Kazachstan "nie zdołał sprostać demokratycznym zasadom"


Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oświadczyła, że Kazachstan "nie zdołał sprostać demokratycznym zasadom" w niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których partia prezydenta Nursułtana Nazarbajewa - Nur Otan - uzyskała ponad 80 proc. głosów.

"Mimo ambicji rządu, by umocnić proces demokratyczny w Kazachstanie i zorganizować wybory odpowiadające standardom międzynarodowym, wybory 15 stycznia nie spełniły podstawowych zasad wyborów demokratycznych" - oceniła OBWE we wstępnym raporcie opublikowanym w dzień po głosowaniu.

Mimo ambicji rządu, by umocnić proces demokratyczny w Kazachstanie i zorganizować wybory odpowiadające standardom międzynarodowym, wybory 15 stycznia nie spełniły podstawowych zasad wyborów demokratycznych. OBWE

OBWE wskazała na to, że kilku partii nie dopuszczono do wyborów, a debata publiczna była ograniczona. - Jeśli Kazachstan poważnie myśli o zwiększeniu liczby partii w parlamencie, to kraj ten musi dopuścić do udziału większą liczbę prawdziwych partii opozycyjnych - powiedział szef krótkoterminowej misji i głowa delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Joao Soares.

Od strony technicznej? Bez zarzutów

OBWE zaznaczyła, że "od strony technicznej głosowanie było dobrze zorganizowane i że pewne zmiany ustawodawcze wprowadzono, by pozwolić co najmniej drugiej partii zasiąść w parlamencie".

Według wstępnych wyników, w parlamencie znalazły się trzy ugrupowania: rządząca partia prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, która zdobyła 80,74 proc. głosów, prezentowana jako opozycyjna, lecz zbliżona do władzy partia Ak Żoł (7,46 proc.) i partia prorządowych komunistów (7,2 proc.).

Jedyna formacja opozycyjna, krytykująca władze - Ogólnonarodowa Partia Socjaldemokratyczna (OPSD) - zdobyła zaledwie 1,59 proc. głosów.

W niedzielnych wyborach wybrano 98 deputowanych do Mażylisu. Dziewięciu członków tej izby parlamentu zostanie wybranych przez Zgromadzenie Ludowe Kazachstanu, które reprezentuje różne grupy etniczne kraju, pięciokrotnie większego niż Francja.

Dotychczas żadne wybory w Kazachstanie nie zostały uznane przez OBWE za wolne.

CZYTAJ WIĘCEJ O KAZACHSTANIE 20 LAT PO UPADKU ZSRR

Źródło: PAP