Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton przybyła w niedzielę wieczorem do Egiptu, apelując o włączenie do procesu transformacji politycznej członków Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się obalony prezydent Mohammed Mursi.

Maszynista pociągu, który wykoleił się w środę pod Santiago de Compostela w Hiszpanii, został, decyzją sądu, warunkowo zwolniony z aresztu. 52-letni mężczyzna jest oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci 79 osób. W poniedziałek wieczorem mają odbyć się pierwsze pogrzeby ofiar wypadku.

Samolot z papieżem Franciszkiem odleciał w niedzielę z Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie zakończyły się 28. Światowe Dni Młodzieży, do Rzymu. Przed odlotem papież powiedział, że wraca z "sercem wypełnionym radosnymi wspomnieniami". W prezencie od polskiej młodzieży otrzymał koszulkę w biało-czerwonych barwach.

21-latek, który groził na Twitterze jednej z brytyjskich działaczek feministycznych, że ją zgwałci, trafił do aresztu - poinformował Scotland Yard. Mężczyźnie nie spodobał się pomysł umieszczenia wizerunku Jane Austin na nowych banknotach.

Kolejna osoba zmarła z powodu ran odniesionych w katastrofie kolejowej w Hiszpanii. Zwiększa to bilans ofiar do 79. Maszynista, któremu postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci, ma zostać przesłuchany przez sedziego jeszcze w niedzielę wieczorem. Miał wjechać pociągiem na łuk trasy z ponad dwukrotnie za dużą szybkością.

Dwóch amerykańskich hakerów ogłosiło, iż udało im się złamać systemy zabezpieczeń w oprogramowaniu Toyoty Prius i Forda Escape. Mogli przyśpieszać, hamować, skręcać albo w ogóle wyłączyć hamulce. Zrobili to, aby pokazać, że oprogramowanie samochodów wymaga poprawy.

Państwa zachodnie mają coraz większy problem z rosnącą liczbą obywateli, którzy wyruszają do Syrii walczyć w szeregach bojówek radykalnych islamistów. Ma ich być już kilkuset. Największy niepokój budzi to, że kiedyś mogą wrócić do swoich krajów, jeszcze bardziej zradykalizowani i z umiejętnościami bojowymi. Stanowiliby poważne zagrożenie terrorystyczne.

Pół roku po rozpoczęciu francuskiej interwencji zbrojnej w Mali rozpoczęły się wybory prezydenckie. Startuje w nich 27 kandydatów. Dwaj faworyci to były premier Ibrahim Boubacar Keita oraz były minister finansów i były szef Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej (UEMOA) Soumaila Cisse.

Sześciu domniemanych bojowników Al-Kaidy zginęło w nocy z soboty na niedzielę na południu Jemenu, prawdopodobnie w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego, tzw. drona - poinformowały źródła w jemeńskiej armii.