"Wyspa ślepców". Grecki pomysł na zasiłek

Słynąca z ruin z czasów Republiki Weneckiej grecka wyspa Zakinthos od niedawna znana jest też jako wyspa niewidomych. Greckie ministerstwo zdrowia bada, dlaczego tak wielu jej mieszkańców pobiera zasiłek dla osób dotkniętych ślepotą.

Rosja podbija Grecję. Kapitał i polityka

Grecję odwiedzi w tym roku około 1 mln turystów z Rosji, czyli dwa razy więcej niż w 2010 roku. Rosjanie kupują w Grecji domy, są zainteresowani prywatyzacją i zyskują możliwość politycznego wpływu na Ateny - pisze "The Economist".

Śmiertelny wirus. Utajnili badania

Naukowcy dogonili matkę naturę i stworzyli najgroźniejszą odmianę słynnego wirusa H5N1, która potrafi przechodzić z człowieka na człowieka. Zdążyli nawet pochwalić się swoim osiągnięciem i je wytłumaczyć, po czym subtelnie zamknięto im usta. Rząd Stanów Zjednoczonych wymusił, by produkcja wirusa była tajna. Żadnych informacji, żadnych konkretów, żadnych podpowiedzi. W niepowołanych rękach wirus mógłby się stać bronią skuteczniejszą od konwencjonalnej.

"Może ułaskawię niektórych więźniów"

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział w czwartek, że być może w najbliższym czasie ułaskawi niektórych więźniów uważanych na Zachodzie za politycznych - poinformowała agencja BiełTA.

Wyciek w Fukushimie. 12 ton skażonej wody, część w Pacyfiku

Około 12 ton skażonej radioaktywnym strontem wody wyciekło z instalacji uzdatniającej w uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima - poinformowała w czwartek będąca operatorem siłowni spółka TEPCO. Według niej, znaczna część tej wody spłynęła prawdopodobnie do Pacyfiku.

Polski polityk w celi Tymoszenko. Rozmowa pod nadzorem

Ona jest na pewno chora, ale była dziś w dobrym stanie i zadowolona z tego, że udało się nam spotkać - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Paweł Kowal, który jako szef delegacji Parlamentu Europejskiego po kilku tygodniach starań, jako pierwszy europejski polityk, dostał pozwolenie na rozmowę z Julią Tymoszenko w więzieniu w Charkowie. Kowal mówił, że spotkanie trwało "ponad godzinę" i odbyło się pod nadzorem służb placówki. - Rozmawialiśmy swobodnie, bardzo długo i mając świadomość, że nie jesteśmy całkowicie sami - dodał.

Plotki o plagiacie. Orban ujawnia magisterkę

Najpierw była dymisja prezydenta Pala Schmitta oskarżonego o plagiat pracy doktorskiej. Potem pojawiły się spekulacje, że plagiatu dopuścił się też premier Viktor Orban. Szef węgierskiego rządu chce rozwiać wątpliwości i publikuje swoją pracę magisterską.

Spieszą się przed rozejmem. Armia atakuje dwa miasta

Syryjskie siły rządowe kontynuują ofensywę. W czwartek armia starła się z oddziałami dezerterów w dwóch miejscowościach w pobliżu Halabu i pod Damaszkiem - informuje opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Jak się wydaje, celem ofensywy jest zajęcie jak największego obszaru kraju przez wojska rządowe, zanim we wtorek wejdzie w życie zawieszenie broni, przewidziane w planie pokojowym dla Syrii Kofiego Annana.

Wielkanocne procesje odwołane. Przerwał je deszcz

Ulewne deszcze z gradem w niektórych regionach Hiszpanii zmusiły do odwołania część tradycyjnych procesji związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia. Sięgająca średniowiecza tradycja uroczystych pochodów budzi spore emocje wśród hiszpańskich katolików. Odwołanie procesji potrafi doprowadzić ich nawet do łez.

Popiersie Stalina ma "wychować patriotów"

Gubernator obwodu wołgogradzkiego Siergiej Bożenow zaproponował ustawienie w Wołgogradzie (dawniej Stalingradzie) popiersi Józefa Stalina oraz przywódców innych państw koalicji antyhitlerowskiej - Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle'a.

Żony Osamy zadowolone. Wyrok niższy przez wzgląd na płeć

Obrońca wdów i córek po Osamie bin Ladenie stwierdził w czwartek, że wydany na kobiety na początku tygodnia wyrok 45 dni aresztu za nielegalny pobyt w Pakistanie "ucieszył je i usatysfakcjonował". Skazane dostały też po 110 dol. grzywny, a oddalono stawiane im zarzuty dotyczące ukrywania terrorysty na terenie Pakistanu, bo - jak stwierdził sąd - Pakistan nigdy nie wydał formalnego nakazu aresztowania terrorysty.

Zamieszki po samobójstwie emeryta

Nocne zamieszki w Atenach. Tysiące wzburzonych ludzi wyszło na ulice po tym, jak pod siedzibą parlamentu samobójstwo popełnił emeryt. W pozostawionym liście napisał, że odbiera sobie życie z powodu dramatycznej sytuacji życiowej spowodowanej kryzysem gospodarczym w Grecji.

"Byli jak zwierzęta". Ofiarą dziennikarka

Brutalny napad na dziennikarkę współpracującą z opozycyjną "Nową Gazietą". Jelena Miłaszyna została pobita i ograbiona w środę późnym wieczorem w podmoskiewskiej miejscowości Bałaszycha.

Wąż w kabinie pilota. "Miał głowę tuż obok guzika"

Samolot w powietrzu, pogoda dobra, pilot na swoim miejscu, a na tablicy pokładowej... wąż. Taka przygoda spotkała kapitana małego samolotu transportowego australijskich linii lotniczych Air Frontier, który nagle w czasie rejsu ujrzał przed sobą gada. - Ciśnienie i tętno trochę mi podskoczyły. To było ciekawe doświadczenie - stwierdził po wylądowaniu pilot.

Strzelali po Katrinie. Wyroki dla policjantów

Na kary od 6 do 65 lat więzienia skazał sąd pięciu byłych policjantów za bezprawne postrzelenie sześciu osób wkrótce po niszczycielskim ataku huraganu Katrina na Nowy Orlean w końcu sierpnia 2005 r. Policjanci 4 września,gdy miasto wciąż było pogrążone w chaosie, dostali wezwanie do powstrzymania rzekomych włamywaczy i zaczęli strzelać od razu, bez ostrzeżenia. Dwie osoby w wyniku ran zmarły.

"Biegnij lub spoczywaj w pokoju". Historia Sarajewa

Było oblegane dłużej niż Berlin, Leningrad i każde inne miasto w nowożytnej historii Europy. W ciągu prawie czterech lat zbrojnej blokady nałożonej przez Serbów, na jego ulicach zginęło ponad 11 tys. mieszkańców, a 50 tys. zostało rannych. W czwartek mija 20 lat od czasu rozpoczęcie oblężenia Sarajewa - miasta-symbolu upadku wielonarodowej Jugosławii. Dziś tamta historia kojarzy się światu przede wszystkim z cieszącą się najgorszą sławą "aleją snajperów". To z nimi mieszkańcy miasta toczyli przez lata rodzaj gry, w której przegrany mógł nawet zginąć. "Run or R.I.P.", "Pazi, snajper!" - ostrzegali siebie mieszkańcy Sarajewa napisami na murach lub tabliczkach między blokami, po czym biegli przez skrzyżowania, wstrzymując oddech.

Szukanie Titanica przykrywką dla tajnej operacji?

Poszukiwania wraku Titanica w 1985 roku były tylko przykrywką dla tajnej operacji amerykańskiego wojska - twierdzi dr Robert Ballard, który brał udział w ekspedycji. Według niego, szukano faktycznie dwóch okrętów podwodnych, zatopionych w czasie Zimnej Wojny.

Tymoszenko zleciła głośne zabójstwo polityka?

Ukraińska prokuratura otrzymała dokumenty mogące świadczyć, że była premier Julia Tymoszenko zleciła w latach 90. głośne zabójstwo. Jego ofiarą padł parlamentarzysta i biznesmen z Doniecka na wschodzie kraju Jewhen Szczerbań. Poinformował o tym syn domniemanej ofiary byłej premier.

Ryanair tnie koszty. Załoga ma schudnąć

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poszukują nowych oszczędności w obliczu wzrostu cen paliwa. Przewoźnik ogłosił, że będzie zachęcać pracowników do dbania o sylwetkę, pokładowy magazyn będzie cieńszy i w mniejszym formacie, a podróżni dostaną mniej lodu. Wszystko to ma odchudzić samoloty i obniżyć spalanie.

Grass pyta: Czy Izrael naraża pokój na świecie?

Niemiecki noblista Guenter Grass napisał wiersz, w którym ostrzega przed atakiem na Iran i krytykuje Izrael, sugerując, że kraj ten jako mocarstwo atomowe zagraża pokojowi na świecie. Inicjatywa Grassa wywołała falę krytyki.

Chciała mieć syna "Ilję". Porwała chłopca

Młoda kobieta porwała siedmioletniego chłopca, ponieważ zawsze chciała mieć dziecko noszące jego imię - Ilja. Po pięciu dniach przetrzymywania w domu 20-latka wypuściła dziecko - podała policja z syberyjskiego miasta Perm.

Zdesperowany emeryt zabił się przed parlamentem

77-letni mężczyzna zastrzelił się na placu Syntagma przed parlamentem w Atenach. Emeryt przed odebraniem sobie życia oświadczył, że nie da już dłużej rady żyć w skrajnej biedzie. Kilka godzin po samobójstwie w miejscu gdzie upadł mężczyzna powstał prowizoryczny ołtarzyk i zbierają się ludzie. - Kto będzie następną ofiarą? - zapytał jeden z przechodniów.

Starcie pod Koloseum. Strażnicy kontra centurioni

Po rzymskim Koloseum rozegrało się starcie 80 strażników miejskich z 30 mężczyznami w strojach legionistów i centurionów. To pierwsza próba sił w ramach przygotowań do definitywnej operacji usunięcia pozujących do zdjęć "żołnierzy" spod zabytku.

ACTA wysłana do Trybunału

Komisja Europejska poinformowała, że wysłała umowę ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, by wyjaśnił związane z nią obawy. Komisarz ds. handlu Karel De Gucht wezwał Parlament Europejski, by z głosowaniem nad kontrowersyjnym porozumieniem poczekał na ocenę Trybunału. Wydanie opinii może zająć co najmniej rok.

Bomba zabiła szefów somalijskiego sportu

Eksplozja bomby w teatrze w stolicy Somalii zabiła najważniejsze osoby krajowej administracji sportowej. Zginął szef somalijskiego komitetu olimpijskiego i federacji piłki nożnej, oraz pięciu innych wysokich rangą urzędników państwowych. W chwili zamachu w teatrze znajdował się premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali, ale osobiście powiedział dziennikarzom, że nic mu się nie stało.

Indie mają atomowy okręt podwodny. W dzierżawie

Po dwóch dekadach przerwy Indie ponownie dołączyły do elitarnego klubu państw posiadających uderzeniowe atomowe okręty podwodne. Do służby w indyjskiej flocie właśnie włączono INS Chakra. Okręt został zbudowany w Rosji jako Nerpa i nadal formalnie pozostaje własnością rosyjską, ale został wydzierżawiony Indiom na dekadę.