Zmarł saudyjski następca tronu

Następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud zmarł w szpitalu w Genewie w wieku 79 lat - poinformowała w sobotę saudyjska telewizja państwowa.

Watykan chce domeny "catholic"

Watykan wystąpił w piątek z wnioskiem i przyznanie mu internetowej domeny "catholic", by wprowadzić "porządek doktrynalny" w sieci i wzmocnić tam swoją obecność. Według włoskich mediów Watykan chce za to zapłacić 185 tys. dolarów.

1000 Rosjan w ciągu doby przekroczyło granicę w Terespolu

Około tysiąca kibiców z Rosji wjechało w ciągu ostatniej doby do Polski przez przejście graniczne w Terespolu (woj. lubelskie). Ponad 1,5 tys. kibiców różnych narodowości odprawiono natomiast na przejściu z Ukrainą w Hrebennem. W sobotę w Warszawie na Stadionie Narodowym mecz Rosja-Grecja.

Wybory prezydenckie w Egipcie. ONZ apeluje o uczciwość

W Egipcie rozpoczęła się w sobotę dwudniowa druga tura wyborów prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi oraz ostatni premier mianowany przez ówczesnego prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik.

Pentagon obchodzi Miesiąc Dumy Homoseksualistów

Szef Pentagonu Leon Panetta wyraził w piątek podziękowanie homoseksualistom, którzy służą w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy w siłach zbrojnych USA obchodzony jest w tym roku Miesiąc Dumy Homoseksualistów.

"Firmy", marsze i polityka. Najgroźniejszych ultrasów ma Spartak

Zdjęcia, na których biją się z Polakami, obiegły świat i rzuciły cień na Euro 2012. To mniejszość rosyjskich kibiców na turnieju, ale mniejszość dobrze zorganizowana i bojowa. Ultrasi z Moskwy pokazują to nie tylko w swym mieście, ale gdy jest okazja, także za granicą. Tak było na Euro 2008, tak było kilka dni temu w Warszawie. Ten marsz przypomniał wydarzenia sprzed niemal dokładnie trzech lat.

Porwano działaczki Femen?

Przed piątkowym meczem w Doniecku trzy aktywistki Femen zostały porwane. W sobotę tuż po północy na ich profilu na Facebooku poinformowano, że odnalazły się w szpitalu.

Kate Winslet komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego

Znana brytyjska aktorka, zdobywczyni Oscara Kate Winslet oraz reżyser i aktor Kenneth Branagh zostali uhonorowani przez królową Elżbietę II. Branagh otrzymał tytuł szlachecki, a Winslet została komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Z Kaliningradu do Polski bez wizy. Putin podpisał

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Polski o zasadach małego ruchu granicznego. Oznacza to koniec procedury przyjmowania porozumienia i jego wejście w życie.

Obama celuje w "młodych i produktywnych" imigrantów

W USA z "efektem natychmiastowym" zmieniono prawo imigracyjne. Od teraz osoby, które nielegalnie przyjechały do Stanów Zjednoczonych jeszcze jako dzieci, nie będą podlegały automatycznej deportacji. Powszechnie komentuje się, iż to wyborczy gest Baracka Obamy wobec licznej mniejszości latynoskich imigrantów.

Ostatnie odliczanie. Grecy zdecydują o przyszłości

W Grecji obowiązuje już sondażowa cisza wyborcza przed najważniejszym w tym kraju głosowaniu od wielu lat. W napięciu na decyzję Greków czekają nie tylko politycy w Atenach i stolicach Europy, ale też światowa finansjera. W niedzielnych wyborach parlamentarnych liczą się tak naprawdę tylko dwie partie: tradycyjnie konserwatywna Nowa Demokracja (ND) oraz czarny koń poprzednich wyborów - Koalicja Radykalnej Lewicy SYRIZA.

Najdroższy w historii zakup Norwegii. Myśliwce z USA

Norwegia formalnie złożyła w USA zamówienie na dwa pierwsze egzemplarze nowego myśliwca F-35 - podał norweski resort obrony. Docelowo ma ich być 52. Maszyny mają kosztować 10 miliardów dolarów i będą najdroższym w historii zamówieniem publicznym Norwegii.

Francja radiem zachęca do "silniejszej rebelii"

Francja rozważa dostarczenie sprzętu do łączności syryjskim rebeliantom, aby zachęcić ich do "silniejszej rewolty" przeciw reżimowi Baszara Asada - powiedział francuski szef MSZ. Laurent Fabius już wcześniej zasugerował wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Syrią. Od podobnych postulatów zaczęła się interwencja w Libii.

Od 19 do 43 lat więzienia za masakrę muzułmanów

Bośniacki sąd ds. zbrodni wojennych skazał na kary od 19 do 43 lat więzienia czterech byłych członków elitarnej jednostki armii Serbów bośniackich. Mężczyźni odpowiadali za udział w zabójstwie około 800 muzułmanów (Bośniaków) w czasie masakry Srebrenicy w 1995 roku.

160 euro za chuchnięcie

Portugalskie media donoszą o wyłudzeniu 160 euro od korespondentów dziennika "A Bola" obsługujących Euro 2012. W nocy z środy na czwartek zostali oni zatrzymani przez lwowską drogówkę pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Tajemniczy "chłopiec z lasu" wszystko zmyślił?

Zajmująca całe Niemcy tajemnica "chłopca z lasu" najprawdopodobniej została rozwiązana. Po publikacji jego zdjęcia został rozpoznany przez rodzinę z Holandii, która twierdzi, że chłopak wcale nie błąkał się latami po niemieckich lasach, ale po prostu miał problemy i uciekł z domu,chcąc zacząć "nowe życie".

Chciał pojednania z Palestyńczykami. Uznany za terrorystę

Rola działacza pokojowego na Bliskim Wschodzie najeżona jest trudnościami. Przekonał się o tym izraelski żołnierz, który po zakończeniu służby zamieszkał wśród Palestyńczyków, by działać na rzecz pojednania z nimi. Policja w Autonomii Palestyńskiej aresztowała go, a Izrael uznał za terrorystę.

Pentagon oplata Afrykę łańcuchem tajnych baz?

- Amerykańskie wojsko intensyfikuje swoje działania w Afryce i rozwija szereg małych baz z lotniskami w wielu krajach - twierdzi gazeta "Washington Post". Pentagon ma wykorzystywać swoje "przyczółki" do szukania, śledzenia i eliminowania terrorystów od Sahary po lasy deszczowe na równiku. Działania są prowadzone głównie siłami oddziałów specjalnych i wywiadu.

"Mordercy dostają rozgrzeszenie, ale nie rozwodnicy". Apel księży

Prawie 200 katolickich duchownych w Niemczech podpisało list otwarty, w którym apelują o dopuszczenie do sakramentu komunii św. rozwodników, którzy ponownie zawarli związek małżeński. Mordercy dostają rozgrzeszenie, ale nie rozwodnicy - argumentował jeden z inicjatorów listu.

Pierwsza taikonautka poleci w kosmos

Chińczycy wysyłają w kosmos swoją pierwszą taikonautkę, jak określa się w Państwie Środka astronautów. W sobotę o godzinie 18.37 czasu lokalnego (12.37 czasu polskiego) wystartuje statek kosmiczny Shenzhou 9 z trzema osobami na pokładzie. Wśród nich będzie 33-letnia Liu Yang.

"Putin szanuje siłę, nie słabość"

Od czasu powrotu na Kreml prezydent Rosji Władimir Putin przyjął antyzachodnią postawę, a ostatnio doszło do konfliktu ws. Syrii. "Takie zachowanie domaga się twardej odpowiedzi Zachodu" - pisze w piątek "The Economist".

Przymusowa aborcja w 7. miesiącu. Chiny ukarzą winnych?

Kilka dni po opublikowaniu w internecie szokujących fotografii kobiety zmuszonej do aborcji w 7. miesiącu ciąży, władze obiecały ukaranie winnych. Fotografia i historia 23-letniej Feng Jianmei wywołała falę dyskusji na temat chińskich zasad planowania rodziny.

Egipt - decydujące starcie. Premier Mubaraka czy islamista?

Po 60 latach od dojścia do władzy decyduje się przyszłość Egiptu w pierwszych od tego czasu wolnych wyborach głowy państwa. Naprzeciwko siebie w weekend staną kandydat islamistów i premier z czasów reżimu Hosniego Mubaraka. Jak pisze agencja AP, podczas drugiej tury wyborów państwo policyjne będzie rywalizować z islamistami, którzy byli przez nie zwalczani.

Birma posmakuje Coca-Coli. Pierwszy raz od 60 lat

Po raz pierwszy od 60 lat firma Coca-Cola planuje sprzedawać swoje napoje w Birmie. Jest to związane z decyzją amerykańskiego rządu w sprawie zawieszenia sankcji dotyczących inwestycji w kraju, który wprowadza demokratyczne reformy - pisze w piątek agencja AP.