Iran wybiera parlament. Zwyciężą konserwatyści

Aktualizacja:

W Iranie odbyły się w piątek wybory parlamentarne. Parlament pozostanie zdominowany przez konserwatystów, gdyż reformatorzy zbojkotowali wybory, by zaprotestować przeciw represjom, których są ofiarami od 2000 roku. Wyniki będą znane za dwa-trzy dni.

Wybory, do udziału w których było uprawnionych 48 mln z 75 mln obywateli Iranu, mogą umocnić pozycję przywódcy duchowo-politycznego, ajatollaha Alego Chameneia, względem radykałów kierowanych przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Przywódcom irańskim zależało na wysokiej frekwencji, aby złagodzić ostry kryzys prawomocności władzy wywołany reelekcją Ahmadineżada w roku 2009. Po ogłoszeniu wyników tamtych wyborów w Iranie wybuchły protesty, uważane za najpoważniejsze od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku. Ich uczestnicy zarzucali władzom fałszerstwa wyborcze.

Irańskie problemy

Iran zmaga się też z problemami gospodarczymi, które jeszcze bardziej się pogłębiają za sprawą zachodnich sankcji nakładanych na Teheran w związku z kontrowersyjnym programem nuklearnym. Choć Iran ustawicznie zaprzecza, że buduje broń atomową, jest o to cały czas podejrzewany. Izrael podkreśla, że Iran uzbrojony w broń atomową jest zagrożeniem dla samej "egzystencji" państwa żydowskiego.

Wybory parlamentarne w Iranie, jak pisze Reuters, będą mieć znikomy wpływ na politykę zagraniczną czy nuklearną kraju, gdyż ajatollah Chamenei i tak ma w tych kwestiach ostatnie słowo, niemniej mogą jeszcze bardziej umocnić obóz duchownego przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. 56-letni Ahmadineżad nie będzie mógł się ubiegać o trzecią kadencję.

Dłuższe głosowanie

Lokale wyborcze miały być zamknięte o godz. 18 (godz. 15.30 czasu polskiego), lecz telewizja państwowa podała, że z racji "nadzwyczaj dużej" frekwencji pozostaną otwarte dłużej. Karty wyborcze w Iranie są liczone ręcznie i na wyniki przyjdzie poczekać dwa-trzy dni - pisze Reuters.

Organizacje praw człowieka, takie jak Human Rights Watch, podkreślały, że wybory nie będą ani wolne, ani sprawiedliwe, m.in. ze względu na zdyskwalifikowanie przez władze setek kandydatów. Z kolei przywódcy opozycji albo nie mogą startować w wyborach, gdyż odsiadują wyroki, albo bojkotują głosowanie uznając je za farsę. Kampania wyborcza trwała w Iranie zaledwie tydzień.

Źródło: PAP