Ameryka znów nad klifem. Republikanie torpedują porozumienie

Amerykanie przeżywają "powtórkę z rozrywki". Po trudnych i maksymalnie przeciągniętych negocjacjach w Senacie na temat umowy pozwalającej uniknąć klifu fiskalnego, teraz dyskusja rozgorzała w Izbie Reprezentantów. Przedstawiciel republikanów oznajmił, że jego koledzy porozumienia wypracowanego w izbie wyższej nie akceptują.

W twardym jądrze UE? "Jeśli będziemy państwem silnym"

Z kryzysu UE wyłoni się przemieniona - twierdzili goście programu "Fakty po Faktach". Zdaniem Józefa Oleksego nieuchronne jest pogłębienie się integracji politycznej. Profesor Roman Kuźniar dodawał, że UE staje się wspólnotą różnych prędkości, a Polska może stać się częścią "twardego jądra".

W Rosji wódka drożeje, piwo staje się alkoholem

Od Nowego Roku w Rosji obowiązuje zakaz sprzedaży piwa w kioskach, budkach i na straganach. Stało się tak na mocy ustawy, podpisanej przed półtora rokiem przez ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Wprowadziła ona definicję piwa jako alkoholu.

Zamach bombowy w zatłoczonej dzielnicy

W wybuchu bomby, do jakiego doszło we wtorek na zatłoczonym terenie w największym mieście Pakistanu Karaczi, zginęły co najmniej dwie osoby, a 50 innych zostało rannych - poinformowała policja.

Antyamerykańskie "prawo Heroda" weszło w życie

Kontrowersyjna ustawa, która zakazuje Amerykanom adopcji dzieci rosyjskich, podpisana 28 grudnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina, weszła w życie. Zdaniem analityków to najbardziej nieprzyjazny akt prawny Moskwy wobec Waszyngtonu od czasu zimnej wojny.

Władza do pracy będzie latać, a nie jeździć. "Dla dobra obywateli"

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew podczas codziennych dojazdów do pracy przesiądą się ze swoich opancerzonych limuzyn do śmigłowców - oznajmił szef kancelarii prezydenta, Władimir Kozin. Moskwa ma się stać "miastem przyjaznym dla helikopterów", aby ulżyć kierowcom stojącym w korkach.

Tragedia przed stadionem. 60 osób zadeptanych

Tragedia przed stadionem w największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie. Tłum wpadł w panikę i stratował dziesiątki osób. Liczba ofiar jest wstępnie szacowana na 60.

Benedykt XVI: Człowiek jest stworzony dla pokoju

Podczas mszy w obchodzony w Nowy Rok Światowy Dzień Pokoju Benedykt XVI powiedział, że pokój jest dobrem, o które trzeba się modlić jako o dar Boży, a jednocześnie budować go z całych sił. Dodał, że człowiek jest stworzony dla pokoju.

Zakaz SMS-owania, samosterujące auta. W USA zmiany

Wraz z Nowym Rokiem w wielu amerykańskich stanach weszły w życie nowe prawa. W 2013 roku obowiązywać będzie ponad 400 nowych regulacji prawnych uchwalonych przez ustawodawców w poszczególnych stanach i podpisanych przez ich gubernatorów.

29,99 dolarów i jesteś w klubie palaczy "trawki"

W stanie Kolorado w poniedziałek otworzono dwa kluby dla palaczy marihuany. Będą one dostępne tylko dla członków, którzy zapłacą wpisowe. Muszą też przynieść własną marihuanę. To prawdopodobnie pierwsze tego typu legalne lokale w USA - podaje AP.

20 lat temu rozpadła się Czechosłowacja

20 lat temu, 1 stycznia 1993 roku, w sposób całkowicie pokojowy i - jak się wydaje - zgodnie z wolą zdecydowanej większości własnych obywateli zakończyła swe istnienie Czechosłowacja. Podzieliła się na dwa suwerenne państwa narodowe: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

Unijna prezydencja dla kolejnego państwa pod kroplówką

Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.

Chavez chory, Wenezuela nie świętuje

Ze względu na stan prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który doznał "nowych komplikacji" po operacji usunięcia zmian nowotworowych, w Caracas odwołano oficjalny noworoczny koncert. Chavez "jest w delikatnym stanie" - poinformował wiceprezydent Nicolas Maduro.

132 reporterów zginęło w 2012 roku

Podczas wykonywania swego zawodu zginęło w 2012 roku 132 reporterów - podał w poniedziałek Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) w siedzibą w Wiedniu.

Jak za ZSRR. Chwilowy natłok nosicieli zagłady

Dowódcy rosyjskiej floty chwilowo mogą się poczuć jak za starych dobrych lat ZSRR, gdy stocznie wyrzucały z siebie atomowe okręty podwodne z zawrotnym tempem. Tego samego dnia do służby przyjęto pierwszy okręt nowego typu Borei i zwodowano trzeci z serii, Włodzimierza Monomacha.

30 ciał w Damaszku. "Noszą ślady tortur"

Około 30 ciał ze śladami tortur znaleziono w niedzielę wieczorem w jednej z dzielnic na północy Damaszku, gdzie regularnie dochodzi do walk powstańców z siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada - podało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Nowy Rok zawładnął światem

Sztucznymi ogniami i ulicznymi imprezami witano 2013 r. Jednak skala sylwestrowych imprez ulicznych była w wielu miejscach Europy mniejsza niż w poprzednich latach. Nastroje psuł kryzys gospodarczy.

Kosztowny bunt polskiej konsulki przeciw MSZ. Bitwa o zabytkową willę

Zabytkowa willa w jednej z najdroższych dzielnic Kolonii, mieszcząca polski konsulat idzie pod młotek. MSZ chce przenieść placówkę do biurowca w centrum miasta. Stanowczo sprzeciwiła się temu miejscowa konsul. W rezultacie czego straciła stanowisko. Resort tłumaczy, że zmiana placówki przyniesie oszczędności.

Laureat Oscara za "Władcę Pierścieni" utonął

Mike Hopkins, zdobywca Oscara za montaż dźwięku do "Władcy Pierścieni", nie żyje. Utonął w wypadku w Nowej Zelandii. Łódź, którą z przyjaciółmi spływał rzeką Waiohine, wywróciła się, a pasażerowie zostali porwali przez wartki prąd.

Irak: Co najmniej 10 zabitych i 46 rannych w serii eksplozji

Co najmniej 10 osób zginęło, a 46 zostało rannych w serii eksplozji, do których doszło w poniedziałek w kilku miastach w Iraku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na policję. Agencja AFP pisze o 12 zabitych, w tym trzech policjantach.