Weterani depczą medale, gaz łzawiący i pałki

Do przepychanek z policją doszło w Chicago podczas protestu w związku z rozpoczętym tego w niedzielę szczytem NATO. Organizatorzy protestu, w którym uczestniczy kilka tysięcy osób podają, że kilka osób zostało rannych, a kilkanaście dalszych aresztowano. W demonstracji wzięło też udział około 50 weteranów wojen w Afganistanie i Iraku. Ci wyrzucili medale, jakie dostali za służbę w tych krajach, mówiąc m.in., że "w tych prowadzonych wojnach nie ma krzty honoru, a tylko wstyd".

Polak aresztowany. Miał planować zamach

Polak mieszkający w Chicago został zatrzymany pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych w czasie manifestacji przeciwko szczytowi NATO. Chicagowska policja oprócz Polaka aresztowała także innego mężczyznę oskarżonego o próbę wejścia w posiadanie materiałów wybuchowych. Sebastian S. nie był jednak powiązany z trzema osobami, które miały przy sobie koktajle Mołotowa i nimi chciały rzekomo zaatakować prezydenta Baraka Obamę.

Szczyt NATO: Tarcza "stała się rzeczywistością"

Po pierwszym dniu szczytu Paktu Północnoatlantyckiego jego członkowie ogłosili milowy krok ws. tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, osiągając "tymczasową zdolność obrony rakietowej", co praktycznie oznacza uruchomienie pierwszej fazy tarczy. Sojusz postanowił też, że w połowie 2013 roku nastąpi "zwrot" w Afganistanie, którego żołnierze i siły bezpieczeństwa przejmą kontrolę nad operacjami wojskowymi. NATO z tego kraju wycofa się w 2014 roku.

Nacjonalista bierze Serbię

Drugą turę niedzielnych wyborów prezydenckich w Serbii wygrał kandydat nacjonalistycznej opozycji Tomislav Nikolić. Pokonał on dotychczasowego prezydenta Borisa Tadicia, który zwyciężył minimalnie w pierwszej turze 6 maja. Do zwycięstwa lidera populistów przyczyniła się niska frekwencja wyborcza. Według danych komisji wyborczej Tadić zdobył 46,77 proc. głosów, a jego rywala poparło 50,21 proc. wyborców. Oficjalne wyniki wyborów oczekiwane są w poniedziałek.

Sojusz nie "pęka". Rasmussen próbuje rozwiać obawy

- Nie będzie pochopnego wycofywania się z Afganistanu. Nasz cel, nasza strategia i nasz harmonogram w tym kraju pozostają bez zmian - podkreślił Anders Fogh Rasmussen w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym. Powtórzył to samo na briefingu poprzedzającym szczyt NATO w Chicago. To reakcja na doniesienia o zwiększającej się presji niektórych państw członkowskich na szybsze wycofanie się z Afganistanu.

"Najdłuższe 20 sekund mojego życia"

- To było najdłuższe 20 sekund mojego życia - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Talibowie do NATO: Idźcie za przykładem Francji

Kraje członkowskie NATO powinny iść za przykładem Francji i wycofać swe wojska z Afganistanu - ogłosili talibowie w oficjalnym trzystronicowym komunikacie wydanym w czasie, gdy w Chicago rozpoczyna się szczyt Sojuszu. Mają tam być omawiane kwestie związane z przyszłością Afganistanu.

"Polska dotrzymuje słowa". Odwrót z Afganistanu do 2014

Deklaracja szefa polskiego MSZ na otwarcie szczytu NATO w Chicago. Radosław Sikorski rozwiewa ostatnie wątpliwości i mówi, że Polska nie pójdzie w ślady Francji i nie przyspieszy wycofania swoich wojsk z Afganistanu. - Zgodnie z planem wycofamy się do 2014 roku - powiedział szef MSZ. Główny temat rozpoczynającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego to właśnie Afganistan: harmonogram zakończenia misji ISAF i późniejsza pomoc Kabulowi.

Atak na Suran. Wśród zabitych troje dzieci

W ostrzelanym przez syryjskie wojsko mieście Suran w prowincji Hama zginęło w niedzielę 16 osób, w tym troje dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Łącznie w niedzielę w Syrii zabitych zostało 21 osób.

Zabici, ranni, zawalone zabytki. Seria wstrząsów we Włoszech

Kolejny silny wstrząs sejsmiczny zanotowano w niedzielę po południu w regionie Emilia-Romania na północy Włoch. Niedaleko miasta Ferrara runęły kolejne budynki. Wstrząs nastąpił prawie 12 godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi w tym samym rejonie. Zginęło w nim 7 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia.

Zablokowali Twittera za Mahometa

Pakistan zablokował w niedzielę serwis społecznościowy Twitter, ponieważ jego operator odmówił usunięcia materiału uznanego za obraźliwy wobec islamu - poinformował prezes pakistańskich władz telekomunikacyjnych Mohammed Yaseen. Materiał umieszczony na Twitterze promował rywalizację na Facebooku, polegającą na umieszczaniu wizerunków proroka Mahometa - powiedział Yaseen. Dla wielu muzułmanów jakiekolwiek wizerunki Mahometa są bluźniercze.

Wysyłają na Falklandy atomowy okręt z pociskami Tomahawk

Zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.

Prezydent jako Lenin z obnażonymi genitaliami

Pewien kapsztadzki malarz, wystawiając w johannesburskiej galerii obraz, przedstawiający prezydenta RPA Jacoba Zumę, upozowanego na Lenina i z obnażonymi genitaliami, wywołał burzę. Już wiadomo, że dzieło nie zostanie ocenzurowane. Co więcej, dzięki światowemu rozgłosowi, obraz został sprzedany za ponad 16,5 tys. dolarów.

Zmarł zamachowiec z Lockerbie. Był agentem Kaddafiego

Abdel Basset al-Megrahi, oficer libijskiego wywiadu oskarżony o zamach bombowy na samolot w 1988 roku w Lockerbie, w którym zginęło 270 osób, zmarł w swoim domu w stolicy Libii Trypolisie. Al-Megrahi był chory na raka.

Cudem przepłynął nad rafą koralową

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

"Sukces Harry'ego", powrót do Afganistanu?

Wnuk brytyjskiej królowej Elżbiety II 27-letni książę Harry przed końcem 2012 r. może wrócić do Afganistanu, gdzie przez pewien czas służył w 2008 r. - donoszą media powołując się na szefa sztabu gen. Davida Richardsa.

Śledczy: Atak bombowy dziełem jednej osoby

Sobotni zamach bombowy we włoskim mieście Brindisi, w którym zginęła 16-latka, a 10 osób zostało rannych, prawdopodobnie był dziełem jednej osoby niepowiązanej z mafią - poinformowała włoska prokuratura. Śledczy potwierdzili zidentyfikowanie sprawcy, ale odmawiają ujawnienia jego tożsamości.

Serbowie wybierają prezydenta

Ubiegający się o reelekcję Boris Tadić, czy lider największej partii opozycyjnej, populista Tomislav Nikolić? Serbowie wybierają dziś prezydenta w II turze wyborów.

Największy szczyt w historii. Chicago jak twierdza

W Chicago rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. Polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, w obradach wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych i obrony, Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak.

Koktajlami Mołotowa chcieli atakować sztab Obamy

Trzem mężczyznom zatrzymanym w Chicago z koktajlami Mołotowa prokuratura zarzuciła w sobotę, że planowali zamach na siedzibę sztabu wyborczego prezydenta Baracka Obamy podczas manifestacji związanych ze szczytem NATO, który rozpocznie się w niedzielę.

Dysydent już w USA. "Jestem szczęśliwy"

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który w kwietniu uciekł z aresztu domowego, w sobotę wieczorem wraz z rodziną przyleciał do USA i jest już w Nowym Jorku, gdzie ma rozpocząć studia prawnicze.

Wyciekły poufne listy do papieża. "Czyn przestępczy"

Poufne listy, adresowane do Benedykta XVI oraz jego najbliższych współpracowników, wyciekły z Watykanu i ich treść została opublikowana. Stolica Apostolska nazwała to w sobotę "czynem przestępczym" i zapowiedziała doprowadzenie sprawcę lub sprawców przed wymiar sprawiedliwości.

Tymoszenko chce "twardej polityki" wobec Kijowa

Skazana na 7 lat więzienia Julia Tymoszenko opowiada się za twardą polityką UE wobec władz jej kraju; sądzi, że może odzyskać wolność tylko w wyniku zwycięstwa opozycji w wyborach parlamentarnych - poinformował w sobotę wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz, który spotkał się z byłą premier Ukrainy w szpitalu kolejowym w Charkowie.

"Głęboki smutek" po śmierci Melissy. Eksplozja przed szkołą

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano wyraził "głęboki smutek" z powodu śmierci 16-letniej Melissy Bassi. Nastolatka zginęła w wyniku eksplozji przed szkołą zawodową w Brindisi. Z kolei premier Mario Monti oświadczył, że rząd jest zdeterminowany w walce z przestępczością. Tymczasem druga ciężko ranna nastolatka - Veronica Capodieci - walczy o życie. W eksplozji rannych zostało też dziewięcioro innych uczniów.

Niewidomy dysydent odleciał do Ameryki

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, o którego ucieczce z aresztu domowego i schronieniu się w ambasadzie USA w Pekinie usłyszał cały świat, odleciał do Chin - potwierdził informację mediów Departament Stanu USA.

Opozycja nie ustępuje, chce biwakować w Moskwie

Siły specjalne rosyjskiej policji w nocy z piątku na sobotę zlikwidowały obóz antyputinowskiej opozycji na placu Kudrińskim, w centrum Moskwy. Tej samej nocy OMON uniemożliwił opozycjonistom założenie nowego obozowiska przy pobliskich Nikitskich Worotach. Udało się jednak rozbić obóz wokół pomnika Bułata Okudżawy na Arbacie. Koczuje w nim kilkadziesiąt osób, protestując w ten sposób przeciw powrotowi Władimira Putina na Kreml.

Parlament rozwiązany. Czekają na wybory

Prezydent Grecji Karolos Papulias rozwiązał w sobotę parlament, wyłoniony w wyniku głosowania z 6 maja, oraz ogłosił, że nowe przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 17 czerwca - podała agencja AP. Dekret prezydencki w tej sprawie został wywieszony przed parlamentem.