Postrzelił kolegów z AK-47 w klasie

Uczniowi liceum w Dagestanie udała się nie lada sztuka, jednym nabojem wystrzelonym z popularnego Kałasznikowa ranił w klasie dwóch kolegów. Do wypadku doszło na lekcji na temat bezpieczeństwa, prowadzonej przez policjantów.

"Drogi przyjacielu, pragnę panu podziękować"

- Wielki wysiłek Chorwatów i waszego rządu opłaci się w przyszłości - powiedział Donald Tusk, po przekazaniu chorwackiej premier Jadance Kosor projektu Traktatu Akcesyjnego dla jej kraju. Chorwacja ma stać sie członkiem UE w lipcu 2013 roku. Traktat będący formalnym zatwierdzeniem akcesji ma zostać podpisany jeszcze w grudniu. - Szanowny panie premierze, drogi przyjacielu, pragnę panu podziękować - powiedziała po polsku Chrowatka.

Dwa tygodnie piwa, golonek i innych atrakcji

Bawarskie stroje, masa atrakcji, kilkanaście namiotów, a w nich przede wszystkim hektolitry piwa - w Monachium ruszył w sobotę Oktoberfest, czyli wielkie święto złocistego trunku. Co roku festyn odwiedzają miliony jego miłośników.

Masz ponad 700 tys. euro, masz kłopoty

Rząd Hiszpanii uchwalił w piątek dekret przywracający podatek od wielkich majątków. Ma on uzdrowić finanse publiczne w okresie głębokiego kryzysu, obowiązywać przez dwa lata i obciążyć osoby dysponujące fortunami powyżej 700 tys. euro - podała agencja EFE.

Pomyliła hamulec z gazem. Autem wjechała do sklepu

Wiele szczęścia mieli klienci jednego ze sklepów w Stanach Zjednoczonych. Samochód wjechał w budynek, zatrzymał się w jego środku - na półkach z towarem. Pojazdem kierowała 86-letnia kobieta, która pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu.

"Tam, gdzie zaczyna się wojna, kończy się bezpieczeństwo"

Europa w czasach kryzysu potrzebuje wspólnych, rozsądnych i odważnych działań, a także silnego politycznego przywództwa, inaczej będzie tylko fasadą i zbiorową hipokryzją - mówił w piątek premier Donald Tusk na dorocznej Konferencji Ryskiej na Łotwie.

Gwinea jednak nie chce Kaddafiego

Prezydent Gwinei Bissau Malam Bacai zaprzeczył słowom swego premiera Carlosa Gomesa, który przed tygodniem zadeklarował gotowość udzielenia azylu libijskiemu dyktatorowi, Muammarowi Kaddafiemu.

Holandia kończy z burkami?

Holenderski rząd uchwalił w piątek całkowity zakaz noszenia muzułmańskich burek i innych okryć zasłaniających całą twarz. Uznał je za "sprzeczne z charakterem miejsc publicznych" - podano w komunikacie. Decyzja musi jeszcze uzyskać aprobatę obu izb parlamentu.

Guardian "będzie milczał"

Brytyjski dziennik "Guardian" powiedział "nie" Scotland Yardowi i odmówił ujawnienia źródeł informacji, które w lipcu dwojgu dziennikarzom gazety posłużyły za podstawę do nagłośnienia sprawy afery podsłuchowej. Dziennik zapowiedział, że będzie się energicznie przeciwstawiał tym żądaniom.

Połknął 72 woreczki kokainy

Brazylijskie władze złapały 20-letniego obywatela Iralndii, który połknął 72 pakunki kokainy (prawie kilogram narkotyku) chcąc przeszmuglować je poza granice kraju.

ONZ zdejmuje sankcje z Libii

Po upadku libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego Rada Bezpieczeństwa ONZ złagodziła w piątek sankcje, nałożone wiosną na Libię. Odblokowane zostaną między innymi konta dwóch libijskich koncernów naftowych.

Fotyga przyjęła wyzwanie Nowaka

Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga (PiS) zgodziła się na udział w debacie z ministrem w Kancelarii Prezydenta Sławomirem Nowakiem (PO). Fotyga i Nowak są "jedynkami" na listach swoich partii do Sejmu w okręgu gdańskim. Szczegóły spotkania zostaną dopiero ustalone.

Koniec nadziei, koniec akcji - wydobyli ciało ostatniego górnika

Smutny koniec akcji ratunkowej w zalanej kopalni Gleision na północ od Swansea w południowej Walii. W piątek wydobyto zwłoki czwartego i ostatniego z poszukiwanych górników. Tym samym trwająca od czwartku intensywna akcja ratunkowa zakończyła się niepowodzeniem.

Holandia nie chce Bułgarii i Rumunii w Schengen

Holandia w dalszym ciągu pozostaje przeciwna wejściu "nawet częściowo" Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen - zapowiedziała w piątek rzeczniczka prasowa ministerstwa ds. imigacji i polityki azylowej.

Mobilizują rezerwy, boją się buntu w Palestynie

Armia izraelska mobilizuje rezerwistów, aby wzmocnić swą obecność wojskową na Zachodnim Brzegu w przewidywaniu ewentualnych buntów po zapowiedzianym na 23 września złożeniu w ONZ wniosku o uznanie państwa palestyńskiego.

"Kwaśniewski mediuje ws. uwolnienia Tymoszenko"

Według gazety internetowej "Ukrainska Prawda" były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, jako specjalny wysłannik polskiej prezydencji w UE, zastanawia się wraz z władzami Ukrainy, jak wyjść z sytuacji związanej z aresztem byłej premier Julii Tymoszenko.

Zbojkotują papieża. "Kwestia zachowania"

Watykan oświadczył w piątek, że decyzja niektórych członków niemieckiego parlamentu, aby nie wysłuchać przemówienia papieża podczas jego wizyty w Bundestagu 22 września, to "kwestia zachowania" i gościnności.

Prowadząc autobus grał i pisał na tablecie

Kierowca miejskiego autobusu w Mediolanie podczas jazdy grał i pisał na tablecie. O kolejnym przypadku niebezpiecznej brawury poinformował dziennik "La Repubblica", który na swej stronie internetowej zamieścił nagranie wykonane przez pasażera.

Premier unika śledczych. Doprowadzą siłą?

Premier Silvio Berlusconi nie uda się do prokuratury, by złożyć zeznania w śledztwie dotyczącym domniemanego szantażowania go na tle afery z udziałem prostytutek w przyjęciach w jego domu. O decyzji szefa rządu poinformował w piątek jego adwokat Piero Longo.

Mówili im,  "że są zakładnikami i towarem"

Zwolniony niedawno z kolonii karnej białoruski opozycjonista Alaksandr Atroszczankau, skazany za protesty po wyborach prezydenckich, powiedział w piątek, że więźniom "mówiono otwarcie, iż są zakładnikami i towarem", który będzie wymieniany na kredyty.

"Jarek Kaczyński instynktownie identyfikuje się z USA"

"Jarek Kaczyński ma bardzo małe doświadczenie w sprawach polityki międzynarodowej, postanowił jednak podejmować decyzje dotyczące polityki zagranicznej samodzielnie" -pisał ambasador Ashe do Waszyngtonu w sierpniu 2006 o nowym premierze Polski. Amerykańska placówka w Warszawie zauważała jego "historycznie uwarunkowany brak zaufania do Niemiec i Rosji" i "instynktowną sympatię do USA". Dyplomaci sugerowali też przełożonym, że w rozmowach z Warszawą, najlepiej skupić się na kontaktach bezpośrednio z Kaczyńskim, bo zamierza on "podejmować decyzje dotyczące polityki zagranicznej samodzielnie".

Już miał uderzyć, gdy zapanowała ciemność

W piątkowy wieczór Korea Południowa pogrążyła się w ciemnościach. Przez przerwy w dostawach prądu zabrakło w wielu regionach kraju. Tysiące ludzi utknęło w windach. Przerwane zostały seanse w kinach, koncerty, a także imprezy sportowe, m.in. bardzo popularne w kraju rozgrywki baseballowe.

Piraci szturmują berliński parlament

Niemieccy socjaldemokraci wygrają niedzielne wybory do parlamentu Berlina, a burmistrzem pozostanie popularny polityk SPD Klaus Wowereit - wynika z ostatnich sondaży. Sensacją są notowania Partii Piratów, która ma szansę wejść do berlińskiej Izby Deputowanych.

Koniec śledztwa ws. bunga bunga

Prokuratura w Bari na południu Włoch, zakończyła śledztwo w sprawie prostytutek, uczestniczących w przyjęciach u premiera Silvio Berlusconiego. Zarzuty postawiono ośmiu osobom, a w aktach jest zapis 100 tys. podsłuchanych rozmów - informują w piątek media.

Bus uderzył w drzewo. 8 Polaków rannych

Ośmiu Polaków zostało rannych w wyniku wypadku busa w południowej Holandii. Do zdarzenia doszło w miejscowości Zijtaart 20 km na północ od Eindhoven. O wypadku redakcję Kontaktu 24 poinformował internauta Lluukkaass.

Kolejny krwawy piątek w Syrii

Syryjskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej 12 cywilów, tłumiąc prodemokratyczne manifestacje, zorganizowane po piątkowych modłach. Żołnierze Asada kontynuują też ofensywę przeciwko zbuntowanym miastom - informuje syryjska opozycja.

USA i Polska próbują "wyjść przed szereg"

Stały przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin oświadczył w piątek, że Polska i Stany Zjednoczone próbują poprzez porozumienie o rozmieszczeniu w Polsce tarczy antyrakietowej "wyjść przed geopolityczny szereg". Wczoraj weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 roku o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Wyspa, która była polem bitwy CIA z wywiadem Kaddafiego

Odtajnione dokumenty CIA z końca lat 80-tych wskazują na Maltę, jako wielkie pole bitwy agentów wywiadów USA i Libii. Z dokumentów wynika, że Amerykanie pozyskali na wyspie wartościowego informatora, który pomógł m.in. wydatnie w śledztwie w sprawie zamachu nad Lockerbie.