Francuzi wybrali "normalnego przywódcę bez charyzmy", bo chcieli się rozstać z "rozczarowującym Sarkozym" - pisze największy włoski dziennik "Corriere della Sera", który dzień po wygraniu przez socjalistę wyborów prezydenckich zwiastuje epokę nowych relacji w Europie. "La Repubblica" cieszy się tymczasem z odejścia "aroganckiego Sarkozy'ego", a francuskie tytuły "Le Point" i "Le Nouvel Observateur" stwierdzają, że Hollande ma już zapełniony kalendarz i terminy szczytów wyznaczą kolejność podejmowania przez niego decyzji.

Zwycięstwo Françoisa Hollande'a oznacza, że po raz pierwszy prezydent Francji nie będzie miał żony, ale konkubinę. Poza tym, jego partnerka nadal zachowa pracę i własne wynagrodzenie. Valérie Trierweiler już zapowiedziała, że nie planuje małżeństwa z Hollandem i nie rzuci posady dziennikarki politycznej w "Paris Matchu". Tym samym ma szansę zrewolucjonizować rolę pierwszej damy Francji.

- Poparcie naszego narodu dodaje mi skrzydeł i sił do rozwiązywania najtrudniejszych problemów - powiedział w trakcie inauguracyjnego przemówienia Władimir Putin, który w poniedziałek po raz trzeci został prezydentem Rosji. Nowy gospodarz Kremla uznał, że stoi przed nim i obywatelami zadanie stworzenia z Rosji "centrum całej Eurazji". - To człowiek doświadczony i silny lider. Życzę mu powodzenia - powiedział ustępujący prezydent Dmitrij Miedwiediew, który sam siebie pochwalił za "uczciwość" ostatnich czterech lat rządów.

Ok. 120 osób zatrzymała moskiewska policja za zorganizowanie protestu przeciwko zaprzysiężeniu Władimira Putina na prezydenta. - Policja działa bardzo brutalnie, doszło do pałowania. Wystarczy krzyknąć czy po prostu mieć białą wstążkę, by zostać zatrzymanym - relacjonował korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha.

Osama bin Laden był w Pakistanie i według Hillary Clinton jego następca również ukrywa się w tym kraju. Podczas wizyty w Indiach amerykańska sekretarz stanu powiedziała, iż USA sądzą, że Ajman al-Zawahiri znajduje się na terytorium sąsiada.

Zwycięzca wyborów prezydenckich we Francji socjalista Francois Hollande uzyskał 51,62 proc. głosów, a jego rywal, ustępujący prezydent Nicolas Sarkozy - 48,38 proc. - poinformowało francuskie MSW po przeliczeniu wszystkich kart do głosowania. Pałac Elizejski podał, że inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 15 maja.

W kapiącej złotem Sali Andriejewskiej na Kremlu, z niemalże bizantyńskim przepychem Władimir Putin został po raz trzeci prezydentem Rosji, przysięgając dbanie o porządek w Rosji i bezpieczeństwo swoich obywateli. Dotychczasowy prezydent Dmitrij Miedwiediew przedstawił go jako "silnego polityka" i stwierdził, że jest dumny, przekazując mu władzę.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła, że nie zamierza ponownie startować w wyścigu do Białego Domu, ale ma nadzieję, że jeszcze za jej życia prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie kobieta.

Młodzi byli za Hollande'em, emeryci - za Sarkozym. Kandydat lewicy wygrał w miastach, ale przegrał z kretesem wśród przedsiębiorców i szefów firm. Tak wynika z sondażu, którego wyniki opublikował dziennik Le Monde. Gazeta zauważa, że wynik tegorocznych wyborów jest w części wynikiem "przeciw" Sarkozy'emu niż "za" Hollande'em.

Po podliczeniu 99 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach w Grecji obie partie koalicji rządzącej, która zatwierdziła program oszczędności w zamian za zagraniczne pakiety ratunkowe, nie uzyskały większości parlamentarnej - podało greckie MSW.

Oczekuję, że władze chińskie nie będą robiły mi przeszkód w drodze do uzyskania wizy wyjazdowej do USA. Obiecały mi to wcześniej, więc gdyby mi teraz odmówiły, same sobie wymierzyłyby policzek - stwierdził w rozmowie telefonicznej z reporterem agencji Reutera chiński dysydent, Chen Guangcheng, który od miesięcy stara się o opuszczenie Państwa Środka. Wiceprezydent USA Joe Biden stwierdził natomiast, że niewidomy mężczyzna dostanie wizę "od ręki", jak tylko pojawi się o nią wniosek.

240 pasażerów Boeinga 767 LOT-u od kilku godzin nie może się doczekać odlotu z Nowego Jorku do Warszawy. - Załoga wykryła usterkę silnika. Po dwóch godzinach trzymania pasażerów na pokładzie zarządzono opuszczenie maszyny - poinformowała TVN24 jedna z pasażerek.

Koalicja niemieckich chadeków i liberałów straciła władzę w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Obie partie rządziły tam od wielu lat. Jak wynika z prognoz telewizji ZDF, CDU zdobyła 30,8 proc., lekko wyprzedzając socjaldemokratów, którzy uzyskali 30,3 proc. To kolejne zmartwienie dla Angeli Merkel, która dopiero co straciła sojusznika w postaci Nicolasa Sarkozy'ego.

Serbska rządząca Partia Demokratyczna (DS) Borisa Tadicia prowadzi w wyborach parlamentarnych - podała serbska telewizja B92, powołując się na nieoficjalne wyniki wstępne. Na Partię Demokratyczną oddano 24,7 proc. głosów. Na konserwatywną prorosyjską Serbska Partię Postępową (SNS) Tomislava Nikolicia głosowało 23,5 proc. wyborców.

Republikańska Partia Armenii prezydenta Serża Sarkisjana wygrała niedzielne wybory parlamentarne, uzyskując 44,4 proc. głosów - wynika z sondaży exit poll zrealizowanych przez instytut Gallupa. Drugie miejsce - 28,8 proc. głosów - uzyskała Dostatnia Armenia.

- Nie chcemy izolacji naszego kraju. Ukraińcy nigdy nie chcieli żadnego bojkotu - mówi w rozmowie z TVN24 Jewhenija Tymoszenko, córka byłej ukraińskiej premier, pytana o opinię na temat wezwań do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie. - Jej stan zdrowia naprawdę się pogarsza - zapewnia kobieta i opisuje, jak doszło do pobicia jej matki w więzieniu.

Światowi przywódcy gratulują Francois Hollande'owi i komentują jego wybór na nowego prezydenta Francji. Z telefonem pośpieszył już Barack Obama, a depeszę wysłał prezydent Niemiec Joachim Gauck. Angela Merkel zaprosiła Francuza do Berlina. Włoscy politycy nie silą się natomiast na dyplomatyczne uprzejmości. Lider Unii Centrum Pier Ferdinando Casini ocenił, że zwycięstwo Hollande'a może być "zbawienne dla Europy". - Mam wątpliwości co do tego, czy będzie też takie dla Francuzów - zauważył Włoch.

Po latach klęsk i rozbicia lewica powraca do władzy we Francji - podkreślają media nad Sekwaną w swoich pierwszych reakcjach na zwycięstwo Francois Hollande'a. Prasa zastanawia się też, co stanie się z pokonanym szefem państwa Nicolasem Sarkozym. Jak twierdzi agencja AFP powołując się na swoje źródła, ustępujący prezydent oznajmił swoim współpracownikom, że rezygnuje z wielkiej polityki.