Smirnow prezydentem po raz piąty?

W niedziele wieczorem, w separatystycznym regionie Mołdawii, Naddniestrzu, zakończyły się wybory prezydenckie. Według sondażu przedwyborczego zdecydowanym faworytem jest dotychczasowy prezydent Igor Smirnow.

Były dyktator na wózku. Wylądował w kraju po 22 latach

W nocy w niedzieli na poniedziałek były dyktator Panamy Manuel Noriega wylądował w swojej ojczyźnie. Po 22 latach spędzonych w więzieniach poza granicami kraju. Z lotniska natychmiast zabrano go do kolejnego więzienia, gdzie będzie odsiadywał 20-letni wyrok w związku ze zniknięciami i zabójstwami opozycjonistów w latach 1968-1989.

Chciał stanąć w szranki z Putinem. Nie może przez remont

Liderowi opozycyjnej partii Inna Rosja, Eduardowi Limonowowi, uniemożliwiono zorganizowanie w hotelu w Moskwie posiedzenia grupy inicjatywnej, która miała wysunąć jego kandydaturę na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Tym samym pod znakiem zapytania stanął jego start w wyborach. Do 15 grudnia trzeba bowiem w CKW złożyć protokół z takiego posiedzenia. Zwolennicy Limonowa sporządzili dokument w autobusie, jednak według prawników nie zostanie on zatwierdzony.

Miedwiediew w fałszerstwa nie wierzy, ale wybory sprawdzi

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w niedzielę, że nie zgadza się z hasłami i krytyką, jakie padły z ust uczestników sobotnich manifestacji opozycji, lecz polecił zbadać doniesienia o oszustwach wyborczych podczas głosowania 4 grudnia.

"Blokada konwojów NATO może potrwać tygodnie"

Pakistan może jeszcze przez kilka tygodni utrzymać blokadę konwojów samochodowych, przewożących zaopatrzenie dla wojsk NATO w Afganistanie - oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla BBC premier Pakistanu Yousuf Raza Gilani.

Maraton Mikołajów. Dla dzieci w Afryce

Tłum Świętych Mikołajów zebrał się w stolicy Francji - Paryżu, by razem przebiec maraton. Wszystko po to, by pomóc dzieciom w Afryce. Dzięki akcji zebrano 4 tysiące euro.

Beduini przeciwni "judaizacji pustyni"

Kilka tysięcy Beduinów demonstrowało w niedzielę w Jerozolimie przed urzędem premiera Izraela protestując przeciwko planom rozwoju południa kraju, które nazywają "próbą judaizacji pustyni Negew".

MFW po szczycie: To nie rozwiązanie

Osiągnięte przez kraje UE porozumienie w sprawie pogłębienia integracji gospodarczej to krok we właściwym kierunku, ale nie oznacza pełnego rozwiązania kryzysu zadłużeniowego strefy euro - oświadczył w niedzielę główny ekonomista MFW Olivier Blanchard.

Rzecznik talibów: Nie ma mowy o negocjacjach

Rzecznik pakistańskich talibów Ehsanullah Ehsan zdementował w niedzielę informację, że talibowie prowadzą z rządem w Islamabadzie rozmowy pokojowe. Taką informację przekazał dzień wcześniej dowódca, uważany za numer dwa wśród talibów.

Brytyjczycy za Cameronem. Co drugi chce wyjścia z Unii

Podczas unijnego szczytu Wielka Brytania zawetowała zmiany traktatu Unii Europejskiej. Została za to skrytykowana przez pozostałe kraje wspólnoty. Jednak jak wynika z sondażu opublikowanego przez "Daily Mail", ponad 60 proc. Brytyjczyków popiera decyzję swojego premiera, a tylko 19 proc. źle ocenia zachowanie Davida Camerona. Co więcej, niemal połowa (48 proc.) ankietowanych chciałaby wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Miasteczko chce się oderwać od Włoch

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.

Będzie nowy pakiet dla klimatu

W niedzielę nad ranem zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie, na której przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 r. Do tej pory będzie obowiązywał protokół z Kioto.

Dalajlama życzy Havlowi "jeszcze 10 lat życia"

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV przybył w sobotę do Pragi, gdzie spotkał się z Vaclavem Havlem. Byłemu prezydentowi Czech, wciąż osłabionemu po doznanym wiosną zapaleniu górnych dróg oddechowych, życzył "jeszcze 10 lat życia". Dalajlama zatrzyma się w stolicy Czech na kolejne trzy dni.

Arcybiskup dziękuje Polakowi za życie

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams podziękował w programie radia BBC Wales 101-letniemu dziś polskiemu lekarzowi za ocalenie przed laty życia. Obecny zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, jako 4-letnie dziecko, zachorował na rzadką odmianę zapalenia opon mózgowych. W 1952 roku wojenny uchodźca doktor Włodzimierz Bołądź poprawnie zdiagnozował u przyszłego arcybiskupa chorobę, którą inni uważali za zwykłą grypę.

Sikorski przy królewskim stole

Bankietem dla 1250 gości w sztokholmskim ratuszu zakończyły się w sobotę tegoroczne uroczystości noblowskie. Wcześniej w filharmonii laureaci w pięciu dziedzinach odebrali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. Na bankiet zaproszony został także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wraz z żoną Anne Applebaum, którzy zasiedli przy głównym stole wraz z laureatami i szwedzką rodziną królewską.

Premier Peru odchodzi. Zasąpi go szef MSW

Prezydent Peru Ollanta Humala mianował dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Oscara Valdesa nowym premierem na miejsce Salomona Lernera, który podał się do dymisji - poinformowano w sobotę w pałacu prezydenckim. Nie podano przyczyny jego dymisji.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Co najmniej 3 osoby poniosły śmierć w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę wieczorem Meksyk (o godz. 2.47 czasu polskiego). Wstrząsy o sile 6,5 stopni w skali Richtera wystąpiły w stanie Guerrero położonym na zachodzie kraju.

"Jedynym sposobem ocalenia strefy euro jest zniszczenie UE"

Porozumienie euro plus, które sformalizuje umowa zawarta poza ramami Traktatu z Lizbony, oznacza, że interesy strefy euro zderzą się nie tylko z interesami krajów spoza eurolandu, ale także UE jako takiej - napisał w sobotę na łamach "Financial Timesa" analityk, Wolfgang Muenchau. Według niego, po brukselskim szczycie mamy do czynienia nie tylko z wciąż nierozwiązanym kryzysem eurostrefy, ale także z kryzysem samej Unii Europejskiej.

Chłosta za gwałt na córce

Na 2080 uderzeń pejczem i trzynaście lat więzienia - taką karę zasądził sąd w Arabii Saudyjskiej dla mężczyzny, który przez siedem lat pod wpływem narkotyków gwałcił swą nastoletnią córkę.

Żadnych niewygodnych pytań

Czescy dziennikarze są oburzeni próbą ocenzurowania czwartkowej konferencji prasowej prezydentów Czech i Rosji, Vaclava Klausa i Dmitrija Miedwiediewa.

Pokojowe Noble wręczone

Prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee i działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman odebrały w Ratuszu w Oslo tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Również w sobotę w sztokholmskiej filharmonii nagrody odebrali laureaci w pięciu dziedzinach.

Ponad 800 telefonów na podsłuchu "NotW"

Telefony komórkowe ponad 800 osób padły ofiarą nielegalnych hakerskich włamań, przeprowadzanych na zlecenie nieistniejącego już brytyjskiego tabloidu "News of the World" - poinformowała prowadząca dochodzenie w tej sprawie brytyjska policja.

Ludzie listy piszą. W obronie praw człowieka

24-godzinny maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Amnesty International podkreśla, że dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób. Wszystko w ramach przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Rekordowe demonstracje w Rosji. Wyjątkowo spokojne

Rosjanie w niespotykanej liczbie wyszły na ulicę, aby zaprotestować przeciw władzy Władimira Putina i jego partii Jedna Rosja. W Moskwie demonstrowało według różnych ocen od 25 do 40 tysięcy ludzi. Do mniejszych wieców doszło w licznych miastach Rosji. Większość upłynęła w spokoju. Do przepychanek z policją i aresztowań doszło w Sankt Petersburgu i Chabrowsku.