Trzy godziny w powietrzu z nieprzytomnym pilotem

Nad Zatoką Meksykańską przez ponad trzy godziny krążył samolot z nieprzytomnym pilotem za sterami. Cessna 421 zataczała koła w eskorcie dwóch F-15, dopóki nie wyczerpało się paliwo. Samolot spadł do morza i zatonął. Pilot nie przeżył.

Rybacy podpalili opony. Starcia z policją

Do starć protestujących rybaków z policją doszło w czwartek wieczorem w południowym Chile. Ponad trzy tysiące demonstrantów sprzeciwiało się wprowadzeniu restrykcji w połowie ryb.

Palili śmieci, spłonęło kilka wsi

Do kilkudziesięciu gwałtownych pożarów doszło w czwartek na Syberii. Ogień w północnej części Rosji rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Żywioł strawił już ponad dziewięć tysięcy hektarów lasu.

Tysiące twarzy Elżbiety II na Buckingham

Pałac Buckingham rozświetliły olbrzymie wizerunki królowej Elżbiety II, złożone z montażu 200 tys. jej autoportretów, namalowanych przez dzieci. Iluminacja jest częścią obchodów diamentowej rocznicy panowania Elżbiety na Wyspach Brytyjskich.

Komorowski odsłonił Chopina w Lizbonie

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką przebywa w Portugalii z dwudniową, oficjalną wizytą. W czwartek para prezydencka spotkała się m.in. z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą oraz premierem Pedro Passosem Coelho. Jednym z głównych punktów wizyty było także odsłonięcie przy jednej z głównych ulic Lizbony popiersia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. - Bardzo się cieszę, że Polska jest coraz bardziej obecna w Portugalii - podkreślił w czwartek prezydent.

Sarkozy traci, a wybory już w niedzielę

W pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji na socjalistycznego kandydata Francoisa Hollande'a zamierza głosować w niedzielę 28 proc. wyborców, a na ustępującego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego 25 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu CSA. Sarko odrobił punkt procentowy, ale jeśli chodzi o prognozy II tury, stracił aż 6 pkt.

Białoruś odpowiada na sankcje. Na granicy

Wobec sankcji ze strony Unii Europejskiej białoruskie służby graniczne zmieniły priorytety w ochronie granicy z krajami UE i będą się teraz skupiać na kontroli ruchu wjazdowego - powiedział w czwartek PAP rzecznik służb granicznych Alaksandr Ciszczanka.

Sąd ukarał Vondraczkovą. Za wiatę

Sąd w Czechach ukarał grzywną za samowolę budowlaną słynną gwiazdę czeskiej estrady Helenę Vondraczkovą. Piosenkarka przy swym domu pod Pragą bez pozwolenia wybudowała wiatę dla samochodu.

Romney dogonił Obamę. Prezydent traci na gospodarce

Szanse prezydenta Baracka Obamy i republikańskiego kandydata do Białego Domu, Mitta Romneya, są mniej więcej równe - wynika z najnowszego sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News. Romney jest na fali, gdyż wyborcy pokładają w nim nadzieje na poprawę stanu gospodarki.

Zmuszał do seksu online. Udawał Biebera

34-letni Kanadyjczyk z Toronto został oskarżony o zmuszanie 12-letniej dziewczynki do uprawiania seksu przez internet. Żeby nakłonić dziecko, udawał że jest Justinem Bieberem - podaje CNN.

Rosjanie wciąż cenią Lenina

59 proc. Rosjan bardzo pozytywnie lub pozytywnie ocenia rolę, jaką odegrał w historii kraju przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin - podała agencja EFE, przytaczając wyniki ankiety przeprowadzonej przez ośrodek badania opinii publicznej FOM.

Atak rekina. Odgryzł nogę, ofiara nie żyje

Pięciometrowy rekin biały odgryzł nogę 20-letniemu mężczyznę, który uprawiał bodyboarding (ślizganie się na wodzie na desce surfingowej) u wybrzeży Cape Town w RPA. Mężczyzna nie przeżył - poinformowały tamtejsze służby ratownictwa wodnego.

CIA chce dostać wolną rękę w Jemenie

CIA domaga się od Białego Domu zgody na rozszerzenie skali operacji antyterrorystycznych w Jemenie za pomocą samolotów bezzałogowych - podał w czwartek "Washington Post". Byłyby one wtedy skuteczniejsze, ale zwiększałyby ryzyko śmierci niewinnych ludzi.

NATO nie zmienia afgańskiego planu. "To sztuczny kalendarz"

Rok 2014 to wciąż aktualna data wyjścia wojsk NATO z Afganistanu - potwierdził sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen na zakończenie przygotowującego majowy szczyt w Chicago posiedzenia ministrów w Brukseli. Natomiast zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa jest to "sztuczny kalendarz".

Usunęli noworodkowi cztery nogi

Pakistańscy lekarze pomyślnie przeprowadzili czterogodzinną operację usunięcia czterech zbędnych nóg noworodkowi, który przyszedł na świat z sześcioma kończynami dolnymi - poinformował w czwartek dyrektor szpitala, gdzie przeprowadzono zabieg.

Służby USA dostaną dane pasażerów z UE

Parlament Europejski zaakceptował umowę ws. przekazywania USA danych pasażerów lotniczych (tzw. dane PNR) w ramach walki z terroryzmem, kończąc tym samym wieloletnie kontrowersje i próby wynegocjowania stałej umowy w tej sprawie między UE a USA. Za umową głosowało 409 europosłów, przeciw 226, a 33 się wstrzymało.

Syria wpuści obserwatorów ONZ. Trzystu i bez broni

ONZ i Syria podpisały w czwartek umowę o zasadach działania obserwatorów, których zadaniem będzie monitorowanie rozejmu między siłami rządowymi a rebeliantami. Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow uznał tymczasem powstańców za współodpowiedzialnych za przemoc.

Pacyfikacja "polskiej" prowincji. Bez Polaków

Lada dzień Amerykanie rozpoczną wiosenną pacyfikację "polskiej" prowincji Ghazni i będzie to najpewniej ostatnia wielka operacja amerykańskich wojsk przed 2014 r., gdy zachodnie wojska mają zostać wycofane z Afganistanu.

Polski instytut zamkną? MSZ: Nie. Tylko przenosiny

Istniejąca od okresu międzywojennego ostoja polskiej emigracji w Paryżu jest likwidowana, a książki z biblioteki Instytutu Kultury Polskiej trafiły do kontenerów na śmieci - informacje tej treści od środy pojawiły się w internecie. Polski MSZ zaprzecza. Uspokaja, że instytut nie jest likwidowany, tylko będzie przeniesiony. Pracownicy placówki dodają, że wynika to ze zmiany formuły działania Instytutu.

Antropolog: Gdy strzelał, mógł myśleć, że to gra

Sprawca ubiegłorocznych zamachów terrorystycznych w Norwegii Anders Behring Breivik zeznał w sądzie, że korzystał z gier komputerowych planując swoje ataki: zamach bombowy w Oslo i masakrę na wyspie Utoya. Antropolog Thomas Hylland Eriksen twierdzi, że morderca strzelając do prawdziwych ludzi, mógł być w sferze urojeń i być przekonany, iż to nadal gra.

Chwiejna Australia. Zostają w Afganistanie?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Julii Gillard, Australia pozostawi swoich żołnierzy w Afganistanie do roku 2014. Poinformowali o tym w Brukseli australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr oraz minister obrony Stephen Smith.

Bialacki oficjalnie kandydatem do Nobla. Na wniosek Polaków

Komitet Noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla - dowiedziała się w w czwartek Polska Agencja Prasowa od Andrzeja Halickiego (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych i Tomasza Pisuli, prezesa Fundacji Wolność i Demokracja. Wniosek w styczniu przesłali do komitetu noblowskiego polscy parlamentarzyści wsparci przez kolegów z Rady Europy.

Dostała siedem lat, może dostać kolejne pięć

Ruszył kolejny proces byłej premier Julii Tymoszenko. Opozycjonistka, która już odbywa wyrok siedmiu lat więzienia, sądzona jest teraz za machinacje finansowe z lat 90-tych, gdy kierowała firmą handlującą gazem. Jeśli zostanie uznana winną, może dostać kolejne pięć lat więzienia. Pełnomocnik niemieckiego MSZ ds. praw człowieka Markus Loening określił tymczasem nowy proces jako naruszenie praw człowieka i stosowanie tortur. Według "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Berlin może zagrozić Kijowowi sankcjami.

Birma złapie oddech? UE chce zawiesić sankcje

Wszystkie państwa Unii Europejskiej zgodziły się na zawieszenie sankcji wobec Birmy - podaje agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła wśród unijnych dyplomatów. Będzie to nagroda za reformy demokratyczne podjęte w ostatnich miesiącach.

Ma być perfekcyjnie. Rosjanie trenują paradę

14 tysięcy żołnierzy, ponad sto pojazdów, kilkanaście samolotów i wszystko musi poruszać się precyzyjnie. Rosyjskie wojsko planuje coroczną paradę w Dzień Zwycięstwa z detalami. Dlatego już kilka tygodni wcześniej trwają już pełnowymiarowe próby.

Najnowszy okręt w walce o skrawek morza

Chińska marynarka wojenna wysłała swój najnowszy okręt patrolowy w kierunku Filipin. Jednostka ma wzmocnić siły Chin podczas sporu o mieliznę Scarborough, w okolicach której od ponad tygodnia trwa wojna na nerwy. Oba kraje roszczą sobie prawa do tych kilku wystających nad wodę skał, których posiadanie daje prawa do eksploatacji potencjalnych złóż ropy i gazu w okolicy.

Wieloryb nie daje się uwolnić

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (US Coast Guard) od wtorku próbuje uwolnić 14-metrowego wala szarego, który zaplątał się w sieci rybackie nieopodal Kalifornii. Jak dotąd ratownicy zdołali usunąć sznury o łącznej długości 35 m, jednak mocno zaciśnięte liny wciąż oplatają głowę i lewą płetwę ssaka.

USA i Europa spowalniają zbrojenia. Rosja i Chiny nie

Ludzkość wydała w 2011 roku na zbrojenia 1,738 biliona dolarów. Jak wynika z najnowszego raportu organizacji SIPRI, miniony rok był pierwszym od ponad dekady, kiedy te wydatki praktycznie nie wzrosły. Światowe zbrojenia wyhamowały głównie dzięki oszczędnościom czynionym przez USA i Europę. Wyraźny wzrost wydatków odnotowała natomiast na przykład Rosja, o ponad 9 procent.