Tymoszenko pokazuje siniaki

Adwokat Julii Tymoszenko Serhij Własenko pokazał zdjęcia swojej posiniaczonej klientki. Była premier, skazana na siedem lat więzienia, miała zostać pobita przez strażników więziennych w nocy z piątku na sobotę.

"Kontekst Euro 2012 czyni nas szczególnie wrażliwymi"

- Każdy zamach w naszym regionie jest czymś wyjątkowym - powiedział na wieść o eksplozjach w Dniepropietrowsku na wschodzie Ukrainy premier Donald Tusk. Jak powiedział, "kontekst Euro 2012 czyni nas szczególnie wrażliwymi na tego typu zdarzenia". W tym kontekście zamachy budzą także niepokój prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ocenił, że mogą być one oceniane "w perspektywie tego piłkarskiego święta". Tymczasem władze ukraińskie w oficjalnym oświadczeniu poinformowały, że "zapewnią gościom bezpieczeństwo" w trakcie turnieju.

Wziął zakładników w centrum Londynu. Już zatrzymany

Londyńska policja aresztowała mężczyznę, który w piątek po południu wziął zakładników w biurze przy Tottenham Court Road - donosi Sky News. 50-letni Michael Green wtargnął do budynku, wziął jako zakładników trzy osoby i zagroził wysadzeniem w powietrze biura, w którym się znalazł.

"Jak na cztery eksplozje możemy mówić o małej liczbie ofiar"

Sprawcy zamachu w Dniepropietrowsku nie byli zainteresowani potęgowaniem ofiar w ludziach - uważa dr Krzysztof Kubiak, ekspert ds. terroryzmu, komentując na antenie TVN24 eksplozje w ukraińskim mieście. Kubiak zwrócił uwagę na fakt zdetonowania przez sprawców tzw. ładunków czystych, a więc pozbawionych "elementów zwiększających siłę rażenia, jak gwoździe czy szkło". Zdaniem eksperta, "każda hipoteza dotycząca zamachowców jest prawdopodobna".

Komandos zastrzelił Amerykanina podczas kłótni

Członek elitarnych afgańskich oddziałów sił specjalnych zastrzelił swojego amerykańskiego instruktora i tłumacza. Inni żołnierze USA natychmiast odpowiedzieli ogniem, zabijając na miejscu prowodyra i kilku jego kolegów, którzy na swoje nieszczęście stali w pobliżu. Wymiana ognia miała zostać zapoczątkowana ostrą wymianą zdań i kłótnią.

Talibowie ofiarą hakerów

Po raz trzeci w ciągu mniej niż roku hakerzy zaatakowali główną stronę afgańskich talibów. Ich rzecznik oskarżył o atak zachodnie agencje wywiadowcze.

8,3 mln dolarów za zatrutego "twistera" KFC

Znana sieć fast-foodów KFC musi zapłacić 8,3 miliona dolarów odszkodowania australijskiej rodzinie. Kilku jej członków poważnie zatruło się salmonellą w jednej z restauracji. Mająca wówczas siedem lat dziewczynka doznała znacznych uszkodzeń mózgu i do końca życia jest skazana na poruszanie się na wózku.

Legalny seks z martwą żoną? Czarny PR w Egipcie

- Nowy egipski parlament, zdominowany przez islamistów, chce zalegalizować seks męża z zmarłą żoną - podała jedna z egipskich gazet. Na dokładkę politycy mieliby chcieć ostro ograniczyć prawa kobiet, między innymi odmówić im możliwości nauki. Informacja szybko rozeszła się w internecie i bezkrytycznie podchwyciły ją liczne media. W rzeczywistości jest to tylko czarny PR zwolenników obalonego Hosniego Mubaraka, zwalczających islamistów.

Superszybkie pociągi otarły się o siebie w Rzymie

Kolizja dwóch superszybkich pociągów na stacji w Rzymie. Jeden ze składów wypadł z toru i otarł się o drugi, przejeżdżający obok. Oba pociągi jechały wolno i nie doszło do poważnego wypadku. Sześć osób zostało lekko rannych.

Chcą zmusić Pentagon do rozbudowy tarczy

Republikańscy członkowie Kongresu planują zmusić Pentagon do zbudowania trzeciej bazy z wyrzutniami bardzo kosztownych antyrakiet. Pociski miałyby chronić wschodnie wybrzeże USA przed rakietami z Iranu. Jednak, jak wskazują przeciwnicy pomysłodawców projektu, jest bardzo wątpliwe, aby w dającej się przewidzieć przyszłości Teheran dysponował na tyle zaawansowaną technologią, aby zbudować rakiety o tak dalekim zasięgu.

Ciąża bardzo mnoga. 6 dziewczynek, 3 chłopców

Mieszkanka północnego Meksyku jest w ciąży z dziewięciorgiem dzieci - poinformowały meksykańskie media. Kobieta nosi w sobie szóstkę dziewczynek i trójkę chłopców. Gdyby udało się szczęśliwie urodzić wszystkie dzieci, byłby to prawdopodobnie rekord świata.

Niewidomy dysydent uciekł z aresztu domowego

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który dokumentował przymusowe aborcje i inne przypadki łamania praw człowieka w Chinach, uciekł ze swego domu, w którym od ponad 1,5 roku przebywał w areszcie domowym - poinformowali obrońcy praw człowieka.

Wiatr znosił znad pasa. Lądowali przy dużym ryzyku

Silny wiatr wiejący nad północną Hiszpanią zmusił pilotów do lądowań w skrajnie trudnych warunkach. Samoloty próbujące dotrzeć na lotnisko w Bilbao musiały walczyć z podmuchami o sile ponad 60 km/h. Maszynami ostro rzucało, a lądowania zdecydowanie nie należały do delikatnych. Skończyło się tylko na strachu.

Marines opuszczają Okinawę. Redukcja garnizonu o połowę

Władze USA i Japonii ogłosiły osiągnięcie historycznego porozumienia, które pozwoli zmniejszyć ciągnące się od wielu lat ostre spory o amerykańskie bazy na Okinawie. Amerykańskie wojsko ma wycofać z wyspy 9 tys. żołnierzy. Na miejscu w kilku dużych bazach zajmujących znaczną część wyspy pozostanie 10 tysięcy Amerykanów.

Hillary pożyczy Polakom szklankę cukru?

Prestiżowa dzielnica, piękna willa z lat 20. - to nowa rezydencja polskiego ambasadora w Waszyngtonie. Na otwarciu jako gość honorowy pojawiła się sama Hillary Clinton, która mieszka w pobliżu. Zapewniła, że w razie potrzeby gotowa jest pożyczyć sąsiadowi szklankę cukru.

"Zabierz dziecko do pracy". A mówili o prostytutkach

Dyskusja o prostytutkach i striptizerkach zdominowała w czwartek imprezę pod hasłem "Zabierz dziecko do pracy" w amerykańskim Departamencie Stanu. Wszystko przez niecierpliwych dziennikarzy, którzy mimo obecności dzieci, domagali się odpowiedzi ws. afery w Secret Service.

Prostytutki i Secret Service nie tylko w Kolumbii

Negatywni bohaterowie największego ostatnio skandalu w Waszyngtonie, agenci Secret Service, spędzali noce z prostytutkami nie tylko w Kolumbii. Jak podała w czwartek lokalna telewizja CBS w Seattle, do takich kontaktów doszło także w Salwadorze.

Deportowali żony i dzieci bin Ladena

Trzy żony i jedenaścioro dzieci Osamy bin Ladena deportowano do Arabii Saudyjskiej - poinformowały w czwartek władze Pakistanu. W oświadczeniu rządu wskazano, że Arabia Saudyjska była "krajem ich wyboru".

Nie pokażą zdjęć z zabicia bin Ladena. Decyzja sądu

Zdjęcia z akcji zabicia Osamy bin Ladena nie zostaną upublicznione - taką decyzję podjął sędzia federalny, rozstrzygający w procesie w tej sprawie. O publikację zdjęć apelowała organizacja Judicial Watch, która zażądała od Departamentu Obrony fotografii i nagrań z operacji w Abbottabadzie.

Mnożą się problemy Sarkozy'ego

Dziesięć dni przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen zarzuciła obu kandydatom, Nicolasowi Sarkozy'emu i Francois Hollande'owi, lekceważenie i błędną ocenę jej wyborców. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem tylko dzięki ich głosom Sarkozy może nawiązać walkę z rywalem.

Zagadkowa katastrofa śmigłowca w Rumunii

Na wschodzie Rumunii rozbił się mołdawski śmigłowiec Ka-26. W wypadku miało zginąć pięć osób. Istnieje podejrzenie, że maszyna lecąca z Mołdawii do Turcji służyła do przemytu. Na miejsce wypadku wysłano śledczych.

Zielone światło dla częstszych nalotów CIA

CIA otrzymała od administracji prezydenta USA Baracka Obamy większą swobodę w prowadzeniu bombardowań terrorystów w Jemenie za pomocą samolotów bezzałogowych. - Działająca w tym kraju Al-Kaida staje się coraz silniejsza - alarmuje wywiad amerykański. Tego samego dnia dwa drony miały zabić w nalocie co najmniej dwóch członków bojówki sprzymierzonej z Al-Kaidą.

Siłą wywieźli tysiąc Romów i zrównali z ziemią slumsy

Około 250 romskich rodzin, w sumie ok. 1000 osób, zostało przymusowo wysiedlonych z drewnianych ruder w Belgradzie, w których od lat mieszkali. Chwilę później slumsy zostały zrównane z ziemią przez buldożery. Władze stolicy Serbii podjęły decyzję w tej sprawie, mimo protestów miejscowych organizacji pozarządowych i Amnesty International (AI).

Na siłę uszczęśliwiają wojsko czołgami, dronami, okrętami

Amerykańscy wojskowi mają nietypowy problem, o którym ich polscy odpowiednicy mogą tylko marzyć. Otóż politycy nakazują im nie przesadzać z oszczędzaniem i zmuszają do zakupów lub utrzymywania w służbie sprzętu, którego Pentagon nie chce. "Zza grobu" mogą wrócić nowe czołgi M1 Abrams, strategiczne bezzałogowe drony RQ-4 Global Hawk i okręty podwodne typu Virginia.

Rosja wzywa Ukrainę do humanitaryzmu

Rosja zaapelowała do władz w Kijowie o humanitarny stosunek do byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która - jak oświadczono - pilnie wymaga pomocy medycznej. Rzecznik MSZ Rosji podkreślił, że Moskwa śledzi to, co się dzieje wokół Tymoszenko.

Łukaszenka przekonany o zwycięstwie nad Unią

Wobec powrotu pierwszych ambasadorów państw Unii Europejskiej do Mińska, Aleksander Łukaszenka ogłosił swój sukces. Prezydent wyraził przekonanie, że wspólnota zrozumiała, iż sankcje wobec jego kraju są pozbawione perspektyw, a Białoruś jest potrzebna UE.

"Nie ma nowych dowodów" w sprawie Madeleine

- Nie ma nowych dowodów w sprawie kilkuletniej Madeleine McCann, która zaginęła w 2007 roku podczas wakacji w Portugalii - poinformowały portugalskie władze w odpowiedzi na komunikat londyńskiej policji, której zdaniem Maddie może żyć.

"Nie jest tajemnicą, że Rosja jest nieformalnym członkiem UE"

Europosłowie PiS oskarżają Parlament Europejski o torpedowanie ich starań o umiędzynarodowienie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Odrzucenie ich petycji ma być spowodowane przez działania europosłów PO, SLD i Solidarnej Polski oraz niechęć większości członków PE do "drażnienia Rosji". - Nie jest żadną tajemnicą, że Rosja jest nieformalnym członkiem UE, i że ma znacznie więcej wpływów, niż wielu członków formalnych - stwierdził europoseł PiS Ryszard Legutko.

Były prezydent Liberii skazany za zbrodnie wojenne

Charles Taylor, były prezydent Liberii, został uznany w czwartek przez międzynarodowy trybunał za winnego zbrodni wojennych w sąsiednim Sierra Leone. Wspierając miejscowych rebeliantów wywołał tam wojnę, w której w latach 1991-2001 zginęło ok. 100 tys. ludzi. To pierwszy od II wojny światowej przywódca państwa, osądzony przez międzynarodowy trybunał.

70 ofiar w Hamie. Reżim użył Scudów?

Około 70 osób zginęło w eksplozji w mieście Hama na zachodzie Syrii. Zdaniem lokalnych aktywistów reżim Baszara el-Asada mógł użyć taktycznych pocisków balistycznych Scud. Reżimowe media podają znacznie mniejszą liczbę ofiar i zupełnie inną wersję wydarzeń.