Będzie jednolity patent w UE. Porozumienie na szczycie

Osiągnęliśmy w piątek ostateczne porozumienie ws. jednolitego patentu w UE - oświadczył na Twitterze szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Zgodę blokował spór między W.Brytanią, Francją i Niemcami o siedzibę sądu; teraz sąd będzie w każdym z tych krajów. W Brukseli trwa drugi dzień szczytu UE, poświęcony wzmacnianiu unii gospodarczej i walutowej i metodom przywrócenia wzrostu gospodarczego.

Prezydent Litwy: Współpraca z Polską może zaczekać

- Skoro żadna ze stron nie chce iść na ustępstwa, to aktywizacja polsko-litewskiej współpracy politycznej "może zaczekać" - stwierdziła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, po raz kolejny chłodno odnosząc się do relacji z Polską.

Afrykańska platyna za rosyjskie śmigłowce

Rosyjska państwowa korporacja Russian Technologies prowadzi negocjacje z rządem Zimbabwe, dotyczące zakupu drugich największych na świecie złóż platyny. Walutą, którą Rosjanie chcą zapłacić za ten cenny metal, są wojskowe śmigłowce - twierdzi gazeta "Kommersant".

Uzbecka niespodzianka. Cios w eurazjatyckie plany Putina

Rosja nie dramatyzuje zawieszenia przez Uzbekistan członkostwa w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - oświadczył rzecznik OUBZ Władimir Zajnetdinow. Jednak rosyjscy analitycy oceniają, że ten krok Taszkentu silnie uderza w snute przez prezydenta Rosji Władimira Putina plany zbudowania Unii Eurazjatyckiej.

Co orzekł Sąd Najwyższy w sprawie Obamacare? Blamaż CNN i Fox News

W świecie współczesnych mediów, gdzie informacja musi być przekazywana natychmiast, czasem łatwo o pomyłkę. Bolesna wpadka przydarzyła się dwóm renomowanym amerykańskim telewizjom - CNN i Fox News. Obie pomyliły się i podały, iż Sąd Najwyższy USA uznał reformę systemu opieki zdrowotnej za nieważną, choć stało się odwrotnie.

"Wyganiał diabła" z żony. Kobieta nie żyje

Wbił w ciało żony trzy noże i śrubokręt, twierdzi, że chciał ją w ten sposób uwolnić od diabła. Kobieta zmarła na miejscu, mężczyzna trafił do szpitala psychiatrycznego. Do rodzinnego dramatu doszło w St. Petersburgu w północno-zachodniej Rosji.

Bójka w samolocie. Załoga i pasażerowie pokonali porywaczy

- Załoga i pasażerowie samolotu chińskich linii lotniczych udaremnili porwanie maszyny i obezwładnili porywaczy - podała chińska agencja Xinhua. Sześć osób usiłowało uprowadzić samolot dziesięć minut po starcie z lotniska w Hotanie, na południu Sinkiangu, zamieszkanego głównie przez Ujgurów

Miały zapobiec inwazji NATO. Syria nie dostanie rakiet z Rosji

Kontrakt na dostawę do Syrii szeregu baterii rakiet przeciwlotniczych S-300 został wstrzymany. Decyzja zapadła na najwyższym szczeblu - twierdzi rosyjska gazeta "Wiedomosti". Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej znacząco wzmocniłyby Syrię w ewentualnym odpieraniu interwencji zewnętrznej.

Asad koncentruje siły pancerne? Gorąco nad granicą z Turcją

Syryjska armia zgromadziła około 170 czołgów w pobliżu granicy z Turcją - poinformował syryjski generał Mustafa el-Szejk, który przeszedł na stronę rebeliantów. Rośnie napięcie przy granicy z Turcją, a w walkach w syryjskich miastach w ciągu doby zginęło blisko 180 osób.

Lód oddał szczątki C-124. Katastrofa sprzed 60 lat

Na Alasce przypadkiem dokonano niecodziennego odkrycia. Ustępujący lodowiec odsłonił szczątki samolotu C-124, który rozbił się w 1952 roku z 52 osobami na pokładzie. Wysłani na miejsce wojskowi specjaliści szybko wydobyli szczątki ludzkie i samolotu, ponieważ istnieje ryzyko, że poruszający się lód znowu na lata pochłonie pozostałości po katastrofie.

Płoną lasy, giną ludzie. Alarm w Kolorado

Prezydent USA Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej na terenie stanu Kolorado, na zachodzie kraju, gdzie od tygodnia szaleją pożary. Żywioł dotychczas zmusił 35 tys. ludzi do opuszczenia domów i zniszczył ponad 340 budynków.

Polsko-ukraiński mundial? "Możemy to zrobić"

Udany turniej Euro 2012 rozbudził apetyty w Polsce i na Ukrainie. Pojawiają się już propozycje organizacji mundialu. - Pokazaliśmy Europie i światu, że nasze dwie strony mogą organizować wielkie przedsięwzięcia - powiedział ukraiński minister młodzieży i sportu, Ravil Safiullin dla programu „Polska i Świat” w TVN24. Kiedy taka impreza mogłaby być w ogóle możliwa? Wiele wskazuje na to, że najwcześniej w 2034 r.

Rzucą euro na pomoc Hiszpanom i Włochom

Wspólny nadzór nad bankami i uruchomienie pomocy dla Hiszpanii i Włoch - to najważniejsze ustalenia szczytu w Brukseli, o jakich poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Na stanowisku przewodniczącego eurogrupy pozostawiono premiera Luksemburga, Jean-Claude Junckera.

Watykan wyświęci zabitych przez przeciwników Franco

160 ofiar hiszpańskiej wojny domowej spośród duchowieństwa, zamordowanych przez przeciwników generała Francisco Franco, który na czele zbuntowanej części wojska wystąpił przeciwko Republice, zostanie beatyfikowanych - zapowiedział Watykan.

Ma 102 lata i wreszcie dostał paszport USA

102-letni Filipińczyk, który po raz pierwszy przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1928 roku, dostał amerykańskie obywatelstwo na uroczystości w Los Angeles. Mężczyzna przyjechał do Stanów 84 lata temu do pracy przy zbiorze warzyw.

"Nowy impet". Chcą Turcji w Unii Europejskiej

O przyspieszenie procesu negocjacji akcesyjnych z Turcją apelują ministrowie spraw zagranicznych szesnastu krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Artykuł na ten temat opublikował w czwartek portal internetowy EUobserver.

Cywile i ranni uwięzieni w zrujnowanym mieście

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował w czwartek, że po raz kolejny nie powiodła się próba ewakuacji cywilów i rannych z syryjskiego miasta Hims, gdzie toczą się zażarte walki między siłami reżimu a przeciwnikami prezydenta Baszara el-Asada.

Zamieszki na granicy Kosowa. 50 rannych

Ponad 30 kosowskich policjantów i 20 Serbów zostało w czwartek rannych na granicy Kosowa. Serbom udającym się na obchody 623. rocznicy bitwy na Kosowskim Polu odmówiono wjazdu. Doszło do zamieszek.

Dywanowo bombardowali Niemcy. Królowa odsłoniła im pomnik

Królowa Elżbieta II w towarzystwie następcy tronu księcia Walii Karola odsłoniła w czwartek w Green Park w Londynie pomnik ku czci lotników służących podczas II wojny światowej w Bomber Command - lotnictwie bombowym Królewskich Sił Powietrznych.

Reforma zdrowia Obamy zwycięża w sądzie

Sąd Najwyższy USA uznał zasadniczą część reformy Baracka Obamy, zapewniającą niemal wszystkim Amerykanom ubezpieczenia zdrowotne, za zgodną z konstytucją. To doniosłe zwycięstwo polityczne prezydenta, tym ważniejsze, że w czasie walki o reelekcję.

Policja wzywa Assange'a. Rusza ekstradycja?

Brytyjska policja wezwała w czwartek Juliana Assange'a, założyciela WikiLeaks żeby stawił się na komisariacie. Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do Szwecji. Jest tam podejrzany o przestępstwa seksualne.

"Unia federalna, albo euro nie przeżyje"

W Brukseli rozpoczął się w czwartek dziewiętnasty antykryzysowy szczyt Unii Europejskiej. Jego celem jest dalszy postęp integracji europejskiej i ratowanie wspólnej waluty.

Murdoch podzieli medialne imperium

Globalny koncern medialny Ruperta Murdocha News Corp. potwierdził w czwartek doniesienia, że podzieli się na dwie części: prasową i wydawniczą oraz medialno-rozrywkową. 81-letni Murdoch stanie na czele obu gałęzi, dodatkowo zostanie dyrektorem zarządzającym części rozrywkowej.

Szpieg w brytyjskim rządzie. Dowody w czeskim archiwum

Miał pseudonim Laval, szpiegował dla komunistycznej Czechosłowacji przez dziesięć lat. BBC poinformowała o odnalezieniu w archiwach czeskiej służby bezpieczeństwa akt, z których wynika, że Raymond Mawby, który w połowie lat 60. był młodszym ministrem (czyli nie wchodzącym w skład gabinetu) w brytyjskim rządzie, przekazywał za pieniądze informacje czechosłowackiemu wywiadowi.

Szczyt o finansach UE. Tusk poczeka na szczegóły

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli przed szczytem Unii Europejskiej, że za wcześnie jest na deklaracje, czy Polska wejdzie do tzw. unii bankowej. Dodał, że nasz kraj chce mieć udział w jej kształtowaniu. Odniósł się także do kwestii wprowadzenia podatku od transakcji bankowych.

Parlament zaprzysiężony, skrajna prawica nie wstaje

W Atenach zaprzysiężono nowy parlament, w którym większość mają partie popierające udział Grecji w strefie euro, ale domagające się renegocjacji porozumień pożyczkowych. W ławach poselskich zasiedli także posłowie neonazistowskiej Złotej Jutrzenki.

Hamasowiec zamordowany. Mossad czy Asad?

W Damaszku został zamordowany jeden z wysokich rangą członków Hamasu. Kamal Ghanaja miał być głównym pomocnikiem Mahmouda al-Mabhouha, który odpowiadał za zorganizowanie szeregu zamachów w Izraelu. Nie wiadomo, kto zabił Palestyńczyka. Hamas zapowiada dochodzenie w sprawie tej "ohydnej zbrodni".