Prezydent RPA i cztery pierwsze damy

Prezydent RPA, który w ubiegłym tygodniu obchodził 70. urodziny, zapowiedział, że niedługo ożeni się po raz szósty. Najnowsza żona, będzie jego czwartą obecną. Rodzi to pewne problemy natury protokolarnej, ponieważ na wszelkich uroczystościach pierwsza dama może być tylko jedna.

Hit w Brazylii: Zestawy do opancerzania samochodów

W Brazylii opancerzanie samochodów nie jest już domeną przedstawicieli władz i najbogatszych obywateli. Z obawy przed rosnącą ilością napadów, porwań i rabunków dokonywanych na ulicach, już nawet średniozamożni Brazylijczycy zaczęli kupować samochody odporne na ostrzał z broni ręcznej. Furorę robią zestawy, które można montować do zwykłych samochodów. Kosztują kilkanaście tysięcy dolarów.

Unia "kolegialnie" wybaczy Łukaszence?

Decyzja w sprawie powrotu ambasadorów państw Unii Europejskiej do Mińska zostanie podjęta kolegialnie na początku przyszłego tygodnia - twierdzi PAP powołując się na informatora.

Kolejny opozycjonista wypuszczony z kolonii karnej

Białoruski opozycjonista Źmicier Bandarenka, skazany na dwa lata kolonii karnej, został w niedzielę wypuszczony na wolność - podało Radio Swaboda. Bandarenka odzyskał wolność rano. Na dworcu w Mohylewie poprosił przechodnia o komórkę i powiadomił o swoim zwolnieniu żonę Wolhę. Następnie minibusem udał się do Mińska - w pozycji leżącej, gdyż ma problemy z kręgosłupem.

Pokazują nową rakietę, a do tego morze zabytków

- Imperialiści nie mają już monopolu na wyższość technologii wojskowej - zapewnił Kim Dzong Un, nowy przywódca Korei Północnej, podczas swojego pierwszego publicznego wystąpienia. Na potwierdzenie jego słów przed trybuną honorową przedefilowało kilka dużych i dotychczas nieznanych rakiet. Jednak morze uzbrojenia pokazanego na wielkiej paradzie raczej nie wywołało błysku zazdrości w oczach wojskowych z Seulu czy USA, a raczej uśmiech politowania na widok tak starego sprzętu.

Zabili i zjedli swoje ofiary

Brazylijska policja aresztowała w piątek mężczyznę i dwie kobiety, którzy przyznali się do zabójstwa i zjedzenia swoich ofiar. W mieszkaniu trójki znaleziono zwłoki trzech kobiet.

Zabił dzwon dla ofiar Titanica. Trzy razy dla każdej

Setna rocznica zatonięcia Titanica jest świętowana w różnych miejscach na świecie. W małej irlandzkiej wiosce Lahardane, potomkowie 14 pasażerów liniowca modlili się i śpiewali całą noc, aby uczcić ofiary katastrofy oraz tych, którzy przeżyli.

SOS dla Titanica 100 lat później

Minutą ciszy uczcili setną rocznicę zatonięcia Titanica pasażerowie statku wycieczkowego na Północnym Atlantyku. Uroczystość odbyła się na pokładzie statku "Azamara Journey", jednego z dwóch, które pojawiły się dziś na miejscu katastrofy sprzed stu lat. Ze statku został też nadany sygnał SOS.

10 kandydatów na prezydenta odrzuconych

Były wiceprezydent Egiptu i dziewięciu innych polityków nie zostało dopuszczonych do zaplanowanych na maj i czerwiec wyborów prezydenckich - poinformowała egipska komisja wyborcza.

Milion Syryjczyków opuściło domy

Co najmniej milion mieszkańców opuściło swoje domy w Syrii i przemieściło się wewnątrz kraju w ciągu ostatnich 13 miesięcy, kiedy to rozpoczęła się rewolta przeciwko rządom Baszara el-Asada - ogłosił w sobotę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Liczba ta nie obejmuje osób, które uciekły z Syrii do krajów sąsiednich.

Phenian ma trzy priorytety: wojsko, wojsko, wojsko

Parada wojskowa i transmisja przemówienia Kom Dzong Una - w taki sposób Korea Płn. uczciła przypadającą w niedzielę setną rocznicę urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Obecny papież był sceptyczny, co do papieży nie-Włochów

W czerwcu 1978 roku, a więc na cztery miesiące przed wyborem Jana Pawła II, kardynał Joseph Ratzinger, wówczas arcybiskup Monachium, powiedział w wywiadzie, że opowiada się za tym, aby papieżami byli Włosi. Wywiad wyemitowała w sobotę włoska telewizja RAI.

Polska apeluje do Białorusi o uwolnienie pozostałych więźniów

- To świadectwo skuteczności sankcji i tego, że tylko tak trzeba działać: żądać zwolnienia oraz rehabilitacji politycznej i obywatelskiej wszystkich więźniów politycznych - ocenia opozycjonista Wiktar Iwaszkiewicz uwolnienie skazanego wcześniej na 5 lat kolonii karnej kandydata na prezydenta Białorusi Andreja Sannikaua. Oświadczenie w tej sprawie wydało też polskie MSZ. Apeluje w nim m.in. o zwolnienie pozostałych więźniów politycznych.

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Jawy

Trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia w skali Richtera miało miejsce w pobliżu wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawy - podała agencja Reutera powołując się na amerykańską agencję sejsmologiczną USGS.

Przesilenie w Stambule. Sukces "krok po kroku"

Rozmowy Iranu i światowych mocarstw, które odbyły się w sobotę w Stambule, były "pożyteczne i konstruktywne". Tak oceniła je szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Następna tura rozmów odbędzie się w Bagdadzie w maju. Do tego czasu "szóstka" chce budować zaufanie i zmierzać do sukcesu "krok po kroku".

Sto lat temu stanął oko w oko z górą lodową

Miał być szybszy, większy, lepszy i niezatapialny - ale poszedł na dno podczas dziewiczego rejsu. Katastrofa Titanica pochłonęła ponad półtora tysiąca ludzkich istnień. Do tragedii doszło na Atlantyku - dokładnie 100 lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia, statek zderzył się z górą lodową. W Polsce był wtedy poniedziałek rano.

Zielone światło dla obserwatorów

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję sankcjonującą wysłanie do Syrii 30 nieuzbrojonych obserwatorów, którzy mają monitorować sytuację w kraju. "Za" głosowały też Rosja i Chiny.

Interfax: Wyrok Trybunału ws. Katynia niekorzystny dla Rosji

Rosyjska agencja Interfax przewiduje, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie masakry katyńskiej "nie będzie korzystne dla Rosji". W udostępnionej PAP w sobotę depeszy z 10 kwietnia Interfax powołuje się na "źródło zaznajomione z sytuacją", według którego możliwe jest, że Trybunał nakaże Rosji nawet rehabilitację ofiar Katynia.

Cud świętego ognia w Jerozolimie

Tysiące pielgrzymów zgromadziło się w Bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie, by wziąć udział w uroczystości cudu świętego ognia. To jeden z najstarszych rytuałów w prawosławnym kościele, który obchodzi dziś Wielką Sobotę.

Japonii grozi kryzys. Rząd: Musimy uruchomić reaktory

Japoński rząd zadeklarował gotowość do włączenia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Ohi w prowincji Fukui na zachodzie kraju. Mieszkańcy protestują, ale władze tłumaczą, że reaktory są już odpowiednio zabezpieczone i muszą zacząć działać, bo inaczej latem kraj czeka kryzys energetyczny. Od czasu awarii elektrowni w Fukushimie po przejściu tsunami w marcu 2011 r. w Japonii wyłączone są 53 z 54 reaktorów.

Zagadkowe porwanie sprzed lat. Tajemnica za Spiżową Bramą?

Watykan zadeklarował współpracę z prowadzącymi dochodzenie w sprawie porwania w 1983 r. roku córki watykańskiego pracownika, Emanueli Orlandi - powiedział rzecznik Watykanu. Według włoskiej prokuratury rozwiązanie zagadki może kryć się za Spiżową Bramą.

Rozwiązano zagadkę kucharza z Titanica

Dzięki opublikowaniu pełnej listy pasażerów i załogi Titanica mieszkaniec Hampshire David Lee przekonany jest, że rozwiązał zagadkę swego stryjecznego dziadka, który jako uratowany po katastrofie liniowca przez lata podawał się za kucharza na Titanicu, a nie miał na to żadnego dowodu.

Gaz na Morzu Północnym może wyciekać miesiącami

Z platformy wiertniczej położonej na Morzu Północnym 250 km od wybrzeży Szkocji "ucieka" dziennie 200 tys. metrów sześciennych gazu - poinformował francuski gigant naftowy Total, który od czasu wybuchu pożaru na platformie pod koniec marca stara się opanować sytuację. Prace nad zatamowaniem wycieku wciąż jednak nie ruszyły, a wiercenie "studni" w dnie morza, do której gaz miałby wracać, może potrwać miesiące.

Królowi wymienili biodro. Polował na słonie?

Król Hiszpanii Juan Carlos przeszedł w sobotę operację wymiany biodra, po tym jak złamał je w czasie urlopu, który spędzał w Botswanie - podał rzecznik dworu w Madrycie. Lewicowy "El Pais" twierdzi, że do wypadku doszło w trakcie polowania na słonie. To już czwarta operacja monarchy w ostatnich trzech latach.

Tymoszenko zbyt chora na proces

Lekarze z niemieckiej kliniki Charite, którzy w piątek do późnej nocy badali Julię Tymoszenko w jej więziennej celi w Charkowie orzekli, że stan zdrowia byłej premier Ukrainy nie pozwala jej na udział w procesach sądowych. Tymczasem 19 kwietnia rozpocznie się kolejny, po którym Tymoszenko odsiadująca wyrok 7 lat więzienia może spędzić za kratkami ogółem nawet 12 lat.

Ostrzał miasta. Fiasko rozejmu?

Syryjskie siły rządowe w nocy z piątku na sobotę ostrzelały dzielnice w centrum miasta Hims na zachodzie Syrii. To pierwsze poważne naruszenie zawieszenia broni między siłami syryjskiego reżimu i opozycją, które zaczęło obowiązywać w czwartek - pisze Reuters.

Agenci odesłani do kraju. Przez prostytutki

Dwunastu agentów Secret Service, którzy przyjechali do Kolumbii, by zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi USA podczas szczytu panamerykańskiego, zostało odesłanych do kraju z powodów dyscyplinarnych. Powodem były najprawdopodobniej kontakty z prostytutkami - poinformowała agencja AP.