Ma być szybki i groźny. Nowy "drapieżnik" Pentagonu

Amerykańskie lotnictwo wojskowe ogłosiło, że zdecydowało się na zakup pierwszego bezzałogowego drona nowej generacji, Predatora C. Maszyna nazywana też Avenger (mściciel - ang.), ma zostać na początku przyszłego roku wysłana do Afganistanu. W walce z rebeliantami dron ma przejść pierwsze testy bojowe, które posłużą do przygotowania produkcji seryjnej.

Masy ziemi i żwiru zabiły 15 osób

Co najmniej 15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza po długotrwałych deszczach w Kolumbii, przy granicy z Ekwadorem. W ostatnich trzech miesiącach na skutek ulewnych deszczów, typowych o tej porze roku w Kolumbii, zginęło już ponad 140 osób.

Sikorski jedzie do Moskwy. Niepokoją go Iskandery

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu planowanej militaryzacji graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego, a zwłaszcza rozmieszczenia tam rakiet Iskander. Polski minister mówił o tym w wywiadzie dla agencji Interfax, poprzedzającym jego wizytę w Moskwie.

"Uzbrojony w rasizm" Włoch zastrzelił imigrantów

Zwolennik włoskiej skrajnej prawicy zastrzelił na ulicy we Florencji dwóch Senegalczyków, a trzech ciężko zranił. Na widok policjantów napastnik popełnił samobójstwo. Policja mówi o rasistowskim podłożu ataku. Rodacy zabitych Senegalczyków zorganizowali manifestację pod florencką katedrą. Lider wspólnoty senegalskiej we Włoszech, socjolog Aly Baba Faye powiedział, że morderca był "uzbrojony w rasizm".

Coraz więcej Szkotów chce niepodległości

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38 proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5 proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Za tę okładkę posypały się głowy dziennikarzy

W holdingu medialnym Kommiersant zwolnienia dziennikarzy za krytyczne publikacje w tygodniku "Kommiersant-Włast" na temat kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja i fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia. Właściciel holdingu wydającego pismo, zbliżony do Kremla oligarcha Aliszer Usmanow, zwolnił jego dyrektora generalnego Andrieja Galijewa oraz redaktora naczelnego "Kommiersanta-Włast" Maksima Kowalskiego.

Żądanie sądu. Możliwe, "że dowiozą ją siłą"

Sąd apelacyjny w Kijowie przełożył we wtorek o jeden dzień rozpatrzenie odwołania od wyroku 7 lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i nakazał jej, by w środę osobiście stawiła się na rozprawie.

"Usłyszałam strzały i wybuch, potem zawyły syreny"

"Najpierw były strzały i wybuch, potem usłyszałam syreny alarmowe. Na początku nie wiedziałam co się stało. Wracałam do pracy z przerwy na lunch. Była godz. 13:00. Dopiero z radia dowiedziałam się o zamachu" - relacjonuje w rozmowie z Kontaktem 24 Anna Zurawel, Polka od 8 lat mieszkająca w miejscowości Liege w Belgii. We wtorek tuż przed godziną 13 w miejscowości leżącej 90 km na wschód od Brukseli doszło do zamachu.

Stan wojenny był "ogromnym wstrząsem dla papieża"

- Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce było ogromnym wstrząsem dla Jana Pawła II - pisali w swoich wspomnieniach współpracownicy papieża. Polakom w Watykanie doskwierał przede wszystkim brak jakichkolwiek informacji z Polski w niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku. Papież miał w poczuciu całkowitej bezradności nawet zastanawiać się nad podróżą do kraju, ale szybko zdało sobie sprawę, że to niemożliwe.

Premier Czech przeciw pożyczce dla MFW na ratowanie euro

Czeski premier Petr Neczas oświadczył we wtorek, że osobiście sprzeciwia się udzieleniu przez Czechy pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) na ratowanie euro i powstrzymanie kryzysu zadłużeniowego w UE. Jednak zastrzegł, że jego pogląd nie oznacza, iż Czechy nie zaangażują się w nową umowę międzyrządową w sprawie nowego paktu fiskalnego.

CERN: Są przesłanki, że boska cząstka istnieje

Wyniki eksperymentów ATLAS i CMS sugerują, że cząstka Higgsa istnieje - poinformował ośrodek badawczy CERN. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie przemawiało za słusznością dotychczasowych teorii fizyki cząstek, sformułowanych w tzw. Modelu Standardowym.

Rosja-UE bez wiz? "Balon próbny" z Polską

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił we wtorek, że porozumienie o ruchu bezwizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim może być "zwiastunem" ruchu bezwizowego między całą Rosją a UE. Ławrow mówił o tym na spotkaniu rady szefów podmiotów Federacji Rosyjskiej przy MSZ, zapowiadając wizytę ministra Radosława Sikorskiego w środę w Moskwie.

Skandalista i dr filozofii powalczy z Putinem

Nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) wysunęła we wtorek swojego przywódcę Władimira Żyrinowskiego na prezydenta Federacji Rosyjskiej w wyborach wyznaczonych na 4 marca 2012 roku.

"Wy jak Titanic będziecie zmierzać ku katastrofie"

To w londyńskim City są spekulanci, którzy wepchnęli Europę w kryzys, a teraz nie chcą regulacji - mówił we wtorek podczas debaty w PE przewodniczący socjalistów Martin Schulz. Szef liberałów Guy Verhofstadt nie przemawiał po angielsku, bo to teraz "nieodpowiedni" język. Wcześniej szef KE mówił, że mimo weta Brytyjczyków "kraje powiedziały, że chcą więcej Europy", zaś szef eurosceptyków pokusił się o analogię do Titanica.

Iran osądzi 15 "amerykańskich i syjonistycznych szpiegów"

Irańska oficjalna agencja IRNA poinformowała we wtorek o wydaniu aktów oskarżenia przeciwko 15 "amerykańskim i syjonistycznym" szpiegom. Cytuje naczelnego prokuratora Teheranu Abbasa Dżafariego Dolatabadiego, według którego prowadzili oni działalność przeciwko Iranowi.

Zachodnia prasa po 13 grudnia: Niemcy kontra reszta świata

To, że wydarzenia grudnia 1981 r. zdominowały, dosłownie, doniesienia w prasie zachodniej, to wie wielu Polaków. Wszystkie liczące się dzienniki czy tygodniki wydawane w wolnym świecie obszernie analizowały wprowadzenie i przebieg pierwszych tygodni stanu wojennego w Polsce oraz międzynarodowe konsekwencje zdławienia ruchu "Solidarność".

Zderzenie śmigłowców w USA

Dwa helikoptery typu OH-58 Kiowa zderzyły się na zalesionym terenie na poligonie w bazie Joint Base-Lewis McChord w stanie Waszyngton. W katastrofie zginęli czterej amerykańscy żołnierze.

Państwo groteski i strachu zbudowane na gazie

Na gruzach Związku Radzieckiego powstało jedne z bardziej tajemniczych państw świata – izolowane i z groteskową a zarazem autorytarną władzą wielce przypomina swoich poprzedników środkowoazjatyckich sprzed setek lat. Od państw średniowiecznych chanów różni Turkmenistan jednak jeden znaczący szczegół – bajeczne bogactwo gazu.

Przesłuchania ws. katastrofy Tu-154 "bardzo interesujące"

- To bardzo bogaty materiał dowodowy. Będziemy musieli go szczegółowo przeanalizować i skonfrontować z dotychczas zgromadzonym - tak o przesłuchaniach osób, które brały udział w certyfikowaniu lotniska w Smoleńsku przed przyjęciem samolotów z Polski 7 i 10 kwietnia 2010 roku mówił prokurator wojskowy major Jarosław Sej. W ramach kolejnych czynności procesowych polscy prokuratorzy i biegli, zajmujący się katastrofą smoleńską, pracują obecnie w Moskwie.

Junta zezwala noblistce na start

Rządząca Birmą wojskowa junta zezwoliła Narodowej Lidze na rzecz Demokracji (NLD) na start w uzupełniających wyborach parlamentarnych. Do tego opozycyjnego ugrupowania należy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi.

Al-Kaida pokazała porwanych cudzoziemców

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej zdjęcia pięciu cudzoziemców uprowadzonych pod koniec listopada w Mali, w Afryce Zachodniej. Jak poinformował Reuters, na zdjęciach zakładnicy otoczeni są przez zamaskowanych mężczyzn trzymających karabiny.

Unijny komisarz odwiedził Tymoszenko w więzieniu

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele odwiedził przebywającą w areszcie skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko - podała we wtorek ukraińska stacja telewizyjna 1 plus 1. Także we wtorek w Kijowie Sąd Apelacyjny przystąpi do rozpatrzenia odwołania od wyroku Tymoszenko.

ONZ: W Syrii zabito ponad pięć tysięcy osób

Ponad pięć tysięcy osób zginęło, a 14 tysięcy aresztowano podczas powstania przeciwko władzom w Syrii - poinformowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay. Według niej do ościennych krajów uciekło ponad 12 tys. osób.

Ukryła 1,5 kg kokainy we włosach

Młoda kobieta, obywatelka RPA została aresztowana w stolicy Tajlandii - Bangkoku - po tym, gdy w jej włosach znaleziono 1,5 kilograma kokainy.

"Dostałeś wystarczająco dużo naszej krwi"

Syria walczy i choć od pierwszego wystąpienia przeciwko prezydentowi minęło już 9 miesięcy, a na ulicach wciąż giną ludzie, to Baszar el Asad ustępować nie zamierza. Świat - już nie tylko zachodni, ale i arabski wzywa go do ustąpienia i grozi sankcjami. Ale na tym, jak na razie się kończy. Prawdziwa walka toczy się na ulicach syryjskich miast.

Kanada wychodzi z Kioto

Kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie Kanada ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto. - Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto - oświadczył w poniedziałek minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent.

Próbowali uciec z więzienia. Wzięli zakładników

Podczas nieudanej próby ucieczki z więzienia w pobliżu Aten, grupa przestępców wzięła trzech strażników jako zakładników. Władzom udało się jednak opanować sytuację. - Wszyscy zakładnicy są już wolni, a więźniowie powrócili do cel - poinformował w poniedziałek wieczorem wiceminister sprawiedliwości Jeorjos Petalotis.

"Nasza silna obecność na Bliskim Wschodzie będzie trwać"

- Stany Zjednoczone nigdy się nie zawahają w obronie swoich sojuszników, partnerów i interesów - oświadczył Barack Obama w przemówieniu z okazji wizyty premiera Iraku Nuriego al-Malikiego. Prezydent zapewnił, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z Iraku USA pozostaną mocno zaangażowane na Bliskim Wschodzie, także militarnie.