Poniedziałek dniem żałoby narodowej

Poniedziałek w Rosji przebiegać będzie pod znakiem żałoby narodowej. W taki sposób prezydent Władimir Putin chce uczcić pamięć co najmniej 171 osób, które zginęły w nagłej powodzi na Kubaniu.

Ultraortodoksyjni żydzi będą musieli służyć w wojsku

Premier Izraela ostatecznie poparł postulat wprowadzenia obowiązku trzyletniej służby wojskowej również dla ultraortodoksyjnych żydów. W sobotę na ulicach Tel Awiwu 20 tys. ludzi demonstrowało za objęciem wszystkich wyznawców judaizmu obowiązkiem wojskowej służby.

Sąd rozpatrzy odwołanie Pussy Riot

Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy dziś odwołanie członkiń grupy Pussy Riot od decyzji Sądu Rejonowego w Moskwie, który przedłużył im areszt o miesiąc. Punkrockowy zespół w lutym wykonał w Moskwie utwór, w którym poprosiły Bogurodzicę o przepędzenie Władimira Putina.

Wybuchła bomba-pułapka. Siedmiu żołnierzy zginęło

Sześciu żołnierzy sił ISAF zginęło w niedzielę we wschodnim Afganistanie wskutek wybuchu przydrożnej pułapki bombowej. Tego samego dnia na południu kraju podczas ataku nieprzyjaciela zginął jeden zagraniczny żołnierz.

Rząd Samarasa z wotum zaufania. Czas na reformy?

Nowy grecki rząd, którego głównym zadaniem jest przywrócenie zaufania zagranicznych inwestorów i złagodzenie dramatycznego kryzysu finansów publicznych, uzyskał w niedzielę wieczorem w parlamencie wotum zaufania.

Nowy prezydent przeciwko generałom i sądowi. Wojskowi obradują

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi nakazał ponowne wznowienie obrad parlamentu miesiąc po tym, jak na mocy decyzji sądu został on rozwiązany, ponieważ został wybrany niekonstytucyjnie. W reakcji na prezydencki dekret zebrała się Najwyższa Rada Wojskowa.

Ponad 170 ofiar powodzi. Putin nakazuje śledztwo

Do 171 wzrosła liczba zabitych w nagłej powodzi na Kubaniu - poinformowały w niedzielę rosyjskie władze. Prezydent Władimir Putin nakazał śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego liczba ofiar była tak wysoka. Pomoc zaproponowali sąsiedzi Rosji, w tym "wroga" Gruzja.

Groby niemieckich żołnierzy zdewastowane

Groby 40 niemieckich żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej zostały zdewastowane na jednym z cmentarzy wojskowych we Francji - poinformowały lokalne władze, podaje BBC.

Rodzina Radia Maryja na Jasnej Górze. Papież pozdrawia

- Witam przybyłych do Castel Gandolfo Polaków. Pozdrawiam uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze, którzy modlą się za ojczyznę, za rodziny, o wolność słowa - powiedział podczas pierwszego tego lata spotkania z wiernymi w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo Benedykt XVI. Uroczystości pielgrzymkowe Radia Maryja trwają właśnie w Częstochowie.

Będą miliardy, ale są surowe warunki

Na zakończonej w niedzielę międzynarodowej konferencji w Tokio ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych zobowiązało się przeznaczyć do końca 2015 roku ponad 16 mld dol. na pomoc dla zniszczonego wojną Afganistanu. Pomoc opatrzona jest surowymi warunkami.

Pierwsze wybory od półwiecza. 60 proc. frekwencja

Według wstępnych danych komisji wyborczej sobotnie głosowanie, podczas którego Libijczycy wybierali członków Konstytuanty, w większości obwodów wyborczych przebiegło bez większych zakłóceń. Wstępne statystyki mówią o 60-procentowej frekwencji.

Bycza zabawa w 2 minuty 27 sekund. Tym razem bez ofiar

Dwie osoby trafiły do szpitala w niedzielę po drugiej gonitwie z bykami w hiszpańskiej Pampelunie, ale nikt nie został ugodzony rogiem - podali organizatorzy. Gonitwy odbywają się od soboty w ramach fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry.

Obama atakuje Romneya Chinami

Brak konsekwencji w składanych obietnicach wyborczych dotyczących nieprzenoszenia amerykańskich miejsc prac za granicę, głównie do Chin - zarzucił prezydent Barack Obama kandydatowi Partii Republikańskiej do Białego Domu Mittowi Romneyowi.

Sensacyjne "Tajne dokumenty Benedykta XVI" bestsellerem

"Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI" - głośna książka włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego - została sprzedana w 250 tysiącach egzemplarzy - poinformowano miesiąc po premierze. Publikacja wywołała sensację i bezprecedensowy kryzys w Watykanie.

Umierają przede wszystkim starsi. Fala gorąca w USA wciąż groźna

Co najmniej 27 osób zmarło w kilku stanach z powodu upałów, panujących w USA - poinformowała w sobotę telewizja Fox News. Fala gorąca z temperaturami powyżej 100 stopni Fahrenheita (37,7 stopni Celsjusza - red.) przesuwa się ze Środkowego Zachodu USA nad wschodnie wybrzeże.

"Karanie klientów to mordowanie prostytutek"

Kilkaset osób protestowało w sobotę w Paryżu przeciwko planom walki z prostytucją zapowiedzianym przez nową socjalistyczną minister ds. kobiet Najat Vallaud-Belkacem. Zapowiedziała ona, że będzie dążyć do likwidacji prostytucji poprzez karanie osób płacących za usługi seksualne, a nie samych prostytutek.

Oburzenie po uścisku dłoni

Uścisk dłoni między premierem Kosowa Hashimem Thacim i byłym prezydentem Serbii Borisem Tadiciem na sobotnim spotkaniu polityków regionalnych i przedstawicieli UE w Dubrowniku, w Chorwacji, wywołał oburzenie i protesty części polityków w obu krajach.

Libia wybrała Konstytuantę. Kilka incydentów, jeden groźny

Libijczycy wybrali w sobotę, po kilkudziesięciu latach dyktatury Muammara Kaddafiego, pierwsze zgromadzenie narodowe - Konstytuantę. W związku z tym doszło do kilku incydentów, w tym do groźnej wymiany ognia między siłami bezpieczeństwa a autonomistami ze wschodniej Libii, w której zginął jeden z napastników.

Rosyjska policja rozbiła protesty w obronie gejów

Rosyjska policja udaremniła w sobotę dwie próby zorganizowania akcji w obronie praw gejów w Petersburgu. Osiem osób zostało zatrzymanych. Zakaz szerzenia "homoseksualnej propagandy" w Petersburgu wprowadzono w lutym.

Willa mafijnego bossa posterunkiem karabinierów

Włosi nauczyli się nie tylko konfiskować majątek mafii, ale też go później odpowiednio wykorzystywać. Najbardziej spektakularny przykład dotyczy willi uwięzionego bossa bossów cosa nostry Toto Riiny. Jego posiadłość zostanie zamieniona na posterunek karabinierów.

Optymistyczna hipoteza czy bezcenne znalezisko? Caravaggio dzieli

Kilka dni po rewelacjach o odnalezieniu w Zamku Sforzów w Mediolanie około 100 rysunków określanych jako autorstwa Caravaggia, pojawia się coraz więcej głosów krytycznych. Sceptycy wątpią, czy mamy do czynienia z pracami prekursora baroku, uważają to tylko za optymistyczną hipotezę.

101 zamkniętych lokali. Pierwsze wybory po upadku Kaddafiego

Z powodu niestabilnej sytuacji w Libii nie otwarto ponad stu spośród 1554 lokali wyborczych. W sobotę odbywają się tam historyczne, pierwsze wybory od upadku reżimu Muammara Kaddafiego. Mieszkańcy kraju wybiorą 200-osobowe zgromadzenie, a to powoła premiera i 60-osobową komisję, której celem będzie przygotowanie nowej konstytucji.

Chińczycy zbawcami rekinów? Koniec z zupą z płetw

W Chinach dojdzie do rewolucji kulinarnej. Najpóźniej za trzy lata z menu oficjalnych przyjęć organizowanych przez chiński rząd zniknie zupa z płetw rekina - tradycyjny i kontrowersyjny przysmak bogaczy. Zadecydował o tym zarząd chińskiej Rady Państwa. Odławianie rekinów zagraża ekosystemowi oceanów.