Unia Afrykańska uznaje rebeliantów

Unia Afrykańska uznała we wtorek Narodową Radę Libijską (NRL) jako legalny libijski rząd, co - jak pisze agencja Reuters - jeszcze bardziej uszczupliło dyplomatyczne poparcie dla obalonego przywódcy Muammara Kadafiego.

Przedterminowe wybory na Słowenii?

Słoweński centrolewicowy rząd premiera Boruta Pahora nie uzyskał wotum zaufania. Rząd ten utracił większość w Zgromadzeniu Narodowym w maju na tle kryzysu gospodarczego i społecznego. Niewykluczone są wybory przedterminowe.

Negocjował z talibami. Zginął. "Nie wygracie"

Szef Wysokiej Rady Pokoju w Afganistanie, organu odpowiedzialnego za kontakty z talibami, Burhanuddin Rabbani został zabity - poinformował wysoki rangą przedstawiciel policji. Dodał, że w pobliżu domu Rabbaniego doszło najprawdopodobniej do samobójczego zamachu.

Nie puścili króla przed parlament na 90. urodziny

Rumuńscy parlamentarzyści nie zgodzili się, aby były król tego kraju Michał I wystąpił w parlamencie z okazji swych 90. urodzin. Przewodnicząca Izby Deputowanych, izby niższej rumuńskiego parlamentu, Roberta Anastase ocenił w poniedziałek, że były władca nie powinien wystąpić w parlamencie 25 października, gdyż nie jest on szefem państwa.

Brak dowodów rzeczowych, ale kary śmierci nie uniknie

Władze stanu Georgia nie zgodziły się na ułaskawienie skazanego na karę śmierci za morderstwo Troya Davisa, mimo licznych wątpliwości, czy rzeczywiście popełnił on tę zbrodnię. 42-letni Davis ma być stracony za pomocą śmiertelnego zastrzyku w środę wieczorem czasu miejscowego. Przeciw decyzji amerykańskich władz zaprotestowali już m.in. Amnesty International oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Wojskowy ma "posprzątać" w prokuraturze generalnej

Na Białorusi odwołany został dotychczasowy prokurator generalny Ryhor Wasiljewicz. Zastąpi go Alaksandr Kaniuch, dotychczasowy wiceprezes Sądu Najwyższego, a wcześniej - sędzia i prezes sądów wojskowych.

W sprawie j. polskiego na Litwie, Unia umywa ręce

Polska mniejszość na litwie i litewskie władze są w nieustającym konflikcie ws. statusu języka polskiego w tym kraju. Unia Europejska umywa zaś ręce: - Nie ma unijnego prawa dotyczącego zasad rządzących używaniem języków regionalnych lub etnicznych. Kwestia ta pozostaje w wyłącznej gestii państw członkowskich - odpowiada szef KE Jose Manuel Barroso w liście do litewskiej europosłanki Laimy Andrikien.

Kierowca wysiadł, zanim pociąg staranował jego auto

Najpierw kolizja samochodów przy przejedzie kolejowym, a potem rozpędzony pociąg, który zmiata auto z torów. Bilans tego zdarzenia w niemieckim Bad Lausick w Saksonii: cztery wykolejone wagony, ponad 20 rannych pasażerów i cudem ocalały kierowca samochodu, który tuż przed wypadkiem opuścił pojazd.

Węgrzy dostają stały kurs do spłaty kredytów

Węgry, które mają duży problem z kredytobiorcami w walutach, wprowadziły właśnie ustawę pozwalającą na wcześniejszą spłatę kredytów zaciągniętych przez osoby prywatne po korzystnym, stałym kursie. Czy banki zaskarżą akt prawny? Już wcześniej Stowarzyszenie Węgierskich Banków ostrzegało, że jeśli podobne prawo wejdzie w życie, banki zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego i oficjalnych instytucji Unii Europejskiej.

Trybunał potępił Rosję za Jukos. Moskwa zadowolona

Władze w Moskwie wyraziły zadowolenie z werdyktu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który choć orzekł, że Rosja naruszyła prawa koncernu naftowego Jukos, to jednak nie dopatrzył się w jej działaniach "politycznej motywacji". Trybunał wstrzymał się też z orzeczeniem w sprawie 98 mld dolarów odszkodowania, którego domaga się były zarząd firmy. Sprawą tą zajmie się później.

Eksplozja w Ankarze. Władze mówią o ataku terrorystów

Wybuch w centrum Ankary zabił 3 osoby, a 15 ranił - to najnowsze doniesienia, jakie płyną ze stolicy Turcji. Minister spraw wewnętrznych Idris Naim Sahin, który podał ten bilans, dodał także, że "jest wysoce prawdopodobne, iż był to atak terrorystyczny".

Dostawca broni o hakerach mówi po miesiącu. Rząd wściekły

Miesiąc zajęło największemu japońskiemu dostawcy broni poinformowanie opinii publicznej, że jego system informacyjny zaatakowali hakerzy. Rząd Japonii jest oburzony i domaga się od Mitsubishi Heavy Industries śledztwa w tej sprawie. Ostrzega też, że milczenie koncernu może zostać uznane za złamanie warunków wartych miliardy dolarów kontraktów na dostawy broni.

Kaddafi: bomby NATO nie wystarczą

Ścigany dyktator Libii Muammar Kaddafi przemówił. W nagraniu pokazanym przez telewizję we wtorek Kaddafi podkreśla, że jego system rządów był oparty na woli ludu i że nie może on być usunięty.

Zlekceważyli kataklizm. Stanęli przed sądem

Siedmiu sejsmologów i rządowych ekspertów stanęło przed sądem w L'Aquili. Są oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci po tym, gdy zlekceważyli zagrożenie, jakim była seria wstrząsów sejsmicznych poprzedzających trzęsienie ziemi w tym mieście. Przed dwoma laty zginęło w L'Aquili 309 osób, a bez dachu nad głową znalazło się kilkadziesiąt tysięcy.

Prześwietlą kandydatów na kapłanów

Seminarzyści w Belgii będą poddawani testom psychologicznym zanim wstąpią do stanu kapłańskiego. W ten sposób specjaliści ocenią, czy wśród nich nie ma nikogo ze skłonnością do pedofilii. Poinformował o tym arcybiskup Andre Joseph Leonard, głowa Kościoła katolickiego w tym kraju.

Tusk "nastraszył Gazprom"

"Nastraszyli Gazprom" - ocenia we wtorek w tytule rosyjski dziennik "Wiedomosti", informując o niedzielnej wizycie premiera RP Donalda Tuska na jednym z próbnych odwiertów gazu łupkowego prowadzonego przez PGNiG w Lubocinie koło Wejherowa.

Arabia Saudyjska winna 200 mln dolarów za 9/11?

Lloyd, gigant ubezpieczeniowy rozpoczął sprawę sądową przeciwko Rijadowi, oskarżając go o pośrednie finansowanie Al-Kaidy, podaje "The Independent". Lloyd domaga się ponad 200 mln dolarów, jako rekompensaty za pieniądze wypłacone ofiarom ataków z 11 września 2001 roku.

Chłopiec z dziczy chce wracać do lasu

Tajemniczy chłopiec, który wychowywał się w niemieckim lesie, źle się czuje w cywilizowanym świecie, ma trudności ze snem w łóżku i chce wracać do dziczy - donosi brytyjski dziennik "Daily Mail".

Żołnierze się burzą. Polityczna poprawność niszczy wojsko?

W amerykańskim wojsku narasta fala niezadowolenia z powodu wszechogarniającego dążenia do "politycznej poprawności". - Gdy tylko zignorowaliśmy zdrowy rozsądek, zniknęła bariera dla jej dominacji - mówi były Sekretarz Marynarki, komandor John Lehman, który stał się rzecznikiem podobnie myślących żołnierzy. Ich zdaniem wojsko zbytnio zajmuje się prawami kobiet i homoseksualistów, zamiast tworzeniem "wojowników".

Grecja: Nie chcemy opuścić strefy euro

Premier Grecji Jeorjos Papandreu bada możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie ewentualnego opuszczenia przez zadłużoną Grecję strefy euro - napisał we wtorek centroprawicowy dziennik "Kathimerini". Rząd bardzo szybko zdementował te rewelacje.

"Od lat 18", bo palą?

Papieros na ekranie jak scena seksu czy przemocy? Według brytyjskiego ośrodka UK Centre for Tobacco Control Studies ujęcia z dymkiem powinny dostać ograniczenie wiekowe "od lat 18", bo - według jego badań - palenie na ekranie zachęca młodych ludzi do sięgnięcia po papierosa.

Geje w armii. Od dziś oficjalnie, bez obaw

Po prawie dwóch dekadach obowiązywania zasada "don't ask, don't tell" odchodzi w zapomnienie. Od dziś żołnierze w USA mogą ujawniać swój homoseksualizm bez obaw o konsekwencje służbowe.

Wszedł do salonu jaguara, ukradli mu mercedesa

Słynny amerykański aktor John Travolta ofiarą złodziei samochodów. W kalifornijskim mieście Santa Monica skradziono mu w niedzielę sportowego mercedesa 280-SL z 1970 roku. - Kradzieży dokonano w 10 minut - poinformowała w poniedziałek policja.

"Człowiek, który wkradł się do Auschwitz"

W czasie, gdy tysiące ludzi oddałoby wszystko, aby stamtąd uciec, on postanowił dostać się do środka. Brytyjski żołnierz, przebrany w pasiak żydowskiego więźnia dwukrotnie wkradł się do obozu Auschwitz III. Denis Avey, bo o nim mowa, po wielu latach postanowił opowiedzieć swoją historię - o wojnie i niewoli. Właśnie ukazała się jego książka.

Ormianie grają w szachy. Obowiązkowo

Szachy zostały obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Armenii. Jak poruszać się wieżami, skoczkami i królową, by wygrać uczyć będą się wszystkie dzieci od szóstego roku życia.

Katastrofa śmigłowca w USA

Katastrofa podczas ćwiczeń na poligonie w stanie Kalifornia. Rozbił się tam śmigłowiec AH-1 Cobra należący do amerykańskiej piechoty morskiej. Zginęło dwóch członków załogi.

Trzęsienie w Gwatemali

Trzęsienie ziemi o sile do 5,8 stopni w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek Gwatemalę. Zginęły co najmniej trzy osoby. 400 osób ewakuowano.

Obama z Merkel o kryzysie euro

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali telefonicznie o kryzysie w strefie euro. Jak poinformował w poniedziałek Biały Dom, oboje podkreślili konieczność wspólnych działań, które pozwolą go pokonać.