Siłą wywieźli tysiąc Romów i zrównali z ziemią slumsy

Około 250 romskich rodzin, w sumie ok. 1000 osób, zostało przymusowo wysiedlonych z drewnianych ruder w Belgradzie, w których od lat mieszkali. Chwilę później slumsy zostały zrównane z ziemią przez buldożery. Władze stolicy Serbii podjęły decyzję w tej sprawie, mimo protestów miejscowych organizacji pozarządowych i Amnesty International (AI).

Na siłę uszczęśliwiają wojsko czołgami, dronami, okrętami

Amerykańscy wojskowi mają nietypowy problem, o którym ich polscy odpowiednicy mogą tylko marzyć. Otóż politycy nakazują im nie przesadzać z oszczędzaniem i zmuszają do zakupów lub utrzymywania w służbie sprzętu, którego Pentagon nie chce. "Zza grobu" mogą wrócić nowe czołgi M1 Abrams, strategiczne bezzałogowe drony RQ-4 Global Hawk i okręty podwodne typu Virginia.

Rosja wzywa Ukrainę do humanitaryzmu

Rosja zaapelowała do władz w Kijowie o humanitarny stosunek do byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która - jak oświadczono - pilnie wymaga pomocy medycznej. Rzecznik MSZ Rosji podkreślił, że Moskwa śledzi to, co się dzieje wokół Tymoszenko.

Łukaszenka przekonany o zwycięstwie nad Unią

Wobec powrotu pierwszych ambasadorów państw Unii Europejskiej do Mińska, Aleksander Łukaszenka ogłosił swój sukces. Prezydent wyraził przekonanie, że wspólnota zrozumiała, iż sankcje wobec jego kraju są pozbawione perspektyw, a Białoruś jest potrzebna UE.

"Nie ma nowych dowodów" w sprawie Madeleine

- Nie ma nowych dowodów w sprawie kilkuletniej Madeleine McCann, która zaginęła w 2007 roku podczas wakacji w Portugalii - poinformowały portugalskie władze w odpowiedzi na komunikat londyńskiej policji, której zdaniem Maddie może żyć.

"Nie jest tajemnicą, że Rosja jest nieformalnym członkiem UE"

Europosłowie PiS oskarżają Parlament Europejski o torpedowanie ich starań o umiędzynarodowienie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Odrzucenie ich petycji ma być spowodowane przez działania europosłów PO, SLD i Solidarnej Polski oraz niechęć większości członków PE do "drażnienia Rosji". - Nie jest żadną tajemnicą, że Rosja jest nieformalnym członkiem UE, i że ma znacznie więcej wpływów, niż wielu członków formalnych - stwierdził europoseł PiS Ryszard Legutko.

Były prezydent Liberii skazany za zbrodnie wojenne

Charles Taylor, były prezydent Liberii, został uznany w czwartek przez międzynarodowy trybunał za winnego zbrodni wojennych w sąsiednim Sierra Leone. Wspierając miejscowych rebeliantów wywołał tam wojnę, w której w latach 1991-2001 zginęło ok. 100 tys. ludzi. To pierwszy od II wojny światowej przywódca państwa, osądzony przez międzynarodowy trybunał.

70 ofiar w Hamie. Reżim użył Scudów?

Około 70 osób zginęło w eksplozji w mieście Hama na zachodzie Syrii. Zdaniem lokalnych aktywistów reżim Baszara el-Asada mógł użyć taktycznych pocisków balistycznych Scud. Reżimowe media podają znacznie mniejszą liczbę ofiar i zupełnie inną wersję wydarzeń.

Miedwiediew szefowania partii władzy nie odmówi

Jeśli otrzymam propozycję objęcia funkcji przewodniczącego partii Jedna Rosja, to ją przyjmę - zapowiedział prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Dodał też, że w takiej sytuacji również wstąpi do tej partii. Prezydent Rosji nawiązał też do powracających niczym bumerang doniesień o możliwym ułaskawieniu przez niego Michaiła Chodorkowskiego.

Ashton "przypomina o zobowiązaniach Ukrainy"

Wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton wezwała ukraińskie władze do "pełnego poszanowania prawa Julii Tymoszenko do odpowiedniej opieki medycznej we właściwej instytucji". Ashton wyraziła też zaniepokojenie sytuacją skazane na 7 lat więzienia opozycjonistki.

Szefowa unijnej misji "wróciła do Mińska"

Po prawie dwóch miesiącach nieobecności spowodowanych kryzysem dyplomatycznym na linii UE-Białoruś, szefowa unijnej misji dyplomatycznej na Białorusi Maira Mora wróciła do Mińska - poinformował w czwartek portal Karta'97.

Wałęsa żąda uwolnienia chińskiego noblisty

Lech Wałęsa wraz z innymi laureatami zaapelował na zjeździe zdobywców Pokojowej Nagrody Nobla w Chicago o uwolnienie chińskiego opozycjonisty, więzionego przez Pekin Liu Xiaobo. Laureat nagrody w 2010 roku odsiaduje w Państwie Środka 11-letni wyrok.

Kara śmierci w odwrocie

Gubernator Connecticut Dannel Malloy podpisał przyjętą na początku miesiąca przez stanowy parlament ustawę znoszącą karę śmierci w tym stanie. Zrobił to, choć większość mieszkańców stanu popiera stosowanie najwyższego wymiaru kary.

Premier skazany za obrazę sądu

Sąd Najwyższy Pakistanu uznał premiera Yousufa Razę Gilaniego za winnego obrazy wymiaru sprawiedliwości, ponieważ odmówił on wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu. Sąd nie wymierzył mu jednak kary więzienia.

"Pie*** Obamę". Wyrzucony z armii

Żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej (marines) został dyscyplinarnie zwolniony z wojska za niewybredną krytykę prezydenta Baracka Obamy na Facebooku.

Prezydent Niemiec "odwołał wizytę na Ukrainie"

Na znak protestu przeciwko postępowaniu ukraińskich władz wobec skazanej na 7 lat więzienia Julii Tymoszenko prezydent Niemiec Joachim Gauck odwołał swoją wizytę w tym kraju - podał w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gauck miał wziąć udział w spotkaniu prezydentów w Jałcie

Putin się kończy? Ale następcy i tak wciąż brak

Przygotowujemy dla przyszłej władzy pływalnię, wkrótce będzie w niej woda, a nie jak dotąd kwas siarkowy. Wtedy każdy, kto będzie chciał, będzie mógł wskoczyć do basenu i płynąć po zwycięstwo - taka anegdota krąży ostatnio po Moskwie. To może stać się jednak najwcześniej za cztery lata. Na razie władzę w Federacji Rosyjskiej obejmie już po raz trzeci Władimir Putin i jak dotąd nie ma nikogo, kto mógłby go zastąpić - uważa Andriej Lipski z "Nowej Gaziety".

Złodzieje obrazów okradli siedzibę rządu

Ukraińska milicja poszukuje złodziei wartościowych obrazów, które wyniesiono z jednego z najlepiej strzeżonych miejsc w kraju - siedziby rządu w Kijowie. Ekspertyza wykazała, że oryginały dzieł wypożyczonych rządowi przez muzeum zastąpiono podróbkami.

Obama kusi studentów. Tańszy college

Prezydent USA Barack Obama próbuje sobie zjednać studentów obiecując im tańszy college. W środę kontynuował podróż do trzech stanów, gdzie spotyka się ze studentami uniwersytetów. Komentatorzy są zdania, że to próba zmobilizowania poparcia młodych wyborców przed tegoroczną walką prezydenta o reelekcję.

Radykał przejął działkę z Romami. Chce ich usunąć

Lider słowackiej skrajnej prawicy Marian Kotleba stał się właścicielem działki z osadą romską, którą chce zlikwidować - poinformowała w środę słowacka agencja SITA. Radykał tłumaczy, że inspiruje się polityką Izraela wobec nielegalnych osiedli.

Miliard turystów pojedzie za granicę

W 2012 roku zostanie pobity rekord w turystyce międzynarodowej, gdyż za granicę w celach turystycznych wyjedzie po raz pierwszy miliard osób - oceniła w środę będąca agendą ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO).

Afera z prostytutkami nie zagroziła Obamie?

Kontakty agentów Secret Service z kolumbijskimi prostytutkami mogły narazić na szwank bezpieczeństwo prezydenta Baracka Obamy - martwią się członkowie Kongresu USA badający sprawę niedawnej wpadki. Przedstawiciele administracji zapewniają jednak, że prezydent nie był narażony na żadne ryzyko.

Gingrich chce się wycofać po klęsce na Wschodzie

Walczący o nominację prezydencką z ramienia republikanów Newt Gingrich w przyszłym tygodniu zamierza się wycofać z wyścigu - podały amerykańskie media. Oznacza to, że praktycznie pewny nominacji Mitt Romney będzie walczył już z tylko jednym przeciwnikiem - libertarianinem Ronem Paulem.

Kryzys pustoszy włoskie plaże

Włosi ograniczają swoją ulubioną wakacyjną rozrywkę - letnie plażowanie. A wszystko przez kryzys gospodarczy w Europie. Oszczędności mają pomóc włoskim gospodarstwom domowym, w efekcie jednak mogą spowodować straty w gospodarce całego kraju.

Murdoch: Nigdy o nic nie prosiłem Thatcher

- Nigdy o nic nie prosiłem pani premier - zeznał Rupert Murdoch przed specjalną komisją zajmującą się aferą podsłuchową na Wyspach. Medialny magnat m.in. dementował doniesienia o bliskich relacjach, jakie miały go łączyć z byłą premier Margaret Thatcher. Przyznał jednocześnie, że od lat ją podziwia.

Wolą komórki od seksu i alkoholu

Niemieckiej młodzieży najtrudniej byłoby zrezygnować z telefonu komórkowego. Trudniej nawet, niż z seksu, alkoholu czy telewizji. Tydzień bez komórki szczególnie trudno sobie wyobrazić nastolatkom - wynika z opublikowanego w środę sondażu Instytutu Forsa.

Gwałt na nastolatce. Film umieścili w sieci

Przed sądem w RPA stanęło siedmiu młodych ludzi w wieku 13-20 lat podejrzanych o zbiorowy gwałt na niepełnosprawnej umysłowo 17-latce, nagranie przestępstwa za pomocą telefonu komórkowego i umieszczenie filmu w sieci.

Kardynałowie na tropie watykańskich przecieków

W związku z wyciekiem licznych poufnych dokumentów z Watykanu do mediów, na polecenie papieża Benedykta XVI powołano Komisję Kardynalską, która ma zająć się tą sprawą - poinformował w środę watykański Sekretariat Stanu.

Szef armii Izraela wątpi w irańską bombę atomową

Kierownictwo Iranu składa się z "bardzo rozsądnych ludzi" - stwierdził szef sztabu izraelskich sił zbrojnych generał Benny Gantz i podkreślił, że w związku z tym nie wierzy, by Iran zdecydował się zbudować bombę atomową. Swoją ocenę sytuacji przedstawił w wywiadzie dla dziennika "Haarec".

Breivik oskarża psychiatrów o "niegodziwe zmyślanie"

Norwescy psychiatrzy, którzy uznali Andersa Behringa Breivika za niepoczytalnego, zostali przez niego oskarżeni o "niegodziwe zmyślanie". Zdaniem sądzonego w Oslo masowego zabójcy, próbują oni przedstawić go jako osobnika irracjonalnego i nieinteligentnego, co nie jest zgodne z prawdą.