Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zezwolil koncernowi Boeing na dokonanie serii lotów próbnych samolotów typu 787 Dreamliner w celu dokładniejszego ustalenia przyczyn problemów z akumulatorami.

Francuskie wojska zaczęły wycofywać się z malijskiego Timbuktu po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów. Wciąż nie jest zakończona operacja w Gao.

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził wolę, by problemy Polaków na Litwie były rozstrzygane "w drodze kompromisu", a szef tamtejszego MSZ Linas Linkeviczius oświadczył, że "nieporozumienia powinny odejść w przeszłość". Wszystko to w dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy. Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski określił to spotkanie, jako "sukces Sikorskiego".

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz może wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej - oświadczył szef jego administracji Serhij Lowoczkin. Wyraził też nadzieję, że uroczystości będą mogły się odbyć w sposób "do przyjęcia przez obie strony".

"Długą drogę przed sobą" mają instytucje nadzorujące w USA bezpieczeństwo lotnicze w prowadzonym dochodzeniu w sprawie usterek litowych akumulatorów jonowych w samolotach pasażerskich Boeing 787 Dreamliner - poinformowała szefowa Państwowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) Deborah Hersman. Jak wyjaśniła, wciaż nieznana jest przyczyna krótkiego spięcia, które doprowadziło do pożaru akumulatora w jednym z samolotów w Bostonie.

- Wyobrazić sobie mogę wszystko, ale fiasko szczytu byłoby bardzo niekorzystne dla Unii - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem brak porozumienia przez kłótnię o "parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny". Sikorski dodał, że w Brukseli trzeba negocjować, "zachowując życzliwość" dla krajów, które wpłacają do UE najwięcej.

- Premier ma arcytrudne i - nie waham się tego powiedzieć - epokowe zadanie dla naszego kraju, bo jeśli wróci z dobrym kompromisem, to to zapewnia nam czas do końca dekady na dokończenie modernizacji Polski - powiedział w TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski przed rozpoczęciem szczytu UE, który ma zadecydować o budżecie Wspólnoty na lata 2014-2020.

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko, przed południem przekazany stronie rosyjskiej, jest już w areszcie śledczym w Moskwie. Jak poinformował jego obrońca, w piątek śledczy zamierzają go przesłuchać i przedstawić mu zarzuty.

Premier Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do szefów innych państw Unii, przybył do siedziby Rady Europejskiej piechotą. Odczytano to jako zapowiedź cięć i oszczędności, które będzie postulowała Wielka Brytania w Brukseli. To czego nie uchwyciły kamery to limuzyna, z której Cameron wysiadł raptem minutę wcześniej. Przeszedł nie więcej niż 30 metrów, "dla efektu".

Ile pieniędzy z UE Polska dostaje co roku? Parlament Europejski na swojej stronie internetowej udostępnia w interaktywnym serwisie dane dotyczące zysków krajów z uczestnictwa we Wspólnocie. W 2011 r. nasz kraj wchłonął 14,4 mld euro (ponad 56 mld zł). Aż 67 proc. tej kwoty to projekty finansowane w ramach funduszu spójności, a kolejne 30 proc. to dopłaty do rolnictwa. W tym samym czasie sami oddaliśmy do wspólnej kasy tylko 3,23 mld euro.

Rosja zaprzeczyła w czwartek, by jej myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Japonii; wcześniej tego dnia japoński resort obrony poinformował o wtargnięciu dwóch rosyjskich myśliwców w przestrzeń powietrzną kraju i o krokach, jakie w związku z tym podjęto.

Francuskie szkoły w Tunisie będą zamknięte przez dwa dni z powodu obaw przed zamieszkami po środowym zabójstwie przywódcy jednej z partii opozycyjnych. W czwartek m.in. w stolicy Tunezji trwają starcia między protestującymi a policją.

Tłum zlinczował 20-letnią kobietę, która została oskarżona o bycie "czarownicą". Mieszkańcy miasta Mount Hagen na Papui-Nowej Gwinei bronili dostępu do miejsca zbrodni policji i strażakom, tak aby nie mogli przerwać procesu spalania żywcem kobiety.

Ukraina nie zapłaci siedmiu miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz - oświadczył minister energetyki Eduard Stawycki. Gazprom zażądał tych pieniędzy pod koniec stycznia. Minister dodał, że w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować gaz z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację.

Kilka godzin spóźnienia, trochę rozmów na forum, a potem wciąż przedłużająca się przerwa w obradach. Czy szefowi Rady Europejskiej Hermanowi van Rompuyowi uda się przygotować dokument, który pogodzi przywódców krajów członkowskich w kwestii budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020? A jeśli tak, to czy uda się też usatysfakcjonować europarlament?

Boeing rozpatrzy wnioski o odszkodowania dla linii lotniczych, które kupiły jego najnowsze samoloty typu B787 Dreamliner - oświadczył wiceprezes firmy ds. sprzedaży w regonie Azji i Pacyfiku, Dinesh Keskar. Przedstawiciel Boeinga zastrzegł jednak, że nastąpi to dopiero, gdy zostanie zakończone dochodzenie ws. awarii maszyn.