Dyplomacja supermocarstwa. W nastroje Amerykanów lepiej trafia Romney

Ten sondaż to niezbyt dobra wiadomość dla Baracka Obamy. Tuż przed debatą prezydencką poświęconą polityce zagranicznej okazuje się, że dotychczasowe działania dyplomacji idą w innym kierunku, niż chciałaby większość Amerykanów. Pesymistyczna ocena rewolucji na Bliskim Wschodzie, twardsza polityka wobec Iranu i Chin - to akurat postuluje w swoim programie Mitt Romney.

Francuz chce pobić rekord Baumgartnera. "Skoczę z 40 km"

Francuski skoczek spadochronowy Michel Fournier chce pobić rekord Felixa Baumgartnera i skoczyć z 40 km. Próbę zapowiedział na maj 2013 roku. Francuz już raz próbował skoczyć z tak dużej wysokości, ale napełniony helem balon odleciał w stratosferę bez niego.

Metry od katastrofy. Nieudane tankowanie latającego radaru

Miało być rutynowe tankowanie w powietrzu, a niemal skończyło się katastrofą, która mogła kosztować życie ponad 20 lotników i straty idące w setki milionów dolarów. Amerykański latający radar i centrum dowodzenia E-3 Sentry niemal zderzył się z tankowcem KC-135.

Dr Perfect: Epidemia zapalenia opon mózgowych "jak Dzień Świstaka"

- Obserwowanie tej nowej epidemii zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, to jak oglądanie "Dnia Świstaka" - twierdzi lekarz John Perfect, który w 2002 roku zajmował się pacjentami, zarażonymi śmiertelną chorobą w identyczny sposób. Jego zdaniem, nikt w USA nie nauczył się na błędach sprzed dekady.

Syn Chruszczowa: Wygranym kryzysu kubańskiego okazał się Castro

- Liczył na to, że odpowiedź Kennedy'ego będzie bardziej miękka - tak Siergiej Chruszczow tłumaczy ryzykowną decyzję ojca o wysłaniu broni jądrowej na Kubę. Zdaniem historyka, który dziś mieszka w USA, jednym z najbardziej dramatycznych momentów kryzysu z perspektywy Moskwy było telewizyjne orędzie prezydenta USA.

Performerki z Pussy Riot wywiezione do łagrów

Dwie członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot, skazane przez sąd w Moskwie na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, podczas minionego weekendu zostały skierowane do łagrów w głębi Rosji, w których będą odbywać karę.

Romney na fali wznoszącej. Kolejne sondaże, coraz lepsze wieści

Mitt Romney odrobił straty do Baracka Obamy w kolejnym już sondażu. Według badania "Wall Street Journal" i NBC, obaj rywale remisują 47:47. Sondaż wskazuje też na znaczny wzrost zaufania Amerykanów do republikanina jako potencjalnego zwierzchnika sił zbrojnych i szefa państwa dobrze wypełniającego swe obowiązki. Dziś w nocy polskiego czasu trzecia, ostatnia debata prezydencka.

Zamieszki w naftowym emiracie

Ponad 100 osób zostało rannych w niedzielę w stolicy Kuwejtu w starciach policji z dziesiątkami tysięcy demonstrantów, protestujących przeciwko nowelizacji prawa wyborczego - poinformowali obrońcy praw człowieka w tym kraju.

Znak życia Fidela. Jest zdjęcie

Były prezydent Kuby, 86-letni Fidel Castro, o którego "śmierci mózgowej" ponownie donosiły w ostatnich tygodniach portale internetowe, pojawił się w sobotę w hawańskim hotelu Nacional, gdzie spotkał się z byłym wiceprezydentem Wenezueli.

Syn Kaddafiego "umierał" już dwa razy

Agencja EFE powołując się na źródła wojskowe podała w niedzielę, że Chamis, najmłodszy syn libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, został zabity w sobotę podczas walk między wojskiem a członkami milicji antyrządowej w Bani Walid, w Libii. Tego samego dnia informacji tej zaprzeczył wicepremier kraju Mustafa Abu Szagur. To nie pierwszy raz, kiedy na temat śmierci Chamisa spływają sprzeczne informacje. W ciągu ostatniego roku syn dyktatora "umierał" już dwa razy. Za każdym razem informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Syn Kaddafiego zginął w rocznicę śmierci ojca

Chamis, najmłodszy syn libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego, został zabity w sobotę podczas walk między wojskiem a członkami milicji antyrządowej w Bani Walid, w południowo-wschodniej Libii - podała agencja EFE, powołując się na źródło wojskowe.

Lider libańskiej opozycji: chcemy upadku rządu, ale w pokojowy sposób

- Rząd powinien upaść, ale chcemy to osiągnąć w pokojowy sposób - oznajmił lider libańskiej opozycji Saad al-Hariri. Zaapelował tym samym, by demonstranci zeszli z ulic. W Bejrucie od piątku trwają zamieszki. Dwa dni temu doszło tam do eksplozji samochodu-pułapki, w której zginęło osiem osób. Wśród nich był Wissam al-Hassan, szef wywiadu libańskiej policji.

Stolica Nowej Zelandii zmienia nazwę. Na cześć "Hobbita"

Na trzy tygodnie przed i po debiucie filmu "Hobbit: Niezwykła podróż" stolica Nowej Zelandii zmieni nazwę. Zamiast Wellington będzie brzmieć The Middle of Middle-earth, czyli Centrum Śródziemia. Przez ten okres nowa nazwa będzie widniała na wszystkim, nawet na stemplach pocztowych i w tytule największej stołecznej gazety. Służba celna rozważa też specjalną pieczątkę z nową, mityczną nazwą wbijaną turystom do paszportów.

Silna eksplozja w pobliżu komisariatu

Samochód-pułapka wybuchł w pobliżu komisariatu policji w śródmiejskiej dzielnicy Damaszku Bab Tuma - poinformował Reuters, powołując się na świadków wydarzenia. Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 innych odniosło rany.

Nowatorskie referendum konstytucyjne

Islandczycy czekają na wyniki sobotniego referendum związanego z projektem nowej konstytucji, opracowanym przez 25-osobową komisję wyłonioną spośród obywateli z różnych środowisk. Procedura ta jest uznawana za bezprecedensowy przejaw demokracji bezpośredniej.

Nowa ustawa wyborcza i przyspieszone wybory

Rząd Kuwejtu, jednego z krajów naftowego kartelu OPEC, wstrząsanego od 2006 r. kryzysami politycznymi, zmienił "w imię jedności narodu" ustawę wyborczą i wyznaczył na 1 grudnia przyspieszone wybory. Będą to drugie wybory parlamentarne w tym roku.

Naloty w Syrii. Powstańcy oskarżają o destabilizację Libanu

Syryjskie oddziały rządowe prowadziły w sobotę ciężkie walki z powstańcami w samym Damaszku i w jego okolicach oraz w północnych prowincjach Syrii - Idlib i Aleppo. Sztab powstańczy oskarżył rząd syryjski o próby wciągnięcia Libanu do konfliktu w Syrii.

"Najpierw umocnienie demokracji, potem integracja z NATO i UE"

Zanim nastąpi integracja z Unią Europejską i NATO, Gruzja musi rozwinąć i umocnić swoje instytucje demokratyczne oraz "wyplenić korupcję elit" państwowych pozostałą po poprzednich rządach - powiedział przyszły gruziński minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Aleksi Petriaszwili.

US Navy w gotowości, bombowce poderwane do lotu. Kennedy decyduje

"O dziesiątej rano połączyłem się z prezydentem telefonicznie – był w Chicago, odebrał telefon w hotelu Blackstone. Zameldowałem, że jesteśmy gotowi. Teraz decyzja należała do niego i on jeden będzie musiał ją podjąć, nie wyręczy go w tym żaden komitet" - tak poranek kolejnego dnia Kryzysu Kubańskiego wspomina Robert Kennedy.