Groteskowy - takie słowa padają na Ukrainie po wstąpieniu obalonego prezydenta. Janukowycz przerywa milczenie i przemawia z Rosji. Oświadcza, że ma zamiar kontynuować walkę o przyszłość Ukrainy, bo parlament jest nielegalny i działa pod presją radykałów, a ofiary to "wynik nieodpowiedzialnej polityki Zachodu, który popierał Majdan". Za strategicznego partnera uznaje Rosję, a ta, według opozycjonistów, traktuje go jako instrument w grze politycznej i szykuje wniosek o jego ekstradycję. Kto za jakie sznurki pociąga i jaką rolę odgrywa Janukowycz?

Jawną agresję w Autonomicznej Republice Krymu zarzucił Rosji p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. W wystąpieniu telewizyjnym zaapelował bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe zaprzestanie prowokacji na Krymie.

Rosyjska Rada Federacji przyjęła wniosek Władimira Putina o użycie sił zbrojnych FR na terytorium Ukrainy. Jak powiedział jednak po południu rzecznik Kremla, prezydent nie podjął jeszcze decyzji o interwencji. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał rozkaz postawienia wojsk w stan gotowości bojowej. Jak poinformowała agencja Interfax, wieczorem do jednej z zatok w Sewastopolu wpłynęły dwie jednostki Floty Bałtyckiej do zwalczania okrętów podwodnych.

- De facto finałem jego akcji, czyli porozumienia, jest możliwość ucieczki Janukowycza z Kijowa - mówił Adam Hofman o misji Radosława Sikorskiego na Ukrainie, w wyniku której podpisano porozumienie pomiędzy Wiktorem Janukowyczem, opozycją a delegacją ministrów spraw zagranicznych UE. Stwierdził też, że w Polsce w związku z misją szefa polskiej dyplomacji tworzona jest "pewna propaganda sukcesu".

Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest sam sobie winien, bo złamał porozumienie z 21 lutego o przerwaniu przemocy w jego kraju - powiedział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując konferencję prasową Janukowycza.

- Wiktor Janukowycz to tylko instrument Władimira Putina - stwierdził w TVN24 Mykoła Kniażycki, komentując konferencję prasową byłego prezydenta. Zdaniem posła do niedawna opozycyjnej partii Batkiwszczyna i szefa Espresso TV, wystąpienie Janukowycza w Rostowie nad Donem było "groteskowe".

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow odwołał admirała Jurija Iljina ze stanowiska szefa sztabu generalnego i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Wcześniej Iljin, mianowany jeszcze przez Wiktora Janukowycza, trafił z zawałem na oddział intenstywnej terapii do szpitala w Sewastopolu.

Sąd w Charkowie umorzył postępowanie w sprawie oskarżenia byłej premier Julii Tymoszenko w związku z nadużyciami finansowymi w kierowanej przez nią w latach 90. korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (EESU).

Nacisk na Polskę w sprawie Holokaustu jest zbędny - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska odnosząc się do kwestii uregulowania przez Polskę kwestii majątków żydowskich, czego domaga się Izba Lordów. Według MSZ, restytucja mienia prywatnego w Polsce trwa od 1989 roku.