"Der Spiegel": Merkel domaga się szybko nowego traktatu UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel domaga się powołania jeszcze w tym roku konwentu, który miałby opracować projekt nowego traktatu UE, zapewniającego wspólnocie europejskiej ściślejszą integrację polityczną - poinformował w sobotę tygodnik "Der Spiegel".

Latynosi murem za Ekwadorem w starciu z Londynem

Latynoscy członkowie Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) udzielili Ekwadorowi poparcia w sporze z Wielką Brytanią o założyciela demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a. Wezwali też oba kraje do dialogu w celu rozwiązania kryzysu.

Pierwszy człowiek na Księżycu nie żyje

Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który zrobił krok na Księżycu, zmarł w wieku 82 lat. - To wielka strata - komentował w rozmowie z TVN24 polski kosmonauta, gen. Mirosław Hermaszewski.

Podczas wizyty Cyryla "dobre ziarno zostało rzucone"

Trzy dni wizyty w Polsce patriarchy Cyryla I były ważnym krokiem w kierunku zbliżenia, stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. - Myślę, że to dobre ziarno zostało rzucone - podkreślił.

"Kowbojska" strzelanina. Wszyscy ranni to ofiary policji

Wszystkie osoby ranne od kul pod Empire State Buliding to ofiary policjantów - wynika z pierwszych ustaleń śledczych. Zamachowiec zdołał najprawdopodobniej wystrzelić jedynie pięć pocisków, które zabiły jego współpracownika. Policja odpowiedziała 16 kulami.

24 ofiary wybuchu w rafinerii. W tym 10-letni chłopiec

Liczba ofiar śmiertelnych wybuchu gazu, do którego doszło w sobotę rano czasu polskiego w największej rafinerii ropy naftowej w Wenezueli wzrosła do 24, wśród nich jest 10-letni chłopiec. Ponad 80 osób zostało rannych - poinformowała gubernator stanu Falcon, Stella Lugo.

Dron zabił Hakkaniego? Pewni na 90 proc.

Przywódca terrorystycznej siatki Hakkanich - Badruddin Hakkani - zginął prawdopodobnie w wyniku bombardowania przeprowadzonego przez amerykański samolot bezzałogowy - podały źródła w wywiadzie Pakistanu.

Prezydent dotrzymał obietnicy: Zaczęli wieszać więźniów

Prezydent Gambii Yahya Jammeh dotrzymał obietnicy złożonej przed tygodniem na koniec ramadanu. Na jego rozkaz stracono dziewięć z ok. 50 osób skazanych na śmierć i przebywających w gambijskich więzieniach. Do połowy września pozostali mają zostać powieszeni.

Kim wydaje krocie na kult ojca

Pogrążona w kryzysie, walcząca z widmem głodu Korea Północna wydała co najmniej 40 milionów dolarów na kult Kim Dzong Ila od czasu jego śmierci w grudniu ubiegłego roku. Tymczasem za tę sumę można by kupić 130 tys. ton kukurydzy, ilość wystarczającą, by wyżywić 24-milionową ludność Korei przez 13 dni.

Tygrys zagryzł swoją opiekunkę

W zoo w Kolonii tygrys zaatakował i śmiertelnie pogryzł swoją opiekunkę. Zwierzę zaraz po ataku zostało zastrzelone przez dyrektora zoo - poinformował rzecznik prasowy niemieckiego ogrodu.

Pechowa "13" weneckich pałaców. Nikt ich nie chce

Fiaskiem zakończyła się próba sprzedaży 13 pereł architektury we włoskim regionie Wenecja Euganejska, którego władze chciały uzyskać fundusze na pilne potrzeby, takie jak modernizacja lokalnego transportu. Nikt nie chce jednak kupić weneckich pałaców.

Przemycili narkotyki, mogą dostać karę śmierci

Ośmiu Irańczyków i Uzbeczka zostali oskarżeni przez sąd rejonowy w stolicy Malezji Kuala Lumpur za przemyt dużej partii narkotyków. Jeśli wina zostanie im udowodniona dostaną prawdopodobnie karę śmierci - poinformowała w sobotę agencja BERNAMA.

Amerykanie rozbudowują tarczę w Azji. Przeciw Chinom?

USA planują rozbudowę swego systemu obrony przeciwrakietowej w Azji Wschodniej. Oficjalnie tarcza ma chronić przed rakietami z Korei Północnej, ale przedstawiciele rządu amerykańskiego przyznają prywatnie, że będzie jej można użyć także przeciw Chinom.

Tablet zamiast książki. Polskie szkoły daleko w tyle

Wakacje na finiszu, rodzice główkują więc kiedy, gdzie i za co kupić wyprawkę. Może zatem - wzorem jednej ze szkół w Belgii - zamiast inwestować w książki i zeszyty na rok, kupić tablet na lata? Polskim uczniom obiecywano komputery już nie raz, ale zbliżający się wrzesień przełomu technologicznego znowu nie przyniesie. Mimo, że marzą o nim już nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele.

Kobiety w Korei znów mogą jeździć na rowerach

W całej Korei Północnej kobiety znów mogą legalnie jeździć na rowerach. Obowiązujący od 16 lat zakaz wprowadzono na życzenie ówczesnego przywódcy kraju Kim Dzong Ila po tym, jak córka ważnego generała, jadąc na rowerze, wpadła pod samochód.

Jelcyn pomalowany na fioletowo przez wandali

Pomnik Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu został zniszczony przez wandali. Chuligani pomalowali monument fioletową farbą i zerwali litery z nazwiska pierwszego prezydenta niepodległej Rosji.

Ślub na ponad sto par. W więzieniu

Ponad sto par jednocześnie wzięło w piątek ślub za murami więzienia w Ciudad Juarez w Meksyku. Był symboliczny tort i zdjęcia. - Rodzina pozwoli mi zmienić swoje życie - powiedział po ceremonii jeden z więźniów Andres Dominguez.

Janukowycz nie chce do UE "za wszelką cenę"

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział w 21. rocznicę proklamowania niepodległości kraju, że nie chce integracji z Unią Europejską za wszelką cenę. W tym za cenę mieszania się UE w sprawy wewnętrzne kraju.

"Wyrok niesprawiedliwy. Ale Norwegowie wierzą w resocjalizację"

- Wyrok na Andersa Breivika pokazał ułomność prawa norweskiego, które jest zbudowane na modłę nie tyle sprawiedliwości, co wiary w resocjalizację - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Ziobro. W ocenie byłego ministra sprawiedliwości, wyrok za masakrę na wyspie Utoya i zamach w Oslo - jest niesprawiedliwy.

Łaskawość sądu w Moskwie. Kasparow ma jeden zarzut mniej

Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uniewinnił jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Garriego Kasparowa z zarzutu złamania przepisów o zgromadzeniach, wiecach i pochodach. Nadal musi odpowiedzieć za domniemane pogryzienie policjanta.

"Finansowanie Związku Polaków na Białorusi upolitycznione". MSZ odpiera zarzuty

Związek Polaków na Białorusi zarzucił rządowi upolitycznienie finansowania Polonii i Polaków. Zarzut odpiera polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Jest zupełnie nietrafiony. Decyzje o finansowaniu projektów polonijnych na Wschodzie - czy zapadają w MSZ, czy w Senacie - w tym samym stopniu reprezentują polską rację stanu - przekonuje resort.