Kolejna strzelanina w Aurorze. Nie żyje zamachowiec i trzy inne osoby

Cztery osoby zginęły, w tym zamachowiec w strzelaninie, do której doszło w sobotę w mieście Aurora w stanie Kolorado w USA. Dokładnie tam, gdzie w lipcu ubiegłego roku doszło do masakry w kinie, przed premierą filmu "Mroczny rycerz powstaje". Zginęło wtedy 12 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Depardieu w Soczi spotka się z Putinem. Białoruś wpuści go do siebie bez wizy

Francuski aktor Gerard Depardieu, który otrzymał w tym tygodniu rosyjskie obywatelstwo, w sobotę przyjechał do czarnomorskiego Soczi, gdzie ma spotkać się z rosyjskim prezydentem i, być może, odebrać rosyjski paszport - poinformował rzecznik Kremla. Aktora zaprasza też Białoruś, której przedstawiciele deklarują, że Depardieu może przyjeżdżać do ich kraju bez wizy.

Japońskie myśliwce nad Senkaku ścigały chiński samolot

Japońskie myśliwce poderwały się w sobotę do lotu, gdy do dowództwa marynarki wojennej dotarła informacja o nadlatującym nad sporne wyspy Senkaku chińskiego samolotu Y-12. Japończycy ruszyli w jego stronę, ale ten zdołał uciec, nim pojawiły się nad archipelagiem. Sprawę opisują Ria Novosti.

Zamieszki w Belfaście: Dziewięciu rannych policjantów, 11-latek w areszcie

W Belfaście podsumowano kolejny tydzień zamieszek spowodowanych decyzją rady miasta o ściągnięciu powiewającej codziennie na wieży ratuszowej flagi brytyjskiej. Protestanci popierający unię z Wielką Brytanią ranili dziewięciu policjantów, spalili kilkanaście samochodów, zniszczyli sklepy i domy, za co do aresztu trafiło na razie 50 osób. Najmłodszy protestujący to 11-letni chłopiec.

Amerykanie przybyli do Turcji. Instalują Patrioty

Do Turcji zaczęli przybywać żołnierze USA. Mają obsługiwać instalowane tam pociski antyrakietowe Patriot dla ochrony przed ewentualnymi atakami rakietowymi Syrii. Gotowość operacyjną mają osiągnąć jeszcze w styczniu.

9,7 mld dolarów dla ofiar Sandy. Kongres zatwierdza

Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła w piątek udzielenie wstępnej pomocy w wysokości 9,7 mld dolarów z federalnych funduszy dla ofiar huraganu Sandy. W październiku żywioł zabił co najmniej 130 osób.

Prof. Brzeziński: USA powinny kontynuować bolesne sankcje wobec Iranu

Zagrożenie ze strony Iranu i przygotowanie USA do potencjalnego ataku na ten kraj powinny zdominować przesłuchania kandydatów prezydenta na sekretarza Departamentu Stanu i szefa resortu obrony USA przed senackimi komisjami - pisze prof. Zbigniew Brzeziński w "Washington Post". Doradca byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera dodaje, że "USA powinny kontynuować bolesne sankcje".

FAZ: Niemieccy eksperci szykują "otwarcie" Korei Północnej

- Grupa niemieckich ekspertów ds. ekonomii i prawa została zatrudniona przez północnokoreański reżim do przygotowania gospodarczego "otwarcia" kraju - twierdzi niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Młody dyktator Kim Dzong Un ma chcieć przyciągnąć do swojego biednego kraju inwestorów zagranicznych.

Gej duchowny może zostać anglikańskim biskupem

Kościół anglikański zgodził się, by duchowni geje zostawali biskupami - podał portal BBC News. Decyzję w tej sprawie miała podjąć jeszcze w grudniu Izba Biskupów. Anglikańscy konserwatyści, należący do ruchu ewangelicznego, zapowiadają sprzeciw w synodzie.

Times: Saudyjskie myśliwce uczestniczą w nalotach na Jemen

Amerykanie "oddelegowal" prowadzenie wojny z islamskimi bojówkami w Jemenie lotnictwu Arabii Saudyjskiej - twierdzi brytyjski "Times". Niektóre naloty maja wręcz przeprowadzać saudyjskie myśliwce, a nie jak się powszechnie przymuje, amerykańskie samoloty bezzałogowe.

Senat zbada "podejrzane kontakty" CIA z twórcami filmu

Senacka komisja ds. wywiadu zażądała informacji na temat kontaktów CIA z reżyserką filmu "Wróg nr 1", który opowiada o trwającym 10 lat polowaniu na Osamę bin Ladena. "Nieścisłości merytoryczne w filmie mogą być dowodem na to, że filmowcy zostali wprowadzeni w błąd przez agencję" - tak senatorowie uzasadniają swoją decyzję.

"Mały krok..." Armstronga na Księżycu nie był spontaniczny?

"To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" - powiedział Neil Armstrong stawiając pierwszy ludzki krok na Księżycu. Autentyczność tego wydarzenia nie rodzi większych wątpliwości. Pojawiły się jednak pytania, na ile spontaniczna była wypowiedź astronauty. Jego brat twierdzi, że przygotował ją sobie już na Ziemi.

"Rosja nie jest tak otwarta, jak byśmy chcieli"

Departament Stanu USA ubolewa, iż Rosjanie nie są zainteresowani rozmowami na temat tarczy antyrakietowej w Europie. - Stany Zjednoczone są nadal zainteresowane współpracą - stwierdziła rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji, Victoria Nuland.

Netanjahu nakłaniał do "nielegalnej" decyzji o ataku na Iran?

Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ocenił w opublikowanym w piątek wywiadzie, że premier kraju Benjamin Netanjahu działa nieodpowiedzialnie w kwestii irańskiego programu nuklearnego. - Moi koledzy i ja nie byliśmy pewni, czy Netanjahu i Barak mogą poprowadzić kampanię irańską. Nie ufaliśmy ich motywom - powiedział.

"Zagraniczne" radio Łukaszenki nadaje po chińsku

Międzynarodowe Radio Białoruś rozpoczęło od początku roku nadawanie nowego programu w języku chińskim, zatytułowanego "Wasz przyjaciel - Białoruś" - poinformował w piątek dyrektor rozgłośni Nawum Halpiarowicz.

14-latka postrzelona przez talibów wyszła ze szpitala

Pakistańska 14-letnia dziewczynka, która wydała jednoosobową wojnę talibom, za co ci próbowali ją zabić, opuściła szpital w Birmingham, do którego trafiła w październiku po postrzale w głowę. Czeka ją jeszcze jedna operacja, a potem długa rehabilitacja.

Udostępnili dane tysięcy gwałcicieli. Ojciec studentki żąda kary śmierci

Policja w stanie Hariana w północnych Indiach, po trwających od połowy grudnia protestach ulicznych będących wynikiem zbiorowego gwałtu na studentce, opublikowała w piątek dane 2,5 tys. mężczyzn skazanych za przestępstwa seksualne. Głos zabrał też ojciec zmarłej w wyniku odniesionych obrażeń 23-latki, który zażądał kary śmierci dla jej gwałcicieli.

Boliwia ma lit. Na wagę złota?

Z boliwijskich państwowych zakładów wydobywających i przetwarzających lit wyszła pierwsza partia metalu. Boliwia, która ma największe złoża litu na świecie, ma szansę stać się światowym potentatem dostarczającym materiał potrzebny wszystkim wytwórcom sprzętu elektronicznego - od Stanów Zjednoczonych po Chiny.