Generał syryjskiego lotnictwa Abdullah Mahmud Chalidi został zabity w Damaszku - poinformowała we wtorek telewizja państwowa, nie podając okoliczności jego śmierci. Do zabójstwa przyznała się Wolna Armia Syryjska.

Partia Udar (Cios) znanego boksera Witalija Kliczki - po przeliczeniu 92,3 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Ukrainie - przesunęła się na trzecie miejsce, nieznacznie wyprzedzając zajmujących dotychczas tę pozycję komunistów.

Ukraińskie służby więzienne pomimo udzielenia wstępnej zgody, ostatecznie zabroniły spotkać się przebywającej w więzieniu Julii Tymoszenko z wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Walburgą Habsburg Douglas. Rozmowę miała uniemożliwić głodówka podjęta przez byłą premier.

Polska sporo traci na propozycji Cypru, zakładającej cięcia budżetu UE na lata 2014-20 o ponad 50 mld euro. W samej polityce spójności to ok. 4,3 mld euro mniej - dowiedziała się PAP we wtorek. Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski jest niezadowolony z tych planów i się na nie nie zgadza.

Polska nastolatka, która w 2008 roku w wieku czternastu lat zaszła w ciążę w wyniku przestępstwa i której szpital w Lublinie odmówił aborcji, wygrała proces przeciw Polsce w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Polskie władze będą musiały wypłacić jej zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro.

Syryjska opozycja od kilku miesięcy donosiła, iż z rządowych śmigłowców są zrzucane potężne prowizoryczne bomby. Mają to być na przykład beczki po paliwie wypełnione trotylem i gwoździami. W internecie pojawił się pierwszy filmik pokazujący takie bombardowanie z punktu widzenia załogi śmigłowca.

- To nie wygląda wesoło. Nowy Jork w dużej części jest pod wodą - opisywała na antenie TVN24 sytuację w Nowym Jorku mieszkająca tam Polka, Kinga Marszal-Norsworthy. Z kolei polski turysta Robert Lubomski, który jest w Nowym Jorku, powiedział, że Sandy powoli słabnie, choć nadal nie można się nigdzie ruszyć, bo wszystko jest pozamykane.

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od podziału Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku, odbyło się w poniedziałek, najpierw w czeskiej miejscowości Uherske Hradisztie, a następnie w słowackim Trenczynie.

Administracja USA skrytykowała sposób przeprowadzenia wyborów parlamentarnych na Ukrainie, podzielając ich negatywną ocenę wyrażoną przez OBWE, NATO i władze Unii Europejskiej. Waszyngton podkreślił, że oznaczają one regres demokracji w tym kraju.

Damian R., Polak sądzony za zabicie sześciu członków rodziny w tym dwojga małych dzieci na wyspie Jersey w sierpniu zeszłego roku, został skazany na 30 lat więzienia - poinformowała telewizja Sky News. - Brutalność tej zbrodni przeraża i jest trudna do pojęcia - powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Katastrofalny huragan Sandy zakłócił kampanię przed wyborami do Białego Domu. Rywale odwołują spotkania, w zagrożonych żywiołem stanach zawieszone zostało wcześniejsze głosowanie. A to drugie jest niekorzystne dla prezydenta. Kataklizm może zaszkodzić szansom Baracka Obamy - obawiają się jego współpracownicy. Już teraz sondaże wskazują na wygraną Romneya.