Niezwykła relacja z 11 września. Oczami bliskiego współpracownika prezydenta

11 września 2001 roku rano ówczesny prezydent USA George W. Bush był na Florydzie. Kiedy mu doniesiono o pierwszych samolotach uderzających w WTC, przez pewien czas był osłupiały. Później on i jego administracja zaczęli działać. Ruszyły narady w tajnych bunkrach szykowanych na III wojnę światową oraz na pokładzie Air Force One i próby ustalenia, co się właściwie dzieje. Wszystko to relacjonuje po latach jego współpracownik.

Muzułmanka nie chciała chodzić na lekcje pływania. Sąd ją zmusił

13-letnia muzułmanka nie może zrezygnować z lekcji pływania tłumacząc to względami religijnymi - uznał niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny. Nastolatka twierdziła, że przybywanie na basenie ze skąpo ubranymi chłopcami i noszenie przez nią stroju kąpielowego narusza jej wiarę.

Ciążowy brzuszek pełen narkotyków

Kolumbijska policja aresztowała kobietę, która w sztucznym brzuchu ciążowym próbowała przemycić dwa kilogramy kokainy o czarnorynkowej wartości 60 000 dolarów. Grozi jej do ośmiu lat więzienia.

Rosyjscy żołnierze skazani za kradzież pieniędzy z kart Przewoźnika. Będzie apelacja

Garnizonowy Sąd Wojskowy w Smoleńsku skazał w środę na dwa lata kolonii karnej Siergieja Syrowa - głównego oskarżonego o kradzież pieniędzy z kart bankowych Andrzeja Przewoźnika. Pozostali trzej oskarżeni otrzymali wyroki w zawieszeniu od roku i ośmiu miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności. Obrończyni Syrowa uznała wyrok na niego za zbyt surowy i zapowiedziała złożenie apelacji.

Rosja przekazała USA plan ws. Syrii. "Wielka piątka" omówi szczegóły?

Rosja przekazała USA swój plan objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą. Szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji mają omówić ten plan w czwartek w Genewie - podało rosyjskie źródło cytowane przez agencję Interfax. Z kolei jeszcze dziś na temat francuskiej propozycji rezolucji ws. Syrii będą dyskutować przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zginął w wypadku samochodowym. Po kłótni o curry

49-letni Brytyjczyk zginął w wypadku samochodowym, spowodowanym prawdopodobnie kłótnią z jadącą wraz nim żoną. Zdenerwowało go, że kobieta - tłumacząc się dietą - nie chciała zjeść na wynos tej samej potrawy co on.

400-kilometrowy łańcuch ludzkich rąk. Katalończycy chcą niepodległości

Tysiące zwolenników odłączenia Katalonii od Hiszpanii zgromadziło się w środę wzdłuż granicy regionu. Chwytając się za ręce utworzyli 400-kilometrowy łańcuch otaczający Katalonię. Chcieli w ten sposób wywrzeć presję na hiszpańskie władze. 11 września Katalończycy obchodzą święto narodowe.

12 lat po ataku na Amerykę. Uroczystości w Nowym Jorku i Waszyngtonie

O godz. 8.46 Strefa Zero w Nowym Jorku zamarła. Setki ludzi zebrały się obok miejsca, w którym 12 lat temu stały wieże World Trade Center i w ciszy uczciły pamięć zmarłych w wyniku ataku terrorystycznego. Uroczystości odbyły się także m.in. w Waszyngtonie. 11 września 2001 roku zginęło 2 977 osób.

Po "Die Welt" teraz "New York Times" pisze o Sikorskim w kontekście syryjskiego planu

W światowej prasie pojawia się coraz więcej komentarzy na temat roli Radosława Sikorskiego w rozwiązywaniu kryzysu syryjskiego. Po publikacji niemieckiego "Die Welt" napisał o niej również amerykański "New York Times". - Jeśli moje sugestie pomogły komuś zmienić zdanie, czy wywołać refleksję, to mamy drobną satysfakcję - komentuje sam szef MSZ.

Co roku marnotrawimy żywność wartą 750 mln dolarów

Ponad miliard ton żywności wartej ok. 750 mld dolarów jest marnotrawione co roku na świecie - poinformowała w środę Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w najnowszym raporcie na ten temat.

Chiny likwidują 76 nieistotnych oficjalnych nagród

Chiny poinformowały w środę, że 76 oficjalnych nagród, często mało znanych, zostanie zlikwidowanych w ramach walki z marnotrawstwem i szastaniem pieniędzmi, będącej częścią krucjaty prowadzonej przez prezydenta Xi Jinpinga przeciwko korupcji.

Syryjski arsenał do kontroli? Sikorski: Najpierw dwa testy dla Rosji

Rosyjską propozycję, by przekazać syryjskie arsenały chemiczne pod międzynarodowy nadzór w celu ich zniszczenia, należy poddać dwóm testom - powiedział w Bukareszcie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ich spełnienie byłoby podstawą dla Baracka Obamy, aby wstrzymywać się z wydaniem rozkazu do ataku.

Bruksela zablokuje łupki? Głosowanie przesunięte

PE zdecydował w środę, że przesunie na październik głosowanie stanowiska ws. dyrektywy, w której umieszczono zapis o wymogu pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego. Zdaniem wielu, mogłoby to zatrzymać inwestycje w łupki w UE.

Kolejna seria zamachów na Synaju. Wojsko zalewa tunele przemytnicze

Co najmniej dziesięciu żołnierzy zginęło, a rannych zostało kolejnych dziesięciu wojskowych i siedmiu cywili w środowym zamachu bombowym na siedzibę egipskiego wywiadu na półwyspie Synaj. Kolejnych sześciu oficerów zostało zabitych w dwóch innych eksplozjach samochodów w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Od soboty wojska egipskie prowadzą ofensywę przeciwko islamistycznym bojownikom na półwyspie.

Izrael wypłaci milion dolarów za śmierć "więźnia X"

Izrael wypłaci 4 mln szekli (1,1 mln dolarów) odszkodowania rodzinie Bena Zygiera, imigranta z Australii i byłego szpiega Mosadu, który popełnił samobójstwo w izraelskim więzieniu w 2010 r. - podała w środę AFP, powołując się na resort sprawiedliwości Izraela.

Iran: liczymy, że obietnica USA ws. Syrii jest poważna

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził w środę nadzieję, że obietnica USA podjęcia działań dyplomatycznych w celu zlikwidowania zagrożenia wynikającego z obecności broni chemicznej w Syrii jest poważna - podała irańska agencja IRNA.

Przyszły sekretarz stanu w Watykanie: celibat nie jest dogmatem

Przyszły sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin przypomniał, że celibat księży nie jest dogmatem Kościoła i dlatego "można o nim dyskutować", bo jest tradycją kościelną. Słowa hierarchy cytuje w środę dziennik "Corriere della Sera".

Rada Europy wzywa Polskę do zakończenia śledztwa ws. więzień CIA

Komisarz praw człowieka Rady Europy wezwał Polskę do zakończenia śledztwa ws. domniemanych więzień CIA i opublikowania jego wyników. Nils Muiżnieks zaapelował także o rozliczenie odpowiedzialnych za ich powstanie, nawet jeśli są to osoby pełniące wysokie funkcje w państwie.

Zamach bombowy w Bengazi w rocznicę śmierci ambasadora USA

Silna eksplozja na głównej ulicy w libijskim mieście Bengazi uszkodziła budynek ministerstwa spraw zagranicznych i filię Banku Centralnego Libii - donosi CNN. Dokładnie rok temu bombę podłożono pod amerykański konsulat. W ataku zginęło wtedy czterech obywateli USA, w tym ambasador Christopher Stevens.

Bezlitosny raport ONZ: masakry i egzekucje. Obie strony popełniały zbrodnie wojenne

- Syryjskie siły rządowe dopuszczały się masakr ludności cywilnej, bombardowały szpitale i popełniały inne zbrodnie wojenne w ostatnich miesiącach - oświadczyli w środę w raporcie inspektorzy ONZ zajmujący się prawami człowieka. Uznali też, że wiele wskazuje na to, iż reżim Asada stosował ataki chemiczne, ale na obecną chwilę eksperci nie są w stanie wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie.