Kontrowersyjna ustawa, która zakazuje Amerykanom adopcji dzieci rosyjskich, podpisana 28 grudnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina, weszła w życie. Zdaniem analityków to najbardziej nieprzyjazny akt prawny Moskwy wobec Waszyngtonu od czasu zimnej wojny.

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew podczas codziennych dojazdów do pracy przesiądą się ze swoich opancerzonych limuzyn do śmigłowców - oznajmił szef kancelarii prezydenta, Władimir Kozin. Moskwa ma się stać "miastem przyjaznym dla helikopterów", aby ulżyć kierowcom stojącym w korkach.

Tragedia przed stadionem w największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie. Tłum wpadł w panikę i stratował dziesiątki osób. Liczba ofiar jest wstępnie szacowana na 60.

Podczas mszy w obchodzony w Nowy Rok Światowy Dzień Pokoju Benedykt XVI powiedział, że pokój jest dobrem, o które trzeba się modlić jako o dar Boży, a jednocześnie budować go z całych sił. Dodał, że człowiek jest stworzony dla pokoju.

Wraz z Nowym Rokiem w wielu amerykańskich stanach weszły w życie nowe prawa. W 2013 roku obowiązywać będzie ponad 400 nowych regulacji prawnych uchwalonych przez ustawodawców w poszczególnych stanach i podpisanych przez ich gubernatorów.

W stanie Kolorado w poniedziałek otworzono dwa kluby dla palaczy marihuany. Będą one dostępne tylko dla członków, którzy zapłacą wpisowe. Muszą też przynieść własną marihuanę. To prawdopodobnie pierwsze tego typu legalne lokale w USA - podaje AP.

20 lat temu, 1 stycznia 1993 roku, w sposób całkowicie pokojowy i - jak się wydaje - zgodnie z wolą zdecydowanej większości własnych obywateli zakończyła swe istnienie Czechosłowacja. Podzieliła się na dwa suwerenne państwa narodowe: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.

Ze względu na stan prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który doznał "nowych komplikacji" po operacji usunięcia zmian nowotworowych, w Caracas odwołano oficjalny noworoczny koncert. Chavez "jest w delikatnym stanie" - poinformował wiceprezydent Nicolas Maduro.

Podczas wykonywania swego zawodu zginęło w 2012 roku 132 reporterów - podał w poniedziałek Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) w siedzibą w Wiedniu.

Dowódcy rosyjskiej floty chwilowo mogą się poczuć jak za starych dobrych lat ZSRR, gdy stocznie wyrzucały z siebie atomowe okręty podwodne z zawrotnym tempem. Tego samego dnia do służby przyjęto pierwszy okręt nowego typu Borei i zwodowano trzeci z serii, Włodzimierza Monomacha.

Około 30 ciał ze śladami tortur znaleziono w niedzielę wieczorem w jednej z dzielnic na północy Damaszku, gdzie regularnie dochodzi do walk powstańców z siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada - podało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.