Papież ułaskawi kamerdynera już w sobotę?

W sobotę oczekiwane jest ogłoszenie aktu ułaskawienia przez papieża jego byłego kamerdynera Paolo Gabriele, skazanego w październiku na półtora roku więzienia za kradzież tajnych dokumentów i listów z Watykanu - podaje "Corriere della Sera".

USA wysyłają Patrioty do Turcji

Minister obrony USA Leon Panetta podpisał rozkazy w sprawie wysłania antyrakiet Patriot wraz z ich liczącą 400 żołnierzy obsługą do Turcji w celu przeciwdziałania ewentualnym atakom rakietowym z Syrii - poinformowały w piątek amerykańskie media.

Drugi dzień szczytu. Unia otworzy się na Serbię?

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE, poświęcony polityce zagranicznej i kwestiom rozszerzenia. Przywódcy mają decydować m.in. o losie dalszej integracji Bałkanów, w tym o warunkowym otwarciu negocjacji z Serbią.

Wpadka MSZ Rosji. Zasłania się słowami rebeliantów w Syrii

MSZ Rosji zaprzeczyło w piątek, by jego wiceszef Michaił Bogdanow wypowiadał się na temat możliwej wygranej rebeliantów w Syrii. Stanowisko Rosji ws. Syrii nie zmieniło się, a Bogdanow tylko przywołał twierdzenia rebeliantów o ich sukcesach - oznajmił resort.

"Teraz wzięli się za moją rodzinę?" Znów uderzyli w blogera

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w piątek wszczął śledztwo przeciwko jednemu z liderów opozycji w Rosji Aleksiejowi Nawalnemu i jego bratu Olegowi, a także kilku innym osobom. Wszyscy są podejrzani o zagarnięcie mienia znacznej wartości i pranie pieniędzy.

"Pewien postęp" w rozmowach nuklearnych z Iranem

W rozmowach między przedstawicielami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i Iranu na temat kontrowersyjnego programu atomowego tego kraju osiągnięto pewien postęp - poinformowały w piątek źródła dyplomatyczne.

Patrioty będą bronić Turcji od końca stycznia

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, będą gotowe do działania pod koniec stycznia - poinformował premier Holandii Mark Rutte. Baterie przeciwlotnicze Sojuszu mają wspomóc obronę przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii i przelewaniem się tamtejszej wojny domowej przez granicę.

Nie trucizna, a chore serce zabiło prezydenta Turcji

Badanie szczątków zmarłego w 1993 r. prezydenta Turcji Turguta Ozala wykazało, że nie został on otruty - poinformował sąd w Ankarze. W listopadzie w mediach pojawiły się informacje, że Ozal zmarł na skutek otrucia czterema toksycznymi substancjami.

Euroland zacieśnia integrację, na początek bankową. Mniejsze ryzyko dla podatników

Europejscy przywódcy uzgodnili na szczycie UE mapę drogową pogłębienia integracji eurolandu. Najdalej idące są decyzje o unii bankowej. W efekcie będzie wspólny nadzór i system upadłości banków. Wynik pierwszego dnia szczytu UE dobrze ocenił premier Donald Tusk. Zapewnił jednocześnie, że Polska cały czas toczy bój, by mieć wpływ na to, co będzie działo się ze strefą euro.

Satelita Kima "koziołkuje bez kontroli". Spadnie na Ziemię

Obiekt wyniesiony na orbitę przez północnokoreańską rakietę w sposób niekontrolowany koziołkuje - podaje telewizja NBC, powołując się na źródła w wojsku USA. Amerykańskie radary pilnie obserwują domniemanego satelitę i wszystko wskazuje na to, że został źle umieszczony na orbicie.

Obozy szkolenia rewolucjonistów. Rosja oskarża Gruzina

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w czwartek oskarżył gruzińskiego polityka Giwiego Targamadzego o zorganizowanie i bezpośrednie kierowanie masowymi protestami w Moskwie przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml.

Rasmussen: Syryjski reżim bliski upadku. To kwestia czasu

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził w czwartek przekonanie, że reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest już bliski upadku. Potępił siły Asada za użycie pocisków rakietowych Scud do atakowania rebeliantów.

Niechlubna "tradycja": Szwedzi znów spalili kozła

Ogromny słomiany kozioł - świąteczny symbol wystawiany w mieście Gaevle w Szwecji - znów spłonął. Tradycja wystawiania 13-metrowego kozła na miejskim placu ma 46 lat, ale często symbol staje się celem miejscowych wandali.

Ukraina ma nowego-starego premiera

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera Mykołę Azarowa, który był szefem także poprzedniego rządu. Kandydaturę Azarowa poparli deputowani rządzącej Partii Regionów, komuniści i kilku deputowanych niezrzeszonych.

Polak ministrem energetyki na Litwie

W litewskim Sejmie w czwartek zaprzysiężony został nowy centrolewicowy rząd, w którego składzie po raz pierwszy znalazł się Polak - 36-letni Jarosław Niewierowicz. W 14-osobowym gabinecie premiera Butkeviciusa będzie kierował resortem energetyki.