"Cele na sprężynach". Tajne więzienie CIA w środku miasta?

Budynek niemal w centrum Bukaresztu, specjalne cele w piwnicy? Agencja Associated Press ujawnia kolejne szczegóły dotyczące domniemanego tajnego więzienia CIA, które miało istnieć w latach 2003-2006 r. na terenie ruchliwej dzielnicy mieszkaniowej Bukaresztu. Miało zostać utworzone po likwidacji rzekomego więzienia w Polsce. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniała taka placówka.

Pomogą blogerom milionem euro

Holenderski rząd obiecał w piątek na międzynarodowej konferencji "Freedom Online" w Hadze przekazać milion euro na pomoc blogerom, którzy działają w represyjnych reżimach - poinformowała agencja AP.

"Nie można wystawiać ludzi pod pałki OMON-u"

Władze Moskwy zezwoliły opozycji na zorganizowanie w sobotę na Placu Bołotnym, w centrum stolicy Rosji, demonstracji z udziałem 30 tys. osób przeciw sfałszowaniu wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. O decyzji tej poinformował w piątek wicemer Moskwy Aleksandr Gorbienko. Uzgodnienia te potwierdzili Borys Niemcow i Władimir Ryżkow, liderzy największej formacji opozycyjnej - niezarejestrowanej Partii Wolności Narodowej (Parnas).

Masakra w domu byłego policjanta

Były policjant, jego córka i żona zostali znalezieni martwi w swoim domu w Melton Mowbray w hrabstwie Leicestershire (Anglia). Dwójka pozostałych dzieci leży w szpitalu w stanie ciężkim. Prawdopodobnie przyczyną tragedii była rodzinna awantura. Nieznane są jednak na razie szczegóły zdarzenia - podaje serwis guardian.co.uk.

"Banda cynicznych kleptokratów opuści Putina". Nie dotrwa 2013?

Aresztowania znanych postaci opozycji i brutalność policji i wojsk wewnętrznych wobec demonstrantów nie zatrzymała kampanii powyborczych protestów. W sobotę planowany jest w Moskwie wielki wiec przeciwników władz. Zebrać się na nim może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Władze już szykują się do siłowej rozprawy. Zdaniem Pawła Felgenhauera, analityka Jamestown Foundation, dalsza konfrontacja z rosnącym niezadowoleniem społecznym może się dla Putina zakończyć upadkiem.

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny. "To nie koniec drogi"

Po 6 latach negocjacji Chorwacja podpisała w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE. W ceremonii uczestniczyli prezydent Chorwacji Ivo Josipović i premier tego kraju Jadranka Kosor. W imieniu Unii Europejskiej przemawiali m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz reprezentujący polską prezydencję premier Donald Tusk.

Szpital w płomieniach. Co najmniej 74 ofiary

Co najmniej 74 osoby, w większości pacjenci, zginęły w pożarze szpitala w Kalkucie na wschodzie Indii. Walka z płomieniami trwała wiele godzin - Nie wiadomo, czy w budynku przebywają jeszcze ludzie - powiadomiła policja.

Cofnięto karę śmierci, bo przysięgły zasnął na rozprawie

Sąd Najwyższy stanu Arkansas nakazał ponownie przeprowadzić proces Ericksona Dimas-Martineza, który został w 2010 roku skazany na karę śmierci. Decyzję podjęto, ponieważ obrona udowodniła, że jeden z przysięgłych spał podczas jednej z kluczowych rozpraw, a drugi na bieżąco zamieszczał w internecie informacje o przebiegu procesu.

Jedną rakietą wywołali burzę ognia

Dwóch napastników na motocyklach podjechało pod wielki parking w Pakistanie, na którym stały dziesiątki ciężarówek z zapasami dla NATO. - Otworzyli ogień i odpalili jedną rakietę, która trafiła w cysternę - powiedział policjant z miasta Quetta. Uderzenie rakiety wywołało reakcję łańcuchową i serię wielkich eksplozji cystern z paliwem dla Sojuszu.

Bez decyzji ws. Schengen i Serbii

W Brukseli rozpoczyna się w piątek drugi dzień szczytu przywódców państw UE poświęcony rozszerzeniu UE. Przywódcy UE podpiszą traktat akcesyjny z Chorwacją, ale juz wiadomo, że nie zdecydują się na przyznanie Serbii statusu kandydata.

"Szybcy i Wściekli" zgubią prokuratora generalnego?

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Eric Holder z trudem bronił w czwartek przed komisją wymiaru sprawiedliwości Izby Reprezentantów, zorganizowanej przez swój resort akcji "kontrolowanego" przemytu broni do Meksyku. "Szybcy i Wściekli" jest ostro krytykowana przez opozycję w Kongresie.

Polityka zbyt miękka? "Zapytajcie bin Ladena"

Barack Obama odrzucił oskarżenia republikańskich pretendentów do Białego Domu, że jego polityka zagraniczna, zwłaszcza wobec radykalnego islamu i na Bliskim Wschodzie, jest zbyt miękka. - Zapytajcie o to Osamy bin Ladena - powiedział prezydent USA na spotkaniu z mediami w czwartek.

Więcej Ukraińców chce na Wschód niż do UE

Obywatele Ukrainy opowiadają się raczej za integracją ze Wspólną Przestrzenią Gospodarczą (WPG) Rosji, Kazachstanu i Białorusi niż za zbliżeniem z Unią Europejską - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

"Robią z Ukraińców debili". Tymoszenko znów aresztowana

Mimo że jest już skazana, została ponownie aresztowana. Ukraiński sąd zdecydował o powtórnym aresztowaniu Julii Tymoszenko. - Oni robią z ukraińskiego narodu debili. Uważają każdego Ukraińca za idiotę - powiedział obrońca byłej premier.

Kolejne zatrzymania w Rosji. Odchodzą od Miedwiediewa

Około stu osób kontestujących zwycięstwo wyborcze Jednej Rosji próbowało w Petersburgu przeprowadzić manifestację. Skończyło się na policyjnych zatrzymaniach. Wyborcze machinacje i tłumienie powyborczych protestów powoduje też coraz większą niechęć osób dotychczas przychylnych obozowi władzy.

Proces Mladicia w marcu? "Ja się nie spieszę"

Proces byłego dowódcy sił bośniackich Serbów Ratko Mladicia, oskarżonego m.in. o ludobójstwo, mógłby rozpocząć się 27 marca przyszłego roku - poinformował oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Generał chce zwolnić tempo

Dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie generał John Allen chce spowolnić tempo ich wycofywania z tego kraju, wbrew planom Białego Domu - podał "Wall Street Journal".

W Bukareszcie było tajne więzienie CIA?

Media niemieckie poinformowały, że do 2006 roku w Bukareszcie istniało tajne więzienie CIA, w którym miały być torturowane osoby podejrzane o terroryzm. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniało takie więzienie.

Irańska telewizja pokazała "zestrzelonego drona"

- Z Bożą pomocą, daliśmy radę zestrzelić jeden z najbardziej zaawansowanych samolotów Ameryki - oznajmił w irańskiej telewizji jeden z dowódców irańskich Strażników Rewolucji, Ali Hadżizadeh. Telewizja pokazała też maszynę, która ma być zestrzelonym szpiegowskim dronem RQ-170.

Lewandowski numerem dwa. Lepszy nawet od Barroso

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski jest jednym z najbardziej wpływowych urzędników, wyprzedza go jedynie francuski komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier - uznali europosłowie. Najgorzej wypadła szefowa dyplomacji Catherine Ashton.

Bombę wysłali anarchiści. Mogą być jeszcze dwie

Niemiecka policja otrzymała list, w którym włoska grupa nazywająca się "Nieformalną Federacją Anarchistów" przyznaje się do wysłania listu-bomby do szefa Deutsche Banku Josefa Ackermanna. Jak poinformowali śledczy, z listu wynika, że mogły zostać wysłane jeszcze dwie podobne przesyłki.

179 dziennikarzy siedzi za kratami

Na całym świecie więzionych jest obecnie 179 dziennikarzy, najwięcej - 42 - w Iranie - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Komitetu Obrony Dziennikarzy (CPJ) na temat prześladowania dziennikarzy. Jest to najwyższa od 15 lat liczba uwięzionych na świecie dziennikarzy.

Z Rosją co do tarczy się nie dogadali

Niespodzianki nie było, więc NATO i Rosja znów nie dogadały się co do tarczy antyrakietowej. Moskwa nieustannie obstaje przy twierdzeniu, że tarcza jest wymierzona przeciwko niej.

FSB chce uciszyć opozycję w internecie

Rosyjskie władze blokują powyborcze protesty nie tylko na ulicach Moskwy, ale próbuję robić to samo w sieci. Szef popularnego portalu społecznościowego WKontaktie oświadczył, że Federalna Służba Bezpieczeństwa wywiera presję na portal, żądając zamknięcia opozycyjnych grup użytkowników.

Brytyjki zejdą pod wodę

Kobiety będą mogły pełnić zastrzeżoną dotychczas wyłącznie dla mężczyzn służbę na brytyjskich okrętach podwodnych - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond.

Chorwacja podpisze traktat. Po 6 latach

Po sześciu latach negocjacji w piątek Chorwacja podpisze w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE, co nastąpi 1 lipca 2013 r., o ile Chorwaci powiedzą "tak" w referendum. Podpisanie odbędzie się tuż przed szczytem UE, w którym Chorwacja weźmie udział jako obserwator.

Chcieli wejść z krową do parlamentu

Przeciwnicy prywatyzacji ziemi rolnej protestujący w Kijowie, chcieli zademonstrować swoje niezadowolenie wprowadzając do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy krowę. Nie pozwolił jednak na to milicyjny oddział specjalny Berkut.

Silvio nie ma, przyjaźń z Moskwą zostanie

Niektórym mogło się wydawać, że bliskie relacje Włoch pod rządami Silvio Berlusconiego z Rosją są skutkiem osobistych stosunków przywódców obu państw. Jak zapowiada jednak nowy rząd, który w niemal wszystkich kwestiach chce zerwać z dokonaniami poprzedników, w tym przypadku Rzym stawia na politykę "absolutnej kontynuacji" dobrych stosunków z Rosją.

Płonie ropociąg. "To opozycja"

Płomienie i ogromne kłęby dymu unoszą się nad uszkodzonym ropociągiem w pobliżu syryjskiego miasta Hims. Według opozycji rurociąg został wysadzony w powietrze.