Parlament zaprzysiężony, skrajna prawica nie wstaje

W Atenach zaprzysiężono nowy parlament, w którym większość mają partie popierające udział Grecji w strefie euro, ale domagające się renegocjacji porozumień pożyczkowych. W ławach poselskich zasiedli także posłowie neonazistowskiej Złotej Jutrzenki.

Hamasowiec zamordowany. Mossad czy Asad?

W Damaszku został zamordowany jeden z wysokich rangą członków Hamasu. Kamal Ghanaja miał być głównym pomocnikiem Mahmouda al-Mabhouha, który odpowiadał za zorganizowanie szeregu zamachów w Izraelu. Nie wiadomo, kto zabił Palestyńczyka. Hamas zapowiada dochodzenie w sprawie tej "ohydnej zbrodni".

Rosja mówi "tak, ale...". Opozycja sceptyczna

Syryjska opozycja nie jest zainteresowana nowym planem pokojowym Kofiego Annana, chyba że znajdzie się w nim wprost zapisany wymóg ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada. Rosja, główny obrońca reżimu w Syrii, zapowiedziała natomiast, że plan "nie powinien decydować o składzie" nowego rządu jedności narodowej.

Turcy przesuwają wojsko nad granicę z Syrią

Turecka armia rozmieszcza broń przeciwlotniczą wzdłuż granicy z Syrią kilka dni po tym jak syryjskie siły zestrzeliły turecki myśliwiec - poinformował przedstawiciel tureckiego wojska.

Rajd policji i FBI na Megaupload bez legalnych podstaw

Nowozelandzki sąd orzekł, iż nakazy, na podstawie których przeszukano siedzibę witryny Megaupload i skonfiksowano szereg komputerów oraz dokumentów, są nieważne. Zarzuty, na podstawie których je wystawiono, są zbyt "ogólne".

Po czym poznać ekstremistę?

Muzułmanie w niemieckim landzie Dolna Saksonia są oburzeni rozprowadzaną przez władze "listą kontrolną", mającą pomóc w rozpoznawaniu skłonności młodych muzułmanów do ekstremizmu.

Najbardziej efektywny silnik rakietowy w historii przetestowany

Amerykańska prywatna firma kosmiczna przeprowadziła udany test swojego nowego silnika rakietowego. Merlin 1D o stosunku swojej masy do ciągu wynoszącym 1 do 150 został najbardziej efektywnym silnikiem rakietowym w historii. Urządzenie ma napędzać nowe rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy, za pomocą których firma chce zdobyć silną pozycję na rynku wynoszenia ładunków na orbitę.

Duma niemieckiej floty truje marynarzy

Pięć najnowszych niemieckich okrętów wojennych, korwety typu Braunschweig, jest śmiertelnie groźnych dla marynarzy. W maszynowniach okrętu stwierdzono obecność formaldehydu, który jest silną trucizną. Załogi muszą pracować w maskach przeciwgazowych.

Zjadł twarz bezdomnemu. We krwi wykryto tylko marihuanę

Dokładne testy krwi mężczyzny, który został zastrzelony przez policję, ponieważ nie chciał przestać jeść twarzy innego mężczyzny, dały zaskakujące wyniki. Wbrew przypuszczeniom mieszkaniec Miami nie był pod wpływem silnych narkotyków. Udało się wykryć jedynie ślady marihuany.

Miedwiediew: Ukraina będzie musiała odpowiedzieć na pytania

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Kijowie zachęcał Ukrainę do integracji z obszarem poradzieckim. Mimo oczekiwań Ukrainy nie przedstawił żadnych propozycji w sprawie obniżki ceny i ilości kupowanego przez nią rosyjskiego gazu.

"Małżeńska kłótnia" Berlina i Paryża chwilowo zawieszona?

Francois Hollande i Angela Merkel spędzili wspólnie dwie godziny na "kolacji roboczej". Prezydent Francji i kanclerz Niemiec próbowali uzgodnić wspólne stanowisko na nadchodzący szczyt UE, ale po spotkaniu nie poinformowano o żadnych nowych ustaleniach. Według agencji dpa udało się jednak chwilowo zawiesić wcześniejszą "kłótnię małżeńską". Uprzednio do francuskiego prezydenta zadzwonił Barack Obama, który również mówił o konieczności ratowania strefy euro.

"Inteligencja apeluje o uwolnienie Pussy Riot"

Ponad 100 rosyjskich twórców, w tym m.in. reżyser Andriej Konczałowski, zaapelowało w liście otwartym o uwolnienie trzech członkiń punkowego zespołu Pussy Riot. Przebywają one od czterech miesięcy w areszcie. Grozi im do siedmiu lat więzienia za nielegalny występ w cerkwi.

17 głów na białym prześcieradle. Drastyczny film talibów

Na skrzynkę mailową agencji AP pakistańscy talibowie przesłali nagranie pokazujące – ich zdaniem - odcięte głowy 17 pakistańskich żołnierzy schwytanych w tym tygodniu podczas ataku talibów na północnym wschodzie kraju. Pakistańska armia nie skomentowała tego nagrania.

Pomnik ofiar Tu-154. Rozmowy w Moskwie

Minister kultury Bogdan Zdrojewski spotka się w czwartek w Rosji ze swoim odpowiednikiem - Władimirem Medinskim. Głównym tematem rozmów będzie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Białoruś zadaje "poważny cios" Związkowi Polaków

Białoruska milicja skonfiskowała komputery z grodzieńskiej siedziby spółki Kresowia, stanowiącej zaplecze finansowe i organizacyjne nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi - powiedział działacz ZPB Igor Bancer. Dodał, że to poważny cios dla Związku.

Moskwa: Polska otrzyma prawie wszystkie akta śledztwa katyńskiego

- Polska otrzyma wszystkie akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia z wyjątkiem tych, które zawierają dane "operacyjno-wywiadowcze" - zapewnił szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow. Rosjanin zapowiedział też gotowość do przekazania szeregu archiwaliów zagarniętych po zajęciu wschodniej Polski przez ZSRR. Polski MSZ przyznaje: mamy pozytywne sygnały w tej sprawie.

Wenezuela wzmacnia pancerną pięść rosyjskimi czołgami

Wenezuela uzgodniła z Rosją zakup stu nowych czołgów z rodziny T-72. Państwo Hugo Chaveza staje się tym samym jednym z najsilniej uzbrojonych w Ameryce Południowej. Na wielkich zakupach Caracas zarabiają niemal wyłącznie Rosjanie.

Dla Breivika zbudują specjalne skrzydło więzienia

Norweskie władze zatwierdziły plany budowy specjalnego więziennego oddziału psychiatrycznego przystosowanego do przetrzymywania ekstremistycznego mordercy Andersa Breivika. Przebudowie zostanie poddane więzienie Ila pod Oslo, gdzie obecnie przebywa przestępca.

Czytaj książki, skrócisz wyrok

Więźniowie zatłoczonych federalnych zakładów penitencjarnych w Brazylii otrzymali niecodzienną możliwość skrócenia sobie pobytu za kratkami. Za każdą przeczytaną książkę ich kara zostanie zmniejszona o cztery dni.

Merkel: Czas ucieka. Świat czeka na nasze decyzje

Angela Merkel powtórzyła przed Bundestagiem, że na najbliższym szczycie państw euro będzie zdecydowanie opierać się pomysłom wprowadzenia euroobligacji. Kanclerz Niemiec spodziewa się, że w Brukseli dojdzie do "kontrowersyjnych dyskusji", ponieważ szereg państw chce uwspólnotowienia swoich długów.

Poczobut "więźniem sumienia". Milicja próbowała przeszukać jego lokal

Amnesty International nazwała więzionego na Białorusi Andrzeja Poczobuta "więźniem sumienia" i wystąpiła w obronie działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Niemal w tym samym czasie milicja grodzieńska próbowała przeszukać pomieszczenie wynajmowane przez Poczobuta, ale zrezygnowała.

Japonia wraca do atomu. Pierwsza elektrownia szykowana do startu

W Japonii trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego. Po katastrofie w Fukushimie wszystkie siłownie atomowe w kraju zostały wyłączone, a mieszkający w okolicy ludzie opierali się ich ponownemu rozruchowi. Rząd pomimo tego zadecydował o powrocie do atomu, ponieważ inaczej w kraju zabrakłoby prądu.

Dożywocie dla Polaków w Szwecji

Dwaj Polacy zostali skazani w Szwecji na dożywotnie więzienie za zamordowanie starszego małżeństwa. Do zbrodni doszło w październiku 2011 roku w gospodarstwie rolnym pod Goeteborgiem.

Co ja pacze? 16 tysięcy komputerów rozpoznało kota

To przełom będący krokiem w stronę tworzenia sztucznej inteligencji. 16 tysięcy procesorów połączonych przez naukowców Google'a w jedną "sieć neuronową" i nakierowanych na serwis YouTube po obejrzeniu 10 milionów filmów nauczyło się rozpoznawać kota. Odbyło się to bez jakiejkolwiek ingerencji ludzi.