Tykająca bomba zegarowa na dnie Bałtyku

Polska Akademia Nauk pływa po Bałtyku i szuka śmiercionośnych pamiątek z II Wojny Światowej, a także z lat późniejszych, bo, jak się okazuje, nasze morze służyło za śmietnisko także w czasie Zimnej Wojny. Jest co zbierać i utylizować, tylko w okolicach Bornholmu może leżeć ponad 40 tys. ton materiałów wybuchowych czy chemicznych. Czas na generalne porządki, bo dno morza jest nam coraz częściej potrzebne.

Kiedy będzie wojna z Iranem?

Im bardziej Iran zbliża się do wyprodukowania własnej broni atomowej, tym groźba wojny z nim staje się coraz bardziej realna. W polityce międzynarodowej pada nawet konkretny termin - to 2013 rok. Najczęściej i najgłośniej mówi o nim Izrael, który, o ile Iran się dozbroi, będzie w największym niebezpieczeństwie. Dlatego izraelski premier stara się jak może, by mieć sojusznika w Stanach Zjednoczonych. Tam kampania wyborcza w pełni i już pojawiają się głosy, że następny prezydent będzie musiał zdecydować o kolejnej wojnie na Bliskim Wschodzie.

Harry na celowniku

Książę Harry na celowniku, ale tym razem nie paparazzi i tabloidów. Sprawa jest bardzo poważna, bo po ostatnim gniewie wyznawców islamu na świat zachodni, tabloidy rozpoczęły polowanie. Przede wszystkim na Amerykanów i Brytyjczyków właśnie, a że książę Harry służy akurat w Afganistanie, stał się naturalnym celem. Celem szczególnie chronionym.

Romney o "zależnych od rządu ofiarach". Demokraci: To pogardliwe

- 47 proc. ludzi (...) myśli, że jest ofiarami, myśli, że rząd musi się nimi zajmować, myśli, że ma prawo do zabezpieczenia zdrowotnego, do jedzenia, do dachu nad głową - tymi słowami Mitt Romney określił wyborców demokratów w filmie nakręconym potajemnie w czasie jednej z narad jego sztabu. Film trafił w ręce ludzi Baracka Obamy i teraz mogą obejrzeć go już wszyscy.

Rosja nie przekaże Indiom lotniskowca. Oblał testy

Urzędnicy przełożyli przekazanie lotniskowca Vikramaditya do Indii z powodu nieudanej próby na morzu - donosi rosyjski "Kommiersant", cytowany przez Radio Wolna Europa. Nowy termin transferu wyznaczono "nie wcześniej niż na październik 2013 roku".

Uziemili dwa samoloty. Szukali bomby

Dwa samoloty zostały zatrzymane na nowojorskim lotnisku Kennedy'ego. Powodem były doniesienia o ładunkach wybuchowych znajdujących się rzekomo w samolotach. Dokładne przeszukania nie potwierdziły jednak tych informacji.

Autor filmu o Mahomecie ukrywa się wraz z rodziną

Rodzina domniemanego autora antyislamskiego filmu o Mahomecie, który na świecie wywołał burzliwe protesty muzułmanów, została w poniedziałek przewieziona w nieujawnione, bezpieczne miejsce, by do niego dołączyć - podało biura szeryfa w Los Angeles.

KE kontra Gazprom. Unia liczy na kompromis z Rosją

Komisja Europejska prowadzi intensywne rozmowy z Rosją i spodziewa się kompromisu w sporze prawnym z największym dostawcą gazu do UE - Gazpromem - i uniknięcia przerw w dostawach - powiedział w poniedziałek w Nikozji komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Iran oskarża MAEA. "Sabotażyści mogli przeniknąć do Agencji"

Sabotażyści chcący wykoleić irański program nuklearny mogli przeniknąć do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - oświadczył szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi-Dawani. Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, Teheran stwarza swoimi działaniami zagrożenie dla całego świata.

Polka próbowała przemycić broń do samolotu

Litewscy celnicy zatrzymali na lotnisku w Wilnie młodą Polkę, która próbowała przemycić na pokład samolotu pistolet - poinformował Litewski Urząd Celny. W sprawie przemytu broni zostało wszczęte dochodzenie.

Honda, Nissan, Canon... Kolejne koncerny zamykają fabryki w Chinach

Największe japońskie koncerny zadecydowały o czasowym wstrzymaniu produkcji w swoich chińskich fabrykach. Na taki krok zdecydowały się już Canon, Panasonic, Honda i Nissan. Decyzję podjęto po serii ataków na japońskie firmy, jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu w związku z konfliktem obu krajów o wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim.

Po Czerwonej Baronowej czas na byłego szefa policji

W tajemnicy, przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, w Chinach rozpoczął się proces szefa policji z Chongqing, Wang Lijuna, zamieszanego w morderstwo brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda. Sprawa, w której na karę śmierci została już skazana żona byłego członka Biura Politycznego w Pekinie, Bo Xilaia, wstrząsnęła chińską wierchuszką.

W majtkach na dziedzińcu MSZ. Westwood popiera Assange'a

To był najbardziej kontrowersyjny pokaz mody w tym sezonie. Vivienne Westwood, gwiazda brytyjskiej mody, prezentację swojej kolekcji zorganizowała w MSZ, a gościom rozdała t-shirty ze swoim portretem i podpisem "Jestem Julian Assange". Na koniec wyszła na wybieg w majtkach i koszulce z hasłem "Rewolucja klimatyczna".

"Zniszczymy Amerykę jak tę flagę"

Kilkuset uczestników demonstracji przeciwko antyislamskiemu filmowi starło się z policją w pobliżu ambasady USA w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Co najmniej jeden policjant został ranny.

Śledztwo za "karykaturalny islam" pod ambasadą USA

Paryska prokuratura wszczęła dochodzenie w celu wykrycia inicjatorów sobotniej manifestacji przed ambasadą USA w stolicy Francji, po której zatrzymano 152 osoby - podały w poniedziałek francuskie media. - Nie pozwolę na zakryte od stóp do głów kobiety, ani na modlitwy na ulicach - powiedział minister spraw wewnętrznych Manuel Valls i nazwał demonstrację "karykaturalnym islamem".

Demonstranci w Kabulu, Hezbollah mobilizuje zwolenników

Setki Afgańczyków protestowało w Kabulu przeciwko amerykańskiemu filmowi, który wywołał fale manifestacji w świecie muzułmańskim. Demonstranci, niektórzy wyposażeni w broń, palili opony i obrzucali kamieniami bazę wojskową USA na przedmieściach Kabalu - przekazały miejscowe władze. Jednocześnie, w Libanie, szef Hezbollahu wzywa wiernych do interwencji przeciwko "antyislamskiemu filmowi".