54 zabitych w Kabulu. Talibowie: To nie my

Do 54 wzrosła liczba ofiar zamachu bombowego przeprowadzonego niedaleko szyickiej świątyni w Kabulu. Rannych jest 150 osób. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj ostro potępił atak. Z kolei talibowie twierdzą, że nie przeprowadzili dzisiejszego ataku w stolicy, ani drugiego - w Mazar-i-Szarif.

W sobotę zaćmienie Księżyca

Już w najbliższą sobotę pełnia Księżyca. Ziemia całkowicie zakryje Srebrny Glob. W Polsce zaćmienie najlepiej będzie widoczne na Suwalszczyźnie, chwilę po tym, jak Księżyc wzejdzie. Będzie to ostatnie zaćmienie w tym roku.

Polacy zniszczyli 6,5 tony amunicji talibów

Polscy żołnierze ze Zgrupowania Bojowego "Alfa" zlikwidowali duży skład amunicji talibów. Różnego kalibru i pochodzenia pocisków było tak dużo, że ich zniszczenie zajęło saperom trzy dni. To największy jak dotąd odkryty w Ghazni magazyn amunicji rebeliantów.

12-latek sądzony jak dorosły. Za morderstwo z premedytacją

12-letni Cristian Fernandez z Florydy będzie jedną z najmłodszych osób sądzonych za zabójstwo jak dorosły. Po tym jak jego adwokatowi i prokuratorowi nie udało się wynegocjować ugody, sędzia wyznaczył termin rozprawy na koniec lutego. Chłopak jest oskarżony o zabójstwo z premedytacją dwuletniego brata. Grozi mu dożywocie.

Pani profesor oskarżona o produkcję amfy

74-letnia profesor matematyki na dwóch amerykańskich uniwersytetach została oskarżona o produkowanie wraz z synem metamfetaminy w laboratorium w swoim domu - donosi Fox News.

Polak pochował partnerkę żywcem. Oskarżony

Młoda Polka została ogłuszona paralizatorem, zakneblowana taśmą samoprzylepną, i pochowana żywcem w kartonowym pudle w płytkim grobie. Cudem przeżyła. O próbę zabójstwa oskarżony jest jej 25-letni partner, również Polak. W poniedziałek na Wyspach ruszył jego proces.

Proces policjantów ws. Dziekańskiego dopiero w 2012 r.

Proces policjantów, którzy w 2007 roku użyli paralizatorów do obezwładnienia Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver, co zakończyło się jego śmiercią, zacznie się dopiero w przyszłym roku - podała w poniedziałek (czasu lokalnego) agencja Canadian Press.

Hitler i Hugo przed sądem we Florencji

Rzeczywistość jest czasem dziwniejsza, niż fikcja. Przekonali się o tym pracownicy sądu we Florencji, gdzie w poniedziałek przed sądem stanęli... Adolfo Hitler i Victor Hugo, dwaj oskarżeni pochodzący z Peru.

Norwedzy kupią broń tylko z kwitem od lekarza?

Niezależny panel ekspertów zaproponował zaostrzenie zasad dostępu do broni w Norwegii. Grupę powołano specjalnie do przygotowania możliwych zmian w mającym już 50 lat prawie regulującym ten zakres. Eksperci zaproponowali, aby do zakupu pierwszej sztuki broni było wymagane zaświadczenie od lekarza.

Koblencja wróciła do domu

Strach, ewakuacja, a teraz znowu spokój - w niemieckiej Koblencji wszystko wróciło do normy, choć akcja rozbrajania dwutonowej bomby mogła skończyć się wszystkim. Pozostało pytanie - ile jeszcze takich wybuchowych niespodzianek kryje ziemia. W Polsce akcja rozminowywania zaczęła się pod koniec II wojny światowej i oficjalnie zakończyła się w 1956 roku. Nieoficjalnie trwa do dziś. Bo nie ma dnia, by nasi saperzy nie dostawali alarmującego telefonu o kolejnym znalezisku.

"Merkel uzgadniała swoje propozycje z Tuskiem"

- Doszliśmy do kresu metody miękkiej perswazji i wzajemnego przekonywania się - stwierdził Radosław Sikorski w programie "Kropka nad i". W ocenie szefa MSZ, obecny system kontroli w strefie euro "ewidentnie zawiódł" i konieczna jest jego zdecydowana reforma. W tej dziedzinie według Sikorskiego, jest "nam po drodze z Niemcami". - Angela Merkel uzgadniała to, co powiedziała dzisiaj w Paryżu, z premierem Donaldem Tuskiem w zeszłym tygodniu - oznajmił minister.

"Precz z partią oszustów!"

Kilka tysięcy stronników opozycji wyszło na ulice Moskwy, aby zaprotestować przeciwko sfałszowaniu przez Kreml niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej. Uczestnicy akcji skandowali: "Hańba!", "Rosja bez Putina!" i "Precz z partią oszustów i złodziei!". Do akcji wkroczyła policja, aresztowała około 40 demonstrantów.

Pyrrusowe zwycięstwo Macedonii nad Grecją

Macedończycy odnieśli prestiżowe zwycięstwo nad Grecją. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Skopje, iż Ateny nie miały prawa zablokować w 2008 roku przystąpienia Macedonii do NATO. Powodem był spór o nazwę kraju. Grecy twierdzą, że Macedonia to nazwa ich regionu, a nie sąsiedniej byłej republiki Jugosławii.

"Na problem czysto ekonomiczny mają polityczne lekarstwo"

- Słowa Merkel i Sarkozy'ego były ładnie ubrane, ale nic nowego nie wnoszą do sprawy - stwierdził analityk DM BOŚ Marek Rogalski, po ogłoszeniu propozycji zmian w unijnych traktatach, których propozycję przedstawili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. - Politycy znowu uprawiają politykę. Czyli na kłopot ewidentnie ekonomiczny mają polityczne lekarstwo - stwierdził Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Zmiany w Unii? "Niech jednoczą a nie dzielą"

- To raport przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, a nie propozycje Francji i Niemiec, będą podstawą dyskusji o ewentualnej zmianie traktatu UE - stwierdził minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Wyniki rozmów Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego mają być według Polaka "ważnym punktem", ale nie najważniejszym.

WHO: Czeka nas atak choroby. Przez brak szczepień

Do gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę może dojść w Europie w 2012 r., jeśli jak najszybciej nie zostaną uzupełnione szczepienia chroniące przed tym groźnym zakażeniem - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). We wszystkich krajach Europy szczepienia te są bezpłatne i powszechnie dostępne, jednak niektórzy rodzice nadal rezygnują ze szczepienia swoich dzieci.

Zawyżyli frekwencję o 10 proc. "Pomyłka w liczeniu"

Pierwsze od dekad egipskie demokratyczne wybory nie odbywają się bez problemów. Poza doniesieniami o nieprawidłowościach przy głosowaniu, poważną pomyłkę zaliczyła centralna komisja wyborcza. Jej przedstawiciele przyznali trzy dni od ogłoszenia wstępnych wyników pierwszej fazy wyborów, że zawyżyli frekwencję o dziesięć procent. Miał to być "błąd w liczeniu".

Dadzą Afganistanowi miliardy. W zamian mają być reformy

- Afgańczycy mogą liczyć na dalsze wsparcie wspólnoty międzynarodowej po wycofaniu sił ISAF w 2014 roku - zapewnili zgodnie przedstawiciele krajów uczestniczących w konferencji w Bonn poświęconej przyszłości Afganistanu. Warunkiem ma być jednak systematycznie wdrażanie reform, walka z korupcją i narkotykami.

25 mln dol. na remont okrętu Nelsona

Najstarszy okręt wojenny świata wciąż będący na służbie przejdzie swój największy remont ponad 250 lat po tym, jak rozpoczęto jego budowę. HMS Victory, flagowy okręt lorda Nelsona podczas bitwy pod Trafalgarem, zostanie odnowiony kosztem 25 milionów dolarów. Jednostka obecnie służy jako okręt muzeum w bazie Portsmouth.

Fałszerstwa? "Gdzie są dowody?"

W niezależnych rosyjskich mediach i w internecie znalazł się szereg nagrań, ukazujących przypadki fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych. Ich przebieg skrytykowała też OBWE. Dmitrij Miedwiediew nie widzi jednak "poważnych naruszeń prawa wyborczego". - Wybory były uczciwe, sprawiedliwe i demokratyczne - podkreślił prezydent.

"Wybory wypaczone i skażone"

Wybory parlamentarne w Rosji, które wygrała partia rządząca Jedna Rosja, były wypaczone z korzyścią dla partii premiera Władimira Putina i skażone widomymi manipulacjami podczas liczenia głosów i "przy urnach" - stwierdziło w poniedziałek, dzień po wyborach do Dumy Państwowej, OBWE.

Zabili 1,7 mln rodaków. "Nie byli złymi ludźmi"

Nuon Chea, numer dwa w kierownictwie Czerwonych Khmerów, powiedział w sądzie, że on i jego towarzysze "nie byli złymi ludźmi" i nie odpowiadają za śmierć około 1,7 miliona Kambodżan w czasie, kiedy rządzili krajem - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

"Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu"

- Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu. Unia Europejska tego nie uczyni i będzie kontynuować wsparcie, a Polska zrobi to, co do niej należy - powiedział Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji ws. przyszłości Afganistanu, która rozpoczęła się w niemieckim Bonn.

Minister płacze na konferencji. Przez oszczędności

Emocjonalne wystąpienie włoskiej minister pracy i opieki społecznej. Elsa Fornero rozpłakała się tłumacząc zarysy reformy emerytalnej przygotowanej przez rząd Mario Montiego. Zakłada ona między innymi stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego i ujednolicenie metody jego naliczania.

Greenpeace wtargnął do elektrowni atomowej

Kolejna spektakularna akcja Greenpeace. Tym razem działacze organizacji wtargnęli na teren elektrowni atomowej w Nogent-sur-Seine, 95 km na południowy wschód od Paryża, żeby zaprotestować przeciwko energetyce nuklearnej.

Assange może się odwołać do Sądu Najwyższego

Twórca demaskatorskiego portalu Wikileaks może odwołać się do Sądu Najwyższego (Supreme Court) ws. swojej ekstradycji do Szwecji - uznał w poniedziałek londyński sąd drugiej instancji (High Court). Szwedzka prokuratura zarzuca Assange'owi przestępstwa na tle seksualnym. Wcześniej High Court orzekł, że Assange może być wydany władzom Szwecji.