"Los Kaddafiego powinien być przestrogą dla innych"

"Sic transit gloria mundi" ("tak przemija chwała świata)" - w ten sposób premier Włoch Silvio Berlusconi skomentował schwytanie przywódcy Libii Muammara Kaddafiego. Szef PE Jerzy Buzek oświadczył, że to "długo oczekiwany dzień dla Libii", a polskie MSZ, że los Kaddafiego "powinien być przestrogą dla innych dyktatorów w regionie i w świecie".

Tonie w długach i śmieciach

Fala protestów zalała Grecję. Od wczoraj trwa tam strajk generalny przeciwko rządowemu planowi oszczędnościowemu. Mieszkańcy Aten swoje niezadowolenie manifestują na ulicach stolicy, a te po protestach przypominają niemalże wysypiska śmieci. Zdjęcia z ateńskich ulic do redakcji Kontaktu przesłał Reporter 24 seba193gr.

"To my czekamy na kluczowe materiały od Rosjan"

Dokładnie od roku polskie śledztwo w sprawie kradzieży pod Smoleńskiem karty kredytowej Andrzeja Przewoźnika tkwi w martwym punkcie, bo nasza prokuratura wciąż nie otrzymała od strony rosyjskiej kluczowych materiałów. - Chodzi o protokoły przesłuchań osób podejrzanych o dokonanie tej kradzieży - ujawnia tvn24.pl Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Tymczasem my, mimo zawieszenia naszego śledztwa, na bieżąco pomagamy w tej sprawie Rosjanom - dodaje.

Ekscentryk i uwodziciel. Dyktator z krwią na rękach

Poszukiwany Muammar Kaddafi, o którego zabiciu poinformowały w czwartek źródła we władzach Libii, był najdłużej rządzącym przywódcą arabskim, stojąc na czele państwa 42 lata. Nazywany był i wizjonerem, i dyktatorem, a jego dziwactwa stały się słynne na całym świecie.

Giulia lub Julia Sarkozy. Ładnie?

Odczuwam dogłębną, ale prywatną radość - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który odwiedził swoją żoną i nowonarodzoną córkę w paryskiej klinice La Muette. Dziewczynka prawdopodobnie otrzyma imię Giulia lub Julia.

Dopłaty do ziemniaków, raty kredytów rosną jak na drożdżach

Wielogodzinne kolejki po ziemniaki dotowane przez radę dzielnicy, dwa razy wyższe raty za kredyty hipoteczne i 25 proc. VAT - tak dziś wyglądają Węgry. Od ponad roku rządzi tam premier Viktor Orbán, który zmienił na własny użytek konstytucję i wydał wojnę bankom, korporacjom i spekulantom walutowym. Mimo kontrowersyjnych decyzji wciąż cieszy się poparciem niemal 2/3 społeczeństwa. Jego sukces chciałby powtórzyć Jarosław Kaczyński.

Proces Bialackiego ruszy 2 listopada

Proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, oskarżonego o przestępstwa podatkowe, rozpocznie się 2 listopada w Mińsku - powiadomiło kierowane przez Bialackiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

UE i Ukraina "technicznie" dogadane

UE i Ukraina ogłosiły zakończenie technicznych negocjacji o wolnym handlu, co umożliwia, ale nie gwarantuje, polityczną decyzję o zakończeniu rozmów stowarzyszeniowych w grudniu. Cieniem na stosunki Bruksela-Kijów kładzie się wyrok na Julię Tymoszenko.

"Ujawnimy jeszcze tysiące dokumentów"

Nie jesteśmy skończeni, ujawnimy jeszcze tysiące dokumentów - powiedział włoskiemu dziennikowi "La Stampa" założyciel portalu Wikileaks. Dodał też, że ruch "Okupuj Wall Street" inspiruje się między innymi jego działalnością.

Rebeliancka flaga nad miastem Kaddafiego

- To ostatni dzień walki, w ciągu kilku godzin ogłosimy upadek Syrty - powiedział cytowany przez AFP podpułkownik Husejn Abdel Salam, jeden z dowódców oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL), która od tygodni walczy o zdobycie rodzinnego miasta miasta Muammara Kaddafiego i zarazem ostatniego bastionu lojalistów. Według agencji Reutera flaga rebeliantów już powiewa nad centrum Syrty.

Amerykanie "grożą wystąpieniem z UNESCO"

Ciąg dalszy amerykańskiej polityki sprzeciwu wobec członkostwa Palestyny w ONZ. USA, które już wcześniej zapowiedziały weto w Radzie Bezpieczeństwa dotyczące wniosku o przyznaniu Autonomii Palestyńskiej statusu państwa, teraz, jak donosi dpa, zagroziły wystąpieniem z UNESCO, jeśli Palestyńczycy zostaną przyjęci do tej organizacji jako pełnoprawny członek.

Nie chcą zaciskania pasa. Znów wyszli na ulice

W Atenach rozpoczęły się rano kolejne manifestacje przeciwko rządowemu planowi oszczędnościowemu, który ma zostać przegłosowany wieczorem w greckim parlamencie. Czwartek to też drugi dzień strajku generalnego w Grecji.

Miliard metrów sześciennych wody płynie na stolicę Tajlandii

Katastrofalna powódź, która nawiedziła północną Tajlandię zbliża się, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, do stolicy tego kraju - Bangkoku. W środę mieszkańcom siedmiu dzielnic tego miasta zalecono aby przenieśli co cenniejsze rzeczy osobiste na wyżej położone miejsca i byli gotowi do ewakuacji. Kanał odprowadzający może nie przyjąć 1,2 mld metrów sześciennych wody, która zbliża się do miasta, a wtedy stolica Tajlandii zostanie całkowicie zalana.

"To jakby rozbiła się arka Noego". Obława na tygrysy

Po kilkudziesięciogodzinnej akcji policja w jednym z miasteczek w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych zastrzeliła lub złapała wszystkie zwierzęta, które wydostały się z miejscowego małego zoo. Właściciel prywatnej farmy, na której żyły, wypuścił je, a następnie z nieznanych jeszcze przyczyn odebrał sobie życie. Tylko sześć zwierząt udało się złapać i przetransportować do ZOO, 48 zwierząt zostało zabitych. Służby tłumaczą, że musiały strzelać, bo zagrożone było życie ludzi.

NATO rozbiera serbską barykadę

Dowodzone przez NATO siły międzynarodowe KFOR rozpoczęły demontaż jednej z barykad ustawionych przez Serbów na północy Kosowa przy granicy z Serbią. Użyto gazu łzawiącego, by rozpędzić manifestantów.

Woda zabiła już ponad 100 osób

Co najmniej 103 osoby poniosły śmierć w krajach Ameryki Środkowej w rezultacie ulewnych deszczów i wywołanych przez nie powodzi - poinformowały w środę władze. Woda zniszczyła liczne mosty i drogi oraz zalała znaczne obszary pól uprawnych.

Apple pożegnał Jobsa. "Każdy powstrzymywał się od łez"

Na kilka godzin wstrzymano pracę sklepów Apple w całych Stanach Zjednoczonych. Wszystko po to, by ich pracownicy mogli oglądać bezpośredni przekaz z Doliny Krzemowej w Kalifornii. Tam bowiem, w Cupertino, odbyła się uroczystość pożegnania Steve'a Jobsa zorganizowana przez korporację. Współzałożyciel firmy zmarł w Kalifornii 5 października w wieku 56 lat.

Rekordowe deportacje w Stanach

Niemal 400 tys. osób wydalono w zeszłym roku ze Stanów Zjednoczonych. Tak wielu ludzi jeszcze nigdy nie zmuszono do opuszczenia terytorium USA. Większość w tej grupie stanowili cudzoziemcy, którzy popełnili przestępstwa kryminalne.

Relikwiarz z krwią papieża - dla chorych dzieci

Relikwiarz z krwią Jana Pawła II zostanie umieszczony w kaplicy watykańskiego szpitala pediatrycznego Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Rzymie - podała włoska agencja Ansa. W czwartkowej ceremonii ma wziąć udział sekretarz stanu w Watykanie kardynał Tarcisio Bertone.

10 tys. dol. za zdjęcie, bilet na spotkanie - jak na mecz NBA

Michelle Obama wspiera męża w zbieraniu funduszy na kampanię reelekcyjną. Za udział w imprezie, na której pojawi się Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, trzeba zapłacić jak za dobry mecz NBA, "rodzinne" zdjęcie to koszt 10 tys. dolarów. Pieniądze mają trafić na konto wyborcze prezydenta USA i Partii Demokratycznej.

Kolejny świadek pogrąża osobistego lekarza Jacksona

Dr Conrad Murray, osobisty lekarz Michaela Jacksona, doprowadził do śmierci piosenkarza - stwierdził biegły z zakresu medycyny zeznający w procesie. Lekarz będący ostatnim świadkiem oskarżenia ocenił, że Murray popełnił błędy podczas leczenia króla popu oraz ustawicznie i jaskrawo naruszał zasady opieki nad pacjentem. Murray oskarżony jest o nieumyślne spowodowanie śmierci piosenkarza. Nie przyznaje się do winy.

Janukowycz nie chce być ubogim krewnym Unii

Wiktor Janukowycz nie chce umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, jeśli Wspólnota nie zagwarantuje Ukrainie perspektywy członkostwa. Prezydent zajął takie stanowisko w telewizyjnym wywiadzie. Jak podkreślał, chce negocjować z UE i jest przekonany, że nie przełoży się na to sprawa byłej premier Julii Tymoszenko. - Minie trochę czasu i wszystko się ułoży - powiedział.

Grecja zaciska pasa. Jeszcze mocniej

Wyższe podatki, redukcja płac o 20 procent i zwalnianie urzędników państwowych. To główne punkty nowego ostrego planu oszczędności, którego projekt zatwierdził grecki parlament. Politycy okazali się odporni na gwałtowne protesty dziesiątek tysięcy ludzi na ulicach Aten i innych greckich miast.

Carla Bruni urodziła córkę

Carla Bruni-Sarkozy urodziła w środę wieczorem córeczkę - informuje na swej stronie internetowej francuskie radio Europe1. Pierwsza Dama Francji trafiła do paryskiej kliniki De la Muette w środę po południu. Na pół godziny pojawił się tam też prezydent Nicolas Sarkozy. Klinika, którą oblegają paparazzi, jest pilnie strzeżona.

Turyści czy terroryści? FBI przesłuchuje

Trzej młodzi Marokańczycy z francuskimi paszportami zostali aresztowani w San Antonio w Teksasie, kiedy o godz. 2 nad ranem czasu lokalnego weszli przez okno do starego budynku sądu, z którego roztacza się widok na całe miasto.

Barykady i zapora z ognia. Eksmisja irlandzkich nomadów

Eksmisja mieszkańców nielegalnego koczowiska Dale Farm, ok. 50 km od Londynu przekształciła się w regularną, kilkunastogodzinną bitwę. Irlandzcy Podróżnicy (Irish Travellers) i ich obrońcy starli się wręcz z policją. Byli ranni, aresztowano 23 osoby, zanim wreszcie udało się przełamać opór zamieszkujących obozowisko nomadów.

Merkel chce dla eurostrefy "silnego bata"?

Unijni dyplomaci oczekują, że niedzielny szczyt Unii zajmie się zmianą traktatu UE, by umożliwić większą integrację eurolandu. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Wielu polityków mówi o potrzebie zmian, ale konkretnych propozycji nikt jeszcze nie przedstawił. Nieoficjalnie mówi się, że np. Angela Merkel może wysunąć pomysł powołania nowego komisarza, który zająłby się m.in. pilnowaniem dyscypliny finansowej w eurostrefie.

Rosja szykuje odpowiedź na tarczę

Przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin powiedział dziennikarzom w Gorkach, że Rosja przygotowuje kontrposunięcia w związku z amerykańską tarczą antyrakietową w Europie, lecz zamierza też kontynuować rozmowy w tej sprawie.

"Cyberatak jak ferrari w garażu, tylko do wielkiego wyścigu"

Amerykańskie wojsko rozważało zmasowany atak cybernetyczny na armię Muammara Kaddafiego. Celem miało być zablokowanie komunikacji pomiędzy jednostkami i sparaliżowanie obrony przeciwlotniczej - twierdzi "New York Times". Z ataku miano jednak zrezygnować głównie z obawy, że zostanie to potraktowane przez Chiny i Rosję jako precedens do podobnych działań. Z kolei obawa przed reakcją Islamabadu spowodowała, że nie cyberbroni nie użyto w czasie akcji przeciwko bin Ladenowi.