Na swojego następcę i jego pontyfikat Benedykt XVI będzie patrzył z watykańskiego wzgórza, na którym stoi budynek zgromadzenia sióstr klauzurowych. To w tej klasztornej rezydencji ustępujący papież spędzi najprawdopodobniej ostatnie lata życia. Na pewno nie wróci do Niemiec. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi mówił w poniedziałek, że Benedykt XVI będzie mógł oddać się temu, co najbardziej lubi - czytaniu i pisaniu książek.

Metropolita wołokołamski Hilarion wyraził wdzięczność ustępującemu papieżowi Benedyktowi XVI za - jak to określił - "wspieranie pozytywnej dynamiki" w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim. Nazwał decyzję papieża aktem osobistej odwagi i pokory i jednocześnie wyraził nadzieję, że jego następca będzie "kroczyć tą samą drogą".

Wśród 117 kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w konklawe, jest czterech Polaków. Są to kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz oraz kard. Stanisław Ryłko. Tylko jednego z nich do tej godności podniósł Jan Paweł II, pozostałych - już Benedykt XVI.

Do abdykacji papieża w historii Kościoła katolickiego doszło zaledwie kilka razy, przy czym ostatni taki przypadek nastąpił w średniowieczu. Natomiast najbardziej znanym przypadkiem rezygnacji z funkcji biskupa Rzymu jest odejście Celestyna V, który został wybrany wbrew własnej woli. Wiadomo, że był on wzorem dla Benedykta XVI. "jako przykład osobistej pokory, braku żądzy władzy i chwały".

- Jego brat Georg Ratzinger mówił, że Benedykt XVI nie wyklucza możliwości ustąpienia - skomentował informacje nt. abdykacji Benedykta XVI zaskoczony Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego". - Jeżeli w Kościele dzieje się coś nietypowego, to najczęściej oznacza to interwencję z góry z ważnym pomysłem dla Kościoła - twierdzi o. Paweł Gużyński z Religia.TV. Środowisko duchownych komentuje decyzję o abdykacji Benedykta XVI.

Nie wiadomo jak abdykacja Benedykta XVI wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II. - Do 28 lutego pozostało jeszcze wiele czasu. Do tego dnia papież podejmuje decyzje tak, jak dotychczas. Być może jedna z nich będzie dotyczyła właśnie tej kwestii - mówi ks. Jacek Michalczyk, rektor Kościoła Środowisk Twórczych.

Jedną z nielicznych osób, które od jakiegoś czasu wiedziały już o planach abdykacji Benedykta XVI, był jego brat Georg Ratzinger. - Życzy sobie na starość więcej spokoju. Wiek ciąży - tak wyjaśnił dziennikarzom powody rezygnacji.

- Nowy papież będzie na Wielkanoc (31 marca - 1 kwietnia) - oświadczył ksiądz Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu przyznał, że decyzja Benedykta XVI o abdykacji "była dla wszystkich zaskoczeniem". - Słuchaliśmy słów papieża z zapartym tchem. Był bardzo skoncentrowany - mówi Lombardii o momencie ogłaszania tej decyzji. Wykluczył, by powodem rezygnacji mogła być depresja i poczucie niepewności.

Izraelskie ministerstwo obrony dało zielone światło dla budowy 90 lokali mieszkalnych w osiedlu Beit El, niedaleko Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała w poniedziałek izraelska organizacja sprzeciwiająca się osadnictwu Pokój Teraz.

Co najmniej 10 górników zginęło, a trzech zostało rannych w poniedziałek w wyniku wybuchu metanu w kopalni Workutinskaja w Workucie w Republice Komi, na północy Rosji - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej podało, że los ośmiu górników jest nieznany.

Stany Zjednoczone są obiektem zakrojonych na szeroką skalę cyberataków, które stanowią zagrożenie dla ich gospodarczej konkurencyjności - wynika z tajnego raportu o zagrożeniach dla USA, o którym informuje w poniedziałek "Washington Post". Najwięcej ataków na świecie przeprowadzają Chińczycy. Daleko w tyle są Rosja, Izrael i Francja.

Wbrew sugestiom swoich kolegów, pewien chiński pingpongista 42 lata temu dał amerykańskiemu zawodnikowi mały prezent i zagaił rozmowę, która doprowadziła do niespodziewanego pojednania dotychczas wrogich Chin i USA. Tym sportowcem był Zhuang Zedong, który zmarł po długiej walce z rakiem.

- W Mali Francja walczy z tymi, których uzbroiła w Libii przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego, naruszając embargo wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. Stwierdził przy tym, że Zachód nie potrafi spojrzeć całościowo na problemy świata islamskiego.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili i premier Bidzina Iwaniszwili zadeklarowali chęć "pokojowego współistnienia" i stonowania trwającej pomiędzy nimi zaciętej wojny politycznej.

Amerykańskie wojsko ma poważny problem z pieniędzmi. Kongres nadal nie jest w stanie przegłosować budżetu Pentagonu na 2013 rok. Pieniędzy zabrakło między innymi na zaplanowany wielki remont lotniskowca atomowego USS Abraham Lincoln. Warty miliardy dolarów okręt stoi bezczynnie w bazie i czeka na polityków.