Dreamliner na testowych lotach? Boeing wystąpił o pozwolenie

Producent samolotów 787 Dreamliner koncern Boeing wystąpił do Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) o zezwolenie na dokonanie serii lotów testowych tych samolotów - poinformował przedstawiciel koncernu. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że koncern jest bliski rozwiązania problemów z akumulatorami litowo-jonowymi stosowanymi w tych samolotach.

Arcybiskup Canterbury przeciw małżeństwom osób jednej płci

Nowy abp Canterbury Justin Welby obejmując oficjalnie urząd w poniedziałek podtrzymał swą wcześniejszą krytykę planów brytyjskiego rządu, by zrównać w prawach małżeństwa hetero- i homoseksualne. Izba Gmin będzie głosowała w tej sprawie we wtorek.

Joe Biden pomylił Polskę z Portugalią. Gafa wiceprezydenta USA

Wiceprezydent USA Joe Biden, wygłaszając przemówienie w Monachium na temat polityki zagranicznej administracji Obamy, wymienił Polskę, mając na myśli Portugalię - informuje brytyjski "Daily Telegraph". Błąd ten jednak następnie poprawiono w tekście wystąpienia opublikowanym przez Biały Dom.

Irlandia: Fiasko szczytu to nowa era kryzysu w UE

Brak porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE spowodowałby nową erę kryzysu i niepewności w UE - ostrzegał w Brukseli szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż przywódcom uda się osiągnąć konsensus.

Kwaśniewski i Cox w ukraińskim więzieniu

Około półtorej godziny trwało spotkanie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa z więzionym byłym ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Jurijem Łucenką. Kwaśniewski i Cox z ramienia PE obserwują postępowania sądowe w sprawie Łucenki oraz skazanej na siedem lat byłej premier Julii Tymoszenko.

Pogróżki i kula dla greckiego ministra finansów

Grecki minister finansów Jannis Sturnaras otrzymał przesyłkę, po której ma prawo czuć się zagrożonym. Organizacja Rewolucja Kreteńska przesłała mu kulę i zagroziła śmiercią, jeśli dojdzie do przejmowania domów i eksmisji ich właścicieli - poinformowała w poniedziałek policja.

"Guzik cybernetyczny" jak "atomowy"? W rękach Obamy groźna broń

Prezydent Barack Obama dysponuje szerokimi uprawnieniami do wydania rozkazu o wyprzedzającym ataku w razie zagrożenia USA cyberatakiem z zagranicy. Takie wnioski płyną z tajnej analizy prawnej dotyczącej wykorzystania rosnącego arsenału wojny cybernetycznej w Stanach Zjednoczonych - donosi "New York Times".

Miedwiediew nie mógł wylądować przez śnieżycę

Z powodu niezwykle silnej śnieżycy samolot Tu-204 z premierem Federacji Rosyjskiej Dmitrijem Miedwiediewem na pokładzie w poniedziałek nie zdołał wylądować na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Został skierowany na lotnisko zapasowe do Petersburga.

Prezydent Iranu gotowy na kosmiczną podróż

Mahmud Ahmadineżad, kontrowersyjny prezydent Iranu, zapowiedział, że jest gotów zostać pierwszym irańskim kosmonautą. Polityk zadeklarował swoją gotowość do lotu na fali optymizmu po ubiegłotygodniowym udanym wysłaniu w kosmos małpy.

Oddawał "królestwo za konia", znaleźli go pod parkingiem

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że rozwiązali liczącą pięć wieków tajemnicę miejsca spoczynku króla Ryszarda III. Władca, który według Szekspira miał "oddać królestwo za konia", został znaleziony pod parkingiem w Leicester. Szczegółowe badania DNA szkieletu znalezionego pod koniec sierpnia mają to potwierdzać "ponad wszelką wątpliwość".

Amerykańscy żołnierze giną częściej w wyniku samobójstw, niż na froncie

W ciągu następnej godziny życie odbierze sobie życie amerykański weteran. W ciągu 24 godzin zabije się czynny żołnierz wojska USA. Amerykanie zmagają się z poważnym problemem. Wracający do życia cywilnego żołnierze zostają często sami, bez skutecznej opieki psychologa, w obliczu biedy i problemów z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. 850 tysięcy weteranów pozostaje bez pracy.

USA i Korea podbijają atomowe napięcie. Rozpoczęły manewry

Siły zbrojne USA i Korei Południowej rozpoczęły morskie manewry u brzegów Półwyspu Koreańskiego. Ma to być "przesłanie" skierowane do władz Korei Północnej, które zapowiedziały przeprowadzenie próbnej eksplozji atomowej. Seul spodziewa się wybuchu lada moment.

Japończycy chcą odszkodowania za nielatające dreamlinery

Japońskie linie lotnicze JAL będą domagać się odszkodowania od koncernu Boeing. Ma to być rekompensata za zyski, w postaci ośmiu milionów dolarów, utracone z powodu uziemienia floty dreamlinerów. Samoloty nie latają od połowy stycznia z powodu usterki akumulatorów.

Fidel żyje i ma się dobrze. Zagłosował w wyborach

Przywódca kubańskiej rewolucji Fidel Castro po raz pierwszy od blisko roku pokazał się publicznie. Państwowa telewizja pokazała 86-letniego byłego prezydenta podczas głosowania w wyborach parlamentarnych w niedzielę w Hawanie.

Zbombardowano cele rebelii. "To były ważne naloty"

Jak poinformowało przywoływane przez Reutera źródła wojskowe w Paryżu, francuskie lotnictwo zbombardowało pozycje islamskich ekstremistów, którzy w północnym Mali wszczęli rebelię przeciw legalnym władzom w Bamako.

Kerry już na posterunku. Na początek Bliski Wschód

Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Postawa Rosji ws. wraku Tu-154 "niezrozumiała"

- Wiadomo, że istnieją najprzeróżniejsze spekulacje na temat przyczyn i odpowiedzialności za katastrofę polskiego samolotu w Smoleńsku. Ale jasne jest, że spekulacje można wyjaśnić tylko dzięki otwartości i przejrzystości, i dlatego postawa Moskwy jest niezrozumiała - mówił dla Deutsche Welle Andreas Schockenhoff, wiceprzewodniczący frakcji chadeckiej ds. polityki zagranicznej, europejskiej oraz obrony.

Powrotu do obrzezania kobiet nie będzie

Egipski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek złożony przez grupę islamskich adwokatów, którzy wystąpili o ponowną legalizację rytualnego obrzezania kobiet. To rozpowszechniona w Egipcie praktyka, zakazana prawnie od 2007 r.