Wielki karambol. Przez podpalacza

W środku nocy doszło do wielkiego karambolu na niemieckiej autostradzie A57 między Dusseldorfem a Kolonią. Zderzyło się siedem ciężarówek i 15 samochodów. Jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych.

Chcą 4,5 roku dla byłego szefa MSW

Kary czterech i pół roku więzienia zażądała prokuratura w Kijowie dla byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki. Jego proces, w którym występuje on jako oskarżony o nadużycia popełnione w czasie sprawowania urzędu ministra, dobiega końca.

Dymisja papieża? "Obecnie nie ma o czym mówić"

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że postawiona przez jednego z włoskich biskupów hipoteza o możliwej dymisji Benedykta XVI to "nic poważnego". Obecnie zdaniem rzecznika "nie ma o czym mówić".

Gazprom chce zmienić władze krytycznego radia

Rosyjskie radio Echo Moskwy od lat nie boi się tematów uznawanych przez władze na Kremlu za niewygodne. Do tej pory jednak władza nie ingerowała w sprawy kadrowe radia. Po ostatnich wydarzeniach w Rosji wygląda jednak na to, że to się może zmienić. Holding Gazprom-Media, do którego należy radio, zażądał przedterminowego odwołania rady dyrektorów rozgłośni i wymiany dwóch wchodzących w jej skład niezależnych szefów. Formalnie nie ma mieć to wpływu na pracę rozgłośni.

Okaleczył się własną bombą

Niezidentyfikowany mężczyzna, według wstępnych ustaleń Irańczyk, został poważnie ranny w Bangkoku w wybuchu rzuconej przez siebie bomby.

"Precz z Hamadem!". Po roku wrócili na Plac Perłowy

Policja brutalnie rozpędziła rano setki demonstrantów, którzy usiłowali dotrzeć na Plac Perłowy w stolicy Bahrajnu Manamie. Rok temu na placu rozpoczęły się protesty, w czasie których opozycja domagała się m.in. większych praw dla większości szyickiej.

Jednostka 114 ruszy na walkę z "piratami"

Wbrew nadziejom niektórych komentatorów na poluzowanie totalitarnego reżimu po objęciu władzy w Korei Północnej przez Kim Dzong Una, partia wzmacnia kontrolę nad "niebezpiecznymi treściami". Jak podaje "Daily NK", powołano do życia kolejną specjalną jednostkę, która zajmuje się ściganiem osób handlującymi płytami CD.

Rosyjskie czołgi w odpowiedzi na "niestabilność"

Rosja dostarczy Algierii i Turkmenistanowi 150 czołgów T-90 o łącznej wartości 500 mln dolarów - podał moskiewski dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła zbliżone do państwowej firmy rosyjskiej handlującej uzbrojeniem.

Morze czerwonych kwiatów dla "nieśmiertelnego generała"

Na zewnątrz mróz, ale pomimo tego w Phenianie otwarto wielką wystawę specjalnej odmiany begonii o nazwie kimdzongilia. Północnokoreańscy kwiaciarze mieli to nieszczęście, że Kim Dzong Il urodził się zimą, a mimo surowego klimatu Korei Północnej, na jego urodziny trzeba przygotować zapas "jego" roślin.

Sprzedawał tajemnice Czarnobyla do USA?

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy weszła do instytutu zajmującego się między innymi pracami nad usuwaniem skutków awarii w Czarnobylu, informuje RIA Nowosti. Kontrwywiad miał zabrać komputer szefa placówki naukowej. Jak podają ukraińskie media, prof. Wołodymir Striełkow jest podejrzany o sprzedawanie tajnych danych dotyczących awarii w Czarnobylu do USA. Sam naukowiec przebywa na wakacjach w Ameryce.

Clinton: przemoc w Syrii rośnie

Syryjski reżim zintensyfikował przemoc w kilku miastach, używając artylerii przeciwko ludności cywilnej - oceniła sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Tego dnia syryjskie siły rządowe ponownie zbombardowały miasto Hims, ośrodek antyrządowej rewolty.

"Watykan ma swoje 'leaks', które próbują wywołać zamęt"

Intrygi na szczytach władzy za Spiżową Bramą, korupcja, a nawet spisek na życie papieża - tym żyją włoskie media od kilku dni. Chociaż dotychczasowe próby zatamowania fali pogłosek przez Watykan nic nie dały, rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi podjął kolejną próbę.

"Odrzucamy oskarżenia syjonistycznego reżimu"

Po poniedziałkowych zamachach na izraelskich dyplomatów w Gruzji i Indiach Tel Awiw szybko oskarżył o ich przeprowadzenie Iran. Teheran kategorycznie jednak zaprzecza, by był zaangażowany w ataki w Tbilisi i Delhi.

Lider socjalistów nie ma seksapilu?

Lider francuskich socjalistów Francois Hollande prowadzi w sondażach przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi, lecz na samym końcu, gdy chodzi o seksapil - wynika z badania, którego wyniki podano w poniedziałek w radiu RTL.

Prawa ręka Osamy bin Ladena na wolności

Jordański islamista Abu Katada, uważany kiedyś za prawą rękę Osamy bin Ladena w Europie, został w poniedziałek zwolniony za kaucją z więzienia na mocy decyzji sądu z 6 lutego - poinformowały brytyjskie media. Rząd brytyjski już zapowiedział, że "użyje wszelkich możliwych sposobów" w celu deportowania go do Jordanii.

Bruksela zadowolona z debaty ws. ACTA

Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zadowolenie z debaty o ACTA, ale jednocześnie potwierdziła swe przekonanie o istotnym znaczeniu ochrony własności intelektualnej dla gospodarki UE w obliczu rosnącej konkurencji ze strony wschodzących gospodarek.

Bułgaria odwraca się od ACTA. Wycofa podpis?

Bułgarska telewizja publiczna twierdzi, że Sofia wycofa swój podpis pod umową handlową ACTA dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Telewizja poinformowała o tym w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła rządowe.

Podczas wizyty Putina niedaleko spadł Su-24

W poniedziałek w obwodzie kurgańskim bombowiec Su-24 runął na ziemię, piloci katapultowali się i przeżyli - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Do kolejnej w ostatnich latach katastrofy samolotu tego typu doszło podczas wizyty Władimira Putina w stolicy obwodu, Kurganie.

Rząd Holandii umywa ręce ws. antypolskiego portalu

Rząd Holandii nie będzie zajmował stanowiska ws. portalu Partii na rzecz Wolności (PVV), na którym można zgłaszać skargi na imigrantów - powiedział w poniedziałek premier rządu Mark Rutte. Zaznaczył, że "chodzi o portal partyjny, a nie rządowy". Tego samego dnia ambasadorowie kilku krajów UE podpisali list wzywający holenderskich polityków do odcięcia się od inicjatywy PVV.

Uszkodzili pomnik babci Kima. Kult jednostki się chwieje?

Kult jednostki, a właściwie kult dynastii Kimów budzi coraz większy sprzeciw w Północnej Korei? Na to mogą wskazywać coraz liczniejsze przypadki dewastowania miejsc i symboli związanych z panującym w Phenianie rodem. Spoza żelaznej kurtyny nadeszły informacje, że w październiku uszkodzono pomnik Kim Jong-suk, babci Kim Dzong Una, matki Kim Dzong Ila. Inny poświęcony jej pomnik zniszczono w Phenianie w kwietniu ub.r.

Rząd Orbana wdzięczny Tuskowi

Polsce i Litwie należy podziękować za ich wsparcie w łagodzeniu ostatnich ataków na Węgry - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie spraw zagranicznych Zsolt Nemeth, cytowany przez agencję MTI. Według niego rząd Węgier zaproponował, by parlament uchwalił dekret, wyrażający wdzięczność dla przywódców obu państw.

Rosyjskie samoloty i rakiety będą bronić Białorusi

Prezydent Aleksandr Łukaszenka zatwierdził w poniedziałek porozumienie z Rosją o wspólnej ochronie zewnętrznej granicy powietrznej Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) oraz utworzeniu wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej - podała jego administracja. Opozycyjne media zarzucają Łukaszence, że rezygnuje z części suwerenności w zamian za otrzymany od Rosjan kredyt.

Tymoszenko czuje się lepiej. "Spróbowała jedzenia"

Skazana na siedem lat więzienia Julia Tymoszenko, która od kilku miesięcy narzeka na silne bóle kręgosłupa, zaczęła się samodzielnie poruszać - oświadczyła w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Nina Karpaczowa. Wcześniej tego dnia Prokuratura Generalna w Kijowie poinformowała, że na Ukrainę przybyła grupa kanadyjskich i niemieckich lekarzy, którzy zbadają stan zdrowia b. premier Ukrainy.

Najzimniejsza noc tej zimy w Moskwie

Od początku roku w Rosji wskutek silnych mrozów zmarło już 215 osób, a 5,5 tys. trafiło do szpitali z odmrożeniami - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej. Wielu spośród poszkodowanych to bezdomni.

Niemiecki rząd: ACTA "potrzebna i słuszna"

Rząd Niemiec uważa, że międzynarodowa umowa ACTA jest "potrzebna i słuszna" oraz jest gotów wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić odnośnie porozumienia - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

"Azbestowy proces". 16 lat więzienia razy dwa

Wyrok skazujący w "azbestowym procesie wszechczasów". Szwajcarski biznesmen i belgijski baron skazani zostali przez włoski sąd na 16 lat więzienia za zaniedbania, które doprowadziły do śmierci ponad 2 tys. pracowników zakładów produkujących eternit.