrowie radzą nad "sześciopakiem"

W Brukseli rozpoczęło się posiedzenie ministrów finansów państw Unii Europejskiej (ECOFIN). Obradom przewodniczy minister Jacek Rostowski. Ministrowie mają wymienić poglądy na temat tzw. sześciopaku, czyli pakietu sześciu legislacji, mających wzmocnić dyscyplinę budżetową w UE. To pierwsze spotkanie unijnych ministrów finansów od rozpoczęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Brat Karzaja zabity w zamachu

Brat prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, Ahmad Wali Karzaj został zabity w zamachu w południowej prowincji kraju, Kandaharze - poinformowała agencja Reutera powołując się na rzecznika prowincji. Według wysokiego urzędnika resortu bezpieczeństwa, Karzaja zabił jego ochroniarz.

Sarkozy: Tysiąc żołnierzy wraca do domu

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przybył we wtorek z kilkugodzinną wizytą do Afganistanu, zapowiedział, że do końca 2012 roku wycofa z tego kraju 1 tys. żołnierzy, czyli jedną czwartą francuskiego kontyngentu.

To on miał zabić Polaków w Peru. Indianie wydali go w ręce policji

Roger Mauricio Ruiz - to główny podejrzany o zabójstwo pary Polaków w Peru. Został ujęty przez oddziały indiańskiej "milicji" wspólnoty Tahorapa w niedzielę. W poniedziałek Indianie wydali go w ręce peruwiańskiej policji. Ujęcie kolejnego podejrzanego o współudział w zbrodni jest kwestią godzin - obiecuje policja.

Rybak nagrał, jak płonący samolot uderza w rzekę

- Stałem na pokładzie. Naglę słyszę wielki huk, trzask! Telefon komórkowy miałem włączony w opcji wideo i nagrałem, jak spada samolot - opowiada świadek katastrofy rosyjskiego An-24 na rzece Ob. W poniedziałek rano samolot z 37 osobami na pokładzie awaryjnie lądował na tafli wody po tym, jak zapalił się jeden z silników. Maszyna się roztrzaskała, zginęło 9 osób.

"Prezydent stracił mandat i prześladuje własny naród"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton podkreśliła w poniedziałek, że prezydent Syrii Baszar el-Asad nie jest niezastąpiony i stracił mandat na rządzenie krajem. - Wypowiedź Clinton oznacza wyraźne zaostrzenie tonu w stosunku USA wobec Asada - zauważa Reuters.

Wprowadzają "podatek chipsowy"

Od września Węgry wprowadzą "podatek chipsowy" od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ustawę w tej sprawie przegłosował w poniedziałek węgierski parlament.

Wysadzili most w powietrze

Most, który od 1907 r. łączył okręg waszyngtoński i Westmoreland w USA został wysadzony w powietrze. Po latach remontów, właściciele historycznej konstrukcji Charleroi - Monessen zdecydowali się na jej wyburzenie.

4 zamaskowanych mężczyn, czwarta eksplozja gazociągu

Grupa zamaskowanych mężczyzn we wtorek przed świtem wysadziła w powietrze terminal gazociągu na Synaju, który dostarcza gaz ziemny do Izraela i Jordanii - podały służby bezpieczeństwa. Zdaniem służb ataku dokonały co najmniej cztery osoby. Miejsce wybuchu jest położone ok. 50 km na zachód od granicy z Izraelem.

"Zabójcy demonstrantów wciąż tkwią na stanowiskach"

Premier Egiptu Essam Szaraf zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu tygodnia wprowadzi zmiany w składzie rządu, jednak tłumy protestujących w centrum Kairu i w mieście Suez natychmiast odrzucili ten pomysł, jako niewystarczający w rozliczeniach z reżimem.

Założyciel WikiLeaks znów przed sądem

Założyciel demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Julian Assange ma stawić się dziś w sądzie wysokiej instancji w Londynie, który przystąpi do rozpatrywania jego odwołania od orzeczenia sądu pokoju dopuszczającego ekstradycję do Szwecji.

RWE "wyobraża sobie" przejęcie przez Gazprom

Niemiecki koncern RWE i rosyjski gigant Gazprom prowadziły rozmowy na temat długofalowej współpracy, która mogłaby obejmować nawet wykup przez Gazprom strategicznych udziałów w RWE. To otworzyłoby Rosjanom drogę do odbiorców energii w kilku krajach. W tym w Polsce.

Władza grzmi: Maksymalna kara dla tych, co nie pomogli

- Kapitanowie statków, które nie zatrzymały się, aby pomóc rozbitkom z "Bułgarii", otrzymają "maksymalną karę" - zapowiedział minister transportu Igor Lewitin. Zdecydowane oświadczenie polityka jest zgodne z falą oburzenia, która przetoczyła się przez Rosję po doniesieniach, że dwie jednostki przepłynęły obok rozbitków, ale nie zatrzymały się.

Mordowali imigrantów. Dostali dożywocie

Pięciu członków rosyjskiej grupy neonazistowskiej usłyszało wyroki dożywocia. Ukarano ich za zabójstwa i przygotowywanie aktu terroru. Osiem innych osób otrzymało niższe wyroki. Łącznie grupa miała odpowiadać za 27 zabójstw.

Włoski "czarny piątek" pogania ministrów

Ministrowie finansów krajów strefy euro - jak dotąd bezskutecznie - omawiają drugi pakiet pomocowy dla Grecji. Presję na szybkie uzgodnienie pomocy wywiera widmo wspomnienia "czarnego piątku" na rynku włoskich obligacji.

Media Murdocha szpiegowały premiera i jego synka?

Przez Wielką Brytanię przetacza się wielka afera związana z brukowcem "News of the World", który miał wielokrotnie stosować podsłuchy i włamywać się do telefonów, by zdobyć informacje. To jednak nie koniec problemów Ruperta Murdocha, właściciela imperium, do którego należał zamknięty już brukowiec. Kolejne jego gazety "The Sunday Times" i "The Sun", zostały oskarżone o nielegalne pozyskiwanie informacji na temat byłego premiera Gordona Browna.

William podziękował Firthowi, za "I have a voice"

Na finiszu swojej pierwszej zagranicznej wizyty książę i księżna Cambridge wzięli udział w gali BAFTA "Brits to Watch" w Belasco Theatre w Los Angeles. Olśnili na czerwonym dywanie, zamienili kilka słów z celebrytami, a William - który przewodniczy BAFTA - wygłosił mowę. Rozbawił gości, cytując wypowiedziane przez Colina Firtha (w roli Jerzego VI, w "Jak zostać królem") zdanie: "Mam głos (I have a voice)". Ale ostatnim akcentem wizyty pary w USA było spotkanie z dziećmi.

Wybuch w bazie zabił dowódcę marynarki

W wybuchu skonfiskowanej irańskiej amunicji w bazie na Cyprze zginęło 12 osób, a 62 zostały ranne. Wśród ofiar jest dowódca marynarki wojennej i wielu innych oficerów. Po katastrofie ze stanowiska zrezygnował minister obrony i dowódca Gwardii Narodowej. Wybuchy uszkodziły też największą elektrownię na wyspie, która przestała działać i "nieprędko" zostanie ponownie uruchomiona.