Wyrzucił gapowicza z pociągu i stał się bohaterem

W pewnym szkockim pociągu doszło do sprzeczki pomiędzy konduktorem i młodym człowiekiem, który nie miał właściwego biletu. Chłopak nie chciał wysiąść i mało grzecznie odcinał się starszemu pracownikowi ScotRail, a pociąg czekał. W końcu jeden z pasażerów wziął sprawy w swoje ręce i dosłownie wyrzucił gapowicza na zewnątrz. Nagranie tego wydarzenia stało się hitem na Wyspach Brytyjskich i wywołuje kontrowersje.

Chce zbudować wielki samolot i podbić Kosmos

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie ujawnił swój nowy projekt, którym chce podbić Kosmos. Współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, planuje zbudować największy samolot świata, który podczas startu ma ważyć 600 ton. Ładunkiem giganta będzie rakieta, która zostanie z dużej wysokości odpalona i poleci w kosmos.

Su-30 rozbił się przez błąd komputera?

Indyjski Su-30MKI rozbił się kwadrans po starcie z bazy. Obaj piloci katapultowali się i bezpiecznie wylądowali na ziemi. Wstępne ustalenia wskazują, że jeden z najnowocześniejszych indyjskich myśliwców, zbudowanych na rosyjskiej licencji, rozbił się z powodu usterki oprogramowania komputera pokładowego.

Parlament Europejski wzywa Rosję do powtórzenia wyborów

Parlament Europejski wezwał władze Rosji do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, do których dopuszczeni zostaliby wszyscy kandydaci rosyjskiej opozycji. Przebieg wyborów pokazał, że Rosja nie spełnia standardów - brzmi przyjęta w środę rezolucja ws. szczytu UE-Rosja. Szczyt rozpoczyna się w środę wieczorem w Brukseli roboczą kolacją z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Uratuj życie przez Facebooka

Czy przez portal społecznościowy można uratować życie? Tak i wystarczy do tego jedno kliknięcie. Internetowi giganci, tacy jak Facebook i Google, pomagają użytkownikom zapobiegać potencjalnym samobójstwom, wprowadzając m.in. specjalne formularze zgłoszeniowe. Aby pomoc była jeszcze bardziej skuteczna, Facebook zdecydował się właśnie na poszerzenie współpracy z amerykańską Narodową Linią Zaufania dla zapobiegania samobójstwom.

Merkel żałuje, że Londyn nie dołączył do walki z kryzysem

- Jestem pewna, że jeśli będziemy odpowiednio cierpliwi i zdeterminowani, oraz nie damy się zniechęcić problemami, to kryzys minie - stwierdziła Angela Merkel. Kluczem do rozwiązania kryzysu ma być konsekwentne dążenie do ukończenia unii fiskalnej. - Ubolewam nad tym, że Wielka Brytania nie chciała dążyć z nami do tego celu - dodała.

Skrytykował armię na Facebooku. Posiedzi 2 lata

Egipski bloger został skazany przez wojskowy sąd apelacyjny na dwa lata więzienia. Jedyną winą młodego Egipcjanina było skrytykowanie rządzącego krajem wojska. Według organizacji Reporterzy Bez Granic, "Maikel Nabil może stać się symbolem niesprawiedliwego i represyjnego Egiptu po Mubaraku".

Unijna misja zatrzymała rosyjski konwój

Konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla kosowskich Serbów został zablokowany na przejściu granicznym Jarinje między Serbią a Kosowem - podała w środę agencja AFP. Według unijnej misji EULEX konwój powinien mieć eskortę policyjną lub jechać innym przejściem.

Atakował stronę Kiss. Grozi mu 15 lat więzienia

24-latek, związany z grupą amerykańskich hakerów, został aresztowany w Connecticut i oskarżony o spisek oraz atak komputerowy. Wysyłając dziesiątki tysięcy maili przez pięć dni mężczyzna atakował stronę internetową Gene'a Simmonsa, basisty legendarnego rockowego zespołu Kiss. 24-latkowi grozi 15 lat więzienia.

Podpalili i zbezcześcili meczet w Jerozolimie

Prawdopodobnie żydowscy wandale podpalili zabytkowy meczet w Jerozolimie. Na murach świątyni wypisali obraźliwe dla muzułmanów hasła, na przykład "Mahomet to świnia". Dzięki szybkiej akcji strażaków pożar został szybko ugaszony i remontowany meczet nie został poważnie uszkodzony.

"Basta!", "Jesteś pajacem!". Monti mówił o szczycie UE

Protesty i okrzyki sprzeciwu towarzyszyły wystąpieniu w wyższej izby parlamentu Mario Montiego. Premier Włoch mówił o rezultatach ubiegłotygodniowego szczytu UE. A raczej próbował mówić, bo Liga Północna wywołała taką awanturę, że przewodniczący Senatu postanowił zawiesić posiedzenie.

Człowiek Roku "Time'a": Protestujący

"Protestujący od Arabskiej Wiosny, po Ateny, Wall Street i Moskwę" dostali zbiorową nagrodę "Człowieka Roku 2011" amerykańskiego tygodnika "Time". - Protesty na Bliskim Wschodzie wpłynęły na cały świat. Nie tylko obalili dyktatorów, ale rozpoczęli globalną falę sprzeciwu – uzasadnił tegoroczny wybór naczelny pisma.

Seksualna niewolnica pod ambasadą Japonii

Koreańczycy ustawili w środę pod ambasadą Japonii w Seulu naturalnych rozmiarów figurę dziewczyny, przypominającą ofiary japońskiej przemocy seksualnej i masowego, zorganizowanego stręczycielstwa w czasie II wojny światowej. Tłumy protestują przeciwko wizycie prezydenta Korei Południowej w Tokio.

Rosjanie przekazali kolejne akta ws. Smoleńska

Prokuratura generalna Rosji przekazała Polsce kopie kolejnych materiałów śledztwa prowadzonego w sprawie katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku - podał w środę ITAR-TASS, powołując się na biuro prasowe prokuratury rosyjskiej.

Kuczma nie odpowie za zabójstwo dziennikarza

Sąd kijowskiej dzielnicy Peczersk uznał za niezgodną z prawem i uchylił decyzję Prokuratury Generalnej Ukrainy o wszczęciu śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie, oskarżanemu o doprowadzenie do śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego.

"Rosja musi ograniczyć dostęp do internetu"

Rosja przewiduje "rozsądne" ograniczenia internetu ze względów bezpieczeństwa - zapowiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były wieloletni szef FSB Nikołaj Patruszew.

"Polska sympatyzuje z chcącymi demokratyzować swoje kraje"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w środę w Moskwie, że Polska, która sama walczyła o wolność, sympatyzuje z tymi, "którzy chcą demokratyzować swoje kraje". Na konferencji prasowej po rozmowach z Siergiejem Ławrowem polski minister pytany był m.in. o powyborczą sytuację w Rosji. Jeszcze w środę spotka się z przedstawicielami rosyjskiej opozycji.

Amerykanie stracili kolejnego drona

Amerykańska armia straciła kolejny w ostatnim czasie samolot bezzałogowy. Dron typu MQ-9 Reaper roztrzaskał się na Seszelach na Oceanie Indyjskim. W ubiegłym tygodniu Iran przechwycił maszynę RQ-170 Sentinel, zwaną też "Bestią z Kandaharu".

Wymuszali haracz na planie serialu o mafii

Włoska policja aresztowała 28 mafiosów w wyniku operacji w rejonie Palermo - podały włoskie media. Gangsterzy z cosa nostra byli m.in. zamieszani w wymuszanie haraczu na planie popularnego serialu telewizyjnego o walce z mafią.

Egipcjanie głosują w drugiej turze

Druga tura wyborów w Egipcie. W pierwszej części głosowania znaczną większość uzyskały partie islamskie. Na skutek skomplikowanego systemu, wybory w Egipcie potrwają do połowy stycznia przyszłego roku.

Sześć staruszek zginęło w pożarze

Tragedia w Marsylii. W pożarze, który wybuchł w nocy z wtorku na środę, zginęło sześć pensjonariuszek domu spokojnej starości. Wszystkie ofiary prawdopodobnie zatruły się dymem.

Gorbaczow: "Papież o stanie wojennym: słuszna decyzja"

- Zapytałem, co Pan myśli o stanie wojennym. Papież powiedział: To była słuszna decyzja - wspomina Michaił Gorbaczow w dokumencie Ewy Ewart. W swoich publicznych wypowiedziach i pismach Jan Paweł II nigdy nie użył takich słów. Mówił za to, że "siła i powaga władzy wyraża się w dialogu, a nie w użyciu przemocy". Podkreślał, że "nie może być przelewana polska krew".

Polscy bombiarze nie działali sami

Dwaj Polacy podkładający ładunki wybuchowe w sklepach szwedzkiej sieci meblowej IKEA w kilku miastach Europy najprawdopodobniej nie działali sami - wynika z relacji ludzi, do których dotarli reporterzy "Superwizjera" TVN. Przez niemal pół roku ścigali ich policjanci z pięciu krajów Europy Zachodniej oraz Polski.

"Walczyła o więcej Europy". Barroso chwali Polskę

Polska prezydencja była "bez żadnych wątpliwości" najlepszą w ostatnich latach - powiedział w Strasburgu lider socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim i przyszły przewodniczący PE Martin Schulz. Wcześniej, podczas debaty podsumowującej pół roku polskiego przewodnictwa Jose Manuel Barroso mówił, że "polska prezydencja pracowała w sposób profesjonalny i z wielkim entuzjazmem". I dodał: - Polska walczyła o więcej Europy. Polską prezydencję chwalili też liderzy największych frakcji w Parlamencie Europejskim.

Napastnik z Liege zabił się strzałem w głowę

Napastnik z Liege popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę - potwierdziła dziś belgijska prokuratura. Wcześniej belgijska policja znalazła ciało kobiety w magazynie, używanym przez napastnika. To prawdopodobnie jego piąta ofiara. Wczoraj mężczyzna w centrum miasta zastrzelił cztery osoby, a potem sam się zabił.

"Stoimy na rozdrożu. Przed nami bardzo poważny wybór"

Kryzys w UE i potrzeba głębokich zmian we Wspólnocie - te zagadnienia zdominowały wystąpienie Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim, mające być podsumowaniem polskiej prezydencji w UE. - Stoimy na rozdrożu. Przed nami jest bardzo poważny wybór (...) czy pójdziemy drogą wspólnotową, czy też pójdziemy drogą egoizmów narodowych i państwowych - mówił w Strasburgu premier Tusk. Zaapelował do przywódców europejskich o wzmacnianie Wspólnoty.

Na tropie "boskiej cząstki"

Co w praktyce oznacza wczorajsze stwierdzenie naukowców z CERN, że są o krok od udowodnienia istnienia tzw. "boskiej cząstki", czyli bozonu Higgsa? To, że są oni krok od potwierdzenia teorii opisującej działania wszechświata. Bez "boskiej cząstki" wyglądałby on zupełnie inaczej, z naszej perspektywy zupełnie niewyobrażalnie - cząstki byłyby pozbawione masy, a Ziemia prawdopodobnie nigdy by nie powstała.

Iran może ukryć centra wzbogacania uranu

Jeśli okoliczności nas do tego zmuszą, przeniesiemy zakłady wzbogacania uranu w bezpieczniejsze miejsce - powiedział wysoki rangą dowódca elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.