Amerykanie poczekają na rezolucję ONZ? Kerry nie wyklucza

Sekretarz stanu USA John Kerry oznajmił w Paryżu, że jego kraj nie wyklucza wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii po tym, jak raport na temat użycia broni chemicznej pod Damaszkiem przedstawią eksperci ONZ.

Większość Brytyjczyków przeciwko interwencji w Syrii

Brytyjska opinia publiczna jest przeciwna interwencji w Syrii, nawet jeśli zostałoby udowodnione, że to reżim Baszara el-Asada użył broni chemicznej przeciw własnym obywatelom - wynika z sondażu ośrodka ICM. Badanie nastrojów na Wyspach zlecił tygodnik "Sunday Telegraph".

Rywal Merkel rośnie w sondażach

Dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu kandydat SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck zmniejszył dystans dzielący go i jego partię do rządzących krajem chrześcijańskich demokratów kanclerz Angeli Merkel - podał "Bild am Sonntag".

Papież: Czy wojna nie jest przypadkiem po to, by sprzedać broń?

Papież Franciszek zaapelował o dalsze modlitwy o pokój w Syrii oraz na całym Bliskim Wschodzie. Prosił o wyrzeczenie się przemocy, rozprzestrzeniania broni i nielegalnego handlu nią. Czy wojny nie toczą się po to, by sprzedać broń? - pytał w czasie modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Szokujące DVD przesądzi o ataku na Syrię?

Amerykańska senacka komisja ds. wywiadu umieściła na swojej stronie internetowej link do zweryfikowanych przez CIA amatorskich wideo z Syrii. Na filmach widać efekt ataku z użyciem broni chemicznej w Damaszku. Płytę DVD mają teraz dostać kongresmeni.

Starcia w Londynie. Zatrzymano 160 osób

Policja zatrzymała w sobotę wieczorem we wschodniej części Londynu co najmniej 160 osób, starając się zapobiec starciom skrajnie prawicowej grupy EDL (English Defence League) z muzułmanami z antyrasistowskiej organizacji UAF (United Against Fascism).

Sześć powodów, dla których Rosja broni Asada

Petersburski szczyt G20 udowodnił po raz kolejny, że Rosja z obrony Asada nie zrezygnuje. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ blokuje wszelkie inicjatywy. Twierdzi, że to opozycja odpowiada za zbrodnie, a w jej szeregach dominują "terroryści". Dostarcza Damaszkowi broń i doradców wojskowych, wspiera reżim informacjami wywiadowczymi. Mówi stanowcze "niet" międzynarodowej interwencji w Syrii. Dlaczego Rosja tak bardzo angażuje się w obronę dyktatora?

Raport inspektorów ONZ "najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia"

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej przedłożą raport z badania próbek pobranych z miejsca ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia - podała niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Dokument ma zawierać oprócz ustaleń dotyczących rodzaju użytego gazu także informacje o rodzaju zastosowanej amunicji, systemach przenoszenia oraz ich zasięgu i kierunku, z którego zostały wystrzelone.

Szantażysta żądał, by rywal Merkel wycofał się z wyborów

Dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu anonimowy szantażysta chciał zmusić kandydata opozycyjnej SPD Peera Steinbruecka do wycofania się z walki o fotel kanclerza Niemiec - podał w sobotę niemiecki tabloid "Bild". Polityk złożył doniesienie o przestępstwie, a prokuratura wszczęła śledztwo. Jak pisze "Bild", szantażysta miał oskarżyć Steinbruecka i jego małżonkę Gertrud o nielegalne zatrudnienie sprzątaczki i zagrozić, że upubliczni sprawę, jeżeli polityk SPD nie zrezygnuje z kandydowania w wyborach.

Rosja wstrzymuje testy strategicznych okrętów podwodnych. Po porażce Buławy

Minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu nakazał w sobotę wstrzymanie testów rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych nowej generacji, "Aleksandr Newski" i "Władimir Monomach". Jako powód Szojgu podał nieudaną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, w które są uzbrojone te jednostki.

Papież dzwoni do samotnej ciężarnej: Ochrzczę twoje dziecko

- Ochrzczę twoje dziecko - powiedział papież Franciszek, gdy zadzwonił do 35-letniej ciężarnej rzymianki, która będzie samotną matką. Chwycił za telefon, gdy napisała do niego w liście, że została porzucona przez partnera, bo nie chciał mieć dziecka.

Zamachy, bomba na torach. Egipt stacza się w terroryzm

W dwa miesiące po wojskowym przewrocie, obaleniu islamistycznego prezydenta i późniejszym brutalnym stłumieniu demonstracji jego zwolenników, opór przeciw nowym władzom Egiptu coraz częściej przybiera formę terrorystyczną. Wybuchają bomby, znajdowane są ładunki gotowe do wysadzenia i przeprowadzane są symboliczne ataki w Kanale Sueskim.

Amerykanie nie zmieniają zdania. Nie chcą czekać na raport ONZ

Sekretarz stanu USA John Kerry powtórzył w rozmowie z szefami dyplomacji UE, że jego kraj nie zobowiązuje się do czekania z możliwym atakiem na Syrię na raport ekspertów ONZ ws. użycia broni chemicznej. Podczas rozmów przedstawiciele Starego Kontynentu mieli się zgodzić, iż dowody na winę reżimu są "mocne".

Władzę w Australii bierze opozycja? W sztabie Abbotta wielka radość

Zakończyły się sobotnie wybory parlamentarne w Australii. Pierwsze sondaże wskazują na zwycięstwo konserwatywnej opozycji pod przywództwem Tony'ego Abbotta. Porażkę uznało już publicznie kilku polityków partii rządzącej, w tym sam premier. Tym samym dobiega końca sześcioletni okres rządów Australijskiej Partii Pracy.

Na straży prawdy w sieci. Weryfikują filmy wojenne z Syrii

Firma Storyful z Dublina zajmuje się weryfikacją multimediów zamieszczanych przez użytkowników na portalach społecznościowych. Z efektów jej pracy korzystają największe media na świecie. Teraz Storyful zajmuje się głównie potwierdzaniem autentyczności filmów przedstawiających konflikt syryjski.

Tysiące więźniów gułagu Kim Dzong Una "zniknęło"

Organizacje zajmujące się prawami człowieka w Korei Północnej alarmują, iż kilka tysięcy więźniów z zamkniętego Obozu 22 "zniknęło". Część osadzonych wysłano pociągami do innych obozów pracy, ale wielu tysięcy się nie doliczono. Oznacza to może, że albo zostali zamordowani, albo śmiertelność w obozach jest znacznie wyższa niż szacowano.