Nie wiedzą, kto zginął. Trwa identyfikacja rannych

Rodzicie 17 dzieci, które zostały ranne w wypadku belgijskiego autokaru, ciągle nie wiedzą nic o stanie swoich pociech. - Ze szkoły w Belgii zostaną wysłane do Szwajcarii zdjęcia, które pomogą w identyfikacji - mówi Krystyna Nurczyk z Polskiego Radia. Rozpoznanie ofiar wypadku utrudnia fakt, że, jak się okazało, w autobusie była też dziesiątka dzieci holenderskich, które uczyły się w belgijskich szkołach. Ciągle nie wiadomo, jak mogło dojść do tragicznego wypadku.

"Głębokie Południe" Santoruma, Hawaje dla Romney'a

Były senator Rick Santorum zwyciężył we wtorek w republikańskich prawyborach w Alabamie i Missisipi, dwóch stanach konserwatywnego południa USA, pokonując Mitta Romney'a. Może to przedłużyć wyścig do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej (GOP). Romney wygrał za to na Hawajach.

Sarkozy chce sądzić Asada, Rosja "broni sprawiedliwości"

Rosja nie broni reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ale broni sprawiedliwości - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na posiedzeniu Dumy, niższej izby parlamentu. Tego samego dnia premier Chin Wen Jiabao oświadczył, że jego kraj nie popiera żadnej ze stron konfliktu, a prezydent Francji Nicolas Sarkozy wezwał do uruchomienia korytarzy pomocy humanitarnej dla Syrii oraz do postawienia jej przywódcy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

"Udaremnili zamach na ambasady Izraela i USA"

Azerbejdżańskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że zatrzymały 22 osoby, które planowały w porozumieniu ze służbami irańskimi przygotowywać zamachy na ambasady USA, Izraela i innych państw zachodnich. Zatrzymani są obywatelami Azerbejdżanu.

Dwa silne wstrząsy w Japonii. Fala niegroźna

W Japonii doszło do dwóch silnych wstrząsów tektonicznych o sile 6,8 i 6,1 stopni w skali Richtera. Automatycznie wydano ostrzeżenie przed nadejściem tsunami. Fala okazała się jednak niegroźna. Nie ma doniesień o jakichkolwiek ofiarach w ludziach lub stratach materialnych.

Zmuszał dzieci do zabijania. Dostanie dożywocie?

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze orzekł w środę, że kongijski watażka Thomas Lubanga jest winny zbrodni wojennych - werbowania dzieci-żołnierzy i zmuszania ich do walki w wojnie domowej w Demokratycznej Republice Konga. To pierwszy wyrok skazujący w 10-letniej historii Trybunału.

"Myślę teraz o rodzinach tych dzieci, o ich bólu"

Minutą ciszy Parlament Europejski uczcił pamięć ofiar wypadku belgijskiego autokaru w Szwajcarii. Do Belgii napływają też kondolencje z całej Europy. Taką depeszę na ręce premiera Elio di Rupo przesłał m.in. szef polskiego rządu. Z kolei prezydent Komorowski kondolencje przesłał królowi Beglii. Wstrząśnięty informacjami o katastrofie był prezydent Francji. W wypadku autokaru w tunelu zginęło 28 osób, w tym 22 dzieci.

Zgwałcili i podpalili 19-latkę. Żyje, ale straciła dłonie i stopy

W Mikołajowie, na południu Ukrainy, dwóch młodych mężczyzn zgwałciło, dusiło i na koniec podpaliło 19-letnią dziewczynę. Kobieta przeżyła, ale trzeba jej było amputować dłonie i stopy. Napastnikami okazali się być synowie wpływowych w mieście urzędników - podają ukraińskie media. Dopiero pod naciskiem oburzonych mieszkańców, gwałciciele trafili do aresztu.

Zebrali się w szkołach. Nie wszyscy znają los swoich dzieci

Żałoba w belgijskich szkołach, których uczniowie zginęli w wypadku autokaru w Szwajcarii. Rodzice czekają na dalsze informacje. Niektórzy jeszcze nie wiedzą, co się dzieje z ich dziećmi. Nie skończyła się jeszcze identyfikacja ofiar. - Mamy 24 dzieci z naszej szkoły na wycieczce. Nie wiemy, co się dzieje z 8 z nich - powiedział Dirk De Gendt, pastor szkoły Saint Lambertus w Heverlee. W katastrofie w tunelu w kantonie Wallis zginęło 28 osób, w tym 22 dzieci, a 24 osoby zostały ranne.

Zginęło 22 dzieci. Belgia w szoku

Autokar, który uległ wypadkowi w Szwajcarii był prawie nowy i wyposażony w pasy bezpieczeństwa, zaś firma przewozowa cieszyła się doskonałą reputacją. W wypadku, do którego doszło w tunelu w kantonie Valais (niem. Wallis), zginęło 28 osób. Wśród ofiar śmiertelnych jest 22 dzieci. 24 osoby odniosły obrażenia. Autokarem wracali z obozu narciarskiego uczniowie w wieku do 12 lat.

"Przeszukują dom po domu". Idlib w rękach armii

Siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi całkowicie przejęły kontrolę nad znajdującym się dotychczas w rękach rebeliantów miastem Idlib na północnym zachodzie Syrii - poinformował w środę jeden z powstańców. Atak na miasto trwał cztery dni.

Straszy nową "rewolucją kulturalną"

Premier Chin Wen Jiabao oświadczył w środę, że kraj i rządząca nim partia komunistyczna potrzebują pilnych reform politycznych, aby możliwy był dalszy rozwój gospodarczy. Brak dalszych reform grozi nową "rewolucją kulturalną", która byłaby klęską dla rozwoju Chin, tak, jak to się stało za czasów Mao.

Losy wojny z Iranem rozstrzygną się w kwietniu

Rosyjscy dyplomaci są przekonani, że atak na Iran zostanie przeprowadzony jeszcze w tym roku. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ 12 marca i przeprowadzonych wtedy zakulisowych rozmowach wiadomo już, że ostatnią szansą uniknięcia wojny będą kwietniowe rozmowy Teheranu z tzw. szóstką (5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa plus Niemcy) - pisze "Kommiersant".

Polacy utknęli na Gasherbrum. "Nie jest nam wesoło"

Polacy, którzy 9 marca jako pierwsi zdobyli zimą Gasherbrum I (8068 m) w Karakorum, z powodu odmrożeń nie mogą samodzielnie zejść z bazy położonej na wysokości 5000 metrów. Przylot helikoptera uniemożliwia zła pogoda.

Kary śmierci dla islamistów-zamachowców

Dziewięciu islamistów-zamachowców skazał sąd w Algierii. Skazani - z rebelianckiej organizacji Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM) - to sprawcy zamachów w stolicy kraju w 2007 roku.

Jak Palin myliła premiera z królową

O niewiedzy byłej gubernator Alaski oraz byłej republikańskiej kandydatki na urząd wiceprezydenta USA Sary Palin można by napisać książkę, w USA powstał film. Dowodzi on, że amerykańska polityk miała poważny problem ze znajomością systemu politycznego Wielkiej Brytanii.

Annan dostał odpowiedź. Jaką? Tajemnica

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan otrzymał odpowiedź prezydenta tego kraju Baszara el-Asada na swoje propozycje uregulowania konfliktu syryjskiego. Szczegóły odpowiedzi nie są znane.

O prawie do śmierci zdecyduje sąd

Wszystko widzi, słyszy, rozumie. Może nawet więcej niż inni. Ale przy tym jest sparaliżowany od szyi, w dół. Tony chce umrzeć. Wystosował precedensowy wniosek do prokuratora krajowego. Sąd Najwyższy w Londynie właśnie zgodził się na rozpatrzenie jego sprawy.

Mają plan: Rosjanin na Księżycu w 2030 roku

- Człowiek na Księżycu w 2030 roku, nowa stacja orbitalna, misje na Marsa - to część oficjalnego planu rosyjskiej agencji kosmicznej. Roskosmos przygotował swoją strategię rozwoju, której fragmenty wyciekły do prasy. Dokument został wysłany na Kreml, gdzie ma pomóc zdobyć poparcie polityków dla bardzo ambitnych planów kosmicznej eksploracji.

"Operacja Relaks". Wielka afera z dostawami leków

Lizbońska policja poinformowała we wtorek o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej działającej w portugalskim sektorze farmaceutycznym. Jej członkowie manipulowali przetargami dzięki danym wykradzionym z systemów elektronicznych 250 krajowych aptek.

Szef MSZ Niemiec uderza w Sarkozy'ego

Niemieckie władze wydały rzadkie oświadczenie, uderzające bezpośrednio w Nicolasa Sarkozy'ego. Szef berlińskiego MSZ powiedział wprost, że propozycje francuskiego prezydenta dotyczące układu z Schengen są "błędne". - To nie chronienie granic wewnątrz Unii Europejskiej, lecz raczej ochrona zewnętrznych granic Europy uczyni Europę bezpieczniejszą - powiedział Guido Westerwelle.

Kandahar jak My Lai? W USA rośnie sprzeciw wobec wojny

Po zastrzeleniu 16 cywilów w Kandaharze przez amerykańskiego żołnierza w USA odżył spór o wojnę w Afganistanie. Rząd rozważa przyspieszenie wycofania wojsk. Wielu ekspertów i konserwatywni komentatorzy krytykują te plany, napotykające opór dowódców armii.

Iran sprzątał po próbie atomowej?

- Nie próbowaliśmy usunąć radioaktywnych pozostałości domniemanego tajnego eksperymentu nuklearnego - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ. Ramin Mehmanparast powiedział dziennikarzom w Teheranie, że doniesienia te są mylące i fałszywe. Dodał, iż ślady podobnego eksperymentu nie dałyby się usunąć.

Starcie Korei na pięści. I to w ONZ

Formalnie Korea Północna i Południowa pozostają w stanie wojny, przerwanej jedynie zawieszeniem broni. Dochodzi jednak do incydentów, kiedy przedstawiciele obu krajów wymieniają ciosy. Najczęściej są to pojedynki artylerii, jednak ostatnie starcie miało miejsce podczas obrad ONZ w Genewie. Dyplomaci Seulu zaatakowali przedstawiciela Phenianu.

"Musi być zamknięta". Zgodnie potępili antyimigracyjną stronę

Liderzy wszystkich partii w Parlamencie Europejskim zgodnie potępili holenderski antyimigracyjny portal partii PVV oraz ciszę premiera Holandii w tej sprawie. - Możemy być dumni z PE - mówiła komisarz Viviane Reding, apelując do władz w Hadze, by sądy krajowe zbadały portal. W czwartek PE przyjmie w tej sprawie rezolucję.

"Likwidowano całe rodziny: dzieci, kobiety i starców"

Szef Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi wezwał we wtorek do międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstw w Syrii, których ofiarami padają cywile. Apel ten wystosował po tym, gdy rozpowszechniono zdjęcia kobiet i dzieci zabitych w syryjskim mieście Hims.

Policyjne uderzenie w skrajną prawicę

Niemiecka policja przeprowadziła przeszukania w budynkach i pomieszczeniach, zajmowanych przez skrajnie prawicowe środowiska. W wyniku akcji wszczęto śledztwo przeciwko 33 osobom w wieku od 17 do 33 lat, a wobec 24 wydano nakazy aresztowania.

Książę Harry dostał zakaz. Bez pubów, bez imprez

Przełożeni w wojsku zakazali księciu Harry'emu wizyt w pubach i udziału w różnych towarzyskich, sportowych i charytatywnych imprezach - pisze "Daily Telegraph". Kapitan Wales - jak się nazywa w armii - ma się skoncentrować na szkoleniu wojskowym. Czyli lataniu helikopterem Apache. Jeśli książę złamie zakaz, nie poleci na swą drugą turę służby w Afganistanie.