Organizator telewizyjnej prezydenckiej debaty w Meksyku oficjalnie przeprosił widzów za zbyt odważną sukienkę asystentki, która pojawiła się przed kamerami na początku programu. Jej widok miał "odwracać uwagę od spraw ważnych". Kobieta sama wybrała sobie kreację i jej wyboru zapomniano sprawdzić przed programem.

W nocy z poniedziałku na wtorek policja w Moskwie zatrzymała dwóch liderów opozycji Aleksieja Nawalnego i Siergieja Udalcowa. Obaj wraz z kilkuset innymi osobami spacerowali przez całą pod oknami Administracji Prezydenta Rosji w proteście przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Obu oskarżono o naruszenie przepisów dotyczących organizowania zgromadzeń publicznych, za co grozi im kara do 2 tys. rubli (około 200 złotych) grzywny.

Chiny wydaliły korespondentkę arabskiej telewizji Al-Dżazira Melissę Chan - poinformował w Pekinie Klub Korespondentów Zagranicznych (FCCC). Powodem tej decyzji było prawdopodobnie niezadowolenie władz chińskich z relacji arabskiej telewizji. Al-Dżazira wyraziła "niezadowolenie" z decyzji władz.

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza udaremniła zaplanowany przez Al-Kaidę zamach na samolot pasażerski. Miało dojść do niego w rocznicę śmierci Osamy bin Ladena. Terrorysta-samobójca miał zdetonować bombę ukrytą w majtkach.

Centrowa Kadima, największa do tej pory partia opozycyjna, zawarła nieoczekiwanie porozumienie koalicyjne z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i wchodzi do rządu - poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek izraelskie radio publiczne. Oznacza to, że do przedterminowych wyborów nie dojdzie.

16 maja, dzień po przejęciu władzy od ustępującego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, Francois Hollande pojedzie do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel. Taką informację w poniedziałek wieczorem w telewizji "France 2" podał Pierre Moscovici ze sztabu prezydenta-elekta.

Nazwisko nowego premiera Francji poznamy 15 maja, w dniu przekazania władzy przez odchodzącego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - poinformował zwycięzca niedzielnych wyborów, prezydent-elekt Francois Hollande.

Antonis Samaras, przywódca prawicowej Nowej Demokracji (ND), która z nieznaczną przewagą zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji, oświadczył w poniedziałek, że nie udało mu się utworzyć rządu koalicyjnego i zwrócił mandat prezydentowi. Zaledwie kilka godzin wcześniej prezydent Grecji Karolos Papulias powierzył mu tę misję.

- Moje życie jest w pana rękach. Jeżeli przyjmie pan te żądania, będę żył. Jeżeli ich pan nie przyjmie, umrę - to fragment dramatycznego apelu porwanego w Pakistanie Amerykanina do prezydenta Baracka Obamy. Nagranie z Warrenem Weinsteinem opublikowała w internecie Al-Kaida, której członkowie go uprowadzili.

Kapitan U.S. Army, który 1 maja podczas rozmowy z żoną przez Skype stracił przytomność, upadł i zmarł, nie został postrzelony - poinformował w poniedziałek przedstawiciel wojska. Na ciele żołnierza nie znaleziono żadnych poważnych ran, a jedynie obtarcia.

NATO oświadczyło w poniedziałek, iż oczekuje, że Francja dotrzyma swych zobowiązań w sprawie Afganistanu, mimo obietnicy przyspieszenia wycofania francuskich wojsk, jaką w trakcie kampanii przedwyborczej złożył prezydent-elekt Francois Hollande.

Nowo zaprzysiężony prezydent Rosji Władimir Putin, zaledwie kilka godzin po ceremonii Kremlu wydał dekret ws. polityki zagranicznej, w którym żąda od USA trwałych gwarancji, że tarcza antyrakietowa nie będzie skierowana przeciwko Moskwie.

Nie mogła być żoną premiera Wielkiej Brytanii, została zakonnicą. Laura Adshead przed laty spotykała się z Davidem Cameronem, ale gdy ten złamał jej serce, depresja popchnęła ją do nadużywania alkoholu i narkotyków. Dopiero teraz jest szczęśliwa - jako siostra John Mary, zakonnica czekająca na złożenie ślubów wieczystych. O swojej przemianie opowiada w filmie dokumentalnym "God is the Bigger Elvis", który pokazywany jest na całym świecie. Jej historią zainteresował się nawet Watykan.

40-letni Peter Mangs został oskarżony przez szwedzką prokuraturę w Malmoe o trzy zabójstwa i 12 usiłowań zabójstwa na tle rasistowskim. W sumie postawiono mu 20 zarzutów.

Policja w Reading (hrabstwo Berkshire) w Wielkiej Brytanii poszukuje kobiety, która w czwartek przed Centrum Polskim porzuciła 2-3 tygodniową dziewczynkę - pisze BBC.

- Dla Ukraińców te mistrzostwa są bardzo ważne, bojkot nam się nie przysłuży - powiedział w rozmowie z TVN24 jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk. Były minister spraw zagranicznych i były przewodniczący Rady Najwyższej nie wierzy, by Julia Tymoszenko znalazła się na wolności przed zaplanowanymi na październik wyborami parlamentarnymi.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel już w niedzielę wieczorem rozmawiała telefonicznie z nowym prezydentem Francji Francois Hollande'em. - Uzgodniliśmy, że będziemy dobrze i intensywnie współpracować i szybko się spotkamy - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie.

Francuzi wybrali "normalnego przywódcę bez charyzmy", bo chcieli się rozstać z "rozczarowującym Sarkozym" - pisze największy włoski dziennik "Corriere della Sera", który dzień po wygraniu przez socjalistę wyborów prezydenckich zwiastuje epokę nowych relacji w Europie. "La Repubblica" cieszy się tymczasem z odejścia "aroganckiego Sarkozy'ego", a francuskie tytuły "Le Point" i "Le Nouvel Observateur" stwierdzają, że Hollande ma już zapełniony kalendarz i terminy szczytów wyznaczą kolejność podejmowania przez niego decyzji.

Zwycięstwo Françoisa Hollande'a oznacza, że po raz pierwszy prezydent Francji nie będzie miał żony, ale konkubinę. Poza tym, jego partnerka nadal zachowa pracę i własne wynagrodzenie. Valérie Trierweiler już zapowiedziała, że nie planuje małżeństwa z Hollandem i nie rzuci posady dziennikarki politycznej w "Paris Matchu". Tym samym ma szansę zrewolucjonizować rolę pierwszej damy Francji.