Zamawiali żony pocztą. Policja je uwolniła

Przez dwa lata w samej prowincji Hebei policja zwróciła wolność ok. 3,5 tys. porwanym Chinkom i 206 kobietom z zagranicy. Wiele z nich uprowadzono na zamówienie, złożone pocztą przez rodziny samotnych kawalerów - podała w czwartek chińska policja.

NATO nie wybiera się do Iranu

NATO nie ma najmniejszego zamiaru interweniować w Iranie - zapewnił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Ramussen w odpowiedzi na doniesienia prasowe o tym, że niektóre rządy mogą planować atak militarny w związku z programem nuklearnym Iranu.

"Premier-pokerzysta" z polskimi korzeniami

Premier Grecji Jeorjos Papandreu chętnie gra o dużą stawkę. Tym razem taka strategia może go jednak nie tylko pozbawić sojuszników, ale także zrujnować pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję. Agencja dpa nazywa go "premierem-pokerzystą".

"Hitler wykorzystywał czołgi. Putin wykorzystuje banki"

Polityka przyjaznych kroków wobec Rosji to już chyba ostatnia rzecz, jaką może chwalić się Barack Obama. Choć tzw. reset także ma wielu krytyków, uważających, że korzysta na tym tylko Moskwa. "Od czasów Hitlera nie było przywódcy tak skutecznego w psychologicznych grach z liderami Zachodu, jak Putin. Różnica tylko taka, że Hitler wykorzystywał czołgi. Putin wykorzystuje banki" - mówi rosyjski opozycjonista Garri Kasparow. Wzywa Amerykanów do zmiany polityki resetu. I tak zapewne będzie, jeśli nowym prezydentem USA zostanie republikanin.

Castro pozwala sprzedawać domy

Kubański rząd, po raz pierwszy od początku rewolucji, pozwoli obywatelom kupować i sprzedawać nieruchomości - pisze w czwartkowym wydaniu organ kubańskiej partii komunistycznej "Granma". Nowe przepisy wejdą w życie 10 listopada.

"USA utraciły, niestety, mądrość i rozwagę"

USA powinny zastanowić się dwa razy, nim wejdą na drogę konfrontacji z Teheranem w związku z jego programem nuklearnym - ostrzegł Teheran. Prezydent Barack Obama powiedział, że program ten jest wciąż zagrożeniem.

Ambasador Rosji podsyca serbski nacjonalizm

Serbscy liberałowie żądają wydalenia z kraju ambasadora Rosji po tym, jak pojawił się on na wiecu nacjonalistów. Aleksandr Konuzin mieszał się w wewnętrzne sprawy Serbii i dlatego powinien być ogłoszony persona non grata – uważa partia LSV, wchodząca w skład koalicji rządzącej. W Belgradzie znów ożyła dyskusja, czy poważne polityczne i gospodarcze wpływy Rosji w Serbii nie zaszkodzą jej unijnym aspiracjom.

Niemowlę pracuje w budżetówce

Na liście płac nigeryjskich urzędników znalazło się miesięczne niemowlę - ujawniło ministerstwo sprawiedliwości w nigeryjskim stanie Zamfara. Odkrycie pokazuje stopień skorumpowania w najludniejszym kraju Afryki.

"Klany oligarchów nie chcą reform w Grecji"

W Grecji widać "alarmujące objawy dysfunkcyjnego państwa". Bez reformy systemu rządzenia nie uda się uzdrowić gospodarki i powrót drachmy może okazać się nieuchronny - sądzi na łamach "Timesa" grecki publicysta Jason Manolopulos.

Londyn nie wyklucza ataku USA na Iran

Brytyjskie ministerstwo obrony sądzi, że Amerykanie mogą przyspieszyć plany ataku na kluczowe irańskie instalacje i przystąpiło do opracowania awaryjnych planów na wypadek, gdyby tak się miało stać - pisze czwartkowy "Guardian".

Udusił żonę, bo zniszczyła zabawki ze "Star Wars"

30-letni Rickie La Touche został uznany winnym uduszenia swojej 28-letniej żony Pornpilai Srisroy. Mężczyzna zabił, bo kobieta zniszczyła kolekcję jego zabawek związanych z sagą "Star Wars". Sędzia brytyjskiego sądu z Preston Crown skazał go na dożywocie. La Touche będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie dopiero po 12 latach.

Chińczycy połączyli się w kosmosie

Pierwszy chiński manewr dokowania w przestrzeni kosmicznej zakończył się pomyślnie. Statek kosmiczny Shenzhou 8 połączył się z modułem Tiangong 1 na wysokości 340 kilometrów nad Ziemią w środę wieczorem.

Europa traci cierpliwość do Aten. Pomoc zawieszona

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel zagrozili w przeddzień szczytu G20 w Cannes Grecji, że nie otrzyma ona kolejnej transzy pomocy, jeśli nie zaakceptuje w referendum warunków europejskiego pakietu pomocowego. - Stabilizacja euro jest ważniejsza niż ratowanie Grecji - powiedziała na konferencji prasowej po specjalnych konsultacjach dot. kryzysu zadłużenia Grecji Merkel.

"Oburzeni" w USA sparaliżowali Oakland. Nie działa port.

"Wszystkie operacje morskie związanie z portem w Oakland zostały zawieszone do czasu, kiedy w mieście znów będzie bezpiecznie" - napisał w specjalnym oświadczeniu jego operator. W środę kilka tysięcy "oburzonych" wyszło na ulice miasta i po wielogodzinnym marszu dotarło na nabrzeże miasta, gdzie zaczęło okupację przystani i magazynów. Oakland to jeden z największych portów w USA.

Putin przytulił dziecko nr 7 mld

- Jest śliczny - powiedział premier Władimir Putin, trzymając w rękach urodzonego w poniedziałek tuż po północy w Kaliningradzie Piotra Nikołajewa. Chłopiec oficjalnie pretenduje do miana 7-miliardowego mieszkańca naszej planety. W trakcie wizyty w szpitalu rodzice dziecka dostali od premiera książeczkę z wpisem gwarantującym im przeprowadzkę do nowego, większego mieszkania.

Cmentarzysko marzeń. Stacje kosmiczne, które nie powstały

W tym roku mija 12 lat, odkąd Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nieprzerwanie zamieszkują ludzie. Amerykanie śnili o tym od dekad. Serwis scientificamerican.com postanowił pokazać, jak niegdyś je sobie wyobrażali. Najstarszy znany projekt pochodzi z 1869 roku.

Awaryjne lądowanie? Codziennie jest ich kilka

Codziennie na całym świecie od kilku do kilkunastu samolotów ląduje awaryjnie w związku z różnego rodzaju problemami technicznymi. Zdecydowana większość z nich kończy się szczęśliwie. Nawet jeśli lądowanie przebiega w tak dramatycznych okolicznościach jak to wtorkowe w Warszawie. Grunt to świetnie wyszkoleni piloci.

Jest porozumienie ws. wejścia Rosji do WTO?

Rosja oświadczyła w środę, że po 18 latach rozmów, osiągnęła z Gruzją porozumienie, które utoruje Moskwie wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Poinformował o tym rosyjski negocjator Maksim Miedwiedkow.

"Pan życia i śmierci" winny

Rosyjski handlarz Bronią Wiktor But, nazywany "Panem życia i śmierci" albo "Handlarzem śmiercią", został we środę uznany przez amerykańskich sędziów przysięgłych za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.

Ruszyły nadzwyczajne konsultacje przed G20

Liderzy UE rozpoczęli konsultacje ws. kryzysu zadłużenia w Grecji. W "miniszczycie" w Cannes uczestniczy m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Spotkanie odbywa się dzień przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu G20.

Plan dla Syrii przyjęty "bez zastrzeżeń"

Syria przyjęła plan Ligi Państw Arabskich zakładający m.in. całkowite zakończenie przemocy, wycofanie czołgów z miast oraz zwolnienie więźniów - wynika z oświadczenia Ligi po środowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich w Kairze.

"Wolta premiera spowodowała dramatyczną eskalację kryzysu"

- Europa jest wstrząśnięta, rynki czują się niepewnie. Polityczna wolta premiera Jeorjosa Papandreu spowodowała dramatyczną eskalację międzynarodowego kryzysu finansowego - pisze niemiecka agencja dpa komentując decyzję Aten o przeprowadzeniu referendum ws. nowego europejskiego pakietu ratunkowego. Premier Francji Francois Fillon stwierdził, że decyzja ta została "podjęta jednostronnie" i przyznał, że "można mieć za złe" szefowi greckiego rządu, że nie poinformował europejskich przywódców o swoich planach.

MAK: Przyczyną katastrofy Jaka-42 były błędy pilotów

- Przyczyną wrześniowej katastrofy Jaka-42 koło Jarosławia, w której 44 osoby zginęły, a jedna została ciężko ranna, były błędy pilotów - poinformował Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie. MAK podał też, że jeden z pilotów miał problemy ze zdrowiem, brał lek, po którym nie powinien siadać za sterami.

Zwiększą armię z 1,1 do 1,2 mln żołnierzy

Indyjskie wojsko chce, by jego szeregi zasiliło dodatkowych 100 tys. żołnierzy. Generałowie zaproponowali też umieszczenie nowych oddziałów górskich i innych formacji bojowych na niespokojnym północnym wschodzie kraju - podała w środę agencja Press Trust of India.

"In God We Trust". Batalia o motto

Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła rezolucję, która potwierdza, że narodową dewizą Stanów Zjednoczonych jest "In God We Trust". Przeforsowana przez republikanów rezolucja ma też rozpropagować szerzej wykorzystanie tego motta w społeczeństwie amerykańskim. Zdaniem części komentatorów, inicjatywa ma wyborczy charakter, służy zdobyciu głosów wyborców religijnych i konserwatywnych przez republikanów.

"Kupowana jest broń". Prezydent Ukrainy oskarża przeciwników

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył przeciwników władz o przygotowywanie zbrojnych ataków na instytucje państwowe oraz zarzucił im dążenie do zachwiania stabilności gospodarczej i politycznej kraju. Na posiedzeniu rządu w Kijowie powiedział: "Milicja mówi mi, że kupowana jest broń".