Francja ma nowy rząd. To jest dopiero parytet

Prezydent Francji Francois Hollande powiadomił w środę o sformowaniu nowego rządu, resortami pokieruje równa liczba kobiet i mężczyzn. Ministrem gospodarki i finansów został Pierre Moscovici, ministrem spraw zagranicznych Laurent Fabius.

Broń płynie do powstańców w Syrii

Powstańcy w Syrii zaczęli otrzymywać więcej broni, w tym przeciwczołgowej, dzięki dostawom finansowanym przez arabskie kraje rejonu Zatoki Perskiej w porozumieniu i koordynacji z USA - podał w środę "Washington Post". Przed ewentualną pomocą dla opozycjonistów przestrzega sam prezydent Syrii, Baszar al-Assad, który zapowiada, że "państwa, które "sieją chaos" w jego kraju, mogą same od tego ucierpieć".

Na politechnice tylko po angielsku

Jeden z czołowych włoskich uniwersytetów, Politecnico di Milano, ma zamiar przestawić się na język angielski. Uczelnia właśnie ogłosiła, że od 2014 r. większość kierunków będzie wykładana po angielsku. Co więcej egzaminy również będą przeprowadzane w tym języku.

Kapitan Schettino zostanie w domu

Włoski Sąd Najwyższy utrzymał w środę areszt domowy wobec Francesco Schettino - kapitana statku Costa Concordia, który rozbił się w styczniu tego roku u wybrzeży Morza Śródziemnego. Prokuratura zarzuca Schettino doprowadzenie do katastrofy wycieczkowca i śmierci 32 osób.

Tymoszenko wraca do szpitala

Julia Tymoszenko wznowiła w środę kurację szpitalną, którą przerwała dzień wcześniej w proteście, m.in. przeciwko zainstalowanym w jej sali kamerom. Odbywająca wyrok siedmiu lat więzienia była ukraińska premier twierdzi, że jest podglądana również podczas zabiegów, które przechodzi, ale służba więzienna temu zaprzecza.

Nowy podręcznik z lepszą historią Rosji

Rosyjskie ministerstwo oświaty zapowiedziało w środę publikację nowego podręcznika historii, który ma wykreować "pozytywny obraz dzisiejszej Rosji wśród Rosjan i na świecie". Jego celem będzie "wyprostowanie stereotypów", które zdaniem władzy pojawiły się po upadku ZSRR w 1991 roku.

Nie będzie renegocjacji planu pomocy dla Aten

Renegocjacja programu pomocy dla Grecji, w którym kraj zobowiązał się do reform, jest wykluczona - powiedział w środę szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Obiecał natomiast nowe środki Unii Europejskiej wspierające wzrost gospodarczy w Grecji.

Zagadkowe kradzieże reklam stacji telewizyjnej

Nadająca z terytorium Polski białoruska telewizja Biełsat zmaga się z kradzieżami swoich plakatów reklamowych instalowanych na Ukrainie przy granicy z Białorusią. Pracownicy telewizji twierdzą, że to działania ukraińskich służb bezpieczeństwa, które mają nakłonić lokalnych samorządowców do usunięcia reklam, lub przynajmniej zmiany hasła kampanii, które brzmi „Obudź się, Białorusi!”.

Pierwsze podróże Putina. Zamiast USA będzie Białoruś

Nowy prezydent Rosji wstępnie zapowiadał, iż ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną uda się do USA. Doszło jednak do pewnych przetasowań. Jak oświadczyła służba prasowa Kremla, pierwszym krajem, który odwiedzi Putin będzie Białoruś. Nowy-stary prezydent ma odwiedzić sojusznika pod koniec maja.

Po włoskich miastach jeździ się jak w XVIII wieku

Samochody we włoskich miastach poruszają się ze średnią prędkością 15 kilometrów na godzinę, czyli taką jak powozy konne w XVIII wieku - wynika z opublikowanych w środę danych na temat transportu. W godzinach szczytu prędkość zmniejsza się jeszcze o połowę.

Polityk wpadł z milionami w pudełku

U zatrzymanego wpływowego posła czeskiej lewicy i wojewody kraju środkowoczeskiego, Davida Ratha, policja znalazła w sumie 37 mln koron (równowartość 6,3 mln zł). Siedem milionów miał przy sobie w pudełku, a dalsze 30 ukryte było w domowej skrytce.

Co robią F-15 w Afryce? Ekspert: Tajne naloty

Po co amerykańskiemu lotnictwu osiem nowoczesnych myśliwców F-15E stacjonujących w Dżibuti? Pentagon nigdy tego nie ujawnił, mimo że maszyny są tam już od 10 lat. W ich zasięgu Ameryka nie prowadzi żadnych wojen ani innych jawnych operacji. Jak dowodzi znany analityk ds. lotnictwa, wytłumaczenie może być tylko jedne - myśliwce wykonują tajne naloty na cele w Somalii i Jemenie.

20 lat pracował na lotnisku udając kogoś innego

Nigeryjczyk, korzystający z tożsamości nieżyjącego człowieka, przez 20 lat pracował nielegalnie na nowojorskim lotnisku Newark, gdzie zajmował się dbaniem o bezpieczeństwo. Gdy jego prawdziwa tożsamość wyszła na jaw, mężczyzna został aresztowany.

Pewny siebie "rzeźnik Bałkanów" stanął przed Trybunałem

Pewny siebie, uśmiechnięty i pokazujący uniesiony kciuk. 70-letni Ratko Mladić, serbski zbrodniarz wojenny oskarżany o masowe mordy podczas wojny w b. Jugosławii, stanął przed haskim trybunałem ONZ. Jeśli zostanie uznany za winnego, resztę życia spędzi w więzieniu.

28 procent Meksykanów chce zbrojnej interwencji USA

Mieszkańcy Meksyku są zmęczeni trwającą w kraju wojną z kartelami narkotykowymi, która pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar. Do tego stopnia, że według przeprowadzonego sondażu, 28 procent z nich popiera zbrojną interwencję wojska lub agend rządowych USA na terytorium swojej ojczyzny. 74 procent z nich ma żal do USA, iż nie robią dość, aby powstrzymać przemoc w ich kraju.

Koniec siedzącej manifestacji w Moskwie

Od ponad tygodnia rosyjska opozycja "okupowała" jeden z parków w centrum Moskwy, protestując w ten sposób przeciw ponownemu objęcia stanowiska prezydenta przez Władimira Putina. Moskiewski sąd nakazał jednak policji usunięcie ludzi z parku, co funkcjonariusze uczynili w środę rano. Aresztowano kilkanaście osób.

Zabiła czwórkę swoich dzieci, potem siebie

33-letnia Amerykanka zastrzeliła czwórkę swoich dzieci, a potem samą siebie. Nie wiadomo co kierowało kobietą. Masakry na własnej rodzinie dokonała nad ranem, zabijając jedno z dzieci we śnie. Pozostałe próbowały uciec, ale ostatecznie również zginęły. Kilka godzin przed masakrą kobieta wysłała znajomemu sms-a, że chce "zostać skremowana razem z dziećmi".

Mają skrzynki Superjeta. Nie oddadzą ich Rosjanom

Indonezyjscy komandosi przy pomocy alpinistów zdołali wydobyć z głębokiej rozpadliny czarne skrzynki rozbitego rosyjskiego Suchoja Superjeta-100. Urządzenia są nadpalone, ale nie noszą śladów poważnych uszkodzeń. Indonezyjscy śledczy zapowiedzieli, że nie oddadzą ich Rosjanom, którzy o to prosili.

Rusza proces "kata ze Srebrenicy"

Przed ONZ-owskim trybunałem w Hadze rozpoczyna się dziś proces generała Ratko Mladicia. Były przywódca Serbów bośniackich jest oskarżony o zbrodnie popełnione podczas wojny na Bałkanach w latach 90-tych XX wieku, w tym za masakrę w Srebrenicy.

Sąd: Policja ma rozpędzić demonstrację

Do godziny 12 w środę manifestanci mają zostać przepędzeni z parku na Czystych Prudach - nakazał we wtorek policji moskiewski sąd. Demonstranci sprzeciwiają się powrotowi prezydenta Władimira Putina do władzy. W parku grają na gitarach i dyskutują.

Europa drży przed finałem greckiej tragedii

Cała Europa zastanawia się, czy fiasko rozmów koalicyjnych i nowe wybory będą skutkować bankructwem Grecji i jej wyjściem ze strefy euro. Temat ten był jednym z głównych poruszonych w Berlinie przez Francoisa Hollande'a i Angelę Merkel. Głos w tej sprawie zabrali też we wtorek m.in. Christine Lagarde, Guido Westerwelle i Michel Barnier.

Polacy na Wyspach jak "maszyny do pracy"

Niektórzy imigranci, w tym z Polski, zatrudnieni w Wielkiej Brytanii przy przetwórstwie żywności pracują w nieludzkich warunkach - podaje opublikowany ostatnio raport fundacji Joseph Rowntree Foundation.

"Poszliśmy się rozejrzeć". Pojazd ONZ wyleciał w powietrze

Samochód obserwatorów ONZ został we wtorek wysadzony w powietrze w północno-zachodniej Syrii. Obserwatorom nic się nie stało - poinformował jeden z nich. Jak podali syryjscy obrońcy praw człowieka, podczas wizyty międzynarodowych obserwatorów siły rządowe zabiły ponad 20 osób.

Samolot Hollande'a trafiony piorunem. Musiał zawracać

Samolot, którym leciał nowo mianowany prezydent Francji Francois Hollande na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, zawrócił do Paryża po tym jak trafił w niego piorun. Jak podaje Reuters, prezydent przesiadł się jednak do innej maszyny i ponownie wyleciał do Berlina.

Koniec sporu o kontrowersyjną reklamę

Watykan i firma odzieżowa Benetton zawarły polubowne porozumienie, którym zakończono spór wokół przygotowanego przez nią prowokacyjnego fotomontażu, przedstawiającego pocałunek Benedykta XVI i imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba.

Grecja zbankrutuje już w przyszłym miesiącu?

Wtorkowe fiasko rozmów koalicyjnych i przedterminowe wybory mogą doprowadzić do bankructwa Grecji - oceniają analitycy. Dziś, po kolejnej próbie, ogłoszono, że nie udało się dojść do porozumienia ws. utworzenia rządu i potrzebne są nowe wybory.