"Jak zakładniczki". Gwiazdy zeznają przed komisją

Była dziewczyna Jude'a Law'a, aktorka Sienna Miller oraz autorka serii książek o Harrym Potterze Joanne K. Rowling zeznawały w czwartek przed komisją śledczą badającą nadużycia koncernu Ruperta Murdocha - To było przerażające, czułam się jak w grze wideo - mówiła podczas przesłuchania Sienna. - Czułam się jak zakładnik - wyznała Rowling.

Nowy wróg Izraela? Gotują się na czarny scenariusz

Od porozumienia pokojowego w Camp David w 1978 roku południowa granica Izraela należała do najspokojniejszych. Niedługo może się to zmienić - ostrzegają izraelscy politycy i wojskowi. Z rosnącym niepokojem obserwują rozwój sytuacji w Egipcie. Polityczna ofensywa islamistów i tradycyjny antysyjonizm egipskiej ulicy mogą zmusić armię - dotychczas strażnika bardzo dobrych relacji z Izraelem - do zmiany stanowiska o 180 stopni.

MSZ Białorusi o Bialackim: Obłudny Zachód

- Oświadczenia, które słyszymy w związku z wyrokiem na Bialackiego, są przykładem jak najobłudniejszego stosowania podwójnych standardów - tak MSZ Białorusi skomentowało apele Zachodu o zmianę wyroku dla Alesia Bialackiego. Działacz został skazany na 4,5 roku koloni karnej za uchylanie się od płacenia podatków.

Litwa wznowi debatę o pisowni nazwisk

Minister sprawiedliwości Litwy Remigijus Szimaszius zapowiedział w czwartek, że wkrótce wznowi w kraju dyskusję na temat pisowni nielitewskich, w tym polskich, nazwisk na Litwie. - Wiele Litwinek, które wychodzą za mąż za obcokrajowców, jest zmuszonych wybierać między miłością do Litwy a miłością do męża - powiedział Szimaszius.

Wyleciał z rządu za plagiat. Chce wrócić do polityki

Były minister obrony Niemiec Karl-Theodor zu Guttenberg, który podał się do dymisji po ujawnieniu plagiatu w jego pracy doktorskiej, nie wykluczył, że wróci do polityki. - Pozostanę zwierzęciem politycznym - powiedział Guttenberg w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit".

Zamiast chorego płodu, usunęli zdrowy

Lekarze ze szpitala w australijskim Melbourne usunęli zdrowy płód w czasie zabiegu aborcji u kobiety, która była w ciąży z bliźniętami. Zabieg miał zostać przeprowadzony na drugim płodzie, u którego stwierdzono wrodzoną, ciężką wadę serca.

Dał ministrowi w twarz. "Za korupcję"

Wściekły obywatel Indii nie pohamował swojej złości na rosnące ceny produktów żywnościowych i, mając ku temu okazję, uderzył w twarz ministra rolnictwa. - Jesteście wszyscy złodziejami! -krzyczał. Obezwładniła go ochrona.

Narada "wielkiej trójki". Chcą zmienić traktat UE

Francja i Niemcy przedstawią przed posiedzeniem Rady Europejskiej 9 grudnia propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić koordynację polityki budżetowej w eurogrupie - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W Strasburgu odbyło się w czwartek spotkanie nowego premiera Włoch Mario Montiego z prezydentem Sarkozym i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem rozmów było powstrzymanie rozwoju kryzysu zadłużenia w strefie euro.

"Niech wygra Szachtar!". Sikorski na meczu u oligarchy z Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji są prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy - oświadczył w czwartek Rinat Achmetow, prezes klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, deputowany rządzącej Partii Regionów Ukrainy, największy oligarcha kraju. Dzień wcześniej Sikorski i Bildt gościli na jego zaproszenie na meczu Ligi Mistrzów Szachtara z FC Porto.

Wyrok "drakoński, oburzający, skandaliczny"

"Oburzający, skandaliczny, drakoński" - tak wyrok 4,5 roku więzienia dla Alesia Bialackiego oceniają działacze praw człowieka i politycy. Była szefowa MSZ Anna Fotyga oceniła, ze wyrok jest konsekwencją chaotycznej polityki Polski.

Armia nie chce "zdradzić zaufania" ludzi

Wybory parlamentarne w Egipcie odbędą się zgodnie z planem, mimo brutalnych starć, jakie towarzyszyły w tym tygodniu protestom przeciwko władzy wojskowych - zapewnił w czwartek przedstawiciel rządzącej krajem, Najwyższej Rady Wojskowej, gen. Mamduh Szahin.

Kolejne zatrzymanie ws. gangu neonazistów

Niemiecki oddział antyterrorystyczny GSG 9 zatrzymał w Brandenburgii kolejną osobę podejrzaną o wsparcie neonazistowskiej grupy terrorystycznej Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU) - poinformowała prokuratura federalna w Karlsruhe.

Tbilisi jak Warszawa. Też mają Reagana

W poniedziałek Warszawa, w środę Tbilisi. Jeśli istnieje życie pozagrobowe, Ronald Reagan może czuć się doceniony - w ciągu dwóch dni uhonorowano go dwoma pomnikami.

Prezydent ustępuje, strzały nie milkną

Mimo deklaracji prezydenta Alego Abdullaha Salaha o ustąpieniu w Jemenie nadal leje się krew. W Sanie z rąk zwolenników prezydenta zginęło co najmniej pięć osób.

Powstaną "korytarze humanitarne" w Syrii?

Zachód i Liga Arabska ciągle wykluczają militarną interwencję w Syrii, ale coraz śmielej zaczynają się pojawiać głosy, które nie wykluczają podjęcia bezpośredniej akcji zapobiegającej dalszemu rozlewowi krwi. Z najnowszym pomysłem wystąpił szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe.

Rosyjskie groźby - twarde, nieoczekiwane i nieskuteczne?

Rosyjskie gazety nazywają wystąpienie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, w którym zagroził kontrposunięciami wobec amerykańskiej tarczy antyrakietowej, twardym i nieoczekiwanym ultimatum. Politolodzy wątpią jednak w jego skuteczność.

Cesarz opuścił szpital

Cesarz Japonii Akihito opuścił szpital, do którego trafił z powodu oskrzelowego zapalenia płuc. Dwór cesarski już kolejny raz podzielił się informacją o stanie zdrowia członka rodziny z opinią publiczną.

Władze przepraszają za śmierć

Sprawująca tymczasową władzę w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa przeprosiła za śmierć demonstrantów, którzy zginęli w starciach ze służbą bezpieczeństwa na kairskim placu Tahrir. Nad ranem telewizja Al-Dżazira podała natomiast, że minister spraw wewnętrznych Egiptu zaproponował odłożenie pierwszej tury wyborów na późniejszy termin.

Bialacki skazany na 4,5 roku

Białoruski sąd skazał obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego na 4,5 roku więzienia o zaostrzonym rygorze "za zatajenie dochodów" przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. W środę prokurator żądał dla Bialackiego kary pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie wraz z konfiskatą mienia.

W wojnie z ajatollahem gazeta świeci pustką

Walka między prezydentem Iranu Mahmudem Ahmadineżadem a Najwyższym Przywódcą ajatollahem Alim Chameneim toczy się już otwarcie. Gdy przedmiotem walki stała się prasa, Irańczycy mogli o sporze przekonać się na własne oczy, kupując codzienną gazetę.

Armatki wodne gaszą sprzeciw wobec umowy z USA

Policja użyła armatek wodnych przeciwko demonstrantom, którzy w Seulu w Korei Południowej protestowali przeciwko ratyfikowanej przez parlament umowie o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Chińczycy ruszają na Pacyfik. Manewry floty

Pekin wyprowadza kontruderzenie w najnowszej wymianie ciosów z Waszyngtonem. Siły zbrojne Chin poinformowały, że pod koniec miesiąca zorganizują manewry marynarki wojennej na wodach "zachodniej części Pacyfiku".

Młoda rewolucja na ugodę się nie zgadza

Młodzi demonstranci, którzy od dziewięciu miesięcy obozują w Sanie, domagając się ustąpienia prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Salaha, odrzucili w środę wieczorem porozumienie ws. przekazania władzy przez prezydenta i wezwali do kolejnych protestów.

"Kreml stwarza sztuczną atmosferę kryzysu i konfrontacji"

Wystąpienie rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, grożącego wycofaniem się Rosji z układu START w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji w sprawie tarczy rakietowej w Europie, było skierowane do europejskich sojuszników USA - uważa były ambasador USA przy NATO, Kurt Volker. Natomiast zdaniem eksperta w konserwatywnej fundacji Heritage, Ariela Cohena, najnowsze oświadczenie prezydenta Miedwiediewa w sprawie amerykańskiej tarczy rakietowej w Europie świadczy o usztywnianiu kursu polityki Moskwy wobec USA.

Pekin ratuje Chaveza miliardami

Chiny zgodziły się udzielić Wenezueli nowego kredytu 4 mld dolarów na inwestycje w przemyśle wydobycia ropy, a także pomóc jej w modernizacji elektrowni oraz zwiększeniu produkcji rud żelaza i aluminium.

Zatrzęsła się ziemia w rejonie Fukushimy

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w czwartek rano czasu lokalnego (w środę wieczorem czasu polskiego) okolice uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I. Na razie brak doniesień o jakichkolwiek szkodach lub ofiarach w ludziach. Nie został również ogłoszony alarm przed tsunami.

Tarcza bez zmian. Zachód o ultimatum Rosji

Administracja USA zapewniła w środę, że systemy obrony przeciwrakietowej, przewidziane w Europie, nie są skierowane w Rosję. Waszyngton poinformował też, że nie przewiduje modyfikacji czy ograniczenia planów ich rozwoju. Z kolei NATO określiło ultimatum prezydenta Miedwiediewa jako "bardzo rozczarowujące".

Stał 7 godzin w samolocie. Bo współpasażer ważył 200 kg

57-letni Amerykanin Arthur Berkowitz przez siedem godzin lotu z Anchorage na Alasce do Filadelfii musiał stać, bo za współpasażera miał otyłego, ważącego prawie 200 kg mężczyznę i nie miał szans usiąść we własnym fotelu - donosi "Daily Mail".