Tusk: Lepiej pracować nad projektem van Rompuya, niż brytyjskim

Propozycja budżetu UE przedłożona przez Hermana van Rompuya jest dla Polski, według Donalda Tuska, "nie do zaakceptowania, jeśli chodzi o liczby". Polski rząd traktuje ją jako "punkt wyjścia do negocjacji". - Obecnie gra polega na tym, aby nie rodził się kompromis wokół propozycji brytyjskiej - mówił premier.

Butkeviczius na premiera, Polacy będą w rządzie

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przedstawiła Sejmowi kandydaturę przewodniczącego Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej 54-letniego Algirdasa Butkevicziusa na stanowisko premiera. Dekret w tej sprawie prezydent podpisała w poniedziałek. W skład rządu wejdzie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Minister wrócił z emigracji, trafił do aresztu

Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili, na którym ciąży wydany w marcu 2008 roku zaocznie wyrok 11 lat więzienia za korupcję, został zatrzymany na lotnisku w Tbilisi zaraz po powrocie do kraju po pięciu latach przymusowej emigracji.

Oskarżyli ją o zbezczeszcznie Koranu. Zarzuty wycofane

Pakistański wymiar sprawiedliwości wycofał zarzuty przeciwko młodej chrześcijance oskarżonej o zbezczeszczenie Koranu - poinformowali we wtorek jej obrońcy i źródła rządowe. Sprawa Rimshy wywołała żywą polemikę w samym Pakistanie i za granicą.

Kim Dzong Un na koniu

Północnokoreański reżim tradycyjnie co jakiś czas wypuszcza w celach propagandowych zdjęcia wodza narodu zajmującego się przeróżnymi sprawami. Nie inaczej jest tym razem, ale te zdjęcie jest wyjątkowe.

Francuzi zakończyli misję bojową w Afganistanie

Francuska armia opuściła prowincję Kapisa, w północno-wschodnim Afganistanie - ostatnią, w której trwała jeszcze misja bojowa francuskich żołnierzy - w ramach przyspieszonego wycofania kontyngentu z Afganistanu, na dwa lata przed terminem NATO.

Rebelianci "u bram Damaszku", Unia uznaje koalicję opozycji

Syryjscy rebelianci oświadczyli, że u bram Damaszku przejęli koszary i dowództwo batalionu armii rządowej. Jak podaje Reuters, to najbliższa stolicy baza wojskowa, która dostała się w ręce opozycji. W poniedziałek wieczorem ministrowie spraw zagranicznych UE oznajmili, że Unia Europejska uznaje nową koalicję syryjskiej opozycji za "prawowitą przedstawicielkę narodu syryjskiego".

Amerykański sen o łupkach

Amerykańska potega łupków. Słowo "potęga" nie jest uzywane na wyrost. Stany Zjednoczone sa skazane na energetyczny sukces. Mają być pod tym względem samowystarczalne za dwadzieścia kilka lat. Tak analizuje i progonozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

15 sekund, żeby się schronić

Po nalotach w Strefie Gazy zginęło dotąd około stu osób. Są wśród nich kobiety i dzieci. Przez Hamas traktowane jak żywe tarcze. Ludzie giną po obu stronach. Dramatycznie brzmią statystki. Jeszcze bardziej - konkretne ludzkie historie.

Rakiety domowej roboty

Strefa Gazy pod ostrzałem. Izrael kontra Hamas. Wymiana ognia trwa niemal od tygodnia. Izraelska armia coraz bardziej zmobilizowana. Hamas też. Według niektórych źródeł wiele wystrzeliwanych ze Strefy Gazy rakiet jest pozbawiona materiałów wybuchowych w głowicach. Chodzi o to, by miały większy zasięg. I wywoływały alarmy bombowe, w tych izraelskich miastach, w których dotąd było spokojnie.

"Ten pomnik był i jest dalej zniewagą dla pamięci Jana Pawła II"

Wcześniej niektórym przypominał Mussoliniego, wiatę autobusową lub ofiarę eksplozji bomby. I teraz nie wszystkich rzymian przekonuje poprawiona wersja pomnika Jana Pawła II, stojącego w Wiecznym Mieście przed dworcem kolejowym Termini. Włoskie media informują, że wciąż pojawiają się apele, by monument usunąć.

Hamas "rośnie w siłę" w oczach Palestyńczyków

Nastroje w Zachodnim Brzegu Jordanu radykalizują się. Hamas rządzący de facto Strefą Gazy ma tam coraz więcej zwolenników i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zaczyna tracić kontrolę - pisze "New York Times".

Hamas: Zawieszenie broni uzgodnione. Izrael: Piłka jest ciągle w grze

Z Bliskiego Wschodu napływają sprzeczne doniesienia dotyczące negocjacji nad zawieszeniem broni. Jeden przedstawiciel Hamasu oznajmił, że porozumienie zostało uzgodnione. Inny utrzymuje, rozmowy ciągle trwają. Rzecznik izraelskiego rządu oznajmił, iż "piłka ciągle jest w grze" i nie ma ostatecznego porozumienia.

Ostrzał Hamasu osłabł. Naloty przynoszą skutek?

Szósty dzień konfliktu Hamasu i Izraela minał pod znakiem nieustannego wzajemnego ostrzału. Palestyńska bojówka odpaliła jednak wyraźnie mniej rakiet, co może świadczyć o skuteczności ciągłych nalotów. Równocześnie trwają intensywne starania mające na celu uzgodnienie zawieszenia broni. Rozmowy prowadzone pod auspicjami Egiptu nie przyniosły jednak efektów.

Tydzień za 280 mln dolarów. Tyle kosztuje wojna z Hamasem

Nieustanne bombardowanie Strefy Gazy, mobilizacja tysięcy rezerwistów i ciągła dezorganizacja gospodarki licznymi alarmami rakietowymi. Konflikt z Hamasem jest dla Izraela kosztowny. Jak podaje dziennik "Haaretz", tydzień operacji "Filar Obrony" to 280 milionów dolarów.

Nie żyje legenda rosyjskiej fantastyki

W wieku 79 lat zmarł Borys Strugacki, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarzy gatunku science fiction. Wraz z bratem, Arkadijem, stanowili słynny duet pisarski. Ich książki były znane na cały świat.

Wymiana w KGB, bo atmosfera była "niezdrowa"

Szef białoruskiego KGB został zwolniony przez Alekandra Łukaszenkę, bowiem w podległym mu resorcie panowała "niezdrowa atmosfera moralna i psychologiczna". Wadim Zajcew zostanie zastąpiony przez Walerija Wakulczika.

Londyn: Porozumienie ws. budżetu UE możliwe już w tym tygodniu

- Wielka Brytania uważa, że w tym tygodniu na szczycie w Brukseli unijni przywódcy mogą osiągnąć porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2014-20 - powiedziała rzeczniczka premiera Davida Camerona. W ostatnich dniach szef brytyjskiego rządu rozmawiał z liderami szeregu państw UE.