Mladić zbojkotuje Trybunał

Ratko Mladić, były dowódca sił Serbów bośniackich, zamierza zbojkotować oenzetowski trybunał w Hadze, przed którym ma ponownie stanąć w poniedziałek. Wojskowy chce też, by w sądzie reprezentowali go jedynie obrońcy. Mladić jest oskarżony o ludobójstwo w okresie wojny bośniackiej (1992-1995).

Świętują niepodległość i nie dają się "rzucić na kolana"

Niektóre państwa narzucają Białorusi "scenariusze kolorowych rewolucji", a ich celem jest "rzucenie jej na kolana" - oświadczył prezydent tego kraju, Alaksandr Łukaszenka. Przemówienie takie wygłosił w Mińsku podczas dzisiejszych obchodów Dnia Niepodległości. Przeciwnicy Łukaszenki, mimo zapowiedzi, nie zaklaskali wystąpienia głowy państwa.

"Polska jest przykładem sukcesu dla Unii"

Dla Polski integracja europejska nie stanowi kryzysu, lecz źródło inspiracji - zapewnił w niedzielę na łamach włoskiej gazety "La Repubblica" tuż przed swoją wizytą w tym kraju szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. - Polska jest przykładem sukcesu dla Unii - podkreśla minister. Jak dodaje jego rzecznik Marcin Bosacki, artykuł został napisany dla kilku europejskich gazet.

Piorun zabił matkę z dziećmi

Matka i jej siedmioro dzieci zginęło w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna. Do wypadku doszło we wsi Keiyo w Kenii. - Próbowaliśmy ugasić pożar. Mimo ulewnego deszczu mogliśmy tylko patrzeć na płonący dom - wyznał sąsiad rodziny.

Połowa Francuzów chce powrotu Strauss-Kahna

49 procent Francuzów chce powrotu Dominique'a Strauss-Kahna do polityki - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę na stronie internetowej francuskiego dziennika "Le Parisien". Przeciwko powrotowi DSK opowiada się 45 proc. badanych. Wśród osób o poglądach lewicowych powrotu byłego szefa MFW chce 60 proc. badanych.

Rosyjscy opozycjoniści idą do sądu

Rosyjska opozycyjna Partia Wolności Narodowej (Parnas) zdecydowała, że nie będzie ponownie ubiegać się w Ministerstwie Sprawiedliwości o rejestrację. Jednocześnie postanowiła, że zaskarży do sądu decyzję o odmowie wpisania jej do rejestru partii politycznych.

Rozpędzili tłum żałobników

Policja Bahrajnu rozpędziła kilkusetosobową manifestację w stolicy kraju Manamie. Tłum zebrał się po uroczystościach pogrzebowych jednego z demonstrantów zabitych podczas fali antyrządowych protestów z przełomu lutego i marca.

Wyciek ropy w pobliżu parku Yellowstone

Nieustalona ilość ropy wyciekła z rurociągu ExxonMobil i trafiła do przepływającej w pobliżu słynnego parku narodowego rzeki Yellowstone w amerykańskiej Montanie. Część mieszkańców okolicy została ewakuowana, ale po kilku godzinach mogła powrócić do domów.

Amerykanie wyłożą miliardy na iracką ropę

Ambasador USA w Bagdadzie James Jeffrey ujawnił, że poprosił swoją administrację o 6,2 mld dolarów amerykańskich na pomoc rozwojową dla Iraku. Jak tłumaczył dziennikarzom, pieniądze miałyby zostać przeznaczone na zwiększenie możliwości wydobywczych tego zasobnego w ropę kraju.

"Demokracja oznacza chaos"

- System wielopartyjny doprowadziłby w Chinach do chaosu na miarę Rewolucji Kulturalnej - to oficjalne stanowisko władzy Państwa Środka wyrażone przez państwową agencję prasową Xinhua.

DSK niczym Diana i Al-Fayed

Niedawno wypuszczony z aresztu Dominique Strauss-Kahn nie ma chwili wytchnienia - dziesiątki paparazzi koczują przed jego domem i śledzą jego najdrobniejszy ruch. W sobotę ruszyli za nim w pościg, żeby sprawdzić, czy były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie opuszcza miasta.

Przeżył wybuch, wstał i spokojnie odszedł

Funkcjonariusz tajlandzkiej policji pokazał jak niewiele prawdy jest w powiedzeniu "saper myli się tylko raz". Jego akcję rozbrajania samochodu-pułapki przerwała niespodziewana eksplozja ładunku. Powalony na ziemię saper po chwili wstał, otrzepał się i poszedł.

Grecja znowu dostała pieniądze. Tym razem 12 mld euro

Ministrowie finansów strefy euro, którzy w sobotę obradowali na telekonferencji, postanowili przekazać Grecji przypadającą na UE część opiewającej łącznie na 12 mld euro piątej transzy pakietu ratunkowego, przygotowanego w zeszłym roku przez UE i MFW.

Wybuch w zakładach zbrojeniowych

Jedna osoba zginęła a cztery zostały ranne, w tym jedna ciężko, w wyniku eksplozji, do której doszło w sobotę w zakładach zbrojeniowych w środkowej Hiszpanii, wykorzystywanych głównie do demontażu bomb kasetowych.

Dostał stypendium, bo był biały

Organizacja non-profit Former Majority Association for Equality przyznała pewnemu teksańczykowi kontrowersyjne stypendium. Kontrowersyjne, bo przyznawane na podstawie przynależności rasowej. Żeby się o nie ubiegać, trzeba było być białym mężczyzną.

"Polski hydraulik wraca do domu"

- Prezydencję UE obejmuje Polska silna. Dynamiczna i otwarta na innych sąsiadów, zrywająca z tendencjami ksenofobicznymi i populistycznymi swoich byłych przywódców. Krótko mówiąc, kraj atrakcyjny przede wszystkim dla swoich własnych emigrantów - pisze "Le Nouvel Observateur", bliski w poglądach francuskiej lewicy, w artykule "Polski hydraulik wraca do domu".

"Złota Rybka" i Albert powiedzieli "tak". Po raz drugi

Była pływaczka Charlene Wittstock i książę Albert II, wymienili obrączki, powiedzieli sobie "tak" i zostali mężem i żoną. Wczoraj para wzięła cywilny, a dziś w renesansowym pałacu, siedzibie rządzącego księstwem Monako rodu Grimaldich, odbyła się ceremonia kościelna. Pannę młodą do ołtarza, gdzie czekał na nią Albert II, po czerwonym dywanie zaprowadził jej ojciec. Za nimi szło 7 dziewczynek w kapeluszach i z bukietami w ręku.

Znów awaryjne lądowanie Tu-154

Rosyjski samolot pasażerski Tu-154 awaryjnie lądował w sobotę w Jekaterynburgu, na Uralu. Nikt ze 111 pasażerów i 11 członków załogi nie odniósł obrażeń. Przyczyną zdarzenia była awaria jednego z trzech silników maszyny.

Kate fioletowa, Will bez krawata. 300 tys. chciało to zobaczyć

Książę William i księżna Catherine wczoraj wieczorem (czasu lokalnego) uczestniczyli w koncercie z okazji Dni Kanady na Wzgórzu Parlamentu w Ottawie. Siedzieli oczywiście w pierwszym rzędzie. Tłumy mogły ich zobaczyć dzięki specjalnie rozstawionym z tej okazji telebimom. Kate miała na sobie fioletową sukienkę i małą czarną torebeczkę, natomiast William założył granatowy garnitur i białą koszulę, bez krawata.

"Groźby Kaddafiego nas nie powstrzymają"

Groźby Kaddafiego nie powstrzymają misji NATO w Libii - oświadczyła w sobotę w Madrycie amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Libijski dyktator zagroził atakami w Europie, jeśli NATO nie przerwie swej operacji. - Zamiast grozić, powinien zadbać o swój naród - odpowiedziała Clinton.

PAH odrzuciła "Flotyllę Wolności"

Polska Akcja Humanitarna nie bierze udziału we "Flotylli Wolności", gdyż jej uczestnicy jasno opowiadają się politycznie przeciwko jednej ze stron konfliktu - powiedziała dyrektor Działu Komunikacji PAH Justyna Stępień.

"Jest taka wściekłość w ofiarach"

Fakt, że Kościół nie upadł mimo skandali pedofilskich, które nim ostatnio wstrząsnęły oznacza, iż ma nadprzyrodzone fundamenty - uznał zajmujący się w Watykanie przypadkami pedofilii wśród księży ksiądz Charles Scicluna, promotor sprawiedliwości z Kongregacji Nauki Wiary.

Polska prezydencja "zaczyna się od kłótni"

Polska prezydencja w Unii Europejskiej "zaczyna się od kłótni" - pisze największy włoski dziennik "Corriere della Sera". Tak gazeta podsumowała podziały pośród państw unijnych na tle kryzysu w strefie euro i ewentualnej roli Polski w jego zażegnaniu.

Dwa równoległe światy na Litwie

Dwa równoległe i kompletnie niezależne od siebie światy - światy Polaków i rdzennych Litwinów mieszkających na Litwie. Można je było zobaczyć w reportażu TVN24 nt. sytuacji litewskiej polonii.

Cztery lata więzienia. Bo pisał o represjach Chin

Tybetański pisarz Tashi Rabten został skazany w południowo-zachodnich Chinach na cztery lata więzienia za swoje teksty na temat antychińskich wystąpień w Tybecie i ich tłumienia przez władze ChRL - podała organizacja Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu.

Dwór królowej jak prywatna firma?

Brytyjski minister finansów George'a Osborne'a zaproponował zmianę sposobu finansowania brytyjskiego dworu królewskiego. Gdyby jego propozycja weszła w życie, monarchia w większym stopniu byłaby finansowana tak, jak prywatna firma. Na mocy propozycji ministra finansów przychody dworu zależałyby od rentowności aktywów majątkowych.

E. coli zabiła we Francji

W południowo-zachodniej Francji zmarła pierwsza od czasu wybuchu epidemii ofiara zakażenia bakterią e. coli - podały regionalne służby zdrowotne, a za nimi francuskie media. Jednak, jak donoszą służby szpitalne, nie był to szczep, który zabił ponad 50 osób w całej Europie.

W Brukseli uczą się mówić "chrząszcz"

W piątek, gdy w Polsce oficjalnie inaugurowano przejęcie prezydencji w Radzie UE, w Brukseli odbywały się już pierwsze dyplomatyczne spotkania. Wczoraj, jak i przez kolejne sześć miesięcy, przewodniczyć im będą Polacy. - Czułam się jak kapitan wielkiego statku - mówiła Klaudia Wojciechowska, przewodnicząca grupy roboczej ds. młodzieży.