Bez tarczy antyrakietowej Polska "będzie wyglądać niepoważnie"

Polska "nie ucierpi", ale będzie "wyglądać niepoważnie", jeśli USA nie zdecydują się na kontynuację programu obrony antyrakietowej - miał powiedzieć Radosław Sikorski na spotkaniu z amerykańskimi kongresmenami w maju 2009 roku. Relację ze spotkania zamieściła ambasada USA w Warszawie w depeszy przesłanej do Waszyngtonu, którą ujawnił portal Wikileaks.

F-16 przechwyciły samolot do Nowego Jorku

Samolot linii American Airlines z Los Angeles do Nowego Jorku musiał lecieć do celu pod eskortą wojskowych myśliwców. F-16 przechwyciły go po tym, jak kilku pasażerów zamknęło się w toalecie.

Koloseum rozbłysło dla ofiar 9/11

Pierwszy raz od dawna rzymskie Koloseum rozbłysło. W ten sposób rzymianie oddali hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w USA w ich 10. rocznicę.

"Byłem jak w transie"

Atak na Amerykę był wstrząsem dla całego demokratycznego świata. Był też wielkim sprawdzianem i dla rządzących i dla mediów. Legenda amerykańskiej dyplomacji i laureat pokojowego Nobla Henry Kissinger w rozmowie z TVN24 opowiada o 11 września 2001 r. widzianym swoimi oczami. Wtedy był w Niemczech. Córka Zbigniewa Brzezińskiego - Mika - wówczas reporterka, w samym środku dramatycznych wydarzeń.

Dwa samoloty, dwie wieże. Cios w serce Ameryki

Dwie wieże-symbole, dwa samoloty kierowane przez terrorystów-samobójców. 102 minuty po tym, jak pierwszy boeing wbił się w północną wieżę WTC, cały kompleks leżał już w gruzach, grzebiąc blisko 3 tys. ofiar. To był najczarniejszy dzień w historii Wielkiego Jabłka, jak nazywa się czasem Nowy Jork.

Szef wywiadu Kaddafiego złapany

Libijscy powstańcy zatrzymali Buzaida Dordę, szefa służby wywiadowczej reżimu Muammara Kadafiego - informuje w niedzielę Reuters, powołując się na świadków.

Lot 93. Zapłacili życiem za Biały Dom?

Startujący z Newark Boeing 757 był czwartym samolotem porwanym 11 września 2001 przez terrorystów. Celem nr 4 mógł być Biały Dom lub Kapitol. Tym razem jednak zamachowcom się nie udało. Pasażerowie stawili im opór i samolot roztrzaskał się na polach Pensylwanii.

Dzień, o którym media nie mogą zapomnieć

Magazyn fotograficzny opublikował nigdy dotąd nie pokazywane zdjęcie z gruzów WTC, tygodnik polityczny dał grafikę dwóch wież składających się z tysięcy nieprzypadkowych słów: od "Osamy bin Ladena" po "wojna" i "fundamentalizm", a dziennik ocenzurował swojego grafika, który przygotował zbyt odważny rysunek. Media na całym świecie z okazji rocznicy zamachów 11 września przygotowały specjalnie zaprojektowane okładki.

Polacy trzymani w przyczepach dla koni

W niedzielę brytyjska policja w Leighton Buzzard we wschodniej Anglii uwolniła 24 mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli zmuszani do niewolniczej pracy. Są wśród nich Anglicy, Polacy i Rumuni.

Uderzenie w serce amerykańskiej obrony

Uderzenia samolotów w wieże WTC były symbolicznym atakiem na potęgę gospodarczą Ameryki. Inny porwany samolot uderzający w Pentagon był wyzwaniem rzuconym potędze militarnej USA. O 9:43 na siedzibę Departamentu Obrony runął Boeing z 64 osobami na pokładzie.

Brytyjczyk zabity, żona porwana

Grupa uzbrojonych ludzi wdarła się w niedzielę przed świtem do kenijskiego ośrodka wypoczynkowego Kiwayu Safari Village koło granicy z Somalią. Napastnicy zastrzelili Brytyjczyka oraz porwali kobietę - poinformowały lokalne władze. Według BBC, porwana była żoną zabitego.

Bildt: Ataki udaremniono kosztem praw człowieka

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt uważa, że przez 10 lat od zamachów z 11 września 2001 roku na świecie udaremniono wiele ataków i uniknięto ofiar śmiertelnych, ale stało się to kosztem praw człowieka.

"Polsce daleko do statusu guru"

- Chociaż Polska jest coraz bardziej efektywna taktycznie, brak wizji strategicznej, współpracy wewnętrznej i aktywnego zaangażowania w stolicach europejskich ogranicza zdolności Polski do realizowania swoich interesów w Brukseli - napisał Victor Ashe, były ambasador USA w Warszawie w depeszy z 2009 roku ujawnionej przez portal Wikileaks.

"Uczucie, które będę pamiętać do końca życia"

- To jest uczucie, które będę pamiętać do końca życia, ponieważ czułem gigantyczny podmuch ciepła. Spojrzałem w górę, usłyszałem huk po jakiejś chwili. Okazało się, że drugi samolot uderzył w drugą wieżę - wspominał w TVN24 zamach na WTC reżyser Grzegorz Piekarski, który 11 września 2001 roku był w Nowym Jorku.

"Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich"

Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich - podkreślił w 10 rocznicę zamachów na WTC premier Izraela. Dziś świat składa Ameryce kondolencje, wspominając prawie 3 tys. ofiar ataku na Amerykę.

Oddał skórę córce. Bez znieczulenia

- Ból który on musiał znieść jest podobny do poważnych ran ciętych. Niewielu ludzi jest to w stanie normalnie to przejść - mówi doktor Shi Longjie, który operował ojca małej poważnie poparzonej dziewczynki. Mężczyzna zdecydował się oddać skórę swojemu dziecku, pomimo tego, że nie było go stać na skuteczne znieczulenie.

"Czołgałem się po ciałach" - wspomnienia z 9/11

By wydostać się z miejsca zagrożenia, czołgał się po ciałach osób zdmuchniętych przez falę uderzeniową powstałą po zawaleniu się południowej wieży WTC. I żałuje, że nie znalazł w sobie tyle odwagi, by natychmiast wrócić na gruzy i ratować ocalonych. Seth Bauer opowiada swoją niezwykłą historię z 11 września 2001 r.

Jest zaproszenie dla Kaddafiego

Gwinea Bissau przyjęłaby na swoim terytorium przywódcę Libii Muammara Kadafiego, gdyby chciał znaleźć tam schronienie - powiedział premier tego kraju Carlos Gomes Junior. Nie wiadomo jednak, gdzie obecnie ukrywa się obalony dyktator.

Talibowie, Husajn, bin Laden. Dekada wojny z terroryzmem

Po ataku Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 r. administracja George'a W. Busha ogłosiła "wojnę z terroryzmem". Po raz pierwszy terroryzm potraktowano jako agresję wymagającą zaangażowania sił zbrojnych USA. Potem były wojny w Iraku i Afganistanie, a służby specjalne ścigały członków Al-Kaidy. Osamę bin Ladena Amerykanie dosięgli dopiero po niemal dekadzie wojny z terroryzmem, która kosztowała dotąd USA 3,7 bln dolarów.

"Żaden zamach nie naruszy naszych przekonań"

W ciągu 10 lat, jakie upłynęły od zamachów z 11 września, świat zmienił się na lepsze - jest przekonany przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W specjalnym komunikacie z okazji rocznicy zamachów na WTC, polityk podkreślił też, że nie należy poświęcać wolności na ołtarzu bezpieczeństwa.

"Nie będziemy atakować Amerykanów"

Przywódca radykalnych szyitów w Iraku Muktada as-Sadr rozkazał wstrzymać wszelkie ataki na siły amerykańskie aż do końca ich wycofywania, przewidzianego na koniec tego roku.

10 lat po ataku teorie spiskowe mają się dobrze

Dziesięć lat po zamachach z 11 września 2001 r. tysiące ludzi w USA podważają oficjalną wersję wydarzeń. Pojawia się wiele hipotez, niektóre obciążają władze USA, które rzekomo mają ukrywać wiele faktów. Teorie spiskowe to próba uproszczonego wytłumaczenia sytuacji, które są tak przerażające, że rozum nie jest ich w stanie pojąć - mówią eksperci.

"Patrz, to kolejne Pearl Harbor"

Obserwowałem to z 16 piętra sąsiedniego budynku. Byłem tam dzień wcześniej. Miałem tam być rano. Widziałem te straszne kłęby czarnego dymu - nie ma nowojorczyka, który nie pamiętałby, co robił 11 września 2001 roku. Ale swojego miasta nie zamieniliby na żadne inne. W Nowym Jorku z jego mieszkańcami rozmawiała specjalna wysłanniczka tvn24.pl.

"Kto, u diabła, zrobiłby to Ameryce?"

Kiedy porwane przez terrorystów samoloty uderzały w wieże WTC, prezydent Bush przebywał z wizytą w jednej ze szkół na Florydzie. Jego pierwsza, spokojna reakcja na wieści z Nowego Jorku, przez lata była obiektem krytyki. 10 lat później Bush tłumaczy, co wtedy czuł i dlaczego zachował kamienną twarz, gdy dotarło do niego, że Ameryka została zaatakowana.

Atak na bazę NATO, 50 żołnierzy rannych

Dwóch cywilów zginęło, a 89 osób, w tym ponad 50 amerykańskich żołnierzy, odniosło obrażenia, gdy zamachowiec-samobójca wysadził w powietrze wyładowany materiałami wybuchowymi samochód przy wjeździe do bazy NATO w środkowym Afganistanie. Do zamachu przyznali się talibowie.

"Uczynimy wszystko, żeby utrzymać kraj"

Rząd Grecji zrealizuje w tym roku ambitne zamierzenia oszczędnościowe, mimo pogłębiającej się recesji - zapewnił w sobotę premier Jeorjos Papandreu, wygłaszając w Salonikach doroczne przemówienie na temat gospodarki. Dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia, zagrożonej bankructwem Grecji jest to warunkiem dalszego otrzymywania pomocy międzynarodowej.

Ameryka odda hołd ofiarom zamachów

10 lat temu cały świat zamarł obserwując wydarzenia w USA. W tragicznych zamachach terrorystycznych zginęły 2973 osoby. Po dekadzie Amerykanie uroczyście obchodzą pierwszą okrągłą rocznicę tych wydarzeń, które na zawsze zmieniły ich kraj. Główne uroczystości rozpoczną się w miejscu gdzie stało WTC, o godzinie 14:35 czasu polskiego.