Bildt: Ataki udaremniono kosztem praw człowieka

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt uważa, że przez 10 lat od zamachów z 11 września 2001 roku na świecie udaremniono wiele ataków i uniknięto ofiar śmiertelnych, ale stało się to kosztem praw człowieka.

"Polsce daleko do statusu guru"

- Chociaż Polska jest coraz bardziej efektywna taktycznie, brak wizji strategicznej, współpracy wewnętrznej i aktywnego zaangażowania w stolicach europejskich ogranicza zdolności Polski do realizowania swoich interesów w Brukseli - napisał Victor Ashe, były ambasador USA w Warszawie w depeszy z 2009 roku ujawnionej przez portal Wikileaks.

"Uczucie, które będę pamiętać do końca życia"

- To jest uczucie, które będę pamiętać do końca życia, ponieważ czułem gigantyczny podmuch ciepła. Spojrzałem w górę, usłyszałem huk po jakiejś chwili. Okazało się, że drugi samolot uderzył w drugą wieżę - wspominał w TVN24 zamach na WTC reżyser Grzegorz Piekarski, który 11 września 2001 roku był w Nowym Jorku.

"Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich"

Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich - podkreślił w 10 rocznicę zamachów na WTC premier Izraela. Dziś świat składa Ameryce kondolencje, wspominając prawie 3 tys. ofiar ataku na Amerykę.

Oddał skórę córce. Bez znieczulenia

- Ból który on musiał znieść jest podobny do poważnych ran ciętych. Niewielu ludzi jest to w stanie normalnie to przejść - mówi doktor Shi Longjie, który operował ojca małej poważnie poparzonej dziewczynki. Mężczyzna zdecydował się oddać skórę swojemu dziecku, pomimo tego, że nie było go stać na skuteczne znieczulenie.

"Czołgałem się po ciałach" - wspomnienia z 9/11

By wydostać się z miejsca zagrożenia, czołgał się po ciałach osób zdmuchniętych przez falę uderzeniową powstałą po zawaleniu się południowej wieży WTC. I żałuje, że nie znalazł w sobie tyle odwagi, by natychmiast wrócić na gruzy i ratować ocalonych. Seth Bauer opowiada swoją niezwykłą historię z 11 września 2001 r.

Jest zaproszenie dla Kaddafiego

Gwinea Bissau przyjęłaby na swoim terytorium przywódcę Libii Muammara Kadafiego, gdyby chciał znaleźć tam schronienie - powiedział premier tego kraju Carlos Gomes Junior. Nie wiadomo jednak, gdzie obecnie ukrywa się obalony dyktator.

Talibowie, Husajn, bin Laden. Dekada wojny z terroryzmem

Po ataku Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 r. administracja George'a W. Busha ogłosiła "wojnę z terroryzmem". Po raz pierwszy terroryzm potraktowano jako agresję wymagającą zaangażowania sił zbrojnych USA. Potem były wojny w Iraku i Afganistanie, a służby specjalne ścigały członków Al-Kaidy. Osamę bin Ladena Amerykanie dosięgli dopiero po niemal dekadzie wojny z terroryzmem, która kosztowała dotąd USA 3,7 bln dolarów.

"Żaden zamach nie naruszy naszych przekonań"

W ciągu 10 lat, jakie upłynęły od zamachów z 11 września, świat zmienił się na lepsze - jest przekonany przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W specjalnym komunikacie z okazji rocznicy zamachów na WTC, polityk podkreślił też, że nie należy poświęcać wolności na ołtarzu bezpieczeństwa.

"Nie będziemy atakować Amerykanów"

Przywódca radykalnych szyitów w Iraku Muktada as-Sadr rozkazał wstrzymać wszelkie ataki na siły amerykańskie aż do końca ich wycofywania, przewidzianego na koniec tego roku.

10 lat po ataku teorie spiskowe mają się dobrze

Dziesięć lat po zamachach z 11 września 2001 r. tysiące ludzi w USA podważają oficjalną wersję wydarzeń. Pojawia się wiele hipotez, niektóre obciążają władze USA, które rzekomo mają ukrywać wiele faktów. Teorie spiskowe to próba uproszczonego wytłumaczenia sytuacji, które są tak przerażające, że rozum nie jest ich w stanie pojąć - mówią eksperci.

"Patrz, to kolejne Pearl Harbor"

Obserwowałem to z 16 piętra sąsiedniego budynku. Byłem tam dzień wcześniej. Miałem tam być rano. Widziałem te straszne kłęby czarnego dymu - nie ma nowojorczyka, który nie pamiętałby, co robił 11 września 2001 roku. Ale swojego miasta nie zamieniliby na żadne inne. W Nowym Jorku z jego mieszkańcami rozmawiała specjalna wysłanniczka tvn24.pl.

"Kto, u diabła, zrobiłby to Ameryce?"

Kiedy porwane przez terrorystów samoloty uderzały w wieże WTC, prezydent Bush przebywał z wizytą w jednej ze szkół na Florydzie. Jego pierwsza, spokojna reakcja na wieści z Nowego Jorku, przez lata była obiektem krytyki. 10 lat później Bush tłumaczy, co wtedy czuł i dlaczego zachował kamienną twarz, gdy dotarło do niego, że Ameryka została zaatakowana.

Atak na bazę NATO, 50 żołnierzy rannych

Dwóch cywilów zginęło, a 89 osób, w tym ponad 50 amerykańskich żołnierzy, odniosło obrażenia, gdy zamachowiec-samobójca wysadził w powietrze wyładowany materiałami wybuchowymi samochód przy wjeździe do bazy NATO w środkowym Afganistanie. Do zamachu przyznali się talibowie.

"Uczynimy wszystko, żeby utrzymać kraj"

Rząd Grecji zrealizuje w tym roku ambitne zamierzenia oszczędnościowe, mimo pogłębiającej się recesji - zapewnił w sobotę premier Jeorjos Papandreu, wygłaszając w Salonikach doroczne przemówienie na temat gospodarki. Dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia, zagrożonej bankructwem Grecji jest to warunkiem dalszego otrzymywania pomocy międzynarodowej.

Ameryka odda hołd ofiarom zamachów

10 lat temu cały świat zamarł obserwując wydarzenia w USA. W tragicznych zamachach terrorystycznych zginęły 2973 osoby. Po dekadzie Amerykanie uroczyście obchodzą pierwszą okrągłą rocznicę tych wydarzeń, które na zawsze zmieniły ich kraj. Główne uroczystości rozpoczną się w miejscu gdzie stało WTC, o godzinie 14:35 czasu polskiego.

"To incydent godny pożałowania"

Dzień po wdarciu się demonstrantów do ambasady izraelskiej w Kairze premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił, że jego kraj będzie się trzymał porozumienia pokojowego z Egiptem z 1979 roku. W opublikowanym w sobotę wieczorem w Brukseli oświadczeniu, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała natomiast władze Egiptu do złagodzenia konfliktu z Izraelem

"Ofiarowali całemu krajowi bezcenny dar"

Około 7 tys. ludzi oddało w sobotę cześć ofiarom katastrofy porwanego samolotu United Airlines lot 93, który 11 września 2001 r. rozbił się pod Shanksville w stanie Pensylwania, kiedy pasażerowie podjęli bohaterską walkę z terrorystami.

11 września 2001. Koniec Pax Americana, początek chaosu

Truizmem jest powiedzenie, że 11 września 2001 r. zmienił świat i Amerykę. Ale nie powiedzenie tego zdania byłoby niepoważne. Dlatego swój komentarz zacznę standardowo, jak zaczyna się większość komentarzy na rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku, Pensylwanii i Waszyngtonie - pisze komentator TVN24 Jacek Stawiski.

Dym nad wieżowcem. Nowojorczycy zamarli

Na dzień przed dziesiątą rocznicą ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, mieszkańców Nowego Jorku przestraszył spory słup dymu nad jednym z wieżowców na Manhattanie. Dym zaczął się wydobywać w sobotę z budynku przy Madison Avenue. Świadkiem zdarzenia był nasz Reporter 24, który zamieścił na swoim profilu zdjęcie.

12 godzin, które zmieniły świat

Był 11 września 2001 roku, godz. 8:46 czasu lokalnego (14:46 w Polsce), gdy pierwszy samolot porwany uderzył w jedną z wież World Trade Center. O 20.30 prezydent George W. Bush wystąpił z orędziem do narodu, w którym zapowiedział wojnę z terroryzmem. 12 godzin, które dzieliły te dwa wydarzenia, zapisały się jako jedne z najbardziej dramatycznych w historii USA i całego świata.

Po 11 września "jesteśmy w sytuacji bezkrólewia"

- Jesteśmy w sytuacji "bezkrólewia". Skończyła się pewna era. Ludzie są gotowi zrezygnować ze znacznej części swoich swobód obywatelskich w zamian za zapewnienie im prawdziwego spokoju i bezpieczeństwa - tak o zmianach na świecie po ataku na USA 11 września 2001 mówi profesor Zygmunt Bauman. Socjolog, filozof, eseista był gościem Macieja Wierzyńskiego w programie "Horyzont".

Bush pod Pentagonem. Hołd dla ofiar ataku

W sobotę po południu polskiego czasu były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush złożył wieniec pod Pentagonem, by uczcić ofiary zamachów z 11 września 2001 roku.

11 września 2001 - koniec epoki wolności w Ameryce?

Po 11 września Amerykanie musieli wyrzec się gwarantowanych im przez konstytucję obywatelskich wolności. Najpierw podeszli ze zrozumieniem do wzmożonych kontroli na lotnisku i nagrywania rozmów, ale im dalej szły ograniczenia, tym więcej pojawiało się głosów sprzeciwu. Dla wielu symbolem ery po zamachach stało się więzienie Guantanamo na Kubie. - Jeśli tego nie odwrócimy, wrócimy do świata Orwella - ostrzegają.

MFW uznał powstańcze władze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uznał powstańczą Narodową Radę Libijską za prawowitą władzę Libii. Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała o tym w sobotę w Marsylii.