"Gdy statek płonie, gasisz ogień. To logiczne"

Jak zdobył broń? Dlaczego szukał jej w "jednym z najniebezpieczniejszych miast Europy" - czeskiej Pradze? Jak ukrył swoje przygotowania przed policją? Wszystko to Anders Breivik, prawicowy ekstremista, który w piątek zabił przynajmniej 76 osób, opisuje ze szczegółami w umieszczonym w Internecie dokumencie.

Breivik "nieporuszony" masakrą

- Sprawca masakry w Norwegii, Anders Behring Breivik, nie wydaje się dotknięty tym, co się stało. Podczas przesłuchań był spokojny; przyznał, że jest przygotowany na to, iż może spędzić całe życie w więzieniu - poinformowała w poniedziałek norweska prokuratura.

Białoruś pożegnała kard. Świątka

W Pińsku na Białorusi odbyły się uroczystości pogrzebowe kardynała Kazimierza Świątka, zmarłego w czwartek w wieku 96 lat długoletniego metropolity mińsko-mohylewskiego i administratora diecezji pińskiej. W uroczystościach wzięło udział ponad 3 tys. ludzi.

Pieniądze podatników trafiały do talibów

Pieniądze amerykańskich podatników przeznaczone na rozwój transportu w Afganistanie trafiały do talibów - napisał poniedziałkowy "Washington Post", relacjonując wyniki wewnętrznego dochodzenia w Pentagonie. Kontrakt, o którym mowa, opiewał na 2,16 mld dolarów.

Malta zgodziła się na rozwody

Parlament Malty przyjął ustawę zezwalającą na rozwody. Do tej pory w tym kraju o silnej tradycji katolickiej nie było rozwodów - jako w jedynym w Europie.

Działał sam czy w organizacji? Policja nie wyklucza jej istnienia

Podejrzany ws. zamachów w Norwegii jest jeden, ale norweska policja i prokuratura nie wyklucza, że w przygotowanie ataków włączone były inne osoby. - Podejrzany oświadczył, że funkcjonuje w ramach komórki organizacyjnej. Oprócz tej, takie komórki są rzekomo dwie - oświadczył prokurator Christian Hatlo na konferencji prasowej w Oslo.

220 milionów funtów za rozwód

Borys Bierezowski, rosyjski miliarder mieszkający w Londynie, by rozwieść się ze swoją żoną, zgodził się zapłacić jej 220 mln funtów. To będzie najdroższy rozwód jaki kiedykolwiek odbył się w Wielkiej Brytanii. Oligarcha wziął go dlatego, by ożenić się ze swoją dziewczyną, z którą mieszka od 16 lat.

Winny czy niewinny? Hadżić nie odpowiedział

Przywódca Serbów chorwackich Goran Hadżić odmówił przed trybunałem haskim zadeklarowania, czy przyznaje się do winy. Ostatni poszukiwany przez Hagę Serb oskarżony o zbrodnie wojenne został ujęty w ubiegłym tygodniu.

Ojciec Winehouse: jesteśmy zdruzgotani jej odejściem

- Jesteśmy zdruzgotani jej śmiercią - powiedział ojciec Amy Winehouse, Mitch, który w poniedziałek razem z matką piosenkarki Janis pojawił się przed domem córki w Londynie, gdzie fani przynoszą kwiaty i zdjęcia.

Oslo sekundy po wybuchu. Amatorskie nagranie

Nowe amatorskie nagranie świadka wybuchu bomby w Oslo pokazuje miejsce eksplozji sekundy po zdarzeniu. - Widziałem urzędników biur leżących na ziemi, ciała ofiar - wspomina autor filmu Johan Kristian Tanberg.

Prezydent chce ropy z Baku

Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił w poniedziałek w Baku, że projekt ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk jest nadal aktualny, a azerska ropa mogłaby rozwiązać problem energetyczny naszego regionu Europy.

"Dzieci i dorośli umierają w zastraszającym tempie"

Bank Światowy przeznaczy ponad pół miliarda dolarów na pomoc dla mieszkańców Rogu Afryki, gdzie ogłoszono stan klęski głodu, a liczba ofiar śmiertelnych sięga dziesiątek tysięcy. O pilną pomoc dla Afryki zaapelowała też agenda ONZ ds. wyżywienia (FAO). Jej zdaniem, pieniędzy na walkę z głodem wciąż jest za mało.

Breivik w Trybunale Karnym Templariuszy

Norweski zamachowiec Anders Behring Breivik został zwerbowany do bliżej nieznanej grupy utworzonej w celu obalenia europejskich rządów tolerancyjnie nastawionych do islamu - twierdzi poniedziałkowy "Daily Telegraph" powołując się na jego manifest.

Masoni odcinają się od sprawcy masakry

Norweska loża masońska odcięła się od Andersa Behringa Breivika i wykluczyła go ze swoich szeregów. - Jestem przerażony okropną zbrodnią popełnioną w dzielnicy rządowej i na Utoyi - napisał wielki mistrz Norweskiego Zakonu Wolnomularskiego Ivar A. Skar.

Przyrodni brat księżnej zginął w masakrze

51-letni policjant Trond Berntsen, przyrodni brat księżnej, Jej Królewskiej Wysokości Mette-Marit był jedną z pierwszych ofiar Andersa Behringa Breivika. Poświęcił własne życie, próbując powstrzymać masakrę na wyspie Utoya.

Zostawiają alkohol i papierosy

Na Camden Square przed domem Amy Winehouse codziennie zbierają się setki fanów, by pożegnać artystkę. Zostawiają nie tylko kwiaty i znicze, lecz także gitary, papierosy i alkohol.

122 ofiary "Bułgarii"

122 osoby poniosły śmierć w katastrofie pasażerskiego statku "Bułgaria", który zatonął na Wołdze 10 lipca - podały w poniedziałek rosyjskie władze.

Przesłuchają ostatniego zbrodniarza

W poniedziałek o godz. 16 przed trybunałem ONZ ds. zbrodni w b. Jugosławii rozpocznie się przesłuchanie Gorana Hadżicia. Przywódca Serbów chorwackich był ostatnim z listy 161 poszukiwanych przez haski trybunał.

"Pokojówka DSK" przemówiła. "Trzymał mi głowę tak mocno"

Dziennikarze amerykańskiej edycji "Newsweeka" i telewizji ABC przeprowadzili ekskluzywny wywiad z Nafissatou Diallo - pokojówką, którą miał zgwałcić Dominique Strauss-Kahn. Nie tylko sam opis zachowania byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest wstrząsający, ale również inne szczegóły z życia Gwinejki.

Jadał z komandosami. Relacje z "Kukułczego Gniazda"

Anders Behring Breivik wynajął na wiosnę farmę w Reny i dużo czasu spędzał tam w barze "Kukułcze Gniazdo". Razem z żołnierzami elitarnej jednostki Telemark. Na farmie znaleziono materiały, z których można było zrobić ładunki wybuchowe.

"Bułgaria" odholowana

Wrak statku rzecznego "Bułgaria" został już przetransportowany do stoczni remontowej na zbiorniku Kujbyszewskim na Wołdze w Tatarstanie. Najpóźniej w ciągu kilku dni jednostka będzie samodzielnie utrzymywać się na powierzchni wody. Wtedy eksperci przystąpią do badania wraku. W niedzielę nurkowie wyciągnęli ciała jeszcze sześciu osób. Tym samym bilans ofiar wypadku wzrósł do 120.

"Musiałem zdecydować kogo zabrać, a kogo zostawić"

Kogo zabrać na swoją łódź, a kogo zostawić - takie decyzje musiał podejmować Otto Loevik, który znalazł się w piątek po południu na jeziorze Tyrifjorden w momencie, kiedy uzbrojony Anders Behring Breivik dokonywał rzezi na młodych ludziach na wyspie Utoya. O przeżyciach Loevika, który nie chciał rozmawiać z mediami, opowiedziała agencji Reutera jego żona Wenche.

Miał jeszcze mnóstwo pocisków. Używał specjalnych

Gdy Breivik został zatrzymany, miał przy sobie jeszcze dużo pocisków - poinformowała norweska policja. Lekarze ze szpitala w Oslo mówią zaś, że napastnik używał specjalnej amunicji. W niedzielę w szpitalu w Oslo zmarła kolejna osoba ranna w piątkowych zamachach. Liczba ofiar ataków w Norwegii wzrosła zatem do 93.

Umarow przyznaje się do zabicia Budanowa

- Zwracam się do was dzisiaj w związku ze szczęśliwym wydarzeniem: wczoraj, 10 czerwca, Allach dostarczył nam wielkiej radości, karząc jednego z okrutników, potępionego zabójcę - Budanowa - mówi przywódca kaukaskich rebeliantów, Doku Umarow. Oświadczenie to pojawiło się w krótkim filmie zamieszczonym w niedzielę na związanej z islamistami stronie internetowej.

Miał kontakty z brytyjskimi ekstremistami?

- Sprawca piątkowych zamachów w Norwegii Anders Behring Breivik miał kontakty z brytyjskim rasistowskim i antyislamskim ugrupowaniem EDL (English Defence League) za pośrednictwem jej norweskiego oddziału - informują brytyjskie media. Norweski oddział EDL - NDL (Norway Defence League) zaprzecza tym doniesieniom.

Breivik ukradł pomysły od Unabombera?

"2083- European Declaration of Independence", czyli manifest norweskiego zamachowca Andersa Beringa Breivika zawiera fragmenty w całości skopiowane z pism tworzonych przez amerykańskiego terrorystę Teda Kaczyńskiego, znanego jako Unabomber. W dokumencie Breivik pisze m.in. o przygotowaniach do zbrodni.

Sprawca masakry wspomina Sobieskiego

Sprawca masakry na wyspie Utoya - Anders Behring Breivik - wspomina w swoim manifeście polskiego króla Jana III Sobieskiego. Liczący 1,5 tys. stron dokument nazwany "2083-A European Declaration of Independence" został opatrzony taką nazwą ze względu na bitwę pod Wiedniem z 1683 roku - twierdzi "Daily Telegraph".