Podpatrzyli tajnego drona Chińczyków

Japońskie Siły Samoobrony podpatrzyły dotychczas nieznany chiński samolot bezzałogowy. Samolot patrolowy obserwujący ćwiczenia marynarki wojennej Pekinu zrobił zdjęcie tajemniczemu dronowi latającemu wokół chińskich okrętów.

Afera wygnała szefa banku

Według jego własnej wersji wydarzeń podał się do dymisji i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, bo bał się o swoje życie. Afgański rząd twierdzi jednak, że prezes banku centralnego Abdul Kadir Fitrat po prostu do USA uciekł. A wszystko to w gęstej atmosferze skandalu Kabul Banku.

Wyrok na Poczobuta znów odłożony. Do lipca

Już dziś mógł zapaść wyrok w procesie Andrzeja Poczobuta, działacza związku Polaków i korespondenta "Gazety Wyborczej", oskarżonego o zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Ostatecznie sąd odroczył jednak proces do 5 lipca, a na kolejnej rozprawie wystąpili jedynie obrońcy oskarżonego.

Kim wybiera się do Rosji

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il wybiera się do Rosji, informuje południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Sydney przeprasza za to, że istnieje

Rada miasta Sydney oficjalnie zadekretowała zmianę postrzegania historii. Od wtorku we wszystkich oficjalnych dokumentach przybycie białych skazańców na kontynent na przełomie XVIII i XIX wieku będzie określane jako "inwazja". Tym samym w większości biali włodarze miasta, w imię poprawności politycznej, weszli w skórę rdzennej ludności Australii.

Powódź zalała elektrownię atomową

Fala powodziowa przerwała wał ochronny wokół elektrowni atomowej w Fort Calhoun w amerykańskim stanie Nebraska. Na teren siłowni wdarły się wody wezbranej rzeki Missouri. Operator elektrowni i władze zapewniają, że nie ma zagrożenia dla zakładu.

Najemnik "nieumyślnie" ostrzelał i zabił Afgańczyków

Były najemnik z firmy Blackwater, Justin Cannon, został skazany przez amerykański sąd na trzydzieści miesięcy więzienia za "nieumyślne zabójstwo". Mężczyzna wraz z innym najemnikiem ostrzelał samochód, w którym zginął Afgańczyk i przypadkowo zabili kolejnego, który przechodził na spacerze z psem.

Trybunał to "zachodnie narzędzie prześladowań"

Rząd libijski odrzuca wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazy aresztowania przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, jego syna oraz szefa libijskiego wywiadu. - Libia nie akceptuje decyzji MTK, który jest narzędziem świata zachodniego do prześladowania przywódców Trzeciego Świata - powiedział minister sprawiedliwości Mohammed al-Qamoodi.

Asteroida minęła nas o włos

Miała wielkość sporej ciężarówki, nazwano ją 2011 MD. Asteroida minęła w poniedziałek Ziemię w odległości 12 tys. km - poinformowało kalifornijskie Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) należące do agencji NASA. Najbliżej przelatującego kosmicznego obiektu znalazł się Ocean Atlantycki.

Białoruś pogrąży się w ciemnościach?

Białoruś w poniedziałek miała zapłacić rosyjskiemu koncernowi Inter RAO zaległą należność za dostawy energii elektrycznej. Ze źródeł rosyjskich wynika, że termin spłaty przeniesiono na wtorek rano. Taką informację podała w poniedziałek wieczorem rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w koncernie.

Libia ma "obowiązek aresztowania Kaddafiego"

Libia i państwa-strony Statutu Rzymskiego, na mocy którego powołano Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), mają obowiązek wykonać nakaz aresztowania płk. Muammara Kaddafiego - ocenił przewodniczący Zgromadzenia państw-stron Christian Wenaweser.

Od Waterloo do Białego Domu?

Konserwatywna członkini Kongresu ze stanu Minnesota, przywódczyni klubu Tea Party w tej izbie, czyli Michelle Bachmann ogłosiła zamiar ubiegania się prezydencką nominację z ramienia republikanów.

Polskie MSZ: Dla Kaddafiego nie ma miejsca w nowej Libii

Bengazi i Misratę, bastiony libijskich powstańców, ogarnęła w poniedziałek radość po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania przywódcy Libii Muammara Kaddafiego. Z kolei polski MSZ stwierdził, że decyzja MTK powinna przyczynić się do rozejmu w Libii.

Zobacz 12 najpiękniejszych miejsc na Ziemi

UNESCO wybrało 12 nowych miejsc, którym przyznało status światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości. Te widoki zapierają dech w piersiach i dla milionów miłośników podróży staną się teraz jeszcze silniejszym magnesem.

Rozmowami stłumią rewoltę?

10 lipca odbędą się rozmowy z opozycją na temat ustalenia ram dialogu narodowego obiecanego przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada - poinformowały w poniedziałek syryjskie władze. Od trzech miesięcy w kraju trwa krwawa rewolta przeciwko reżimowi Asada. W jej trakcie zginęło ponad 1300 cywilów, a rannych zostały tysiące. Aresztowano też ok. 10 tys. protestujących.

"Bogomoł" i "Dantes". Nietypowy konkurs MSW

MSW Rosji podsumowało wyniki internetowego konkursu na nazwy operacji specjalnych. Wśród zwycięskich nazw są m.in. "Bogomoł" ("wprowadzenie informatora do grupy przestępczej"), "Kalita" ("walka z porywaczami") i "Dantes" ("eliminacja szefa bandytów przy pomocy snajpera").

Rzecznik Watykanu: Słowa ks. Rydzyka nas nie dotyczą

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że "jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła". Tak rzecznik skomentował wiadomość o nocie polskiego MSZ do Watykanu.

3 miliony Afgańczyków bez pomocy

Działający pod egidą ONZ Światowy Program Żywnościowy (WFP) ogłosił w poniedziałek, że z braku funduszy będzie musiał odciąć pomoc żywnościową dla ponad trzech milionów Afgańczyków z około połowy spośród 34 prowincji Afganistanu.

W tym przedszkolu nie ma "on" i "ona". Tylko "przyjaciel"

W szwedzkim przedszkolu "Egalia" równość przekroczyła granicę płci. Nie ma tam podziału na "ona" i "on". Zamiast tego wychowawcy zwracają się do 33 dzieci "przyjacielu", i zdecydowanie unikają sformułowań takich jak "chłopiec" czy "dziewczynka".

William i Kate, trawa i mała żółta piłeczka

Brytyjska para książęca William i Kate po raz pierwszy pojawiła się w poniedziałek na kortach All England Lawn Tennis Clubu, by oglądać wielkoszlemowy turniej na trawiastych kortach Wimbledonu (pula nagród 14,6 mln funtów).

Hybryda z Rosji ma już zamówień na 10 lat

Rosyjska firma Yo-Auto, producent hybrydowych samochodów Yo-mobile, dostała już zamówienia na 10 lat do przodu - chwali się współwłaściciel spółki, miliarder Michaił Prochorow. W rozmowie z anglojęzycznym kanałem tv Russia Today oligarcha nie sprecyzował jednak, o jakiej dokładnie liczbie aut mowa.

"The Glums". Książę Karol w faktycznej separacji

Pięć lat po formalnym zawarciu związku małżeńskiego, książę Karol i księżna Kamila znajdują się w faktycznej separacji - twierdzi magazyn "The People". Małżonka brytyjskiego następcy tronu ma nie znosić obowiązków związanych z byciem członkiem rodziny królewskiej i poglądów swojego męża. Znajomi pary mieli ich przezwać "The Glums", od nazwy popularnego niegdyś serialu, który ukazywał zgorzkniałą, kłótliwą brytyjską rodzinę. Jak piszą dziennikarze, to dość ironiczna sytuacja, biorąc pod uwagę niepowodzenie poprzedniego związku Karola z księżną Dianą.

Wierzą, że tylko ta wioska przetrwa Apokalipsę

Zaledwie 194 mieszkańców, zagubiona w górach. Wioska Bugarach na południu Francji stała się jednak miejscem pielgrzymek ludzi, którzy wierzą, że koniec świata nastąpi w 2012 roku. Ściągają do Bugarach, bo wierzą też, że to jedyne miejsce na ziemi, które przetrwa Apokalipsę.

Zasiłek na karcie. Kupisz papierosy, stracisz pomoc

Czeskie Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych ma pomysł na zdyscyplinowanie osób pobierających zasiłki socjalne. Zamiast gotówki będzie im wydawana specjalna karta płatnicza. Pozwoli to na ścisłą kontrolę wydatków. Przeznaczenie pieniędzy od państwa np. na alkohol lub papierosy ma skutkować utratą części lub nawet całości zasiłku.

Wydał Chapman, uznany winnym zdrady stanu

Wojskowy sąd w Moskwie uznał byłego oficera wywiadu, który pomógł Amerykanom wykryć rosyjską siatkę szpiegowską, winnym zdrady stanu. Były pułkownik Aleksandr Potiejew został skazany na 25 lat łagru. Zaocznie, bo oskarżony ukrywa się od roku w USA. Jak ustalono w czasie procesu, Aleksandr Potiejew zaczął pracować dla CIA już w latach 1999-2000.

Rebelianci zbliżają się do wrót Trypolisu

Siły libijskich rebeliantów starły się z oddziałami rządowymi około 80 kilometrów od Trypolisu. Opozycja zapewnia, że to część ofensywy na libijską stolicę. Walki toczą się 30 kilometrów od miasta Az-Zawija, nazywanego zachodnimi "wrotami" Trypolisu.

Komuniści zdobyli Akropol

Lud ma władzę i nigdy się nie podda - głoszą wielkie transparenty wywieszone na najsłynniejszym wzgórzu świata, ateńskim Akropolu. W ten spektakularny sposób swój sprzeciw wobec planu oszczędnościowego wyrazili członkowie Komunistycznej Partii Grecji.