Królowa, dziesiątki premierów i "szerszenie"

Królowa Elżbieta II zainaugurowała w Perth, na południowym zachodzie Australii, trzydniowy szczyt Wspólnoty Narodów (Commonwealth). W mieście wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa m.in. w związku z planowanym protestem ruchu "oburzonych".

Chcą obalić prezydenta, Turcy dają im schronienie

Turecka armia daje schronienie grupie syryjskich rebeliantów walczących zbrojnie z reżimem Baszara al-Asada - informuje "The New York Times". Wolna Armia Syryjska twierdzi, że odnosi sukcesy w walce z wojskiem rządowym.

108 godzin pod gruzami. Żyje

Ratownicy w tureckim mieście Ercis, które najbardziej ucierpiało w niedzielnym trzęsieniu ziemi, w nocy z czwartku na piątek wydobyli spod gruzów żywego 13-letniego chłopca. Według najnowszych danych bilans kataklizmu to 550 zabitych.

Z szefa MSW na następcę tronu

Niemal tydzień królewski ród Saudów zastanawiał się nad tym, kogo namaścić na następcę tronu w miejsce zmarłego księcia Sułtana. Z dekretu królewskiego odczytanego w czwartek w telewizji państwowej wynika, że następcą króla został minister spraw wewnętrznych i dotychczasowy drugi wicepremier Arabii Saudyjskiej 78-letni książę Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud.

Gaz łzawiący w kolebce arabskiej wiosny

Tunezyjska policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom w mieście Sidi Buzid, które jest kolebką arabskiej wiosny. Młodzi ludzie protestowali przeciwko ogłoszonym wcześniej wynikom niedzielnych wyborów do konstytuanty.

Najbardziej niebezpieczne miejsca na ziemi

W maleńkim Salwadorze, gdzie nie ma dziś wojny, ginęło w latach 2004-2009 proporcjonalnie więcej ludzi, niż w tym czasie w Iraku: 60 osób na 1 000 mieszkańców. Do jednej czwartej zabójstw dochodzi w 14 najniebezpieczniejszych krajach świata - wynika z raportu opracowanego na zlecenie sygnatariuszy Deklaracji genewskiej w sprawie przemocy zbrojnej i rozwoju.

Facebook buduje bazę. Na kole podbiegunowym

Serwis społecznościowy Facebook ogłosił w czwartek, że jego pierwsze centrum danych poza terytorium Stanów Zjednoczonych powstanie w szwedzkim mieście Lulea, w pobliżu koła podbiegunowego. Dlaczego tam? Bo tamtejszy mroźny klimat będzie skutecznie chłodził dziesiątki tysięcy serwerów.

Nazwali dzieci Adolf Hitler i Aryjska Nacja. Sąd je odebrał

Sąd w New Jersey odebrał amerykańskiemu małżeństwu trójkę dzieci, które nazwali: Adolf Hitler, JoyceLynn Aryan Nation (po polsku "aryjska nacja" - red.) i Jeannie Honsylynn Hinler (nawiązując do Heinricha Himmlera) - donosi Fox News. Heath Campbell i jego żona Deborah twierdzą, że sąd "nie znalazł żadnych zaniedbań w opiece nad dziećmi", a mimo to zostali oni pozbawieni opieki rodzicielskiej.

Premier wita więźnia. "Dobrze cię widzieć"

Uśmiechnięty Ilan Grapel - Izraelczyk wymieniony na 25 Egipcjan - wylądował w czwartek wieczorem na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem. Mający także amerykańskie obywatelstwo student wpadł w objęcia matki, która przyleciała z Nowego Jorku, żeby go powitać.

Sikorski: Wesprzemy finansowo polski dziennik

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski obiecał, że Polska wesprze zagrożony z powodów finansowych dziennik polonijny "Kurier Wileński", ale musi on wprowadzić program naprawczy. Naczelny gazety ocenił, że daje to nadzieję na przezwyciężenie problemów.

Eksplodowały dwie bomby. 18 zabitych

Co najmniej 18 osób zginęło, a 37 zostało rannych w podwójnym zamachu bombowym, do którego doszło w czwartek w północno-wschodniej części stolicy Iraku, Bagdadu - podały źródła policyjne i medyczne.

Pielęgniarka Kaddafiego: Papik na to nie zasłużył

Oksana Balinskaja, ukraińska pielęgniarka o śmierci Papika - bo tak nazywała Muammara Kaddafiego - dowiedziała się z telewizji. Kobieta, która libijskiemu dyktatorowi służyła przez trzy lata, mówi, że nie mogła uwierzyć w to, co się stało. I opowiada o czasie spędzonym przy jego boku: mieszkała w apartamencie, miała prywatnego kierowcę, otrzymywała bony na zakupy w luksusowych sklepach, a raz w roku Kaddafi w prezencie dawał jej złoty zegarek.

Starożytna kolumna przerobiona na miskę dla kota

Karabinierzy w Rzymie skonfiskowali w czwartek 350 posiadanych nielegalnie starożytnych zabytków archeologicznych. Wśród nich jest m.in. podstawa rzymskiej kolumny przerobiona na miskę dla kota. Łączna wartość eksponatów przekracza milion euro.

Święte miasto pod wodą. Porażający widok z kosmosu

Ayutthaya dawniej była stolicą Syjamu, państwa dominującego w południowo-wschodniej Azji. Dziś sama została zdominowana przez wielką wodę. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA wyraźnie widać, jak fala powodziowa zalała to historyczne miasto.

Koniec "no-fly zone" w Libii. Od 31 października, godz. 11.59

Rada Bezpieczeństwa ONZ cofnęła w czwartek swą autoryzację międzynarodowej operacji w Libii. Jednogłośnie przyjęto rezolucję w sprawie wygaśnięcia ONZ-owskiego mandatu dla operacji, której głównym celem miała być ochrona libijskiej ludności cywilnej w toczącej się wojnie domowej. W piątek o przyszłości misji Unified Protector zdecyduje NATO.

Bomba lotnicza sparaliżowała centrum Halle

Około 20 tys. ludzi ewakuowano w czwartek ze śródmieścia niemieckiego miasta Halle po tym, jak w trakcie prac budowlanych znaleziono niewypał 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej - poinformowały władze.

Nietypowe żądanie syna Kaddafiego. Gra na czas?

Saif al-Islam, syn zabitego w zeszłym tygodniu Muammara Kaddafiego, zażądał podstawienia samolotu, który wywiezie go z pustyni na południu Libii. Chce w ten sposób dostać się do Hagi, by tam oddać się w ręce Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Informacje o takim żądaniu Saifa przekazały źródła zbliżone do libijskich władz. Z kolei cytowany przez zachodnie agencje przedstawiciel władz Nigru podaje, że Saif al-Islam podąża do Mali na zachodzie Afryki.

W sprawie Tymoszenko "nadużyto władzy"

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wyraził ubolewanie z powodu skazania byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i aresztowania byłego szefa MSW Jurija Łucenki. PE wezwał władze w Kijowie do zapewnienia rzetelnych procesów liderów opozycji.

USA pokażą Rosjanom tajniki tarczy?

Waszyngton przedstawił Moskwie nowe propozycje, mające odblokować rosyjsko-amerykańskie rozmowy na temat obrony przeciwrakietowej - podaje w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło dyplomatyczne w jednym z państw NATO.

Pierwsi turyści polecą w kosmos w 2013 roku

Jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie, pierwsi turyści polecą w kosmos rejsami komercyjnymi w 2013 roku - twierdzą badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic.

Na Kremlu też się cieszą. "Zrobiono, co niezbędne"

Światowe parkiety i politycy z ulgą przyjęli ustalenia przywódców krajów strefy euro podczas szczytu w Brukseli. - Wydaje się, że to przyniesie powrót zaufania na rynki - wyraża nadzieję chińska agencja Xinhua. "Wreszcie. Europa dogadała się w sprawie kryzysu" - to z kolei tytuł artykułu na stronie internetowej CNN. Cieszy się także Moskwa. - Są wszelkie podstawy do umiarkowanego optymizmu - stwierdził typowany na nowego ministra finansów Rosji Arkadij Dworkowicz.

"Nie czuję się ocalony"

"To mroczny i niepokojący układ", "banki i tak tylko oddają to, co na nas zarobiły" - mówią Grecy. Zwykli mieszkańcy zadłużonego kraju nie podzielają entuzjazmu swojego rządu po ogłoszeniu wyniku negocjacji na szczycie w Brukseli. - Dla Grecji wstał nowy dzień. Przetrwaliśmy - stwierdził premier Jeorjos Papandreu. Pantelis Abeloyannis, 47-letni nauczyciel z Aten stwierdził natomiast, że "nie czuje się ocalony".

Powiedzieli sobie "tak" w burzy piaskowej

Często planując swój ślub bierzemy pod uwagę tak wiele rzeczy, że staje się on przedsięwzięciem logistycznym o dużej skali. Przewidzieć możemy prawie wszystko, ale nie pogodę. Przekonała się o tym pewna para z Arizony, której goście zapamiętają ten dzień na bardzo długo.

Słowacja się obroniła. Nie pomoże Grecji

- Słowacja jako jedyne państwo strefy euro nie weźmie udziału w kolejnym zwiększeniu rozmiarów Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - oświadczyła po zakończeniu szczytu w Brukseli premier Iveta Radiczova. Podczas nocnych negocjacji Słowacy mieli sobie zagwarantować wyłączenie z udziału w kolejnym pakiecie pomocowym dla Grecji.