Prezydencki doradca: Pokojowy Nobel nie powinien być przyznany

- Spośród tych postaci czy instytucji, które były na giełdzie, to wybór zupełnie salomonowy - skomentował w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar piątkową decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu Pokojowej Nagrody OPCW. Przyznał również, że spodziewał się "zupełnie innego werdyktu" i oczekiwał, że Komitet nagrody w tym roku nie przyzna wcale. Doradca prezydenta ds. spraw międzynarodowych powiedział również, że w jego opinii przyznana w czwartek Nagroda Sacharowa powinna była trafić w ręce Edwarda Snowdena.

Były dyktator ma zakaz wypowiadania się dla mediów. Twittuje z więzienia

Alberto Fujimori, były prezydent Peru skazany na karę więzienia za organizowanie szwadronów śmierci i korupcję, ma zakaz publicznego wypowiadania się, udzielania wywiadów i wydawania oświadczeń. Jest za to aktywny na Twitterze, gdzie obserwuje go ponad 10 tys. użytkowników. Władze są bezsilne, bo Fujimori korzysta z luki prawnej.

Dymisja fińskiej minister. Bo wsparła Greenpeace

Fińska minister ds. rozwoju międzynarodowego Heidi Hautala z partii Zielonych podała się w piątek do dymisji. Przyznała, że jej resort przekonał firmę Arctia Shipping do wycofania oskarżenia działaczy Greenpeace'u, którzy wdarli się na pokład lodołamaczy spółki. Dymisja została przyjęta.

Łukaszenka: Odczuwam nostalgię za ZSRR

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przyznał w piątek, że odczuwa dużą nostalgię za Związkiem Radzieckim. Stwierdził, że gdyby ZSRR nadal istniał, nie byłoby m.in. wojny w Libii. Mówił o tym na konferencji prasowej dla rosyjskich dziennikarzy w Mińsku.

"Erynie Hitlera". Żony nazistów były bardziej okrutne od swoich mężów?

Erna Petri, żona SS-mana, wracała z zakupów, kiedy dostrzegła ukrywających się sześciu nagich chłopców. Domyśliła się, że są Żydami, więc zabrała ich do domu i nakarmiła. Kiedy zyskała zaufanie chłopców, zabrała na przechadzkę do lasu i zabiła strzałem w tył głowy. O hitlerowskich morderczyniach z czasów II wojny światowej napisała amerykańska badaczka Wendy Lower.

Pijany Rosjanin przeżył upadek z ósmego piętra

Nietrzeźwy Rosjanin wypadł z balkonu na ósmym piętrze wieżowca i wylądował na zaparkowanym pod blokiem samochodzie - podała w piątek syberyjska milicja. Jego stan zdrowia lekarze określili jako "satysfakcjonujący".

Papież Franciszek: chrześcijanin nie może być antysemitą

Papież Franciszek powiedział w piątek, że "chrześcijanin nie może być antysemitą". - Sprzecznością byłoby, gdyby chrześcijanin był antysemitą, jego korzenie są żydowskie - mówił delegacji rzymskich Żydów. Apelował o wykorzenienie antysemityzmu z serc ludzi.

Wracał z podróży poślubnej. Zostawił żonę na stacji benzynowej

Ponad dwóch godzin potrzebował pewien Niemiec, aby zorientować się, że na stacji benzynowej przy autostradzie zostawił swoją żonę i w dalszą drogę odjechał bez niej - poinformowała w piątek policja. Młode małżeństwo wracało do Berlina z podróży poślubnej we Francji.

Francja ostatecznie zakazuje wydobycia łupków

Rada Konstytucyjna Francji orzekła w piątek, że prawo zakazujące szczelinowania hydraulicznego w wydobyciu i produkcji gazu łupkowego jest zgodne z konstytucją. Oznacza to ostateczny zakaz stosowania tej technologii we Francji i zwycięstwo prezydenta Francois Hollanda, który ostro sprzeciwiał się wydobyciu łupków.

"Economist": Rosjanie na potęgę kupują w Polsce. W tym roku wydali już ponad 60 mln zł

W pierwszej połowie 2013 roku Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego, odwiedzający Polskę dzięki prawu o małym ruchu granicznym, wydali na zakupy już co najmniej 60 mln zł - pisze "The Economist", powołując się na dane z polskiego konsulatu w Kaliningradzie. Gazeta pisze o sukcesie inicjatywy, a także o rosyjskim hicie zespołu Parovoz o "zakupach w Biedronce i Lidlu", który podbił w ostatnich dniach internet.

Ali Zidan "jest przywódcą tylko z nazwy"

Zuchwałe porwanie premiera Libii w sercu libijskiej stolicy jest złowrogim zwiastunem dla Trypolisu i Zachodu. Niemal dwa lata po obaleniu Muammara Kaddafiego premier Ali Zidan jest przywódcą tylko z nazwy - pisze piątkowy "Financial Times".

Wyrok ws. skargi katyńskiej w Strasburgu 21 października

21 października Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi wyrok w sprawie skargi katyńskiej. Trybunał oceni, czy po 1998 r. rosyjskie władze przeprowadziły rzetelne śledztwo katyńskie. Wyrok będzie ostateczny.

Pięciu gwardzistów zginęło w walce z kurdyjskimi partyzantami

Pięciu członków Gwardii Rewolucyjnej, elitarnej irańskiej formacji wojskowej, zginęło w starciach z rebeliantami w regionie Bane (Baneh) w prowincji Kurdystan na północnym zachodzie Iranu - poinformowały miejscowe media. Dwóch członków Gwardii Rewolucyjnej zostało rannych.