Chlebem i solą witają prezydenta na Ukrainie

Prezydent Bronisław Komorowski rozpocznie dziś oficjalną część wizyty na Ukrainie. Główne jej cele to spotkanie z władzami, a także z liderami opozycji i uroczyste otwarcie cmentarza w Bykowni. Bronisław Komorowski chce poruszyć też kwestię przyszłości relacji UE-Ukraina i rozmawiać o gospodarce.

Karykatura Mahometa podburzaniem do nienawiści? Jest pozew

Pozew za "podburzanie do nienawiści" przeciwko tygodnikowi "Charlie Hebdo" w związku z opublikowaniem przez to pismo satyryczne karykatur proroka Mahometa został złożony w środę w paryskiej prokuraturze - poinformowały francuskie źródła sądowe. Te same źródła powiedziały, że prokuratura wszczęła dochodzenie w związku z hakerskim atakiem na stronę internetową tygodnika.

Londyn odda Warszawie Archiwum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Szefowie polskiego i brytyjskiego ministerstwa obrony - Tomasz Siemoniak i Philip Hammond - zapowiedzieli w środę przeniesienie do Polski z Londynu Archiwum Polskich Sił Zbrojnych. Zapewnili też, że nasze kraje będą nadal współpracować w dziedzinie obronności po wycofaniu z Afganistanu.

Koniec świata 21 grudnia? "Zakazać mediom mówienia o tym"

Rosyjski polityk walczy z apokaliptycznymi nastrojami w społeczeństwie w dość nietypowy sposób. Deputowany rady miejskiej Sankt Petersburga chce prawnego zakazu informowania przez media o końcu świata, który - według kalendarza Majów - miałby nastąpić 21 grudnia 2012.

Kościelna ekskomunika za wendetę. W Albanii

Kościół katolicki na północy Albanii przyjął dekret przewidujący, że sprawcy wendety (krwawej zemsty rodowej) poddani zostaną ekskomunice - powiadomił w środę arcybiskup Szkodry Angelo Masafra. W Albanii zwyczaj wendety, nazywanej "gjakmarrja", sięga XV wieku.

Potępiają karykatury Mahometa, ale pokojowo

Muzułmańscy i arabscy przywódcy potępili w środę karykatury proroka Mahometa we francuskim piśmie jako kolejną obrazę swej wiary, lecz jednocześnie zachęcali ludzi do unikania gwałtownych reakcji i do protestowania w sposób pokojowy.

Rosja wyrzuca Amerykanów, Obama milczy. "Kapitulacja i zdrada"

Brak krytycznej reakcji administracji prezydenta USA Baracka Obamy na wydalenie z Rosji amerykańskiej rządowej agencji pomocowej USAID stwarza "niebezpieczny precedens" - ostrzega na łamach "Washington Post" prezes fundacji Freedom House David J. Kramer. Obamę krytykują też republikanie.

Najbogatszy Amerykanin ma 56 lat i 66 mld dolarów

Magazyn "Forbes" opublikował na swojej stronie internetowej ranking 400 najbogatszych Amerykanów. Na pierwszym miejscu znalazł się założyciel Microsoftu Bill Gates. Jego majątek szacuje się na 66 miliardów dolarów.

Kobylański nie chce się już sądzić

Uprawomocnił się wyrok z 2011 roku umarzający proces dyplomatów i dziennikarzy, których o zniesławienie oskarżył Janusz Kobylański. Polonijny biznesmen cofnął apelację od tego wyroku.

"Wystarczy jedno kliknięcie". Bank danych neonazistów

W Berlinie uruchomiono w środę nowy bank danych o neonazistach. Powstanie centralnej kartoteki jest reakcją władz na kompromitujące wpadki podczas śledztwa przeciwko terrorystom z Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU).

Zakaz wydobycia gazu łupkowego nie przeszedł. Ale to jeszcze nie koniec

W komisji Parlamentu Europejskiego ds. środowiska głosowany był w środę raport o gazie łupkowym autorstwa polskiego europosła. Choć nie przeszła poprawka apelująca o zakaz wydobywania gazu z łupków w UE, to korzystna dla zwolenników tego surowca wymowa raportu została osłabiona. Sprawa na forum PE trafi w październiku.

Gwałt i bicie w gruzińskim więzieniu. Norma czy "ustawka" przed wyborami?

W Gruzji rośnie napięcie przed wyborami parlamentarnymi 1 października. Ostatniej nocy na ulice Tbilisi wyszły tłumy zwolenników opozycji po tym, jak dwie telewizje pokazały nagrania z więzienia ze scenami znęcania się nad więźniem. Władze twierdzą, że to prowokacja wrogów prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Nowy front w wojnie o wyspy. Atakują hakerzy i chiński "delfin"

Wiceprezydent Chin Xi Jinping wezwał w środę władze Japonii do zaprzestania działań naruszających chińską suwerenność, a wykup spornych wysp określił mianem "farsy". Jednocześnie japońska policja podała, że tamtejsze strony internetowe są atakowane od czasu, gdy rząd poinformował o wykupieniu z rąk prywatnych trzech z pięciu wysp Senkaku. Autorami ataków są prawdopodobnie chińscy hakerzy.

Polityk Partii Piratów ściga piratów. Bo kopiują jej książkę

Julia Schramm, jedna z prominentnych działaczek niemieckiej Partii Piratów, stała się ofiarą własnego sukcesu. Polityk napisała książkę, którą udało się jej wydać. Teraz prawnicy kobiety wraz z jej wydawcą walczą z piratami, kopiującymi jej dzieło. Nic nadzwyczajnego, ale Schramm wcześniej określała ideę własności intelektualnej "obrzydliwą".

"Republika nie da się zastraszyć". Nie będzie protestów muzułmanów

Premier Francji zapowiedział, że nie wyda zgody na demonstrację przeciwko antyislamskiemu filmowi, która została zaplanowana na sobotę w Paryżu. - Żyjemy w republice, która nie da się zastraszyć przez kogokolwiek z powodu wyznawanych przez niego wartości - powiedział Jean-Marc Ayrault.

Japonia rezygnuje z atomu. Ale nie od zaraz

Japoński rząd ostatecznie zaakceptował plan znacznej redukcji energetyki jądrowej. Pod naciskami firm odpowiadających za elektrownie atomowe zrezygnowano jednak z zapisu mówiącego o całkowitym odejściu od atomu do 2030 roku.

Chiny pokazały swój nowy supermyśliwiec

Gdy poprzednim razem szef Pentagonu przybył z wizytą do Pekinu na początku 2011 roku, internet obiegły pierwsze zdjęcia tajnego chińskiego myśliwca J-20. Teraz w analogiczny sposób Chińczycy ujawnili istnienie drugiego supermyśliwca, J-31.

Włoskie "nie" dla drożyzny. Dzień "strajku zakupowego"

Środa została ogłoszona we Włoszech dniem ogólnokrajowego protestu przeciwko drożyźnie, a zwłaszcza wysokim cenom paliw. Akcję zorganizowały organizacje obrony praw konsumentów apelując do Włochów, by powstrzymali się od robienia zakupów i nie kupowali drogiej benzyny.