Największa po wojnie zbrodnia na Polakach trafi przed rosyjski sąd

Obławą augustowską, czyli mordem na 592 działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce latem 1945 roku, zajmie się Sąd Rejonowy w Moskwie na wniosek stowarzyszenia Memoriał. Zdaniem historyków, to największa po II wojnie światowej, niewyjaśniona dotąd zbrodnia dokonana na Polakach.

"Decydująca bitwa" o Aleppo. Giną setki ludzi, tysiące uciekają

Syryjscy opozycjoniści informują o najcięższych od dwóch miesięcy walkach w trzymilionowym Aleppo, które starają się zająć wypierając z niego siły rządowe. Swoją ofensywę określili mianem "decydującej bitwy". W piątek na ulicach miasta i w innych miejscach Syrii zginęło ponad 300 osób - najwięcej od początku konfliktu trwającego już półtora roku.

Bo Xilai wyrzucony z KPCh. Teraz proces?

Były baron Komunistycznej Partii Chin Bo Xilai został wykluczony z jej szeregów. Partia postanowiła przekazać jego sprawę sądom - poinformowała agencja Xinhua.

Aleś Bialacki w karcerze. Chcą go zmusić do prośby o ułaskawienie?

Znany białoruski opozycjonista, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", Aleś Bialacki został umieszczony w karcerze w kolonii karnej w Bobrujsku, gdzie odbywa karę 4,5 roku pozbawienia wolności - poinformował portal spring96.org. Niezależne media piszą też, że wzmacniane są naciski na innego więźnia politycznego, szefa opozycyjnej organizacji Młody Front, Źmiciera Daszkiewicza.

Siły międzynarodowe w ostatnim bastionie talibów

Somalijskie wojsko i kenijscy żołnierze wkroczyli w piątek rano do miasta Kismayo na południu Somalii, które stanowi ostatni bastion talibów z Al-Szabab - poinformował w piątek rzecznik somalijskich sił zbrojnych.

Samolot roztrzaskał się w Nepalu. 19 ofiar

19 osób zginęło w piątek w katastrofie niewielkiego samolotu pasażerskiego w pobliżu stolicy Nepalu, Katmandu. Jak poinformowały władze tego kraju, na pokładzie maszyny było czterech członków załogi i 15 pasażerów, głównie zagranicznych turystów.

Nikt nie kupił listów miłosnych Goebbelsa

Listy miłosne i inne osobiste dokumenty ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa nie znalazły nabywcy na aukcji w Stamford w pobliżu Nowego Jorku. Przeciwko aukcji protestowały ofiary Holokaustu i organizacje żydowskie.

Nowa Libia przeprosiła ONZ za Kaddafiego

W przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ tymczasowy prezydent Libii Muhammad Jusuf al-Magariaf przeprosił za zachowanie Muammara Kaddafiego, który trzy lata temu w tym samym miejscu podarł Kartę Narodów Zjednoczonych.

Sprowokował świat islamski, wróci do więzienia

Domniemany reżyser antyislamskiego filmu, który wywołał falę antyamerykańskich protestów w krajach muzułmańskich, został aresztowany w Los Angeles. Sąd zadecydował, że wróci do więzienia, bowiem złamał zasady zwolnienia warunkowego.

Izrael chce "czerwonej linii" dla Iranu. Potem naloty?

- Iranowi trzeba wyznaczyć "czerwoną linię" w programie jądrowym - stwierdził Benjamin Netanjahu przemawiając na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Premier Izraela stwierdził, że takie ultimatum nie prowadzi do wojny, ale wręcz przeciwnie, do pokoju.

Brak porozumienia ws. Assange'a. "Nie widzimy rozwiązania"

Wielka Brytania i Ekwador nie doszły do porozumienia w sprawie twórcy portalu WikiLeaks Juliana Assange'a - poinformowali w czwartek dyplomaci. Assange ukrywa się od czerwca w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed aresztowaniem i ekstradycją.

Kierowca autokaru przeszedł operację. Dzieci wróciły do domu

Kierowca polskiego autokaru, który w nocy ze środy na czwartek zderzył się z polską ciężarówką we wschodnich Niemczech, przeszedł operację - poinformował konsul RP w Berlinie Mariusz Skórko. W wypadku zginęły dwie osoby, a 14 zostało lekko rannych.

Sudan z Sudanem się dogadał. Podzielą się ropą

Ministrowie obrony Sudanu i Sudanu Południowego podpisali w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej wzdłuż wspólnej granicy obu państw. Umożliwi to Sudanowi Płd. wznowienie eksportu ropy przez Port Sudan nad Morzem Czerwonym.

Zablokowali Dunaj, bo nie dostali wypłat

Pracownicy serbskiej firmy transportowej zablokowali w czwartek Dunaj niedaleko Nowego Sadu (północna Serbia), domagając się wypłaty zaległych pensji. Władze musiały zatrzymać żeglugę na tym odcinku, odcinając jeden z ważniejszych w Europie szlaków wodnych.

Premier przeprasza za podsłuchy

Premier Nowej Zelandii John Key przeprosił w oficjalnym oświadczeniu Kima Dotcoma, założyciela zamkniętego w styczniu serwisu Megaupload. Chodzi o nielegalne podsłuchy założone pracownikom serwisu, wykorzystane m.in. przy aresztowaniu Dotcoma.