Spadający satelita na amatorskim nagraniu

Satelita, który sunie w kierunku ziemi, został w ubiegłym tygodniu zarejestrowany przez teleskop Thierry'ego Legaulta. To amatorskie nagranie Francuz wykonał 15 sierpnia w mieście Dunkierka w północnej Francji. Tymczasem z najnowszych komunikatów NASA wynika, że elementy UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) spadną w Stanach Zjednoczonych, a nie jak wcześniej podawano we Włoszech.

Jedna Rosja zwiera szyki przed wyborami

Z udziałem 1300 delegatów z 83 regionów Federacji Rosyjskiej w Moskwie rozpoczął się 12. zjazd kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja. Dwudniowy kongres przyjmie program i zatwierdzi listy kandydatów partii na grudniowe wybory do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. W jego pracach uczestniczy 130 delegacji zagranicznych.

Polacy na Litwie: Nie damy krzywdzić naszych dzieci

Przed budynkiem parlamentu Litwy w Wilnie zebrało się sześć tysięcy Polaków, którzy chcą po raz kolejny wrazić swoje niezadowolenie z ustawy o oświacie. Ich zdaniem nowe prawo dyskryminuje szkoły mniejszości narodowych. Polacy protestują w ciszy, mają ze sobą transparenty,na których widnieją m.in. takie napisy: "Nie damy krzywdzić naszych dzieci", czy "Potrzebujemy równego traktowania".

Poruszać się szybciej od światła? Pokazali eksperyment

Naukowcy z ośrodka badawczego CERN przedstawili wyniki zaskakującego eksperymentu, który wywołał burzę w środowisku naukowym i wstrząsnął jednym z fundamentów współczesnej fizyki i podstawą teorii względności Einsteina - że nic nie może poruszać się szybciej, niż światło.

"Kaczyński przeczuł pułapkę i wykręcił się jak węgorz"

Szef PiS Jarosław Kaczyński ustąpił miejsca na plakatach wyborczych młodym kandydatkom do Sejmu, by przed wyborami przełamać dominację Donalda Tuska wśród młodych wyborców - ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Gazeta podkreśla, że w sondażach topnieje przewaga PO nad PiS.

PO "może sprowadzić siedem egipskich plag"

- Siedem grzechów głównych PO w Parlamencie Europejskim może sprowadzić siedem plag egipskich - oświadczył rzecznik PiS Adam Hofman. Politycy tej partii przedstawili "siedem słabości PO" w Brukseli.

"Papież wywiódł w pole swoich przeciwników"

Czwartkowe wystąpienie Benedykta XVI w Bundestagu było apelem o więcej moralności w polityce, ocenia niemiecka prasa. "Papież wygłosił wielką i ludzką, imponującą prawno-filozoficzną mowę, która w szczegółach była skomplikowana, ale miała jasne przesłanie. Było to przemówienie fundamentalne, ale nie fundamentalistyczne" - ocenia "Sueddeutsche Zeitung". Niemieckie gazety podkreślają również to, że papież pochwalił organizacje ekologiczne.

Sikorski zaprasza Białoruś do rozmów

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że na szczyt Partnerstwa Wschodniego do Warszawy został zaproszony białoruski minister spraw zagranicznych Siarhiej Martynau. Jak mówi Sikorski, Polska czeka na odpowiedź ze strony białoruskiej w tej sprawie.

Ahmadineżad: Amerykanie zawalili wieże WTC

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad w wywiadzie dla agencji Associated Press w czwartek wieczorem stwierdził, że wieże World Trade Center zostały zniszczone nie tylko przez samoloty i skrytykował politykę USA, poczynając od Libii, a kończąc na Afganistanie.

Minister edukacji dostał bukietem w twarz

Podczas oficjalnego spotkania z ukraińskim ministrem edukacji Dymitrem Tabacznykiem, na sali pojawiła się młoda kobieta z bukietem kwiatów. Po krótkiej wymianie słów, zamiast wręczyć ministrowi kwiaty, zadała nimi cios.

Są szybsze od światła? "To absurd. Jak latające dywany"

Jednym z fundamentów współczesnej fizyki i filar teorii względności Einsteina - że nic nie może poruszać się szybciej, niż światło - wstrząsnęło odkrycie jednego z najbardziej renomowanych laboratoriów świata. Naukowcy CERN wyliczyli, że najszybsze są neutrina. Ale sami nie spieszą się z ogłoszeniem tego za naukowy pewnik. Inni fizycy też są ostrożni. Niektórzy wręcz w to nie wierzą.

DSK chciał ją zgwałcić? Będzie konfrontacja

Paryska prokuratura zdecydowała, że dojdzie do konfrontacji Dominique'a Strauss-Kahna z pisarką i dziennikarką Tristane Banon, która oskarża go o próbę gwałtu - poinformowali w piątek adwokaci byłego dyrektora MFW.

"Reset jest możliwy". Antywirus Brukseli i trojany Mińska

Białoruska prasa państwowa, komentując w piątek wypowiedzi nowej szefowej przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Białorusi Mairy Mory, byłej ambasador Łotwy w Mińsku, podkreśla, że UE nie rezygnuje ze współpracy z Białorusią.

Uczą Polaków bezpiecznej jazdy po alkoholu

W brytyjskim Lincolnshire ruszyła kampania plakatowa ostrzegająca imigrantów ze Wschodniej Europy przed skutkami siadania za kierownicę po pijanemu. Plakaty pojawiły się przy drogach, policjanci rozdają też ulotki.

Prezydent wraca, w kraju chaos

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, przeciwko któremu od stycznia trwają protesty, wrócił w piątek do kraju po ponad 3 miesiącach pobytu w Arabii Saudyjskiej - poinformowała jemeńska telewizja państwowa.

Były strażak więził seksualne niewolnice

Chińska policja zatrzymała mężczyznę, który przez dwa lata więził i seksualnie wykorzystywał sześć kobiet. Przetrzymywał je w pomieszczeniu, które wykopał pod domem. Zabił dwie kobiety, zanim jedna z pozostałych wydostała się na wolność i zawiadomiła władze.

Dagestan: Zabili wiceszefa więziennictwa

Cztery osoby, w tym wicedyrektor więziennictwa Dagestanu, zginęły w zamachu w Dagestanie, na południu Rosji. Napastnicy ostrzelali samochód, którym jechały ofiary. Do ataku doszło na przedmieściach stolicy republiki, Machaczkały.

Krewki minister spoliczkował "smarkacza"

Minister finansów Czech, Miroslav Kalousek jechał na posiedzenie rządu, gdy stojący na ulicy młody człowiek zaczął wykrzykiwać pod jego adresem obelgi. Reakcja Kalouska była natychmiastowa. Zatrzymał auto, wysiadł, podbiegł do swojego krytyka i go spoliczkował.

Walka o tarczę. Kulisy rozgrywki Kaczyński - Tusk

"Zdaniem doradców prezydenta Tusk rzekomo zgodził się zamknąć dwustronne porozumienie w sprawie obrony rakietowej ze Stanami, jeśli prezydent m. in. podpisze Traktat Lizboński" - pisał ambasador Ashe do Waszyngtonu w lipcu 2008. Depesza ujawniona przez Wikileaks opisuje wysiłki Lecha Kaczyńskiego, by doszło do zawarcia umowy z Amerykanami i kluczową rolę Radosława Sikorskiego w prowadzonych negocjacjach.

Szef MSZ Francji: Rosjanie są szorstcy, grubiańscy i brutalni

Rosjanie są szorstcy, grubiańscy i brutalni, ale Miedwiediew jest normalnym facetem, lepszym niż Putin - mówił w 2009 roku ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner na spotkaniu z sekretarz stanu Hillary Clinton. Ujawniona przez Wikileaks depesza dotyczy m.in. oceny sytuacji w Gruzji oraz agresywnej polityki Rosji, w tym w sferze energetycznej.

30 tys. euro do przepicia za jednym zamachem

Dwie butelki najstarszego i najdroższego na świecie szampana zamiast kwiatów czy biżuterii. Taki pomysł na prezent dla żony miał właściciel rosyjskiej restauracji w Singapurze. Mężczyzna za alkohol zapłacił 30 tysięcy euro.

Pakistan grozi USA: Stracicie sojusznika

Minister spraw zagranicznych Pakistanu Hina Rabbani Khar ostrzegł, że Stany Zjednoczone mogą stracić sojusznika, jeśli nadal będą publicznie krytykować działania Islamabadu w walce z rebeliantami.

Kłopot za 16 mld rocznie

Do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), czyli rolniczych ubezpieczeń co roku budżet państwa dokłada 16 miliardów złotych. Politycy Platformy wielokrotnie powtarzali, że na razie likwidacja KRUS-u, czy jego zasadnicza reforma, nie jest możliwa ze względu na opór PSL. Dla ludowców to jedna ze spraw fundamentalnych, ale nie jedyny sposób na zdobycie politycznego poparcia wsi i małych miasteczek.

Dyplomatyczne tsunami z ONZ zmiecie bliskowschodni ład?

Dyplomatyczne tsunami – tak zbliżające się głosowanie w Organizacji Narodów Zjednoczonych nad wnioskiem o uznanie Palestyny za państwo określa minister obrony Izraela Ehud Barak, który jest człowiekiem umiarkowanym i nieskłonnym do koloryzowania sytuacji. Owa wielka fala może na całe lata zmienić zarówno stosunki między Izraelczykami a Palestyńczykami jak i sytuację na Bliskim Wschodzie.

Mullen: Pakistan wsparł atak na ambasadę USA

Afgańska rebeliancka siatka zbrojna Hakkaniego jest "rzeczywistym ramieniem" wywiadu pakistańskiego, który wsparł ją przy dokonaniu zamachu na ambasadę USA w Kabulu - uważa przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, admirał Mike Mullen.

"Zbyt długo narody żyją w strachu i cierpieniu"

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował w czwartek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ o wznowienie bezpośrednich negocjacji między Izraelem i Palestyńczykami. Podkreślił, że Unia Europejska jest "w pełni zaangażowana" w ten proces.

Szok naukowców CERN. Prędkość światła pobita?

Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć - z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.

"Polska jest symbolem dobrej zmiany"

- Możemy dzielić się z innymi polskim doświadczeniem - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski podczas 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jak mówił, dzięki przemianom gospodarczym i politycznym Polska stała się krajem stabilnej demokracji.

"Zamachy na WTC były pretekstem do ataku na Irak"

Dyplomaci Stanów Zjednoczonych i innych państw zachodnich wyszli w czwartek z sali obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ podczas przemówienia prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. Oświadczył on m.in., że "tajemnicze zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r. były pretekstem do ataku USA na Irak i Afganistan".